Wymieniamy dysk HDD na SSD w komputerze PC
SSD

Wymieniamy dysk HDD na SSD w komputerze PC

przeczytasz w 2 min.

Wymiana dysku HDD na SSD - jakiego wzrostu wydajności możemy się spodziewać? Sprawdzamy to na przykładzie modelu Plextor M6V 256GB.

Niegdyś dyski SSD były horrendalnie drogie i tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na takie usprawnienie komputera. Czasy te na szczęście minęły, bo ceny nośników zdążyły spaść do tak niskiego poziomu, że obecnie nie są one niczym nadzwyczajnym i mogą sobie na nie pozwolić nawet mniej zamożni klienci – zwłaszcza na modele o pojemności 120 - 128 GB. Bardzo dużą popularnością cieszą się także modele 240 - 256 GB.

Dlaczego warto wymienić dysk HDD na SSD?

Plextor M6V 256 GB dysk SSD

No dobrze, ale dlaczego warto wymienić dysk HDD na SSD? Wszystko sprowadza się do zasady działania SSD – talerze magnetyczne zastąpiono tutaj pamięciami półprzewodnikowymi, które zapewniają dużo wyższą wydajność i znacznie krótszy czas dostępu do danych. W efekcie możemy liczyć na lepszy komfort pracy z komputerem, a także szybsze uruchamianie systemu i aplikacji (w tym także gier).

Dyski SSD przy okazji oferują mniejszy pobór energii elektrycznej i są odporne na wstrząsy, a dodatkowym atutem jest nierzadko mniejszy rozmiar i waga. Cechy te dają konkretną przewagę w urządzeniach mobilnych, gdzie oprócz wydajności liczy się właśnie mobilność i jak najdłuższy czas pracy na wbudowanej baterii.

Nośniki SSD nie są idealne... jeszcze

Plextor M6V 256 GB dysk SSD

Obecnie największą wadą dysków półprzewodnikowych jest stosunek ceny do pojemności oraz sama pojemność, gdzie przegrywają z tradycyjnymi dyskami talerzowymi (HDD) – charakteryzującymi się wyższą pojemnością i niższym kosztem po przeliczeniu na GB. Branża jednak stale się rozwija, więc w perspektywie kilku lat możemy spodziewać się napędów SSD dorównujących lub nawet przewyższających pojemnością dyski HDD. Ceny z roku na rok też są coraz niższe i prognozuje się nawet zrównanie ich z dyskami HDD.

Tak przynajmniej wygląda teoria, ale postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce na przykładzie niedrogiego modelu Plextor M6V o pojemności 256 GB.

Na kolejnych stronach pokażemy, jak wymienić w komputerze dysk HDD na SSD oraz sprawdzimy na jaki wzrost wydajności możemy liczyć – również dzięki zastosowaniu autorskiej technologii PlexTurbo 3.0. Poradnik ten kierujemy do mniej doświadczonych czytelników - nie każdy jest takim sprzętowym wymiataczem, jak starzy wyjadacze benchmark.pl ;-).