Łatwa kontrola uprawnień aplikacji w Androidzie 4.3
Mobile

Łatwa kontrola uprawnień aplikacji w Androidzie 4.3

przeczytasz w 3 min.

Nie musisz godzić się na wszystko! Sprawdź w jaki sposób wybrać tylko te uprawnienia jakie Tobie odpowiadają. Funkcja dostępna w Androidzie 4.3 lub nowszym.

Łatwa kontrola uprawnień aplikacji w Androidzie 4.3

Instalowanie programów w Androidzie wiąże się z jedną bardzo ważną kwestią – uprawnieniami jakie im przyznajemy. Nie jest to bynajmniej błahostka. W stosunku do bardzo popularnych i znanych programów możemy mieć pewną dozę zaufania, w końcu dokładnie tę samą aplikację testuje na świecie np. kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy osób. Jeśli byłoby z nią coś „nie tak” natychmiast posypałyby się niskie oceny, nieprzychylne komentarze i krytyczne wypowiedzi na forach. Wobec mniej znanych i słabiej przetestowanych aplikacji należy zachowywać większy dystans i zdecydowanie mniejsze zaufanie.

Podczas instalacji większości typowych aplikacji ze sklepu Google Play widzimy następujące powiadomienie:

Jak sama nazwa wskazuje jest to lista uprawnień jakie dajemy aktualnie instalowanemu programowi. Na powyższych zrzutach ekranowych widać wyraźnie, że lista ta potrafi być długa i niekiedy dość kontrowersyjna. Niejednokrotnie bywa tak, że z pozoru prosty i banalny program żąda od użytkownika dostępu do lokalizacji, listy kontaktów, aparatu, mikrofonu, a nawet informacji na temat karty płatniczej (np. płatności przez Google Play).

Co zrobić jeśli zgadzamy się na większość, ale nie na wszystkie z tych warunków? Rozwiązanie jest jedno – kontrola uprawnień. Google zaimplementowało łatwy sposób na wprowadzanie zmian w Androidzie 4.3. Jest to funkcja systemowa i nie wymaga instalowania zaawansowanych programów, ale aby ułatwić cały proces w niniejszym poradniku posłużymy się aplikacją o nazwie Permission Manager. Pobierzemy ją bezpłatnie ze sklepu Google Play. Niestety nie została ona przetłumaczona na język polski, ale obsługa jest intuicyjna i zrozumiała, więc większość osób powinna poradzić sobie również po angielsku.

Procedurę wykonywaliśmy na smartfonie Samsung Galaxy S3, który niedawno otrzymał oficjalną wersję systemu Android 4.3, ale tak naprawdę odnosi się ona do wszystkich urządzeń z tym systemem (niezależnie od producenta).

Instalujemy i uruchamiamy wspomniany program. Wersja darmowa na ekranie głównym wyświetla 5 najpopularniejszych aplikacji, ale bez problemu uzyskamy dostęp do pełnej listy. W tym celu klikamy przycisk MENU w smartfonie i wybieramy opcję Launch Manager.

Otrzymujemy dostęp do wszystkich możliwych programów, które zostały automatycznie rozpoznane przez Permission Managera. Funkcja systemowa nosi nazwę App Ops.

Kontrola nad uprawnieniami jest naprawdę prosta. Dotykamy wybranej przez siebie aplikacji, po czym na ekranie wyświetli się lista uprawnień, które zostały jej przyznane podczas instalacji. Na przykład znana aplikacja Google+ domyślnie żąda dostępu do lokalizacji, odczytu listy kontaktów, modyfikacji listy kontaktów, modyfikacji ustawień, aparatu/kamery oraz mikrofonu (nagrywanie dźwięku). Program podaje nam również informację kiedy ostatnio uprawnienia te zostały wykorzystane. W naszym przypadku Google+ 57 minut wcześniej odczytało i zmodyfikowało kontakty, a 2 dni wcześniej zmieniło ustawienia.

Załóżmy, że nie chcemy, aby G+ nagrywało dźwięki, bo obawiamy się, że może to zostać wykorzystane do nagrywania prywatnych rozmów. Nic prostszego – dotykamy suwaka „Record audio” i odwołujemy odpowiednie uprawnienia.

Innym przykładem może być aplikacja do obsługi konta bankowego. W naszym przypadku jest to mBank.

Dlaczego żąda od nas dostępu do rozmów telefonicznych, listy kontaktów i lokalizacji? Jeśli sobie tego nie życzymy, to po prostu usuwamy uprawnienia.

To wszystko! Nie trzeba zapisywać ustawień, gdyż „nadpisywane” są one natychmiast po wykonaniu akcji. Permission Manager tworzy dwie ikony – jedna od interfejsu głównego, a druga bezpośrednio od Managera (dostęp do wszystkich programów). W razie potrzeby można oczywiście dodać skrót do pulpitu, aby pełnie władzy nad uprawnieniami mieć zawsze pod ręką.

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  yendrek
  8
  (...) "mBank. Dlaczego żąda od nas dostępu do rozmów telefonicznych, listy kontaktów i lokalizacji?". Prawo o ochronie danych osobowych w tym kraju jest martwe - nawet bank je wykrada. Dlatego właśnie, choć Android pochodzi od największego w świecie sępa na dane osobowe, gigantyczny plus dla 4.3.
  • avatar
   szampek82
   5
   W końcu ktoś pomyślał....przecież ta permamentna inwigilacja była nie do zniesienia......szkoda że tak późno,chociaż lepiej późno niż wcale.....!!
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Te i lepsze ficzery chyba od zawsze były w MIUI która jest też na starsze wersje androida.
    No ale dobrze że googiel kopiuje dobre pomysły.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Nie działa na Nexus 5 z Android 4.4 :( Czekam na update bo appka wydaje się ok...
     • avatar
      taki jeden
      -3
      Jak dla mnie czas pracy na smartfonie to jakas porażka.Żonka na swoim prostym LG L3 spokojnie 6dni wytrzyma bez ladowania,tylko sms i rozmowy ja na swoim Samsungu advance ledwo 2 max 3 ,troche wi fi ,sms do tego powyłączane zbedne wakelocki apki itd.
      • avatar
       Preston2009
       0
       Też mi nowość MIUI od dawna ma apkę Uprawnienia. Na + do tej MIUI, że trzyma ona całą bazę uzyskanych uprawnień zamiast tylko ostatniej (np. przeglądarka Baidu bardzo często zagląda do IMEI i lokalizacji, przebijając nawet apki Googla).
       • avatar
        arczi69
        0
        a nie mozna tego samego i wiecej zrobic przy pomocy Xposed + AppSettings?

        co prawda potrzebny root niestety :(
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Wiecie może czy jest już android 4.3 dostępny w Polsce?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          dla Samsunga S3?
          • avatar
           HotShotsXXX
           0
           Na starym i ale nadal jarym Galaxy Nexus GT-i9250 mam 4.3 już od dawna;)