• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Czy 5G jest (nie)bezpieczne dla ludzi? Czy jest to rewolucja, której należy się obawiać?
Czy 5G jest (nie)bezpieczne dla ludzi? Czy jest to rewolucja, której należy się obawiać?
Ciekawostki

Czy 5G jest (nie)bezpieczne dla ludzi? Czy jest to rewolucja, której należy się obawiać?

przeczytasz w 3 min.

Czy 5G powoduje raka? Pytania o to, czy sieć nowej generacji jest bezpieczna dla naszego zdrowia, pojawiają się bez przerwy. Jakie są w tej sprawie fakty? Co można powiedzieć na pewno, a co pozostaje pod znakiem zapytania?

Wykorzystanie fal milimetrowych to jedna z największych technologicznych rewolucji, stojących za 5G – siecią nowej generacji. Dzięki nim możliwe będzie uzyskanie większych prędkości transmisji danych, a to z kolei może prowadzić do popularyzacji kolejnych bardziej lub mniej przełomowych rozwiązań – od autonomicznych samochodów, przed Internet Rzeczy, po automatyzację fabryk. Od czasu do czasu jednak głośno dają się słyszeć obawy, że to widmo może być dla nas niebezpieczne i mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne.

Co to jest 5G - wypowiedź eksperta z Politechniki Poznańskiej.

5G technologia

Obawy związane są przede wszystkim z tym, że takie promieniowanie radiowe może przyczynić się do wzrostu ryzyka zapadnięcia na choroby nowotworowe. Czy takie są fakty i czy rzeczywiście powinno się zaniechać prac nad rozwojem tego rozwiązania, tak jak głoszą niektórzy? Innymi słowy: czy 5G jest szkodliwe dla ludzi?

Co to jest promieniowanie radiowe w 5G? Czy występuje również w naturze?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, trzeba by najpierw ustalić, czym jest promieniowanie. Otóż jest to nic innego jak emisja energii z dowolnego źródła – na przykład każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego (a więc też ludzkie ciało) emituje ciepło i to też kwalifikuje się do promieniowania. Na tym przykładzie widać, jak bardzo powszechne jest to zjawisko.

Wykorzystywane w 5G promieniowanie radiowe to z kolei inna nazwa dla fal radiowych, a więc fal elektromagnetycznych o częstotliwości z zakresu 3 kHz – 3 THz. Ich przykładem z natury są wyładowania atmosferyczne, ale nas interesuje bardziej promieniowanie generowane przez sztuczne źródła. Wśród nich znajdują się smartfony i nadajniki radiowe.

Czy promieniowanie radiowe jest bezpieczne? Czy 5G może powodować raka?

Wspomniane smartfony i nadajniki pracują na niskoenergetycznym końcu spektrum elektromagnetycznego. Mówiąc prościej: takie promieniowanie jest znacznie słabsze i bezpieczniejsze niż to wysokoenergetyczne – rentgenowskie czy gamma. To ostatnie emituje energię tak dużą, że wystarcza ona do jonizacji atomów i cząsteczek, więc może uszkadzać DNA komórek i powodować raka. W przypadku promieniowania radiowego zaproponowanego w 5G natomiast energia jest do tego zbyt niska. 

5G zdrowie wizja

Nie mamy jednak jeszcze wystarczającej wiedzy, by jednoznacznie powiedzieć, że promieniowanie niejonizujące nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie i nie może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Na pewno za to nie dochodzi do tego w „tradycyjny” sposób, czyli przez uszkodzenie komórek DNA. Aktualnie niektóre agencje w ogóle nie klasyfikują promieniowania radiowego jako groźnego, inne – jak na przykład IARC – określają je jako „potencjalnie rakotwórcze”. 

IARC opiera się na badaniu sugerującym związek między używaniem smartfona a konkretnym typem guza mózgu i podkreśla przy tym, że dowody są „ograniczone”. Wypada też w tym miejscu dodać, że na liście „potencjalnie rakotwórczych” substancji agencja wymienia na przykład puder talkowy i kawę.

A zatem czy 5G jest niebezpieczne dla ludzi? Czy jest się czego obawiać?

Naukowcy z NTP (National Toxicology Program) przeprowadzili badanie, w którym szczury były narażone na wysoką ekspozycję na promieniowanie radiowe – takie jak w sieciach 2G i 3G. Rzeczywiście zaobserwowano rozwój nowotworu serca u zwierząt, ale po pierwsze: poziom i czas trwania ekspozycji był znacznie wyższy niż ten, jakiego doświadczają ludzie (nawet ci, którzy nie rozstają się z telefonami). Po drugie: 5G mocno różni się od starszych technologii. Dlatego większość naukowców stoi na straży stwierdzenia, że obecnie przyjęte „granice bezpieczeństwa” są jak najbardziej w porządku.

Nie ma zatem aktualnie powodów, by twierdzić, że promieniowanie radiowe wykorzystywane w sieciach 5G może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Równocześnie nie można stwierdzić, że jest absolutnie bezpieczne, bo nie przeprowadzono jeszcze wystarczająco wyczerpujących badań. Niemniej jednak nie sialibyśmy paniki, a osobom, które szczególnie się obawiają, radzimy już dziś zmniejszyć ekspozycję na fale radiowe – dobrym początkiem może być odłożenie telefonu przed snem nieco dalej niż na szafkę nocną.

5G smartfony

Krótko mówiąc: ostrożność jest zalecana, panika – bezzasadna.

Źródło: Digital Trends, Euronews, IARC, informacja własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bullseye
  11
  Jak dla mnie bezsens.
  Co daje mi 5G żebym chciał na to przejść ? Nic. LTE obecnie oferuje takie prędkości że używam go nawet w domu jako internet domowy, wszystko idzie jak burza, przy 4k filmach też zero problemów. Ściągam duzo i gram.
  Jedyny problem to przepustowość łącza, gdy ściągam coś przy pełnej prędkości to drugi użytkownik odczuwa bardzo to, ale wystarczy router z QOS i tyle.
  Co więc da mi 5G ? Nic. Wzrośnie prędkość której do niczego nie potrzebuje, tym bardziej w smartfonie. Przepustowość zostaje ta sama.
  No ekstra oferta, skusili mnie :D
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   1. Polski nie-rząd bez pytania Polaków o zgodę podniósł 100x krotnie !!! (10 000%) dopuszczalne normy promieniowania elektromagnetycznego.
   2. 5G przepycha siłą ignorując stronę społeczną i środowiska naukowe, z pierwszego spotkania UCIEKLI nie udzieliwszy ŻADNEJ odpowiedzi na zadane pytania i mówiąc że przyjdą na drugie lepiej przygotowani. Na drugie NIE PRZYSZLI WCALE.

   Nosz ku.... kto potrafi myśleć logicznie niech wyciąga oczywiste wnioski bo te krzyczą w twarz.
   • avatar
    Pan Kierownik
    5
    Skoro nie można stwierdzić, że jest absolutnie bezpieczne, to nie należy go wprowadzać. Ja nie mam ochoty być królikiem doświadczalnym. Kiedyś uważano że promienie rentgenowskie są w małych dawkach absolutnie bezpieczne a skończyło się falą zachorowań na nowotwory.
    • avatar
     kalkulatorek
     5
     Żyjemy w takich czasach, że jeśliby to korporacjom się opłacało przekonywały nas iż azbest jest bezpieczny. Ba kupiłyby kilka pęczków dziennikarzy, lekarzy, naukowców którzy na wyścigi mówiłby to samo.Ot taka rasa, taka cywilizacja. 5G wejdzie i będzie, bo to miliardowe zyski, później 6,7,8G....itd.
     • avatar
      blebleble
      4
      Ekspert NISS miażdzy przedstawiciela rządu na komisji w sprawie 5G.

      https://youtu.be/wJJBM6lyeqY
      • avatar
       człowiek-taboret
       4
       https://youtu.be/RQEMyutwyZM
       • avatar
        pawluto
        4
        Skoro LTE jest szkodliwe to jak ma być nie szkodliwe 5G ???
        Już dziś współczuję każdemu kto mieszka w bliskiej okolicy masztów GSM gdzie normy są na 100 procent przekroczone !
        W domu należy inwestować w sieć światłowodową a na ulicy wcale nie potrzeba tak wysokich prędkości - wystarczą te które są dziś przy LTE.
        • avatar
         ElFi_
         3
         Ja sądzę, że z 5G jest tak jak ze wszystkim co nas otacza: w małej ilości nie zaszkodzi ale w dużej już tak. Obawy są o to, że wraz z upływem czasu tego 5G będzie coraz więcej i więcej aż w końcu stanie się dla nas szkodliwe. A będzie coraz więcej bo kto to powstrzyma? Podobnie było z żywnością: najpierw trochę konserwantów, potem coraz więcej chemicznych dodatków a teraz jest w jedzeniu więcej chemii niż jedzenia. Dlatego zgoda na 5G to zgoda na kolejnego truciciela naszych organizmów - kwestia czasu jak szybko to nastąpi, bo że nastąpi to uważam za pewnik.
         • avatar
          Kuciem
          3
          Caly czas nie moge pojac, dlaczego jak juz jakies media pisza o TECHNOLOGII 5G i falach MILIMETROWYCH to nie rozniaja tych pojec i nie mowia wprost ze nie nalezy utozsamiac jednego z drugim.
          5G to jest technologia i bedzie rowniez dzialac na niskim spektrum, identycznym jak 2G(GSM)/3G(WCDMA)/4G(LTE).
          • avatar
           GhostNet
           2
           To jest krok tylko w jedną stronę. Jeśli okaże się że technologia jest szkodliwa, będzie tworzona inna, abstrahując: będą powstawać zabezpieczenia domów np, w postaci płyt ołowianych, albo specjalna odzież ochronna. Jak 5G zaistnieje już nikt tego nie cofnie, za duże pieniądze stoją za tym już nie wspomnę o upragnionym przez polityków wzroście gospodarczym.
           Pamiętam czasy pierwszych telefonów komórkowych, swój pierwszy nosiłem w bocznej kieszeni spodni w bojówkach niejakiego Alcatela, przez pierwsze tygodnie czułem gorące i rozgrzane udo. Też pamiętam jak kiedyś wyszliśmy z pubu, ale dość mocno zachwianym krokiem, któryś z nas miał cegłę, odebrał połączenie i tak jak stał przewrócił się na plecy, taki był sygnał. Więc ja osobiście nie wierze że to jest technologia, która będzie miała zerowy czy minimalny wpływ na zdrowie, samopoczucie czy spostrzeganie i odczuwanie, dlatego też (a to może się większości nie spodobać) WiFi mam w głębokim poważaniu. W domu i tylko gdzie mogę neta ciągnę po kablu. Przypuszczam że już teraz jest tak liczna populacja że ciężko byłoby zrobić strefy wolne od jakichkolwiek fal. Dla niezorientowanych pozwolę sobie napisać, jest choroba która dotyka kilka, czy kilkanaście, czy kilkaset ludzi na świecie, którym empirycznie szkodzą fale GSM, w takim środowisku nie mogą funkcjonować (nie pamiętam objawów tej choroby)
           • avatar
            Klops
            1
            https://www.speedtest.net/ookla-5g-map
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             Nie o raka chodzi lecz o samopoczucie wielu z nas ma żarówki LED i sobie chwali ale są tacy co widzą ich migotanie 200Hz męczy po prostu. Są tacy co mają problemy ze snem gdy w pobliżu jest router. No ale demokracja domaga się porno w 4k i nic nie poradzisz. A ten film z linku ciekawy naprawdę koszty użytkownika tej technologi są zabójcze jakim cudem w to brniemy gdy w Polsce wielu ludzi ma kable miedziane i niestabilną Neostradę do 10 mb/sm i nie ma pieniędzy alby zrobić światłowody a 5G lobbujemy.
             • avatar
              Genocide
              0
              Zaczynacie robić ludziom wodę z mózgu... i nie potrzeba do tego technologii 5G. Na przykładzie tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=Oaa7BNUBM90&t=980s ... zastosowaliście techniki, których nie powinniście robić przekazując "wiedzę". Na tyle badań odnośnie bezpieczeństwa 5G mogę pokazać tyle samo badań na temat jego niebezpieczeństwa dla zdrowia... 5G w NADMIARZE z pewnością ze zdrowiem nie będzie miało wiele wspólnego i MOŻE przyczyniać się do rozregulowania wielu procesów zachodzących u ludzi i każdej istoty żywej na tej planecie.
              • avatar
               człowiek-taboret
               0
               Jedynie Kuciem pisze coś z sensem i widać, że coś poczytał na temat samej technologii i faktycznej fizyki za nią stojącej. A nie jakiś pseudonaukowy bełkot o sterowaniu mózgiem... Resztę można rozstrzelać póki się rozmnoży.
               • avatar
                Blackshmith
                0
                Nigdzie nie widziałem w komentarzach porównania częstotliwości nadawania 5G do mikrofali - a to niewielka różnica....

                Co ile metrów trzeba stawiać nadajnik??

                Wiec nikt mi nie wmówi że nadajniki będą bezpieczne.....
                • avatar
                 anemusek
                 -1
                 Przede wszystkim przestańcie bredzić jak po opiatach, że to jakaś rewolucja. Rewolucja marketingowa chyba jedynie bo faktycznie to baaaardzo niemrawa ewolucja i to niekoniecznie we właściwym kierunku.
                 Śmieszy mnie takie histeryczne fandzolenie jak to 5G zbawi świat.
                 ps.
                 Samochody autonomiczne przestaną być autonomicznie jak będą kolektywnie sterowane czy wspomagane - to atrapa wynikająca z braku możliwości zrobienia bezpiecznego samochodu w pełni autonomicznego. Bezużyteczna atrapa. Taka tekturowa makieta czołgu na paradzie.

                 Czy bezpieczne? Efekt termiczny może jakoś wyjątkowo groźny nie jest ale zahaczamy o parę częstotliwości rezonansowych dla niektórych istotnych biologicznie procesów. Czy i jak się w to wszystko wbijemy zależy od nas. Jednak tło elektromagnetyczne w pełnym spektrum już i tak jest olbrzymie więc zaszkodzić bardziej już nam nic nie zaszkodzi. Samo 5G będzie raczej neutralne.
                 • avatar
                  fafauuu
                  -1
                  Każdy zdrowo-myślący może sobie wydedukować że po pierwsze w krajach rozwiniętych sieć 5G już jest i ma się dobrze, a po drugie nie ma żadnych r4ealnych dowodów na negatywny wpływ sieci 5G na człowieka.
                  • avatar
                   musslik
                   -3
                   Płaskoziemcy, anty-szczepionkowcy, antyradiowcy i co jeszcze???
                   • avatar
                    wolak
                    -3
                    Jak czytam te brednie to jak bym słuchał Antyszczepionkowców niby rozumieją ale expert powiedział.
                    to samo było z WIFI i co?? co z tą szkodliwością WIFI?? teraz ci sami co psioczyli na WIFI przenieśli się na 5G
                    • avatar
                     kombajn
                     -6
                     Całą dyskusję nad szkodliwościa 5G można spowadzić do jednego: masz w domu sieć WiFi? Umarłeś,dostałeś raka od niej? Nie? No to 5G też cię nie zabije bo będzie operować w podobnych częstotliwościach (WiFi 2,4GHz i 5Ghz 5G częstotliwości od 3 do 6 GHz na początek w Polsce 3,8GHz).
                     • avatar
                      Adrianwo
                      0
                      Jest niebezpieczne jeżeli operatorzy będą brać sprzęt chińskich firm, na co nie pozwalam żadnemu operatorowi!!
                      • avatar
                       nędzny spamer
                       0
                       Strona dla przegrywów internetowych www.bit.ly/SzukamDziewczyny