DLNA
Sieci

DLNA

przeczytasz w 2 min.

DLNA - standard sieciowych połączeń pomiędzy komputerami, elektroniką użytkową, a także urządzeniami mobilnymi.

DLNA (Digital Living Network Alliance) jest międzynarodową organizacją, której zadaniem jest porządkowanie standardów sieci połączeń pomiędzy komputerami, elektroniką użytkową, a także urządzeniami mobilnymi. Wywodzi się z idei inteligentnego domu, gdzie wszystkie urządzenia mogłyby się ze sobą komunikować i zapewnić użytkownikowi dostęp do danych w każdym miejscu w domu poprzez sieć przewodową i bezprzewodową. Organizacja zrzesza największych producentów komputerów, elektroniki użytkowej i mobilnej.

DLNA


Dzięki zgodności z tym standardem, każde urządzenie, które może gromadzić treści multimedialne – filmy, muzykę, zdjęcia, prezentacje – może stać się serwerem, który udostępni je innym urządzeniom włączonym do sieci domowej, czy też biurowej.

Przykładowo komputer z odpowiednim oprogramowaniem, choćby Cyberlink Media Serwer, lub media tank (NMT) typu Popcorn Hour, eGreat, może udostępnić zgromadzone na dysku twardym, pendrive, czy kartach pamięci wszelkie dane – filmy, pliki MP3 bądź zdjęcia. Odczytać je można na konsoli (choćby PS3), smartfonie czy nawet w nowoczesnych telewizorach, które zdolne są do obsługi sieci, internetu a także multimediów dostępnych na przenośnych pamięciach.

Łączenia DLNAW większości przypadków standard DLNA obsługuje jedynie formaty mediów, które prezentujemy poniżej:

W urządzeniach stacjonarnych:

 • Obrazki: JPEG, GIF, TIFF, PNG
 • Audio: LPCM (2 channel), MP3, WMA9, AC-3, AAC, ATRAC3plus
 • Wideo: MPEG2, MPEG1, MPEG4, WMV9


W urządzeniach mobilnych:

 • Obrazki: JPEG, GIF, TIFF, PNG
 • Audio: MP3 and MPEG4 AAC LC, MPEG4 (HE AAC, AAC LTP, BSAC), AMR, ATRAC3plus, G.726, WMA, LPCM
 • Wideo: MPEG4 AVC (AAC LC Assoc Audio), VC1, H.263, MPEG4 part 2, MPEG2, MPEG4 AVC (BSAC or other for Assoc. Audio)


Dzięki DLNA można też użyć smartfona jako pilota uniwersalnego do sterowania nie tylko telewizorem, ale także wszystkimi urządzeniami audio-wideo w domu zgodnymi z tym standardem. Co więcej, można łatwo tworzyć tak zwane kombosy, dzięki którym da się za pomocą jednego polecenia włączyć telewizor, uruchomić wzmacniacz kina domowego, ustawić odpowiednie wejścia, a także odpalić ulubioną muzykę lub film. Można zapomnieć o kupowaniu bardzo drogich pilotów uniwersalnych.

Łącznia z komputerem - DLNA


Podobnie za pomocą smartfona można uruchomić na telewizorze film lub przeglądać zdjęcia dostępne w sieci, lub używać tabletu jako pilota i klawiatury do przeglądania internetu, portali społecznościowych, etc.

Coraz więcej urządzeń szczyci się zgodnością ze standardem DLNA (UPnP), a to bywa powodem, dla którego użytkownik może wybrać takie urządzenie zamiast pozbawionego tego udogodnienia.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  testował ktoś z was DLNA? Na próbę zorganizowałem to u siebie kiedyś za pomocą programu twonky media (czy jakoś tak) i zdjęcia z lapa na tv sony bravia leciały przez wifi, ale cholernie wolno...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To nie jest artykuł a mini recenzja chyba? DLNA to bardzo obszerny temat. Tutaj nawet podstaw nie ma opisanych, tylko jakiś marketingowy bełkot. Żadnych informacji o playerach i serwerach, nawet odnośników do innych stron gdzie można było by się zagłębić w DLNA. Można było by nawet jakiś filmik nakręcić ilustrujący jak to działa. Sam w domu mam chyba kilka serwerów i jak playerow DLNA, tym bardziej że każdy samrtfon Samsunga jest certyfikowane przez DLNA i każdy telewizor od serii bodajże 7000 też i mnóstwo softu na kompa. Kiepski ten artykuł.
   • avatar
    kazik1902
    0
    Testowałem DLNA (AllShare) na urządzeniach Samsunga. Telefon Galaxy Gio podłączony przez Wi-Fi do routera a telewizor kablem Ethernet. Filmy z telefonu płynnie odtwarzały się na telewizorze. Nie mogłem niestety przewijać filmów. W dodatku trochę czasu mijało na "sparowanie" urządzeń.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mój znajomy ma coś takiego u siebie w domu. On sam jest programistą PHP i w ramach takiej sieci w domu połączył w sieć telewizor, komputer, konsolę (chyba Wii o ile się nie mylę) do tego rzecz jasna laptopy bezprzewodowo, smartfona. Dodatkowo postawił sobie dedykowany serwer (Apache jeżeli się nie mylę) i za jego pomocą ma zdalny dostęp do swoich urządzonej jeżeli tylko ich interfejsy na to pozwalają. Wszystko działa w miarę szybko; sam testowałem jedynie przesył danych przez Wi-Fi. wiadomo, że fajnie brzmi jedynie nazwa (nawet idea), a co do transferów to nic nowego, wprowadzenie nowej nazwy nie przyśpieszy Ci prędkości w łączach starego typu =) Tak więc fajnie jest, że można zorganizować coś takiego w domu biorąc pod uwagę to, że wiele producentów urządzeń elektronicznych wprowadza w użycie wiele standardów na to właśnie pozwalających.