LG kontra Samsung czyli 43 cale niedrogie wcale
Telewizory

LG kontra Samsung czyli 43 cale niedrogie wcale

przeczytasz w 5 min.

W roku 2017 telewizory z ekranem 40-43 cali będą najbardziej popularną kategorią przekątnych na świecie. Oto test dwóch takich ekranów do 2000 zł.

Zarówno LG 43LJ594V, jak i Samsung 43M5602 są telewizorami wyposażonymi w płaski ekran o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080).

LG 43LJ594V
LG 43LJ594V

Samsung 43M5602
Samsung 43M5602

W obu telewizorach zastosowano wyświetlacze LCD o tradycyjnej strukturze subpikseli (RGB).

W LG mamy panel typu IPS od LG Display ...

LG 43LJ594V - struktura subpixeli

... a w Samsungu panel typu VA najprawdopodobniej od znanej tajwańskiej firmy AUO.

Samsung 43M5602 - struktura subpixeli

W dalszej części artykułu wykażemy, że różnica w typie wyświetlacza będzie miała istotny wpływ na duże różnice w jasności czerni, kontraście i odwzorowaniu barw pomiędzy tymi dwoma telewizorami.

Oba ekrany różnią się także techniką podświetlenia. Choć w obu urządzeniach źródłem światła są diody LED, w LG inżynierowie zastosowali podświetlenie centralne (ang. direct), które w ogóle nie wymaga prowadnicy światła (ang. LGP, light guide plate). Zmniejsza to koszt podzespołów, ale konieczność zapewnienia odpowiedniego rozproszenia światła wymusza odsunięcie diod od ekranu, przez co obudowa jest grubsza. Z kolei w Samsungu zastosowano podświetlenie krawędziowe (ang. edge), które jest droższe (bo musi mieć LGP), lecz pozwala zmniejszyć grubość obudowy. Widać to dobrze na zdjęciu poniżej (LG z lewej, Samsung z prawej).

porównanie grubości telewizorów

Porównanie najważniejszych cech:

 LG 43LJ594VSamsung 43M5602
wersja systemu w czasie testu:03.60.011144
przekątna ekranu (w calach):4343
rozdzielczość wyświetlacza:1920x10801920x1080
rodzaj podświetlenia:centralne, LEDkrawędziowe, LED
3D:--
HDMI23
USB12
Ethernet11
optyczne11
słuchawkowe--
Bluetooth-+
DVB-C++
DVB-T++

Wynik testu:

 

Tryb obrazu

Telewizor LG testowaliśmy w trybie „ekspert ciemne pomieszczenie”, a Samsunga w trybie „film”.

Jasność

Pomiar na pełnoekranowej planszy wykazał, że biel w LG ma luminancję 196 cd/m^2, podczas gdy w Samsungu 265 cd/m^2. Z tego względu telewizor Samsunga będzie lepiej spisywał się w jasnych pomieszczeniach.

Punkt dla Samsunga.

Kontrast

Samsung, wyposażony w wyświetlacz typu VA, ma ciemniejszą czerń niż oparty na IPS-ie LG, co zapewnia mu niemal 4-krotnie wyższy współczynnik kontrastu. Oznacza to, że LG raczej nie nadaje się do nocnych seansów (kina domowego), podczas gdy Samsung w tych warunkach nie zawiedzie.

W żadnym z obu telewizorów charakterystyka jasności nie była prawidłowa ‒ jest ogólnie zbyt jasna (2,1-2,2 zamiast 2.4). Pomimo tego, w Samsungu jest bardziej równomierna i dużo łatwiej ją skorygować.

Kolejną subkategorią, w której LG ustępuje rywalowi zza miedzy, jest jednolitość ekranu. Na planszach testowych dało się niestety łatwo zauważyć, że biel i szarości w LG są wysoce niejednolite, a przy krawędziach ekranu występują lokalne przyciemnienia ‒ coś w rodzaju winietowania. Ponadto, na planszach ruchomych w LG dało się zauważyć bardzo mocne zjawisko brudnego ekranu ‒ wyglądało to jak gdyby ekran pokryty był miejscami warstwą kurzu.

W kategorii kontrastu zwycięża zatem bezwzględnie Samsung.

Kolory

Samsung ma ponad dwukrotnie mniejsze błędy odwzorowania barw niż LG. Co więcej, w 43M5602 tylko jedna barwa (cyjan) przekracza próg postrzegalności (3,0), podczas gdy w LG ... wszystkie.

Ponieważ LG ma matrycę typu IPS, a Samsung VA, można by oczekiwać, że w kategorii odwzorowania kolorów pod kątem LG odrobi stratę. Niestety, choć kolory w LG nie tracą pod kątem swojego nasycenia tak, jak to ma miejsce w Samsungu, barwy bardzo ciemnieją. Inaczej mówiąc, zastosowana w 43LJ594V matryca IPS nie jest tej samej klasy co panele, które LG dostarcza np. do Sony lub które sama stosuje w swoich droższych seriach.

O różnicy w jakości odwzorowania barw na niekorzyść LG świadczą też błędy oddania barw na poszczególnych poziomach nasycenia. Tu Samsung zdecydowanie wygrywa, co widać na wykresach poniżej (najpierw 43LJ594V, później 43M5602).

A zatem mocny punkt dla Samsunga.

Ruch

Oba telewizory wyposażono w wyświetlacze LCD klasy 60Hz, tak więc rozdzielczość dynamiczna była niska i wyniosła około 400-450 linii (dla obu telewizorów). Pomimo tego, w subiektywnej ocenie ruchome obrazy na ekranie Samsunga miały nieco mniej artefaktów i były subiektywnie nieco wyraźniejsze.

W tej kategorii gwoździem do trumny LG okazała się jednakże funkcja kompensacji (upłynniania) ruchu, której telewizor LG niestety nie posiada. W Samsungu 43M5602 do dyspozycji mamy następujące opcje:

Auto Motion Plusupłynnianie
Wył.brak
Autobardzo duże
Użytkownikaregulowane
Uż+WRLEDbrak

W tej kategorii mamy zatem przewagę Samsunga.

Odtwarzane formaty plików z USB

 LG 43LJ594VSamsung 43M5602
avi (fmp4)
flv (flv1)
mkv (h264)
mov (h264)
mp4 (h264)
mp4 (h265)
mts (przepl., h264)
mts (progr., h264)
tp (mpeg1/2)
wmv (wmv2)

Tu byłby w zasadzie remis, gdyby nie pewna przypadłość modelu 43LJ594V. Otóż podczas oglądania materiałów z USB, gdy chcemy zmienić jakiś parametr, telewizor często przerywa odtwarzanie czekając na załadowanie się menu. Trwa to dość długo i nie pozostaje bez negatywnego wpływu na komfort obsługi. W Samsungu wejście do menu w trakcie odtwarzania multimediów nie powoduje ich zatrzymania.

A zatem punkt dla marki spod znaku trzech gwiazd.

Opóźnienie sygnału (input lag)

W Samsungu 43M5602 w trybie „Gra” opóźnienie sygnału było dość wysokie i wyniosło 50,8 ms.

Mimo to nadal mieściło się w przedziale „grywalności”. Z kolei LG 43LJ594V w ogóle nie zaakceptował sygnału 1080/60p wyświetlając następujący komunikat:

To właśnie było powodem, dla którego w telewizorze LG nie mogliśmy zmierzyć wartości opóźnienia.

W tej kategorii pojedynek pozostaje zatem nierozstrzygnięty.

Bluetooth

Żaden z telewizorów nie posiada gniazda słuchawkowego. Na szczęście do Samsunga da się podłączyć słuchawki Bluetooth, czego nie da się zrobić w LG.

Kolejny punkt dla Samsunga.

Szybkość działania

Ze względu na swoją cenę, oba modele telewizorów wyposażono w słabe procesory, co w połączeniu z zastosowanymi systemami operacyjnymi (webOS 3.6 w LG i Tizen w Samsungu) sprawiło, że odbiorniki działały dość powolnie, ospale reagując na polecenia z pilota. Pomimo tego, telewizor Samsunga był żwawszy i to on wygrywa w tej kategorii.

Podsumowanie

Zobaczmy zatem kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach:

kategoriazwycięzca
jasność obrazuSamsung 43M5602
kontrastSamsung 43M5602
kolorySamsung 43M5602
ostrość i płynność ruchuSamsung 43M5602
multimedia USBSamsung 43M5602
input lag?
BluetoothSamsung 43M5602
szybkość działaniaSamsung 43M5602
cenaLG 43LJ594V

LG 43LJ594V

Samsung 43M5602

Werdykt

No cóż, to był dość „krwawy” pojedynek. Samsung dosłownie znokautował rywala zwyciężając w zasadzie w każdej kategorii oprócz ceny. A skoro o cenie mowa, to różnica 300-400 złotych dopłaconych do Samsunga daje nam:

 • znacznie ciemniejszą czerń,
 • 4-razy wyższy kontrast,
 • znacznie bardziej precyzyjne kolory,
 • upłynnianie ruchu,
 • jednolitą biel bez winietowania,
 • brak zjawiska brudnego ekranu,
 • Bluetootha,
 • cieńszą i ładniejszą obudowę.

Inaczej mówiąc, stosunkowo niewielka dopłata zapewnia nam przeskok aż o jedną klasę: z taniej budżetowej, do naprawdę porządnej klasy podstawowej. Muszę przyznać, że dawno nie porównywałem dwóch telewizorów, w wypadku których mała różnica w cenie, dawałaby aż tak wielką różnicę w jakości produktu.

super opłacalność benchmark.plKrótko mówiąc, moje gratulacje Samsung. Gdy rywale odpuścili już sobie telewizory Full HD, Ty udowadniasz, że potrafisz zrobić porządny telewizor w niskiej cenie. Gorąco polecam Samsunga 43M5602 każdemu, którego budżet nie wykracza poza dwa tysiące złotych.

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  czesman
  6
  Niestety dwa kolejne Samsungi nie przeżyły więcej niż dwa lata .Serwis tłumaczył że to wina warunków na śląsku (zapylenie ) LG hula już 3 rok bez plam na wyświetlaczu .
  • avatar
   Sniko
   6
   "A skoro o cenie mowa, to różnica 300-400 złotych dopłaconych do Samsunga daje nam:"

   Z porównywarki cen na końcu artykułu wychodzi że różnica wynosi 400-520zł więc robicie debili z czytelników którym nie chce się to samemu przekalkulować?

   520zł różnicy przy cenie LG 1579zł jest to prawie 30%, więc artykuł nierzetelny i jeszcze raz napisze, nie róbcie z ludzi debili...

   I jeszcze jedno, skoro są to tv do 2000zł to chyba Samsung w ogóle się nie łapie do tej kategorii, ale co ja tam wiem.
   • avatar
    Ragnar Lothbrok
    5
    Brakuje odpowiedzi, żadnego z tych dwóch :D
    • avatar
     Cinas
     4
     400 zł tańszy LG zaraz będzie porównanie G6 z S8 plus. Będzie no niestety samsung wygrywa a cena tylko 1400 zl droższy samsung warto dopłacić.

     Tekst dno... ile wam za to samsung dał ???

     Polecam wszystko od samsunga co nie ma wyświetlacza jak wyświetlacz to tylko LG pod każdym względem.
     • avatar
      korki45
      3
      Porównanie z dupy, a 400 złotych to duża różnica w cenie :P LG w cenie do 2100 oferuje dużo lepsze Telewizory od Samsunga.
      • avatar
       michauc
       3
       To teraz, żeby było sprawiedliwie zróbcie porównanie Samsunga za 1600 zł z LG za 2100 zł i zobaczymy czy Samsung nadal taki dobry...
       • avatar
        homzik
        1
        Czy autor jest świadomy istnienia modelu UE43M5502, który jest sporo tańszy, a bardzo porównywalny? Seria M5602 ma jaśniejszą ramkę wokół ekranu (możliwe, że też tuner SAT) i jest sprzedawana głównie przez sieć Euro-Net (stąd mniej ofert na Allegro/Ceneo).
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Domyślam się, że model LG 43LJ614V nic tu nie zmienia (lepsza płynność ruchu, lepszy kontrast), bo to jest to samo co 43LJ594V tylko ma więcej wejść, tak?

         Jest w ogóle jakiś LG do 2000 zł godny polecenia?

         PS. Wszystko fajnie, gdyby nie ta okropna podstawka w Samsungu :S
         • avatar
          portoryko
          0
          Bardzo dobry tekst. Akurat stoję przed wyborem 43-calowca. Skłaniałem się ku LG ze względu na IPSowe dobre kąty widzenia, ale mnogość niedoskonałości skutecznie mnie zraziła.
          • avatar
           jarecki31
           0
           @portoryko
           Mocno sugerowałbym telewizor TCL 43" U43 P6046.
           Składają w Żyrardowie.

           Tak poza tym, mógłby pojawić się w tym porównaniu, i pokazać kto rządzi na rynku cena/jakość :)
           • avatar
            Naleśnik z serem
            -1
            Ale kał ten LG. Rok 2017 i tv ma kontrast poniżej 1:1000 i 400 pare linii ruchomego obrazu (przy 1080p). Juz bym wolał uzywkę plazmę kupić za 1300 (bo takie widywałem rok temu). Kontrast min 1:4000, 1080 linii i 10-bit.
            Jak widać nie wazne czy jest rok 2007 czy 2017, LCD w przedziale do 2000 to totalna uryna, odchody po kacu, niemyta psita.
            • avatar
             Adrian Waleczny
             -1
             Za co dostałem minusa ? Skłamałem coś w komentarzu ?
             Naprawdę, nie rozumiecie, że to nie jest test najlepszego TV Samsunga do 2000 zł vs najlepszy LG za 2000 zł ?
             • avatar
              Rav-X
              -5
              Gdzie informacja, że artykuł jest sponsorowany przez Samsunga?

              I twierdzicie, że jakaś Tajwańska firma AUO, w szopie skleciła lepszą matrycę niż LG? Jakoś mało wiarygodne.

              Wolę telewizory LG za jakość, trwałość i świetny WebOS. Nie zapowiada się, żebym kiedykolwiek zmienił na telewizor od Samsunga. Mój pierwszy TV LG z 2010 którego oddałem matce, działa bezawaryjnie do dziś, gdzie brat i dwóch kuzynów w tym czasie wzywało serwis do swoich Samsungów, które są młodsze i parametrami powinny być lepsze.