Gry

Relacja z prapremiery Crysis 3

Kolejna wielka produkcja studia Crytek na którą czeka rzesza graczy. Prezentujemy relację z przedpremierowego pokazu gry Crysis 3. The hunt is on...

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 1

1/16

Polskie, końcowe odliczanie do premiery najgorętszej produkcji tej zimy rozpoczęło się z przytupem. Postarał się o to nasz rodzimy oddział Electronic Arts, który w miniony weekend zaprezentował Crysis 3 przedstawicielom mediów. I choć nie wszystkie huczne obietnice udało się spełnić, to jednak za sprawą niepowtarzalnej atmosfery impreza z pewnością na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 2

2/16

Moment pojawienia się na półkach sklepowych trzeciej odsłony Crysis 3 będzie bezapelacyjnie wielkim wydarzeniem. I to nie tylko dla fanów tejże serii, ale i jej producenta - firmy Crytek i wydawcy - koncernu Electronic Arts. Ten ostatni pokłada w Crysisie olbrzymie nadzieje, uważając, niebezpodstawnie zresztą, że jest to największa gra w tym kwartale. Trudno się więc dziwić rozmachowi, jaki towarzyszył przedpremierowej prezentacji Crysis 3 zorganizowanej przez polski oddział Electronic Arts.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 3

3/16

Impreza miała miejsce w sobotę, 2 lutego w jednym z budynków Soho Factory, miejsca pretendującego do rangi centrum warszawskiej bohemy artystycznej. Trzeba przyznać, że opuszczona hala starej fabryki, w której nie przebrzmiało jeszcze echo pracujących w niej maszyn i ludzi, świetnie nadawała się na potrzeby prapremiery tak wyjątkowego tytułu, jak Crysis 3. Przerdzewiałe belki sufitowe, odrapane ściany, plątanina rur i nikłe światło z kilku starych lamp wspomaganych podświetlonymi od środka ogromnymi, plastikowymi kanistrami tworzyły rewelacyjny wprost klimat. Jakby żywcem wyciągnięty z gry, a ściślej z ruin znajdujących się w kopule Nanodome.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 4

4/16

Doskonałym uzupełnieniem tej nietypowej scenerii były wyświetlane na ścianach fragmenty gry. Efekt nie byłby jednak tak porażający, gdyby nie specjalne filtry nałożone na obraz wyświetlany z projektorów. Dzięki nim miało się złudzenie obserwowania świata Crysisa 3 przez wyłomy w murze. I tylko troszkę tę absolutnie wyjątkową atmosferę psuł samochód Dogde Ram z ustawionym na nim motocyklem. Co prawda obie maszyny nawiązywały do Crysisa, ale czegoś tu wyraźnie brakowało.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 5

5/16

Na szczęście pośród wszystkich tych dekoracji znalazło się miejsce nie tylko na sporej wielkości scenę czy kącik "fotelowy" stworzony z myślą o wywiadach, ale i 30 stanowisk komputerowych przygotowanych na przyjęcie wygłodniałych sensacji dziennikarzy. Wcześniej jednak wszyscy zebrani czekali na pojawienie się gościa specjalnego - samego prezesa Cryteka, Cevata Yerli.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 6

6/16

...który niestety nie dojechał. Jego choroba nie pokrzyżowała jednak planów na głośną, polską prapremierę Crysis 3. Naszemu rodzimemu oddziałowi Electronic Arts udało się bowiem błyskawicznie zorganizować zastępstwo. Zamiast Cevata, na scenie pojawił się Michael Elliot Read.  Osoby, które na bieżąco śledziły doniesienia o produkcji gry, z pewnością widzą, kim jest ta postać. Pozostałym musi wystarczyć fakt, iż jako producent gry Mike dysponuje wiedzą nie mniejszą od Cevata. Przynajmniej jeśli chodzi o ten projekt.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 7

7/16

Część oficjalną imprezy, swoim jakże burzliwym wystąpieniem rozpoczął Tomasz Tinc, PR Manager w firmie Electronic Arts (Pozdrawiamy!:) Jako osoba odpowiedzialna za organizację całego wydarzenia powitał wszystkich zgromadzonych gości, wśród których, oprócz przedstawicieli większości branżowych mediów czy znanych video blogerów znalazł się także Tomasz Bagiński, twórca takich filmów jak "Katedra", "Sztuka spadania" czy ostatnio zaprezentowanego, świetnego zwiastuna gry "Cyberpunk 2077".

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 8

8/16

W końcu przyszła kolej na pierwszą, oficjalną prezentację Crysis 3. Tę część poprowadził oczywiście Mike Read, który swoje wystąpienie rozpoczął od przypomnienia historii serii oraz jej bohaterów. Później opowiedział też co nieco o nowej grze. Niestety, z racji obowiązującego nas embargo nie możemy zdradzić zbyt wiele. Powiem tylko... nie, tego powiedzieć nie mogę. No to może .... nie, tego też nie. A to..... hmmm, i to również musi pozostać tajemnicą. No cóż, za wiele jak na razie się nie dowiecie. Przynajmniej jeśli chodzi o fabularny tryb kampanii. Trudno mieć Crytekowi za złe, że do końca chce trzymać swoich fanów w napięciu.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 9

9/16

Na koniec oficjalnej prezentacji głos zabrał szef EA na Europe Środkową - Jarosław Kędzior, który podzielił się z dziennikarzami swoimi spostrzeżeniami co do popularności marki Crysis w Polsce. Według danych polskiego oddziału Electronic Arts Crysis jest czwartą najpopularniejszą strzelaniną FPS na naszym rynku i jak dotąd jego dwie pierwsze odsłony sprzedały się w ilości 250 tyś. egzemplarzy. A to jedynie wynik klasycznej, pudełkowej dystrybucji.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 10

10/16

Czas na punkt kulminacyjny programu, czyli samodzielne testy trybu fabularnego i sieciowego. Na pierwszy ogień poszła kampania. Jak się grało? No tak, embargo. Nie mogę więc podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami. Mogę jednak chyba zdradzić, że do dyspozycji oddano nam jeden cały poziom gry, a prezentowana wersja była jedną z ostatnich. Niestety, z racji jej dość mocnych ograniczeń odradzono nam próby badania wydajności gry przy użyciu zainstalowanych na komputerach programów Fraps. Mogliśmy jednak nagrywać gameplay, który zobaczycie już niebawem.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 11

11/16

Z kolei udostępniona dla dziennikarzy sieciowa beta była dokładnie tą samą, w którą sami możecie już pograć. Jedyna różnica polegała na tym, że na potrzeby imprezy stworzono specjalny, zabezpieczony hasłem serwer. Sądząc zaś po dość nierównym zainteresowaniu (nie wszystkie 16 stanowisk było stale obsadzonych) w potyczkach uczestniczyli także przedstawiciele producenta. Inaczej każdorazowego kompletu graczy wytłumaczyć się nie da:) Jako ciekawostkę warto dodać, że według wstępnych danych producenta gry, przez pierwsze dni trwania beta testów w potyczkach w sieci wzięło ponoć udział aż milion osób. Niezły wynik, prawda?

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 12

12/16

Potyczki w sieci odbywały się na dwóch mapach - muzeum i lotnisko. Dostępne były również dwa tryby gry - Crash Site i Hunter. Ten pierwszy, będący odpowiednikiem klasycznej dominacji, znany już z poprzedniej odsłony gry, przeszedł jedynie lekki lifting. Dodano tarcze i zrzucaną na pole bitwy wielką maszynę bojową - Pingera. Pomimo całkiem sporej dawki emocji, jaką daje przejmowanie określonych punktów czy kontrola Pingera tryb ten dość szybko poszedł w odstawkę. Jego miejsce zajął zaś szumnie zapowiadany tryb Hunter.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 13

13/16

Hunter, nowy pomysł Cryteka na rozgrywkę w sieci, to ogromny zastrzyk emocji. Dwie drużyny - wyposażeni w nanokombinezony, zamaskowani łowcy oraz zwykli żołnierze CELL, będący zwierzyną. Ci pierwsi mają do dyspozycji jedynie łuki. Ci drudzy, całkiem potężny arsenał plus dodatkowe zabawki. Cel - przeżyć 2 minuty. Krótko, ale niezwykle intensywnie. I co najlepsze, dopiero w tym trybie niepokojące dźwięki skanera zbliżeniowego doskonale budują napięcie. Skojarzenia z filmem Obcy jak najbardziej wskazane.

Zobacz zwiastun trybu Hunter

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 14

14/16

Zabawa sieciowa daje sporo frajdy. Odniosłem jednak wrażenie, że nie każda mapa nadaje się do trybu Hunter. Polowanie winno być intensywne, a skoki adrenaliny wzbudzane coraz wyraźniejszym dźwiękiem skanera zbliżeniowego - częstsze. Przy dużych, wielopoziomowych mapach zabawa w kotka i myszkę traci impet. Miejmy nadzieje, że do czasu premiery Crytek jeszcze to doszlifuje. Przy tak ogromnej popularności beta testów nie powinniśmy się chyba tego obawiać.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 15

15/16

Crysis 3 wygląda świetnie. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Na Waszym miejscu nie liczyłbym jednak na olbrzymi skok jakościowy. Owszem, wizualnych wodotrysków jest tu całe mnóstwo, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, żeby były one dużo lepsze od tego, co widzieliśmy w "dwójce". Na ostateczny osąd warto jednak poczekać do premiery gry, która, o ile niebo nie spadnie nam na głowy, będzie miała miejsce już 21 lutego. Nie ukrywam, że po tym, co zobaczyłem, czekam na Crysis 3 z niecierpliwością.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 16

16/16

Choć po tak hucznie zapowiadanej prapremierze Crysis 3 spodziewałem się znacznie więcej, niż to, co faktycznie zostało nam zaprezentowane, to nie da się zaprzeczyć, że było to wydarzenie bez precedensu. Crytek w końcu dostrzegł nasz kraj i docenił polską społeczność graczy. Co prawda Cevat Yerli na polską imprezę nie dojechał, ale pojawienie się na niej Michaela Reada to znak, że firma traktuje nasz rynek bardzo poważnie. W tym miejscu spieszę wyjaśnić, że pod nieobecność Cevata Wasze pytania skierowaliśmy do Michaela. Odpowiedzi opublikujemy, gdy tylko materiał ten do nas wróci.

Zobacz oficjalny filmik EA z pokazu przedpremierowego.

Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 1Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 2Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 3Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 4Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 5Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 6Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 7Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 8Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 9Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 10Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 11Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 12Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 13Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 14Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 15Relacja z prapremiery Crysis 3 | zdjecie 16

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wildthink
  7
  A dziewczyny z ostatniej fotki nie ubrane w nanokombinezon - może brak "damskich" wesji?
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Eh a ja jeszcze nie grałem w żadnego Crysisa, trzeba będzie coraz bardziej myśleć o nowym sprzęcie.
   • avatar
    Rafcio1874
    3
    Dawajcie szybko ten gameplay panowie! :D
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     W trzeciej zakładce jest błąd: "...plątanina run i nikłe światło...". Powinno być rur, a nie run.
     • avatar
      stasiek14
      2
      jako fan serii - kupiłem, crysis jest we mnie
      • avatar
       Brudka
       1
       he he he

       nie ma to jak mauzer na drugim zdjęciu :D

       pytanie po czym on był ? he he he ;)

       dla niewtajemniczonych mauzer to taki 1000 litrowy pojemnik na chemię ;)
       stoi tam na drugim na palecie w klatce ;)
       • avatar
        1
        Aż mi się zachciało grać ;)

        "odradzono nam próby badania wydajności gry przy użyciu zainstalowanych na komputerach programów Fraps"
        a tak na oko potrafisz określić ile było fps-ów? (znana była specyfikacja komputerów?)

        "w potyczkach uczestniczyli także przedstawiciele producenta"
        mam nadzieję, że pokazałeś który portal tutaj rządzi ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         A te Panie to czemu nie w nano-suite'ach? ;)
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Grafika wygląda bardzo fajnie odnośnie wypowiedzi Dexter_1985 jeszcze nie grałem w Far Cry wielokrotnie chciałem, już od pojawienia się pierwszej części ale jakoś nie wyszło :)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Jak by trójka rozgrywała się w dżungli była bez śmiesznych robotów i kosmicznych broni coś bardziej przyziemnego to bym to kupił. Pierwszy Crysis to była gra ta ogromna swoboda poruszania się. Eh... twórcy od drugiej części poszli w złą.
           • avatar
            Bonlesa
            0
            jak nie chcesz kosmicznych broni to idz pograj w bf czy tam coda smroda.TO jest Crysis rozumiesz?!
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             z niecierpliwością czekam na kolejne newsy z prapremiery. gra wzbudziła we mnie nie małe emocje, mimo wcześniejszej subiektywnej ocenki z mojej strony, twierdzę teraz iż jest za czym czekać. do arsenału bd2, b3, cs-go dołożę i nowego crysis3. :) oczywiście chodzi tylko i wyłącznie o multi.
             • avatar
              pawluto
              0
              Mimo że znam wymagania tej gry spokojnie czekam na demo by sprawdzić czy na moim kompie ta gra pójdzie w miare komfortowo.
              Jeśli dema nie bedzie napewno gry nie kupię.
              • avatar
               Nieznośny
               0
               @Stasiek14: Nie, raczej nie jest w Tobie. Crysis to my w naszej Polszy mamy przez towarzystwo rządzące.
               Wracając do tematu, to mam pytanie: Kiedy można się spodziewać odpowiedzi na zadawane przez dziennikarzy pytania? Czy przedstawiciele Crytek'a zadeklarowali się, że jakiegoś konkretnego dnia odeślą odpowiedzi, czy po prostu będą kiedy będą?
               • avatar
                katulus
                0
                Grałem w bete. Jest to mój pierwszy Crisis i z przykrością muszę powiedzieć: ostatni (na pewno jej nei kupię). Gra mi się strasznie nie podobała w szczególności rozgrywka. I naprawdę leje na grafikę (oczywiście ładna ale jakoś nie można zbyt więcej powiedzieć po graniu na jednej mapie) skoro gameplay jest do bani. Chaotyczny tryb rozgrywki, gdzie nie widać do kogo strzelam lub kto mnie zabija jest nie dla mnie.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Myslalem ze to zdjecia z gry,i tak patrze i mysle o ja naprawde zarabista grafika ... a potem patrze ,relacja z prapremiery :D
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Mam nadzieje że skok będzie taki jak pomiędzy Far Cry 2 a 3, w przeciwnym wypadku węszę gniota z doskonałym marketingiem.