Monitory

Przegląd paneli LCD : 19" iiyama ProLite H1900

przeczytasz w 2 min.

iiyama H1900 GraphicPro to panel oferujący znakomitą jakość obrazu, bardzo dobre parametry i świetną ergonomię. Technika i wygoda kalibrowania kolorów przy użyciu 'DisplayTune' z pewnością przypadnie

charakterystyka
 
typ matrycy
19" Premium MVA
0,294 mm
powłoka ekranu
matowa
 
rozdzielczość
1280x1024
+ 1600x1200 skalowana
 
czas reakcji
8 ms (szary-biały-szary)
16 ms (11+5) (czarny-biały-czarny)
 
Jasność / Kontrast
1000:1 cd/m2 ; 300:1
 
paleta barw
16.77 mln
 
Kąty widzialności
178°/178°
pion / poziom
wyjścia/wejścia
D-Sub, DVI, DVI
konc. 4 x USB
 
inne cechy
-
 
wyposażenie
instrukcja, kabel DVI i  D-Sub
dwie płytki CD : DisplayTune i PivotPro
 
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w  poziomie
TAK, +11 cm
TAK, 10° przód, 35° tył
TAK
TAK, 35° lewo/prawo
 
możliwość zawieszenia
TAK
 
zasilacz
wbudowany
 
szerokość ramki
boki 2.5cm, góra 2cm, dół 3cm
 
spełniane normy
ISO13406-2
 
inne przydatne
opcjonalny adapter Video / S-Video
regulacja OSD z poziomu Windows
 
   
warunki gwarancyjne
3 LATA gwarancji Door-to-Door
Warunki polskiej gwarancji iiyama,
Informacje iiyama na temat wadliwych pikseli
opakowanie
solidne kartonowe pudło, celofanowy worek na monitorze,

Wygląd i ergonomia

H1900 po lewej - czarna obudowa i czarna, matowa matryca
w porównaniu do ciemno szarej obudowy E511 i matrycy w odcieniu granatowymPochylenie w tył aż o 35°.

Po odkręceniu podstawki panel można przymocować do ramienia VESA.


Funkcja pivot, uwielbiana przez grafików

ułatwia też wpinanie kabli sygnałowych i USB

Wrażenia z użytkowania

 • Rzadko spotyka się w zestawie z monitorem tak solidne kable sygnałowe - niemalże grubości małego palca.
 • Zapewne dla grafików żadna to nowość, ale warto wspomnieć, że do 'pełnej formy' monitorek dochodzi po około 30 minutach od włączenia. Po kilku minutach od uruchomienia komputera - dokładnie tyle, ile XP potrzebuje na wystartowanie - jakość obrazu na iiyamie H1900 może nieco 'przestraszyć' - zwłaszcza po pierwszym uruchomieniu zaraz po wyjęciu z pudła. Dopiero 'nagrzana' matryca pokaże nam pełnie swoich możliwości - maksymalny kontrast, świetną jasność i kolory.
 • Fabryczny obraz jest zbyt jasny (235 cd/m2). Od razu można też odnieść wrażenie, że zdecydowanie za dużo w nim niebieskiego, co potwierdzają później wskazania kolorymetru i kalibracja.
 • Zawartość MENU :
 • Przydatną funkcją - stosowaną coraz częściej przez producentów - jest licznik czasu pracy monitora. Można śledzić zużycie matrycy, które nie zawsze jest adekwatne do tego jak stary jest sam monitor. Przydatne podczas kupowania używanego monitora, oczywiście pod warunkiem że nie ma 'haczyka' umożliwiającego cofnięcie licznika ;)
 • Dobrym pomysłem jest też możliwość wyłączenia "modnej" niebieskiej diody sygnalizującej pracę monitora. Ta mała dioda o wymiarach 2x1mm ma nieprawdopodobną jaskrawość i podczas wieczornej pracy, giercowania lub oglądania filmów strasznie razi w oczy. W modelu E511, który nie ma tej opcji, musiałem ją 'przyciemnić' czarnym mazakiem.
 • Z tym monitorem nie 'bawiliśmy się' już w ustawianie obrazu 'na oko'. Nie ma to sensu po pierwsze z uwagi na jego zastosowanie, po drugie z uwagi na świetny system kalibracji iiyama 'Display Tune'. Fabryczny obraz nie zachwyca ani jakością ani głębią kolorów, ale prawdziwa zabawa zaczyna się po uruchomieniu tej aplikacji. Wszystkie zmiany w MENU można wykonać myszką z poziomu Windows i są one automatycznie zapisywane w pamięci. Praktycznie nie trzeba korzystać z przycisków MENU, które nie są szczególnie wygodne.

Bardzo wygodna regulacja jasności, kontrastu, Focus, RGB i balansu bieli z poziomu Windows.


... i kalibracja kolorów


Pięć tablic testowych pozwala doskonale dopasować temperaturę kolorów

 • Dzięki 'Display Tune' możemy sobie stworzyć praktycznie nieograniczoną liczbę profili kolorów. Program ładuje się przy starcie systemu i uaktywnia zadany profil. Klikamy na ikonkę w systray i w kilka sekund możemy sobie włączyć stworzony wcześniej profil, dajmy na to: praca rano, praca wieczorem, oglądanie filmów, gry, prace graficzne, czytanie dokumentów itp.
 • Aplikacja 'Display Tune' lubi się czasami zawieszać podczas zapisywania lub odczytywania profili, ale to prawdopodobnie przypadłość wersji 1.00. Można zakładać, że w nowszych wersjach tego programu iiyama poprawi te błędy.
 • Rozdzielczość interpolowana 1600x1200 w zasadzie przydaje się tylko do gier. (fajnie jest uruchomić w takiej rozdzielczości np: 'Bitwę o Śródziemie' ;) . Do przeglądania stron www, prac graficznych, zdjęć itp praktycznie nie nadaje się. Jakość czcionki w takiej rozdzielczości jest bardzo kiepska - zarówno bez wygładzania jak i z ClearType.
 • Do monitora producent dołącza aplikację 'Pivot Pro'. Oferuje ona niemal to samo, co zintegrowane w obecnych sterownikach nVidii i ATi funkcje obrotu ekranu, jest jednak znacznie łatwiejsza i wygodniejsza w obsłudze.
 • Jest też aplikacja 'LiquidView' do powiększania (z wygładzaniem) czcionek 'pulpitowych, jednak dla niej nie znaleźliśmy zastosowania. Na 19" ekranie w rozdzielczości 1280x1024 czcionki są wystarczająco duże.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login