VR Mark - sprawdzamy wydajność w wirtualnej rzeczywistości
Benchmarki

VR Mark - sprawdzamy wydajność w wirtualnej rzeczywistości

przeczytasz w 2 min.

Czy GeForce GTX 1060 i Radeon RX 480 dają radę w zastosowaniach VR?

Producent doskonale znanego oprogramowania benchmarkującego, czyli firma Futurmark udostępniła kolejne narzędzie do testowania wydajności sprzętu, tym razem w zastosowaniach VR.

Benchmarki nie budzą już takiego zainteresowania jak kiedyś. Wiadomo, że za ich pomocą można łatwo sprawdzić i porównać wydajność komputera w różnych zastosowaniach, ale ich temat nie jest już tak "gorący" jak dawniej. Być może spowodowane jest to tym, że użytkownicy wolą testy w realnych zastosowaniach, albo może po prostu dlatego, że benchmarki już dawno przestały imponować efektami wizualnymi. Kiedyś 3D Mark był wyznacznikiem tego, jak kiedyś mogą wyglądać gry, a dziś jego oprawa nie budzi już większych emocji.

Tym niemniej - temat VR jest gorący, więc warto sprawdzić co oferuje nam VR Mark. Przypomnijmy, że do testów nie jest wymagany zestaw gogli (chociaż oczywiście można uruchomić benchmark razem z nimi).


VR Mark w akcji

VR Mark występuje w trzech wersjach - darmowa Basic (można ją pobrać ze strony producenta), która udostępnia tylko jeden z dwóch testów (Orange Room), płatna Advanced, która udostępnia również drugi test (Blue Room), oraz Professional do zastosowań komercyjnych. Wymagania potrzebne do uruchomienia testu (bez gogli) nie są wielkie - wystarczy Windows 7 64-bit, dwurdzeniowy procesor i karta graficzna z obsługą DX 11 i co najmniej 1,5 GB pamięci VR.

Jak karta do VR?

Wiadomo, że do zaawansowanych gier VR przyda się jak najmocniejsza karta graficzna - często zresztą mówi się, że do VR wysokiej jakości potrzebna jest karta o mocy obliczeniowej, która pozwoli na swobodną obsługę gier w rozdzielczości 4K.

Nie oznacza to jednak, że VR będzie dostępne wyłącznie dla osób, które dysponują kartami graficznymi za 3 tysiące złotych. W podstawowych zastosowaniach VR sprawdzą się modele znacznie tańsze. Co na temat powiedzą nam wyniki VR Marka? Sprawdziliśmy to na przykładzie dwóch kart graficznych ze średniego segmentu:

  • ASUS STRIX Radeon RX 480 OC 8 GB
  • MSI GeForce GTX 1060 OC 6 GB

Na kolejnych stronach sprawdzimy wydajność tych dwóch kart graficznych w nowym benchmarku Futuremark.