Przemyślenia na temat Windows 8.1
Systemy operacyjne

Przemyślenia na temat Windows 8.1

przeczytasz w 4 min.

Microsoft stara się przekonać sceptycznych użytkowników, że Windows 8 mimo wprowadzenia wielu nowości, to nadal stare dobre okienka.

Ocena benchmark.pl
 • 4/5
Plusy

multiplatformowość (tablety, smartfony) lepszona obługa ekranów dotykowych - interfejs Modern UI, usprawnione rozpoznawanie mowy, zintegrowany sklep z aplikacjami, lepsze aplikacje Kontakty, Kalendarz, Poczta, lepsza integracja kontaktów i wiadomości, ulepszona personalizacja, lepsza wielozadaniowość, wyższe bezpieczeństwo, nowe aplikacje w piaskownicy, mechanizm SmartScreen, Bezpieczeństwo rodzinne, Lepsza ochrona w sieciach publicznych, zintegrowany program antywirusowy usprawniony Windows Defender, obsługa Biosu UEFI, Secure Boot - bezpieczny rozruch, usprawnione tryby logowania, usprawnione tworzenie kopii zapasowej (Historia plików i Miejsca do magazynowania), usprawniony i zintegrowany dysk SkyDrive, szybszy start systemu, usprawniona hibernacja w laptopach, łatwe i wygodne odświeżanie lub resetowanie systemu do ustawień fabrycznych, synchronizacja ustawień systemu, usprawnione zarządzanie dyskami, usprawniona obsługa macierzy RAID i prosta obsługa, usprawniona obsługa tablicy partycji, narzędzie do konwersji tablicy, usprawniony Manadżer zadań, usprawnione zarządzanie pamięcią, usprawnione i wygodniejsze kopiowanie plików, lepsza obsługa wielu monitorów, lepszy Eksplorator plików, nowocześniejszy i ładniejszy wygląd.

Minusy

brak klasycznego menu Start, brak automatycznego rozpoznawania czy komputer ma ekran dotykowy czy nie i rezygnacji z domyślnych aplikacji kafelkowych.

Windows 8.1 najłatwiej można określić jako Service Pack do Windows 8. Ale jego głównym zadaniem jest przekonanie sceptycznych użytkowników, że Windows 8 mimo wprowadzenia wielu, czasami niezrozumiałych nowości, to nadal stare dobre okienka, do których przyzwyczaili się przez ostatnie lata.

Jeżeli sam chcesz potestować Windows 8.1, przejdź na stronę preview-download i pobierz obraz ISO. Po jego instalacji na dysku w niektórych przypadkach mogą zostać usunięte niektóre dane, dlatego nie polecamy zabawy z 8.1 na podstawowej maszynie do pracy. By nie stracić cennych plików, lepiej jest instalować na maszynie wirtualnej lub oddzielnej partycji. Jeśli nie chcemy stracić danych, należy pobrać wersję Windows 8.1 ze Sklepu Windows. Jednak by to zrobić, należy zainstalować z poziomu panelu sterowania język Angielski (Stany Zjednoczone) i zacząć go używać.
Wchodzimy na podaną powyżej stronę i pobieramy poprawkę, która pozwoli zainstalować nam nową odsłonę systemu ze Sklepu Windows. Jeśli pojawia się komunikat, według którego pobranie poprawki jest niemożliwe, trzeba wejść do rejestru i co nieco pozmieniać. Najpierw wciskamy kombinację klawiszy niezbędną do uruchomienia ważnych funkcji (Flaga Windows + R) i wpisujemy w polu tekstowym regedit (edycja rejestru). Teraz konieczne jest wejście do menu HKey_Local_Machine\System\CurrentControlSet\Control\Nls\Language i zmiana wartości „InstallLanguage” na 0409, która oznacza język angielski w odmianie amerykańskiej. Teraz wszystko powinno zacząć działać.

Windows 8.1 rejestr

Warto pamiętać o tym, że jeśli zainstalujemy Windows 8.1 w wersji Preview, prawdopodobnie niemożliwe będzie zaktualizowanie jej do pełnej wersji systemu. Jeśli zamierzacie to zrobić, pozostańcie przy Windows 8 i poczekajcie na wersje finalną. Dotyczy to też użytkowników, którzy chcą koniecznie korzystać z pełni stabilnej wersji systemu. Windows 8.1 w tej wersji jest przeznaczony dla osób, które chcą przed premierą systemu zapoznać się ze zmianami w nim, czyli dla entuzjastów nowinek technicznych, deweloperów i dziennikarzy. Wielu użytkowników narzeka na to, że w systemie nie ma dodatku Media Center, część sprzętu nie działa z powodu braku sterowników, tak samo jak niektóre aplikacje. Microsoft jest tego świadom, dlatego od początku syngalizuje, żeby nie korzystać z tej wersji systemu do normalnej pracy. W wersji finalnej tych problemów oczywiście nie będzie.

Trochę starego w nowym

Windows 8 jest systemem, w którym najważniejsze jest to czego nie widać. Aktywne rogi, brak przycisku Start i nawigacja opierająca się przede wszystkim na gestach dotykowych są (będą) intuicyjne dla posiadaczy urządzeń z ekranem dotykowym, ale nie dla użytkowników klasycznych komputerów PC, które przywykły się do interfejsu Windows 7. Użytkownicy Ci nie są jeszcze przyzwyczajeni do tego, że przyciski lub pewne funkcje mogą być "ukryte" poza obszarem pulpitu. Dlatego komentatorzy Windows 8 podzielili się na dwie grupy – mniejszą, która przyzwyczaiła się do nowych rozwiązań, coraz większą, która preferuje styl starego dobrego Windows 7. Jest to o tyle ciekawe, że tak nielubiany ekran kafelkowy ma tę samą, a nawet większą funkcjonalność niż Menu Start. By ułatwić użytkownikom korzystanie z Windows 8, Microsoft postanowił w wersji 8.1 powrócić do przycisku Start. Jednak jego naciśnięcie nie spowoduje rozwinięcia menu znanego ze starszych Windowsów, a przeniesie nas do ekranu kafelkowego.
Jeśli ktoś potrzebuje szybkiego dostępu do podstawowych funkcji z poziomu pulpitu, może kliknąć prawym przyciskiem myszy i korzystać z uproszczonego menu. Jest ono dostępne od początku Windows 8 (klawisze Win+X), ale teraz dodano do niego kilka ważnych funkcji, między innymi wyłączanie komputera.

Windows 8.1 przycisk wyłączania

W podobny sposób zmienił się ekran kafelkowy systemu. Obecnie możemy na nim zobaczyć ikonkę ze strzałką w dół, która szybko przeniesie nas do ekranu aplikacji. Wcześniej by do niego przejść, trzeba było bez klikania w żadne pole zacząć wpisywać nazwę danej aplikacji. Teraz aplikacje na nim można posortować nie tylko według nazwy, ale też daty instalacji, kategorii i częstotliwości używania.

Windows 8.1 sortowanie

Krótko mówiąc, wszystko zostało zrobione w ten sposób, by każdy użytkownik, niezależnie czy używał Windows 8 czy wcześniejszej wersji okienek, był zadowolony. Umiejętnie połączono tu cechy obu systemów, co jeszcze niedawno mogło wydawać się zadaniem porównywalnym z łączeniem wody z ogniem. Jednak Windows 8.1 czerpie też z jeszcze jednego systemu operacyjnego, a mianowicie Windows Phone 8. Chodzi tu o dodatkowe rozmiary kafelków - ogromny i wyjątkowo mały. Pierwszy pozwoli na umieszczenie na nim dużej ilości informacji, zaś drugi na zmieszczenie większej liczby aplikacji na pulpicie. Znacząco zmienił się też wygląd Sklepu Windows, który jest nie tylko ładniejszy, ale też wygodniejszy w obsłudze.

Windows 8.1 sklep

Oczywiście są to tylko najbardziej istotne zmiany. Ogólnie jest ich o wiele więcej i opisaliśmy je niemal miesiąc temu w artykule zapowiadającym przedpremierową wersję Windows 8.1. Znajdziecie go pod tym linkiem. Warto odnotować, że nie zauważyliśmy zmian w wydajności. System działa tak samo szybko jak standardowy Windows 8. Pod tym względem nie ma na co narzekać.

Cz warto instalować Windows 8.1?

O dziwo Microsoft wykonał oba kroki jednocześnie. Normalnie skończyłoby się to bolesnym szpagatem, ale tym razem firma z Redmond wyjdzie bez szwanku. Krokiem wstecz jest cofnięcie się do rozwiązań znanych z Windows 7, takich jak przycisk Start. Wiele osób odbiera to jako kapitulację Microsoftu, który jeszcze nie tak dawno chciał się tego przycisku pozbyć. Ludzie Ci częściowo mają rację. Twórcy Windows skapitulowali, bo ich najnowsze dzieło było zrównywane z ziemią, a gorzej ocenianym systemem była tylko równie rewolucyjna Vista.

Jednak jednocześnie jest to krok do przodu, gdyż Microsoft posłuchał głosu swoich klientów i dodatkowo dodał do systemu wiele użytecznych funkcji opisanych w tym i podlinkowanych tu artykułach. Cały czas próbuje ulepszać swój system i wie, że wprowadzanie nowego produktu raz na kilka lat nie wystarczy do utrzymania swojej dominującej pozycji na rynku. Dlatego możemy spodziewać się, że kolejne duże aktualizacje Windows będą wydawane co roku lub nawet częściej. Metoda małych kroków jaką w ten sposób zastosuje Microsoft będzie o wiele lepsza niż rewolucji, którą widzieliśmy w wykonaniu Visty i ósemki.

A Windows 8.1 w wersji Preview nie warto instalować, bo nie jest to oprogramowanie w wersji finalnej. Wielu użytkowników narzeka na stabilność i kompatybilność tego systemu ze sprzętem. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo jest to wersja przedpremierowa, która zostanie jeszcze dopieszczona i dopracowana. I właśnie wtedy, gdy pojawi się w Windows Store, warto będzie ją zainstalować, a raczej do niej uaktualnić swój system.

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8.

Artykuł o podobnej tematyce:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  COD418
  5
  Moje odczucia co do systemu Windows 8. Mam go na dwóch komputerach. Jeśli chodzi o szybkość to siedem to muł w porównaniu do 8. Komp startuje i wyłącza się 5 sekund (na AMD Athlon 3200+), dysk działa szybciej i ciszej w laptopie, kafelki wcale nie takie złe. Ale jedna rzecz mnie irytuje. STEROWNIKI. Mam powtórkę z rozrywki z Vistą czyli ciągłe destabilizację, a nawet gorzej bo jeśli jestem na baterii to z internet z wifi po 2 minutach nie działa. Sterowniki do karty graficznej ciągle się wysypują (choć ku mojemu zdziwieniu po instalacji wszystkie sterowniki znalezione i zainstalowanie. Jest to irytujące i dlatego myślę nad przejściem do 7. Nie dla tego że mi UI nie pasuje a dla tego że sterowniki się sypią.
  • avatar
   krzysiekf
   3
   Wydaje mi się, że autor artykułu nie pracował nigdy na Viście sprzed SP1. Twierdzi, że był to system rewolucyjny. Tak, rewolucja polegała na tym, że plik wielkości 5MB kopiowany był przez godzinę, stabilność systemu można porównać do Mistake Edition, masę usług uruchamiało się wraz z systemem.
   Nawet pracując w domenie, komputer z Vistą potrafi się wyłączać godzinami, jeśli nie wymusimy w zasadach grup szybkiego wyłączania. Żeby chociaż wtedy wprowadzili nowy system plików zgodnie z obietnicami. Jedyną rewolucją było dodanie UAC.
   @ COD418 A wiesz jak się wyłącza W8? Jeśli wiesz to wyłącz go i zmierz czas podczas uruchamiania czy tez zamykania. Nie zauważysz różnicy. Na chwilę obecną uważam, że windows 7 jest o wiele wygodniejszym systemem do pracy dla zwykłego użytkownika czy też administratora.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Nie mam nic przeciw temu co wprowadzili w Windows 8.1, ale szczerze to ja najchętniej bym skorzystał z opcji wyłączenia przycisku start, bo włączanie nim kafelków jest dla mnie największym absurdem jaki mogli wprowadzić w Ósemce. Każdy ma inne gusta i ja zdążyłem się przyzwyczaić już do hot cornerów :)
    • avatar
     tanakov
     1
     czy system mobilny również doczeka się jakichś nowości???
     Wszędzie widzę info o pasku start ale nic o tabletach i telefonach
     • avatar
      disign
      0
      Testuje sobie tego Windows 8.1 i irytuje mnie kilka rzeczy, a w szczególności to że nie mogę wyłączyć kafelków, w taki sposób aby po naciśnięciu przycisku start przechodził bezpośrednio do ekranu aplikacji.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Co to jest "Preview" i w jakim to języku ?
       Czy Polacy to "nie gęsi i swój język mają" ?
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        Ale to brzydkie
        • avatar
         Konto usunięte
         -4
         Zupełnie nie rozumiem tego całego zamętu związanego z przyciskiem start. Przecież W8 od zawsze miał podobny skrót w lewym dolnym rogu oraz pod przyciskiem windows na klawiaturze. Ikonka start na pasku niczego nie wnosi, bo menu start i tak nie ma, a ikonka jedynie marnuje miejsce na pasku.

         Do W8.1 MS dodał bardzo głupi motyw w postaci doklejenia na siłę folderów użytkownika do trzewka Moj Komputer -> napędy. Znowu tylko marnują miejsce i nie da się tego bezpośrednio wyłączyć. W 8 jest solidnym, dopracowanym systemem, ale 8.1 sprawia wrażenie motania motania się bez wyzbaczonego kierunku i silenie się na jakiekolwiek zmiany.
         • avatar
          m2434
          0
          Jak pobrać poprawke ze sklepu mam win8 PL
          po zmianie języka nadak nic ?
          • avatar
           mikolajek
           0
           Ciekawe... Wystarczy wejść na Community czy TechNet MS-u i po kilkunastu minutach lektury widać jak na dłoni, czego oczekują użytkownicy, a także co ich najbardziej irytuje tak w nowym Win, jak i Office. Tymczasem najwyraźniej jedynymi pracownikami (???) MS-u, którzy tam operują są Hindusi z tzw. wsparcia technicznego, które zajmuje się głównie zalecaniem reinstalacji i uruchamiania funkcji "napraw".
           Pracuję na Win8 i Office 2013 od kilku tygodni i jak na razie spędzam mnóstwo czasu na wyszukiwaniu w internecie, jak poprawić działanie funkcji, które MS "ulepszył", w związku z czym uczynił je bezwartościowymi. Żeby nie zanudzać - pierwszy z brzegu przykład dla Office'a - czy wiecie że w Outlooku 2013 nie działa podgląd plików Office'a? I nie ma jak na razie możliwości go przywrócić. MS uznał, że skoro pochodzą z netu, to są niebezpieczne - część z nich zapewne tak, ale czy naprawdę wszystkie?
           Z dwojga złego wolę zatem kompletne nowości, a nie ulepszenia starych funkcji...
           • avatar
            Dragonik
            0
            Jedna z pracowniczek MS Pani green jak dobrze pamiętam, wypowiadała się że win 8.1 będzie tym czego oczekują użytkownicy. I gdzie te rzeczy które chcieli użytkownicy?
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Screen z uproszczonym menu start, nie wygląda najlepiej... Do nowego interfejsu dodali zupełnie nie pasujące menu, które wyskakuje nie wiedzieć dlaczego w połowie panelu i nijak się ma do designu Metro. Mam nadzieję, że poprawią to graficznie, bo teraz to wygląda jakby wyciągnęli stary element ze śmietnika i dodali do nowego systemu.
             (Właśnie instaluje 8.1- być może w praniu nie będzie to robiło tak złego wrażenia).
             • avatar
              jacy4
              0
              Mam takie pytanie co do windowsa 8, czy wszystkie aplikacje takie jak skype da się zainstalować w normalnej wersji czy automatycznie instaluje wersje kafelkową? Bo jak to drugie to czekam na windowsa 9 albo jakiegoś dobrego linuxa.
              • avatar
               PrezesASR
               0
               dalej jest wymagana rozdzielczość 1024x768 dla metro? bo chętnie bym wypróbował go na moim netbooku ale na wszystko powyżej 1024x600 nie da się patrzeć ;/

               Witaj!

               Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
               Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

               Połącz konto już teraz.

               Zaloguj przez 1Login