Systemy operacyjne

System Google Chrome OS

przeczytasz w 2 min.

Z jednej strony rewolucyjny system operacyjny, z drugiej - okrojone z funkcji bezpłatne oprogramowanie. Sprawdź, komu Chrome OS.

- Chcemy, by był superszybki – mówi Sundar Pichai, wiceprezes ds. zarządzania produktami w Google. – Chcemy, aby był jak telewizor – włączasz go i już po chwili możesz z niego korzystać - dodaje. Google zaprezentowało system Chrome OS na jednym z netbooków Eee PC. Komputer uruchamiał się ok. 7 sekund i po tym czasie był gotowy do pracy.

Z jednej strony Chrome OS budzi podziw, z drugiej jednak rozczarowuje. W niniejszym artykule wyjaśnimy czym jest ten system, jakie są jego zalety i wady, oraz czy może konkurować z Windows.

Google Chrome OS korzysta z kodu Linuksa, Webkit, Ubuntu i Moblina. Na razie nie można pobrać wersji beta i to się raczej nie zmieni - Chrome OS ma działać na specjalnie skonfigurowanych komputerach. Jedynie fascynaci oprogramowania i developerzy mogą ściągnąć kod Chrome OS i sprawdzić jak funkcjonuje, a także przesyłać swoje uwagi do producenta. 

Czym jest Google Chrome OS?

Czym różni się Chrome OS od Windows? Różnic jest wiele, a ta najważniejsza brzmi: Chrome OS skupia się wyłącznie na internecie. Oznacza to, że nie będziesz mógł przechowywać danych na twardym dysku komputera. Wszystkie pliki i dokumenty będą składowane w Sieci. Chrome OS to również system przeznaczony do netbooków, czyli komputerów określanych mianem „ten drugi”. Już teraz można więc stwierdzić, że system Google’a nie stanie się wielkim zagrożeniem dla Microsoftu.


Redakcyjna sonda: głosowało 383 czytelników

Chrome OS w dużej mierze przypomina przeglądarkę Chrome. Jest, można by rzec, całkowicie internetowy. To z kolei sprawia, że można liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa. Jako że nie będziesz przechowywał danych lokalnie, nie są one narażone na wszelkiego rodszaju wirusy i inne zagrożenia.

Google informuje, że bezpieczeństwo odgrywa w Chrome OS kluczową rolę. Jakakolwiek aplikacja nie będzie mogła wprowadzać zmian w systemie, a sam system będzie też automatycznie pobierał uaktulanienia i samodzielnie naprawiał ewentualne luki w zabezpieczeniach. Elementy systemu oznaczone jako „krytyczne” będą też przechowywane w pamięci tylko do odczytu, co również zwiększy bezpieczeństwo. Ciekawsze jednak jest to, czy Chrome OS pozwala na pracę offline.