Oprogramowanie

ZUS podpisuje ważną umowę. Chcą poprawić jakość obsługi naszych kont

przeczytasz w 1 min.

W sektorze Administracji Publicznej takiej współpracy jeszcze nie było! Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał umowę z firmą Red Hat, czyli największym dostawcą otwartego oprogramowania na świecie. Wszystko w celu poprawy obsługi naszych kont.

ZUS przechodzi na otwarte oprogramowanie

Dzięki podpisanej umowie (póki co zbudowana na bazie listu intencyjnego), Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Red Hat będą współpracować przy standaryzacji architektury w ZUS czy rozwoju platformy aplikacyjnej.

Co to oznacza w praktyce?

Firma Red Hat zobowiązała się do przekazania wiedzy i doświadczenia z zagadnień usprawniających korzystanie z oprogramowania – wdrażania usprawnień, lepszej współpracy pomiędzy developerami i działami w ramach tworzenia, testowania i wdrażania nowoczesnych aplikacji, czy automatyzacji procesów związanych z bazami danych.

Na współpracy oczywiście zyska też Red Hat. Firma przeprowadzi dedykowane specjalistom IT z ZUS-u warsztaty na temat metod licencjonowania, subskrypcji i wsparcia technicznego produktów dostawcy, instalacji narzędzia OpenShift oraz zajęć praktycznych z budowy środowisk informatycznych na swoim oprogramowaniu (przy czym nie sprecyzowano o jakie oprogramowanie dokładnie chodzi).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to potężna instytucja, która obsługuje miliony polskich obywateli w zakresie ubezpieczeń społecznych – podpisana umowa ma zagwarantować dostęp do technologii informatycznych wykorzystywanych przez największe firmy i instytucje. Przejście na otwarte oprogramowanie teoretycznie powinno przynieść oszczędności. Pytanie, ile będzie kosztować jego wdrożenie i czy rzeczywiście będzie tak istotne dla pracowników (a warto dodać, że ZUS już w 2021 roku rozważał zakup 48-miesięcznej subskrypcji oprogramowania Red Hat wraz z asystą techniczną).

Źródło: ITBC, ZUS

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bomber2
  19
  Cokolwiek by nie robili, to na bank nie jest z myślą o nas.
  • avatar
   Gumis1989
   8
   Pracowałem przy systemie ZUS PUE. Nie bardzo widzę sens kontenerów i OpenShifta, bo sorry, ale oni tam mają jeden wielki monolit. Sami tego nie rozbiją (potrzeba programistów, a nie informatyków). No chyba, że chodzi o przepisanie wszystkiego (kolejne przetargi), ale to dziura bez dna. W sumie ePuap też ma już 2 wersję. Obie za grube miliony...Także proponuję dobrowolny ZUS, będzie mniej siana na głupoty.
   I tak, wiem. Teraz mi pojedziecie, że pesymista, że co ja tam wiem. Zadam więc pytanie, które stanowi podsumowanie myślenia i kompetencji tego organu. Gdzie był sens używania technologii na wymarciu w ich systemach (np. Flash)? No nie było, no chyba, że dostawcy i zamawiający byli nastawieni na kolejne intratne kontrakty w celu przepisania tego pierdolnika.
   • avatar
    zack24
    1
    Przy ich rewolucyjnym podejściu obawiam się, że jak już będę chciał odejść na emeryturę to z jednego systemu okaże się, że nie żyję a drugi jeszcze nie skończony, będzie mi kazał pracować jeszcze 4-7 lat.
    Niech ZUS lepiej nie trwoni pieniędzy z nieszczelnego i niewydajnego systemu!
    • avatar
     lionoo
     0
     ZUS to złodzieje.
     • avatar
      Konto usunięte
      -3
      No to jednak są pieniądze czyli tam musi być jakiś cold wallet i hot wallet tak jest na giełdach że się nie da wyprowadzić wszystkich środków 1 dnia tylko są jakieś środki na ten dzień w hot wallet a jest jeszcze ten cold wallet który ma te wszystkie środki ale dostęp jest bardzo utrudniony a w windowsie to różnie może być bo jest jednak więcej wirusów na windowsa niż na linuxa.
      • avatar
       stalkerpl
       0
       wywalanie pieniedzy w bloto, będzie jedynie gorzej do samego końca
       • avatar
        rafalcl
        0
        "...Firma przeprowadzi dedykowane specjalistom IT z ZUS-u warsztaty..." chyba powinno być "przeznaczone dla specjalistów IT"

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login