Obudowy

Obudowa Chieftec CX-05SL-B

przeczytasz w 3 min.

Po niecierpliwym oczekiwaniu kuriera, wreszcie odebrałem zamówioną paczkę. Po załatwieniu formalności zabrałem się do przyjrzenia się jej z bliska. Duży i ciężki karton wraz z zawartością zrobił na mnie niezłe wrażenie. Obudowa została bardzo dobrze zapakowana tak, żeby w czasie transportu nic nie mogło się stać, sama „buda” była owinięta dodatkową folią co skutecznie zapobiegało np. przed porysowaniami.

obudowa

obudowaobudowa


Po zdjęciu folii ukazała się w pełnej krasie piękna srebno-czarna obudowa znanej i solidnej firmy Chieftec. Jest to Midi Tower z serii „AEGIS” model  CX-05SL-B, wykonana z blachy stalowej 1mm, o wymiarach: 540mm x 205mm x 540mm, bez nóżek 522mm (dług.x szer.x wys.)

Po wstępnym oglądnięciu byłem zachwycony, co potem okazało się że nie do końca mój zachwyt był uzasadniony. Postanowiłem nie marnować czasu i przejść do dalszych oględzin. Na samej górze była następna samoprzylepna folia, zabezpieczająca górną siatkę tzw. Mesh od wentylatora 120x120mm oraz wyższe drzwiczki. Dolne drzwiczki pod którymi „schowano” zasobnik na 10 płyt CD/DVD (całkiem fajne rozwiązanie), niestety już nie były zabezpieczone żadną folią, ale to nie był ani nie jest żaden problem, ponieważ bardzo mocno i pewnie zatrzaskują się i zamykają przy tym nie skrzypią i nie drażnią ucha, co wychodzi obudowie tylko na plus.

Pomiędzy przednimi panelami umieszczono „panel nawigacyjny” tzn. przycisk Power (bardzo przyjemnie i miękko się go włącza)  i reset, dwie diody (o diodach tych nieco później), wyjście audio (AC97, HD AUDIO)do podłączenia mikrofonu i słuchawek, dwa USB i jedno e-SATA. Muszę też napisać że w moim przypadku te dwa usb zamontowano „do góry nogami” czyli np. jak chcę podłączyć pendriva muszę go też obrócić np. diodą w dół, co nieco irytuje.

obudowaobudowaobudowaobudowa  


Lewy bok obudowy został pokryty czarną metalową siateczką (patrz zdjęcie), producent umieścił w ten sposób otwory wentylacyjne, co w moim odczuciu zupełnie jest niepotrzebne, sprzyja tylko zwiększeniu hałasu wydobywającego się z środka. Zamiast tego mógł zastosować zwykłe okno z plexi, efekt byłby według mnie na pewno lepszy, ale cóż , dla chcącego nic trudnego – można sobie samemu zrobić, ale niedosyt pozostaje. Następna uwaga to fakt, że nie zastosowano tutaj rączki z zamkiem, tylko samą rączkę co za tym idzie trzeba samodzielnie odkręcać/przykręcać śrubki z tyłu obudowy za każdym razem, kiedy chcemy zajrzeć do środka. Ponieważ bez przykręcenia śrubek lewy bok nie trzyma się stabilnie. Duży minus.
Prawa ścianka przykręcona była normalnymi śrubami. Ale prawda jest taka, że spokojnie możemy się ich pozbyć a na to miejsce zamontować te większe, które znajdziemy w wyposażeniu i dokręcać palcami bez użycia śrubokręta. Na prawej stronie znajduję się też miejsce na trzy wentylatory 92x92mm, które w zamierzeniu mają dostarczać zimne powietrze do wnętrza obudowy i przy okazji chłodzić nasze dyski twarde.

obudowaobudowa


Z tyłu obudowy jest standardowo, miejsce na zasilacz i wentylator 120x120mm.
W środku też jest raczej standardowo, jest bardzo obszernie, mamy dużo miejsca na zamontowanie najlepszych komponentów.  Mamy sześć miejsc na zamontowanie prostopadle dysków (w szynach bezśrubkowo, bardzo wygodne rozwiązanie), dwa miejsca na urządzenia 3.5 cala oraz cztery miejsca na napędy 5.25’. Przewody bardzo ładne oznaczone, nie ma żadnego problemu do podłączenia płyty głównej nawet dla kogoś kto pierwszy raz składa samodzielnie komputer. U góry jest jeszcze miejsce na dodatkowy wentylator 120x120mm, który będzie wyciągał rozgrzane powietrze na zewnątrz.

Ogólnie obudowa sprawia bardzo solidnej, przestronnej, aczkolwiek są pewne jakby zamierzone niedorobienia. Niebieska dioda „power” która z przodu obudowy, troszeczkę razi w oczy z dalszej odległości, gdy np. oglądamy film. Dużo „otworów wentylacyjnych” powoduję, że jest dosyć głośna przy podłączeniu wszystkich wentylatorów. Mimo tych kilku niedociągnięć jestem zadowolony.


Plusy:
- Ładny wygląd,
- Solidne wykonanie,
- Dużo miejsca w środku,
- Miejsca na 5 wentylatorów,
- Zasobnik na płyty,
- e-SATA

Minusy:
- Dosyć "głośna",
- Brak złączki na zamek,
- Zajaskrawa dioda Power,
- Odwrotne założone USB na przednim panelu,
- Brak wentylatorów w zestawie,

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Chieftec zawsze robił pożądne budy.
  Miałem już styczność z wieloma modelami, jeden nawet kupiłem.
  Masa tych bud jest oczywiście plusem.
  W środku każda wygląda tak samo. Zmienia się tylko front.
  Montaż jest w 70% bez narzędziowy (płyta ma standardowe śróbki). Polecam w ciemno, zwłaszcza pod amatorski serwer ;]