Klawiatury

Logitech UltraX Flat

przeczytasz w 3 min.

Rodzaj złącza: USB lub PS/2
Układ klawiszy: Standardowy
Liczba klawiszy: 104
Liczba przycisków dodatkowych: 6
Przyciski dodatkowe: Media, Play/Pause, Mute, Favorites, E-Mail, WWW

Sztandarowy model płaskiej klawiatury Logitecha prezentuje się całkiem ładnie. Czarne klawisze osadzone w twardej i solidnej obudowie z dobrej jakości srebrnego plastiku dodadzą naszemu biurku szczypty nowoczesności. Dobre wrażenie psują niestety nieładne górne przyciski "multimedialne" - zupełnie nie przystają one do tej skądinąd eleganckiej klawiatury.

W kwestii układu klawiszy nie mamy żadnych zastrzeżeń - jest zupełnie klasyczny, co uznajemy za zaletę. Producent oparł się tutaj pokusie ulegania ekstrawagancjom, dzięki czemu z przyzwyczajeniem się do UltraX Flat nikt nie będzie miał żadnych problemów. No, może z drobnym wyjątkiem klawiszy funkcyjnych, które mogłyby być minimalnie większe.

Jeżeli chodzi o same klawisze - są niskie i osadzone podobnie, jak w klawiaturach notebookowych. Można jednak mieć zastrzeżenia do ich twardości - jest ona zbyt duża, przez co przy dłuższym pisaniu niepotrzebnie męczą się dłonie. Gdyby skok był o połowę bardziej miękki, komfort użytkowania produktu Logitecha wzrósłby w odczuwalny sposób.

Wspomniane już wcześniej przyciski dodatkowe to przysłowiowa łyżka dziegciu i najgorszy element całej klawiatury. Nie dość, że wyglądają tandetnie (zostały pokryte śliską, srebrną farbą), to na dodatek są niezbyt wygodne - niewielkie (trudno w nie trafić) i o niepewnym gumowatym skoku (niełatwo stwierdzić, czy wcisnęło się dany klawisz do końca, czy nie). W praktyce klawisze multimedialne zniechęcają użytkownika do ich używania - w większości wypadków prawdopodobnie pozostaną niewykorzystane. A szkoda, bo ich funkcjonalność została dobrana całkiem pomysłowo.

Ogólnie, klawiatura jest bardzo dobra, ale nie pozbawiona drobnych wad. Polecamy ją wszystkim, których nie zniechęci nieco zbyt twardy skok oraz nieładne i niewygodne klawisze multimedialne.

OCENA
Wykonanie
3/3
Ergonomia klawiszy
2/3
Układ klawiszy
2/2
Przyciski dodatkowe
0/2
Ogólna ocena :
(7) dobra

 Opinie użytkowników

W grudniu zeszłego roku kupiłem klawiature Logitech UltraX Flat. Na klawiaturze widać wyraźne przetarcia spowodowane pisaniem. Najczęściej używane klawisze aż lśnią czernią, są wręcz okropne jeśli patrzy się pod światło. Srebrny plastik w niektórych miejscach wytarł się do tego stopnia, że widać już to co było pod farbą, czyli zwykły jasno-szary plastik. Wygląda to nieprzyjemnie. Śledziłem wiele forum i wszyscy używkownicy twierdzili, że klawiatura powinna podlegać gwarancji, bo przecież w sprzęcie za ponad 100zł nie powinno mieć miejsce tak szybkie zużycie, zwłaszcza że używam komputera średnio 3-4 godziny dziennie. Mateusz


Właśnie przeczytałem recenzje tej klawiatury i powiem szczerze, trochę mnie zaskoczyla. Pierwsza rzecza jakiej nie da sie ukryc jest fakt posiadania przeze mnie wlasnie tego modelu klawiatury od ponad 9-ciu m-cy oraz poznania jej wad i zalet.
Ale wroce moze do recenzji. To co uderza pierwsze to fakt, ze sklada sie z 16 wersow z czego 8 jest o klawiszach ultimedialnych...
Na klawiaturze jest ponad 100 klawiszy, a autor zajal sie akurat tymi 6-oma ;) Nie wiem jak inni, ale osobiscie tych przyciskow, a konkretnie tylko jednego z nich - WWW uzywam rzadziej niz sporadycznie.

Mam tą klawiature praktycznie od momentu kiedy stala sie dostepna w Polsce, napisalem na niej dziesiatki dokumentow,
setki mail i prace magisterska i ani razu nie zabolaly mnie palce, a powiem wiecej, jestem zadowolony, ze przypadkowe potracenie klawisza go nie aktywuje.
Co do wspomnianych wczesniej klawiszy to moim zdaniem nie ma z nimi najmniejszego problemu.
"Tandetna sliska, srebrna farba" poprzetykana czarnym plastikiem wprowadza kontrast w klawiature, ktora jest matowo srebrna
i po prostu ozywia calosc wizualnie.
"Gumowaty skok" - owszem, ale "niełatwo stwierdzić, czy wcisnęło sie do końca dany klawisz czy nie" to sprawa mocno dyskucyjna, chyba, ze autor przyzwyczajony jest do ekranow dotykowych ;)
Na koniec rzecz, ktora, przynajmniej dla mnie, jest bardzo istotna - ta klawiatura jest naprawde ladna. Kiedy wybieralem nowe klawisze widzialem dziesiatki klawiatur, ktore sa dramatycznie brzydkie, a wiele z nich z wygladu wrecz tandetne. Ta klawiature zobaczylem raz i to wystarczylo, zebym czekal na nia ponad miesiac :)

Podsumowujac: Moim zdaniem spokojnie mozna dodac jeszcze jeden punkt. Paweł

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!