AMD Kaveri i Dual Graphics
Procesory

AMD Kaveri i Dual Graphics

przeczytasz w 1 min.

Jak sprawdzi się zintegrowana grafika AMD A10-7850K w duecie Radeonem R7 250 GDDR3?

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

obsługa HSA (wspólna praca CPU i GPU nad tymi samymi zadaniami), proces technologiczny 28-nm, bardzo wydajny zintegrowany układ graficzny Radeon R7, usprawnione rdzenie CPU Steamroller, maksymalne TDP obniżone do 95W, odblokowany mnożnik (pełne możliwości OC), technologie Mantle i True Audio, nowe dekodery wideo i obsługa 4K, możliwość zmiany TDP (95W, 65W i 45W), zaawansowane technologicznie rozwiązanie z ciekawymi perspektywami na przyszłość

Minusy

wydajność rdzeni procesora A10-7850K nie odbiega znacząco od topowego modelu APU poprzedniej generacji, konieczność wymiany płyty głównej (podstawka FM2+), na dziś dzień potencjał Kaveri nie jest w pełni wykorzystywany (niezbędne oprogramowanie wykorzystujące HSA, Mantle i True Audio)

Idea mechanizmu Dual Graphics jest prosta. Umożliwia zwiększenie możliwości zintegrowanego układu graficznego poprzez dołączenie zewnętrznej karty graficznej. W ten sposób zintegrowana grafika nie idzie w odstawkę, tylko pracuje równocześnie z zewnętrzną kartą graficzną. Na pierwszy rzut oka jest to pomysłowe i znakomite rozwiązanie. Nie jest ono jednak nowe, firma AMD wprowadziła je na rynek już przy okazji poprzednich modeli APU i - delikatnie mówiąc - nie odniosła spektakularnego sukcesu. Czy w przypadku APU AMD Kaveri sytuacja uległa zmianie? Zacznijmy może od tego, jakie karty graficzne można łączyć z APU?

AMD Dual Graphics

Rozwiązanie to nie zdobyło nigdy dużej popularności z powodu tego, że nie działało do końca poprawnie. Połączenie dwóch całkowicie różnych układów graficznych jest trudniejsze niż dwóch identycznych modeli (SLI/CrossFire). Rozwiązanie Dual Graphics w praktyce dawało większą liczbę klatek na sekundę w grach (pomiar za pomocą programu Fraps), ale w praktyce płynność rozgrywki nie ulegała zmianie. Po prostu synchronizacja renderowania obrazu z dwóch różych układów graficznych okazała się mocno niedoskonała.

AMD wdrożyło technologię Dual Graphics również w swoich najnowszych APU, czyli Kaveri. Od premiery układu minęło trochę czasu, AMD miało czas na dopracowanie sterowników, sprawdźmy czy dziś Dual Graphics działa jak powinno!