Karty graficzne

Radeon 9800SE @ 9800 Pro

przeczytasz w 2 min.

Trafiliśmy na kolejną interesującą kartę graficzną, która dzięki programowej przeróbce pozwala zaoszczędzić kilkaset złoty w kieszeni. Radeon 9800 SE, z fabryczną szyną 256-bitów i procesorem ATi R350, w którym zablokowano połowę potoków renderujących. To mniej więcej dokładnie taki sam model, z jakim mieliśmy do czynienia w przypadku Hercules Radeon 9800 SE All in Wonder.naklejka z nazwą karty i szerokością szyny do pamięci

Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, potoki w architekturze są blokowane nie bez powodu. Z reguły są to chipy, które z jakichś przyczyn nie zakwalifikowały się do "pełnowartościowych" kart Radeon 9800. Zablokowanie 4 spośród 8 potoków ma im zapewnić pełną stabilność, mniejsze wydzielanie ciepła i zapobiec pojawianiu się błędów w renderingu. Czasami jednak chipy dyskwalifikowane są zaocznie, wyłącznie na podstawie miejsca na waflu z którego pochodzą (lub z innych, nie znanych nam powodów) i wówczas technicznie nie odbiegają od "normalnego" chipa. Po odblokowaniu potoków w takich chipie, karta będzie działać jak Radeon 9800 lub nawet 9800 Pro.

procesor wlutowany na kartę: ATi R350 - technicznie to samo co lutuje się na Radeon 9800 Pro

Do odblokowania potoków wystarczy użyć sterowników OMEGA i podczas instalacji wybrać opcję "Soft-Mod 9800 SE...". Efekty modyfikacji sprawdzamy programem Riva Tuner - po lewej przed, po prawej po zainstalowaniu sterowników Soft-Mod. Interesujące nas cyfry to (4x1) i (8x1) co oznacza odpowiednio 4 i 8 potoków.

Po odblokowaniu potoków, należało jeszcze kartę wygrzać, testując przez kilkadziesiąt minut np: programem 3D Mark 2003, jednocześnie obserwując czy w grafice nie pojawiają się artefakty. Mogły to być bardzo duże przekłamania - kolorowe szachownice, brakujące tekstury, lub drobne, w postaci różnokolorowych kropeczek.

Oprócz stabilnej pracy z 8 potokami, nasz testowy model wykazał się także świetną podatnością na podkręcanie pamięci. Kości pamięci Samsung -GC2A, według specyfikacji producenta zdolne są do pracy z częstotliwością 700 MHz !

Częstotliwość fabrycznie ustawioną na 600 MHz, również przy użyciu programu Riva Tuner udało się zwiększyć do 680 MHz, co w efekcie dało nam odpowiednik Radeona 9800 Pro.Na koniec sprawdzamy skuteczność naszej modyfikacji i podkręcania:Jak widać zysk wydajności po takiej modyfikacji dochodzi nawet do 70%, ... to chyba dobry wynik ;)

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!