Monitory

iiyama ProLite X2472HD - MVA w dobrej cenie

przeczytasz w 5 min.

Ten 24-calowy monitor nie jest drogi, a mimo to ma dobrej jakości matrycę MVA podświetlaną diodami LED. Oferuje bardzo dobrą jakość obrazu i niskie zużycie prądu.

 poprzedni test »
» testy monitorów

EIZO ColorEdge 303W
EIZO ColorEdge 303W jest znakomitym monitorem przeznaczonym w szczególności do profesjonalnych prac graficznych...

iiyama ProLite X2472HD

Plusy:Minusy:

bardzo dobre kąty widzenia
dobre odwzorowanie kolorów
przyzwoity wybór portów
niski pobór energii elektrycznej
dobre, półmatowe pokrycie ekranu
dobra relacja ceny do jakości obrazu

słaba ergonomia
słaba równomierność podświetlenia

 

Podsumowanie:  Dobre odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia, przyzwoite zużycie prądu i cena, która doskonale pasuje do możliwości – tak w skrócie prezentują się zalety monitora iiyama ProLite X2472HD.

Ocena redaktora: 4/5

Cena: od 850 do 900 zł

» Napisz komentarz

Przegląd rynku:

 

Najważniejsze cechy:

  • krawędziowe podświetlanie LED
  • matryca wykonana w technologii MVA
  • funkcja oszczędzania energii (ECO)
  • automatyczna regulacja kontrastu i jasności (ACR)
  • kąty widzenia 178 stopni w pionie i poziomie
  • atrakcyjna relacja ceny do możliwości

Monitor iiyama ProLite X2472HD

iiyama ProLite X2472HD z boku

iiyama ProLite X2472HD z tyłu

Opisywany monitor iiyama ProLite X2472HD przeznaczony jest głównie do użytku domowego, co uwidacznia się przede wszystkim w ergonomii. Zanim jednak nawiążemy do elementów odpowiedzialnych za komfort użytkowania, postaramy się opisać jakość materiałów.

Przednia ramka jest czarna i błyszcząca, co może powodować nieprzyjemne refleksy świetlne w czasie pracy w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Na szczęście powłoka ochronna matrycy jest matowa (a raczej półmatowa). Gdy patrzymy na nią pod kątem +/- 45 stopni, jest w pełni matowa, ale po zwiększeniu kata zaczyna robić się błyszcząca. W typowych sytuacjach takie rozwiązanie sprawdza się doskonale.

Błyszcząca powierzchnia ramki nie ma też wyraźnych tendencji do rysowania się w czasie czyszczenia (w przeciwieństwie do wielu innych monitorów tej klasy). W jej prawej, dolnej części zintegrowany został dotykowy panel przycisków służących do zmiany ustawień obrazu.

Z tyłu sytuacja wygląda znacznie lepiej – plastik jest matowy i bardzo odporny na typowe uszkodzenia mechaniczne. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie tego samego materiału z przodu monitora.

 

Przekątna ekranu24"
Rozdzielczość1920 x 1080 px
Proporcje ekranu16:9
Czas reakcji8 ms (GTG)
Rodzaj matrycyMVA
Powłoka ekranupółmatowa
PodświetlenieLED (krawędziowe)
Jasność i kontrast250 cd/m2, 3000:1
Kąty widzenia
poziom/pion
178/178
Złącza wideoD-sub, DVI-D, HDMI (z HDCP)
Zasilaczzewnętrzny
Inne cechywyjście słuchawkowe 3,5 mm, wejście audio przez HDMI
Gwarancja36 miesięcy (producenta)

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

iiyama ProLite X2472HD - złącza

iiyama ProLite X2472HD - przyciski do obsługi menu OSD

Monitor iiyama ProLite X2472HD bez problemu współpracuje z nowszymi i starszymi komputerami oraz laptopami,  gdyż wyposażono go zarówno w cyfrowe, jak i analogowe złącza wideo. Jego domyślna rozdzielczość to 1920 x 1080 pikseli (czyli typowe Full HD). Proporcje 16:9 przydają się podczas oglądania filmów, ale w czasie grania i edycji grafiki wiele osób preferuje 16:10.

Ergonomia i wykonanie

Jeśli ktoś oczekiwał w tym miejscu eposów, to cóż, będzie zawiedziony. O ergonomii można napisać tylko tyle, że jest znikoma. Ekran pochylać możemy o 5 stopni do przodu i 15 do tyłu. Mała, plastikowa stopka nie zapewnia wystarczającej stabilności, a sztywna nóżka nie daje możliwości obrotu w poziomie. W dodatku jest dość niska, więc może się okazać, że będziesz musiał postawić monitor na grubej książce, aby wygodnie pracować.

Do plusów zaliczamy mały uchwyt pozwalający utrzymać porządek z okablowaniem oraz gniazdo zabezpieczające typu Kensington lock. Brakuje złącza do montażu ściennego w standardzie VESA.

Testy monitorów: