Drukarki i skanery

HP ePrint - poznaj technologię ePrint i korzyści jakie zapewnia

przeczytasz w 3 min.

HP ePrint wykorzystuje możliwości nowoczesnych urządzeń pozwalających nie tylko na obsługę dokumentów, ale także wysyłanie poczty e-mail.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

hp ekspert

HP od lat zaskakuje nas swoimi rozwiązaniami technologicznymi. Często nie są to zwykłe usprawnienia pewnych funkcji, ale także coś zupełnie nowego, co nie tylko może okazać się przydatne, ale także jest proste w użyciu i ułatwi komunikację pomiędzy urządzeniami. HP ePrint to połączenie komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów, a nawet smartfonów z drukarkami. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest to połączenie bezprzewodowe, które daje możliwość korzystania z drukarek oddalonych nawet o tysiące kilometrów od siebie. Co więcej, usługa ePrint jest całkowicie darmowa.

HP ePrint - jak to jest możliwe?

benchmark ekspert

Technologia ePrint firmy HP wykorzystuje możliwości nowoczesnych urządzeń pozwalających nie tylko na obsługę różnorakich dokumentów, ale także wysyłanie poczty elektronicznej.

Standardowo dostęp do drukarki mają jedynie komputery z zainstalowanymi odpowiednimi sterownikami. Taki system ograniczał znacznie dostęp do drukarki osobom, które chciały skorzystać z tej możliwości jednorazowo lub nie dysponowały systemem, na który nie było dostępnych odpowiednich sterowników. Dotychczas w takich przypadkach trzeba było przenosić dane na nośnikach zewnętrznych lub wysyłać pliki osobom, które miały dostęp do drukarki. Kłopot polegał na tym, że to znacznie wydłużało i komplikowało proces wydruku.

Firma HP rozwiązała problem, tworząc możliwość dostępu do drukarki z dowolnego miejsca i systemu, bez konieczności posiadania bezpośredniego połączenia z urządzeniem i odpowiednich sterowników. Stworzono usługę zdalnego dostępu do drukarek poprzez e-mail, a noszącą nazwę ePrint.

Po zakupie drukarki obsługującej funkcję ePrint, użytkownik instaluje ją w domu lub biurze i podłącza do prądu oraz sieci. Do standardowej pracy nie jest wymagany dostęp do internetu. Drukarki mogą być podpięte do komputera przez złącze USB lub łączyć się z siecią za pomocą Wi-Fi 802.11b/g/n. Po zainstalowaniu sterowników można z nich korzystać jak z klasycznych, znanych do tej pory urządzeń uniwersalnych - skanują i drukują.

Co zrobić, aby skorzystać z ePrint?

Jeśli użytkownik chce skorzystać z usługi zdalnego drukowania ePrint, przy procesie instalacji drukarki trzeba wejść na stronę www.hpeprintcenter.com i zarejestrować posiadane urządzenie. Po podaniu odpowiedniego kodu otrzymamy indywidualny adres e-mail dla... drukarki. Dzięki temu niepowtarzalnemu adresowi można przystąpić do wykorzystywania urządzenia w niemal dowolny sposób. Adresy są generowane losowo przez system HP, aby nie narażać użytkownika na przypadkowe użycie wymyślonego przez niego adresu do nieuprawnionych działań. Uzyskany adres e-mail w usłudze ePrint można przekazać współpracownikom oraz zaufanym osobom. W ten sposób zapewnimy wybranym użytkownikom dostęp do drukarki z dowolnego urządzenia oraz miejsca na świecie.

Usługa ePrint pozwala na drukowanie niemal dowolnych dokumentów, które na podany adres drukarki zostaną wysłane przez uprawnione osoby. Mogą to być nie tylko dokumenty tekstowe, ale także prezentacje, pliki PDF czy zdjęcia. Co ciekawe, jeśli drukarka ma do dyspozycji więcej niż jeden podajnik papieru i są w nich różnego typu nośniki, to automatycznie może rozdzielić wydruki dokumentów tekstowych i zdjęć na odpowiedni papier. Zdjęcia zostaną wydrukowane na stosownych arkuszach do tego przeznaczonych, a tekst na zwykłym papierze „xero”.

HP ePrint jest bezpieczna

Usługa ePrint jest bezpieczna, gdyż jest w stanie filtrować przychodzący w wiadomościach elektronicznych spam według ustalonych standardów branżowych. Dlatego nawet gdyby e-mail drukarki wydostał się poza krąg zaufanych osób, unikniemy niepotrzebnych nikomu wydruków. Usługa dodatkowo jest w stanie przetworzyć wysyłane do drukarki dokumenty w taki sposób, by uniemożliwić dostęp do urządzenia wirusom i innej szkodliwej zawartości.

Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć drukarkę i system, użytkownik może stworzyć listę nadawców, którzy mogą korzystać z usługi ePrint. Dzięki takiemu podejściu nawet w przypadku, gdy ktoś świadomie lub nie podzieli się adresem e-mail drukarki z osobą postronną, ta nie będzie w stanie niczego wydrukować (chyba, że jej adres zostanie dodany do bazy uprawnionych).

Tego typu podejście zabezpiecza nie tylko przed otrzymywaniem niechcianych treści, ale także nie pozwala na straty ekonomiczne – zużycie atramentu, papieru i energii elektrycznej.

Kompatybilne z usługą ePrint urządzenia wielofunkcyjne i drukarki bardzo łatwo przystosowuje się do pracy. Wystarczy na przednim panelu wcisnąć przycisk Wireless (Bezprzewodowe) i z menu wyświetlanego na ekraniku wybrać Web Services (Usługi sieci Web). Z poziomu tego menu można nie tylko uruchomić dostęp do usługi ePrint, ale także podejrzeć adres e-mail przypisany do urządzenia, a także wydrukować stronę informacyjną.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: www.hp.com/go/ePrintCenter.

Usługa ePrint firmy HP wykorzystuje możliwości jakie w obecnym czasie oferuje tak zwany Cloud Computing, czyli elektroniczna chmura. Dzięki temu, że dostęp do systemu ograniczony jest jedynie dostępem do internetu, każdy użytkownik urządzenia zdolnego do wysłania wiadomości e-mail wraz z załącznikami może korzystać z możliwości zdalnego drukowania dokumentów. Poniższe filmiki prezentują jak łatwo można skorzystać z możliwości dawanych przez nowy system HP, a także jak efektywnie z niego korzystać. Oczywiście są to jedynie przykłady, a zastosowań tego typu usługi jest znacznie więcej – ograniczają je wyobraźnia użytkownika i potrzeba chwili.

Na kolejnej podstronie piszemy o zastosowaniach HP ePrint.