Procesory

AMD APU: zobacz ciekawą infografikę na temat nowoczesnych procesorów

z dnia 2013-06-26
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
60 komentarzy Dyskutuj z nami

APU znajdują zastosowanie począwszy od ultracienkich notebooków, przez wydajne i kompaktowe komputery PC, a skończywszy na zaawansowanym sprzęcie AiO

AMD APU A Richland procesor grafika

W 2011 roku firma AMD wprowadziła na rynek pierwsze procesory typu APU (Accelerated Processing Unit), gdzie w jednym układzie zintegrowano zarówno procesor centralny CPU (Central Processing Unit), jak i układ graficzny GPU (Graphics Processing Unit). Producent ten, poza rosnącym zainteresowaniem owego rozwiązania w różnych segmentów rynku, zauważył również, że na podobny pomysł wpadli również inni, czołowi producenci. Nic dziwnego, skoro konstrukcje te łączą w jednym mikroukładzie wydajność graficzną na poziomie zewnętrznych kart graficznych oraz moc obliczeniową wystarczającą do większości współczesnych zadań.

Procesory APU znajdują zastosowanie w szeregu nowoczesnych urządzeń - począwszy od ultracienkich notebooków o długim czasie pracy na wbudowanym akumulatorze, przez wydajne i kompaktowe komputery stacjonarne, a skończywszy na zaawansowanym sprzęcie typu All-in-One. Dodatkowym ich atutem jest przystępniejsza cena, dzięki czemu sprzęt wyposażony w układy APU nie wymaga inwestowania w dodatkowe komponenty (np. zewnętrzne karty graficzne), a jednocześnie jego modernizacja jest często łatwiejsza i daje lepsze rezultaty.

Poniżej możecie zobaczyć interesującą infografikę, która "opowiada historię" procesorów APU, a jednocześnie przystępnie wyjaśnia dlaczego stanowią one przyszłość informatyki oraz dlaczego są aktualnie ważnym segmentem sprzętu tworzonego pod kątem mocy obliczeniowej i wydajności.

Kliknij, aby powiększyć infografikę
AMD APU procesor infografika

Źródło: AMD

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

60
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mi się wydaje że gdyby AMD nie sądziło że nie przyniesie im to zysku to by się w to nie pchali.
  Świat idzie do przodu wszystko staje sie mniejsze i mobilne.
  Dlatego Zgadzam się z tym że to jest przyszłość.
  Oczywiście nie dla graczy czy osobo potrzebujących mocnego PCta.
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  Artykuł sponsorowany, super. Wypuszczaliby Kaveri i FX na rdzeniach Steamroller a nie zarzucali reklami.
 • avatar
  APU w komputerach stacjonarnych nie ma przyszłości. Bardzo rozbudowana grafika wewnątrz struktury procesora bardzo ogranicza jego moc obliczeniową. Nie tędy droga. Nie da się przy obecnym stanie techniki upakować wydajnej grafiki i procesora w jednej obudowie ze względu na ograniczoną możliwość rozpraszania ciepła. W przenośnych urządzeniach APU jest jak najbardziej na miejscu, tutaj i tak wąskim gardłem będzie pojemność akumulatorów i możliwość rozproszenia ciepła. Niepotrzebnie Intel dał się wciągnąć w wyścig wydajności zintegrowanych grafik w klasie desktop. Desktopowa grafika procesorowa powinna umieć tyle co obecne słabe HD. Zaoszczędzone waty procesora można było by wykorzystać np. do trybu turbo.
  Zaloguj się
 • avatar
  Do prostych gier z ograniczonymi detalami to pewnie się nadają, ale w obecnej formie nigdy nie będą tak wydajne jak osobne rozwiązania CPU+GPU.
  Poza tym PCet to nie tylko gry, tak więc niech sobie to APU w konsole wsadzają a od PCtów się od(pier)...czepią
  Zaloguj się
 • avatar
  są wszędzie czyli nigdzie :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Z roku na rok wszystko się pomniejsza. Myślę ,że za kilka lat amd dojdzie do perfekcji z tym. Sam bym nabył takie apu jeżeli tylko było by wydajniejsze o połowę tego co teraz bo wtedy mogło by zaspokoić wszystkie moje potrzeby.
 • avatar
  No APU totalnie nigdy, przenigdy nie będzie się nadawać do gier...
  Dlatego obie konsole nowej generacji będą miały w sobie APU od AMD.
  Ach te głąby z MS i Sony, dali do swoich konsol coś co tylko pasjansa będzie mogło odpalić.
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  "APUs are great for gaming" nie no, nie mogę przestać się śmiać...serio....
  Zaloguj się
  -6
 • avatar
  APU to syf.
  Do biura za słaby proc w excelu i za mocna grafiaka.

  Dla gracza za słaba grafika i proc też słaby.
  Zaloguj się
  -10
 • avatar
  "APUs are great for: gaming" HAHAHAHAHHAHAHAAHAHA! Tak się nadają do gier, jak integry intela.
  Zaloguj się
  -13
 • avatar
  Nic im to apu srapu nie da. Jedynie w laptopach jeszcze mogą zabrać kawałek tortu dla siebie. W smartfonach i tabletach to już niczego nie osiągną bo tam są ARM a AMD takiego procesora NIE MA!
  Zaloguj się
  -14
 • avatar
  Niestety, jest w tym dużo racji, sam testowałem i musze stwierdzić że apu do gier się nie nadaje, no może do tych starych albo mało wymagających.

  Teraz robię powrót do normalnego sprzętu czyli średni proc + średnia grafa, który bije apu kilkakrotnie a zapłacę tylko 270zł więcej.

  Do htpc w sam raz, ale tu wystarczy a6.... a tanszy celeron sobie również poradzi.