Zasilacze

Przegląd zasilaczy ATX : Chieftec ATX1136H

przeczytasz w 1 min.

Dziś w naszym przeglądzie zasilaczy prezentujemy stosunkowo nową konstrukcję firmy Chieftec - model ATX1136H. Kiedy doszły do nas sygnały od Czytelników, skarżących się na nieprawidłowe napięcie linii

 
Chieftec
ATX1136H
Moc (W)
360
PFC
Pasywne
Prąd dla +3.3v (A)
28
Prąd dla +5v (A)
35
Prąd dla -5v (A)
0,5
Prąd dla +12v (A)
18
Prąd dla -12v (A)
0.8
Prąd dla +5v SB (A)
2.0
Liczba wentylatorów
2
Średnica wentylatorów (cm)
8
Regulacje obrotów wentylatorów
Tak
Monitoring obrotów wentylatorów
Nie
Ilość wtyczek molex 12v
6+ 2xSATA
Ilość wtyczek FDD
2
Długość przewodu ATX (cm)
50
Maksymalna długość przewodów molex 12v (cm)
70 i 70 SATA
Długość przewodów FDD (cm)
85
Wyposażenie dodatkowe
-

Szybka analiza tabelki ze specyfikacją pozwala wyrobić sobie wstępną opinię co do funkcjonalności konstrukcji. Moc 360W w połączeniu z dobrymi osiągami prądowymi poszczególnych linii napięciowych powinna wystarczyć w zupełności dla większości współczesnych, domowych komputerów. Cieszą dwie wtyczki SATA oraz dość długi kable, pozwalające na dowolne rozmieszczenie napędów w dużej obudowie.

Wiązka ATX ubrana w siatkową koszulkę, dwa wentylatory schowane za srebrnymi grillami, główny wyłącznik zasilania oraz czytelne tabelki z danymi - jest wszystko co trzeba, jeśli chodzi o zasilacz kosztujący około 150 zł. Także jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Zaglądając do środka zwróćmy uwagę, że dodatkowy wentylator jest nieco cieńszy niż standardowe modele 8-centymetrowe. Do płytki podłączony jest za pomocą wtyczki, w przeciwieństwie do drugiego wiatraka, który jest przylutowany. Radiatory nie są zbyt rozbudowane, zasilacz nagrzewa się dość szybko od chwili włączenia i po jakimś czasie nie można o nim powiedzieć, że jest cichy - wentylatory przyspieszając generują wyraźnie słyszalny, niski szum. Oczywiście po przesiadce z jakiegoś wyjącego potworka "noname 300W" model ATX1136H może się wydać uosobieniem ciszy.

Parametry pracy bardzo dobre, 340W realnej mocy to dość dużo, jednak nie polecamy tego modelu do wyczynowych, silnie obciążonych i podkręconych komputerów - pracując na granicy dopuszczalnych obciążeń zasilacz będzie się bardzo nagrzewać i hałasować.

Co przyniosły testy? Poddany znacznym obciążeniom zasilacz ATX1136H bardzo ładnie trzyma napięcia +3.3 oraz +5V, ale jakość napięć na linii +12V pozostawia odrobinę do życzenia - choć normy napięciowe ATX nie zostają przekroczone. Warto jednak zauważyć, że napięcie +12V pod obciążeniem łącznym 3.3V + 5V + 12V przy 325W, nie budzi już żadnych wątpliwości.

Zasilaczowi Chieftec ATX1136H przyznajemy trzy gwiazdki, głównie za niską cenę, dobrą ergonomię oraz jakość wykonania i polecamy go tylko do podstawowych, mniej wymagających zestawów domowo-biurowych.

Zobacz testy zasilaczy.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!