Na topie

Radeon Instinct MI60 i MI50 - pierwsze karty z rdzeniem AMD Vega w 7 nm

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Tematyka: AMD Radeon AMD Vega Na Topie Producenci: AMD

Nowe akceleratory obliczeniowe AMD mają zaoferować bezkonkurencyjną wydajność względem modeli z poprzedniej generacji i konstrukcji konkurencji.

 • Radeon Instinct MI60 i MI50 - pierwsze karty z rdzeniem AMD Vega w 7 nm
A A

Konferencja AMD Next Horizon upłynęła nie tylko pod znakiem nowych procesorów Epyc, ale też prezentacji akceleratorów obliczeniowych Radeon Instinct MI60 i MI50 – pierwszych konstrukcji na bazie 7-nm układu Vega.

Vega w 7 nm – co nowego?

AMD Radeon Instinct MI60

Nowe karty zostały wyposażone w procesor graficzny Vega 20 wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Cały układ składa się z 13,2 mld tranzystorów i ma powierzchnię 331 mm2. Dla porównania Vega w 14-nanometrowej litografii składała się z 12,5 mld tranzystorów i miała powierzchnię 494,8 mm2.

Producent chwali się, że wdrożenie niższego procesu technologicznego pozwoliło 2-krotnie zwiększyć gęstość upakowania tranzystorów. W praktyce możemy liczyć na 1,25x wzrost wydajności przy zachowaniu tego samego poboru energii elektrycznej lub o 50% niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną przy zachowaniu tej samej wydajności.

AMD Vega 7 nm

Architektura układu graficznego nie uległa większym zmianom. Pełny układ został wyposażony w 64 jednostki obliczeniowe nCU, które przekładają się na 4096 procesorów strumieniowych. Dodatkowo udostępniono tutaj nawet 32 GB pamięci HBM2 4096-bit o przepustowości 1 TB/s.

AMD Vega 7 nm

To jednak nie koniec rewelacji. Okazuje się, że nowy układ graficzny wykorzystuje magistralę PCI-Express 4.0 o przepustowości 64 GB/s (wsparcie dla nowego interfejsu oferuje też platforma z procesorami Epyc „Rome”, więc od razu zademonstrowano tutaj kompleksowe rozwiązanie).

Radeon Instinct MI60 i MI50 – pierwsze karty z Vega 7 nm

Pierwszymi kartami wykorzystującymi nowe procesory Vega są akceleratory obliczeniowe Radeon Instinct MI50 i MI60, które sprawdzą się w centrach danych wykorzystywanych do wysokowydajnych systemów obliczeniowych, obliczeń chmurowych, głębokiego uczenia czy renderowania i wirtualizacji. Mówimy więc o segmencie profesjonalnym.

AMD Radeon Instinct MI60 i MI50 - specyfikacja

Radeon Instinct MI60 dysponuje pełnym procesorem graficznym (4096 SP), który może pochwalić się mocą obliczeniową do 14,7 TFLOPS przy obliczeniach pojedynczej precyzji (FP32) i do 7,4 TFLOPS przy obliczeniach podwójnej precyzji (FP64). Dodatkowo udostępniono tutaj 32 GB pamięci HBM2 o przepustowości 1 TB/s.

Słabszy model - Radeon Instinct MI50 wykorzystuje nieco przycięty układ graficzny (3840 SP) i „tylko” 16 GB pamięci HBM2 o przepustowości 1 TB/s. MI50 dysponuje mocą obliczeniową sięgającą 13,4 TFLOPS przy obliczeniach pojedynczej i nawet 6,7 TFLOPS przy obliczeniach podwójnej precyzji.

AMD Radeon Instinct MI60 - wydajność

AMD Radeon Instinct MI60 - wydajność

AMD Radeon Instinct MI60 - wydajność

AMD Radeon Instinct MI60 - wydajność

AMD Radeon Instinct MI60 - wydajność

Nowe karty Radeon Instinct mają okazać się bezkonkurencyjne zarówno w porównaniu z poprzednim modelem Radeon Instinct MI25, jak i konkurencyjną konstrukcją Tesla V100. Dodatkowym atutem jest możliwość połączenia akceleratorów (wykorzystano tutaj magistralę Infinity Fabric) – producent chwali się bardzo dobrym skalowaniem 2, 4 czy nawet takich 8 konstrukcji.

AMD Radeon Instinct MI60 - wydajność

AMD nie ujawniło szczegółów na temat dostępności akceleratorów Radeon Instinct MI60 i MI50. Wiadomo jednak, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i już pracuje nad kolejnymi kartami z serii MI o jeszcze wyższej wydajności - ich premiera została zaplanowana dopiero na 2020 rok.

Źródło: AMD, ComputerBase

Odsłon: 6614 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-11-07 09:55

   Dziwisz się?
   Ludzie chcą wyrównanej konkurencji, jeśli RTG ma skutecznie reperować budżet i przyspieszyć rozwój (obecnie dysponują ledwie ~1/10 budżetu nVidii) to logiczne że wpierw atakują rynku wysokomarżowe.
   Po za tym, sukces na rynku masowym zależy w ogromnej mierze od przyzwyczajeń samych developerów, dlatego AMD tak skupia się na segmencie PRO.

   Skomentuj

    1. voxcordi
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-11-08 20:01

     Od 2015 roku?
     A słyszał o kartach Matrox i Quadro sprzed 2005 roku?

     Skomentuj

  2. musslik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-07 10:48

   Spokojnie zaraz się spadów nazbiera i puszczą karty do zabawy :)

   Skomentuj

  3. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-14 14:39

   niezupełnie. to będzie mocno zależało od mocy produkcyjnych. Mam nadzieję że AMD w pewnym momencie pokusi się o wyprodukowanie z uszkodzonych chipów vega 7nm chipów konsumenckich okrojonych np. do połowy i innych takich, z powyłączanymi blokami. pytanie, czy te chipy będą się nadawały do montowania z GDDR6 zamiast HBMv2 ? mogliby wykorzystać odpady, i dać dużo frajdy użytkownikom domowym :)
   zresztą bardzo dużo zależy od tego, jak dużą moc produkcyjną uda się AMD uzyskać od GF, a przede wszystkim TSMC. na Samsunga bym nie liczył z ich EUV, pewnie podyktują wysoką cenę, zaś sami też mają co z tą mocą zrobić.

   Skomentuj

 1. Eternal1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-07 09:52

  AMD są obecnie najważniejszym partnerem TSMC w temacie 7nm litografii, zaraz po małych, ultra-mobilnych SoC ARM (te zawsze mają pierwszeństwo).

  nVidia płaci TSMC jedynie za w pełni działające układy, co przy tak dużych chip-ach oznacza że na swoją kolejkę po 7nm mogą jeszcze dłuuuugo poczekać niż 7nm linie produkcyjne osiągną wymagany uzysk.

  Skomentuj

  1. indianad
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-11-07 12:14

   "nVidia płaci TSMC jedynie za w pełni działające układy" - to źle? chciałbyś płacić za zepsuty samochód i zamiast jednego działającego za 70 tys. kupić pięć zepsutych po 40 tys. każdy? Bo ja nie.

   Skomentuj

    1. indianad
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-11-08 10:35

     Czytam sobie komentarze bardzo często i znam jego poglądy. Nie zgadzam się z nimi w większości. W sumie nie zaczynam dyskusji tylko zadałem mu pytanie :)

     Skomentuj

   1. Eternal1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-07 15:30

    @indianad
    Oczywiście że "lepiej" płacić jedynie za w pełni sprawne układy, lecz ma to swoje konsekwencje w momencie gdy o dostęp do linii produkcyjnych stara się też konkurencja.
    Jeśli inna firma która wyłoży więcej kasy i zapłaci za całość produkcji (nawet pomimo początkowe niższego uzysku co jest normalne w przypadku wdrażania nowych litografii), może w dużej mierze zgarnąć linie produkcyjne dla siebie. Tym bardziej że AMD produkuje już w TSMC zarówno TOP_owe CPU i GPU.
    Osobną sprawą jest to że patrząc na Perf/Wat układów GPU, to AMD bardziej potrzebuje nowej litografii niż zieloni.

    Skomentuj

    1. Franz
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-11-07 19:52

     Trafiłeś w sedno - chciwe korporacje takie jak AMD dążą do tego, by odciąć konkurencję także od mocy produkcyjnych - wiadomo monopol pod każdym względem się opłaca.

     Skomentuj

     1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-11-08 00:14

      Z lodu Cię odmrozili czy jak? Widać że nie śledzisz branżowych informacji.
      AMD na tle swoich bezpośrednich konkurentów uprawia zdecydowanie najbardziej uczciwą politykę i stroni od przeróżnych przekrętów których dopuszczają się zarówno nVidia jak i Intel (ze akcentem na tego drugiego).

      Jeśli nVidia będzie chciała powalczyć o lepsze miejsce w kolejce u TSMC to może to zrobić negocjując nowe warunki umowy, ty razem lepsze dla TSMC. Buisnes is buisnes, TSMC jest neutralne i nie ma sentymentu do żadnego producenta.

      Skomentuj

     2. Eternal1
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-11-08 09:49

      Jeśli TSMC ma 2-ch chętnych na produkcję swoich chip-óww ich FAB-ach gdzie:
      - jeden płaci za całość produkcji (mając na uwadze niepełny uzysk w danym okresie)
      - drugi płaci jedynie za w pełni działające układy, czyli wysokiego uzysku

      To który kontrahent zapewni TSMC lepszy zarobek?
      Oczywiście dochodzą jeszcze inne czynniki, lecz w ogólnym rozrachunku firma wybierze to co im się lepiej opłaca.
      Proste.

      Skomentuj

     3. Eternal1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-11-08 11:10

      @JanuszJestem
      Jad wylewa się z Ciebie wszystkimi otworami w ciele. Samo to już świadczy o tym że sam sobie odbierasz zdolność obiektywnej oceny sytuacji. Albo emocje, albo profesjonalizm.

      W temacie: Jedno jest pewne, TSMC wybierze opcję najkorzystniejszą dla siebie na drodze kalkulacji wszystkich czynników, to oczywiste.

      Skomentuj

     4. Eternal1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-11-08 14:29

      @ JanuszJestem
      [Logika mode on]
      Czytałem o tym że nVidia na właśnie takich warunkach współpracuje z TSMC - w sensie że płaci jedynie za sprawne chip-y więc koszta wszelkich odpadów wynikających z poziomu uzysku - pokrywa samo TSMC.

      Jaką umowę ma AMD z TSMC? Tego nie wiem, czytałem jednak że w przypadku GlobalFoundries (które produkuje wszystkie obecne 14/12nm CPU i GPU czerwonych), AMD płacili za całość produkcji.
      AMD byli postawieni pod murem, bo momencie gdy obi linie rozwojowe (CPU i GPU) były terminowo gotowe z planowanymi projektami 7nm - GlobalFoundries nagle wymiękło, zmienili zdanie i wycofali się z 7nm.
      AMD żeby w ogóle dalej funkcjonować jest zdane na TSMC (lub Samsung-a w dalszym terminie).
      Więc obecnie nie mogą stawiać żelaznych warunków skoro nie mają w zasadzie wyboru. Z wysokim prawdopodobieństwem AMD również i w przypadku TSMC płaci za całość produkcji.
      [logika mode off]

      Skomentuj

    2. kitamo
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-11-07 22:43

     AMD nie potrzebuje nowej litografii, AMD potrzebuje nowej architektury zbudowanej od zera.
     Litografia nie zapewnia energooszczędnych układów od tak sobie, do tego potrzebna jest architektura która na to pozwoli.

     Skomentuj

     1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-11-08 00:25

      IMO AMD potrzebuje kasy żeby RTG przyspieszyli rozwój.
      Prowadzenie 2-ch linii architektur, jednej PRO, drugiej do gier jest optymalnym rozwiązaniem, lecz to wymaga FUNDUSZY.

      Navi jest optymalizowane pod gamming-owe API, zaś Vega pójdzie dalej w PRO.
      Navi otrzyma prawdopodobnie kontroler GDDR6, Vega już zostanie z HBMx które akurat lepiej sprawdza się w PRO.
      Navi trafi do konsol (w pierwszej kolejności PS5) więc musi być mocno optymalizowane pod gry aby custom-semi APU z Navi sprostał oczekiwaniom SONY (Perf/Wat).
      7nm Vega zaś nadrobiła dystans do Volty pod względem wydajności FP64 (gdzie wcześniej odstawała i to znacznie).

      RTG jak widać widzą co robić, lecz to wszystko wymaga kasy aby prace postępowały z oczekiwanym tempem i nadążały za znacznie bogatszą konkurencją.
      Spokojnie, AMD już powoli zwiększa budżet operacyjny dla RTG, do poziomu budżetu nVidii wciąż daleko, lecz dobre i to.
      W przyszłym roku wchodzi EPYC2 i rozpocznie się batalia o najwyższy segment CPU - serwerowy gdzie też są największe pieniądze.
      Znaki na Niebie i Ziemi mówią że RTG w 2019 znów otrzyma większe finanse na rozwój.

      Skomentuj

 2. DragonRed
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-11-07 11:59

  Czy będą braki magazynowe gdy na rynku konsumenta pojawi się CPU oparty na Zen 2 zależy tylko od ludzi.Jak się rzucą na niego to będzie problem i wzrosty cen bo widać szczególnie w Polsce jak działa rynek Januszowych sprzedawców.
  Tak po za tym osoby robiące negatywny PR firmie AMD powinny mieć zakaz zakupu produktów tej firmy lub gdy układów jest pod dostatkiem to zakup powinien być obarczony dodatkową wyższą ceną.
  Przyszłość rysuje się w totalnej inwigilacji i dobrze bo będzie mniej przestępstw oraz trolli internetowych , którzy nie rozróżniają optymalizacji pod dany produkt.
  Potem jeden z drugim ma radochę bo produkt lepszy przegrywa z gorszym z powodu wyżej wymienionych optymalizacji.
  Przyszłość do wielowątkowe obliczenia CPU nawet w grach oraz GPU łączone ze sobą przez szybkie interfejsy przesyłu danych.

  Skomentuj

  1. indianad
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-11-07 12:15

   To źle, że optymalizuje się coś pod dany konkretny produkt? a w ogóle to mnie rozwaliłeś "Jak się rzucą na niego to będzie problem" - to niech AMD jako producent sprosta produkcyjne wielkości popytu na jego produkty. A tego o robieniu czarnego PRu AMD i "karach" dla osób które go robią to już nawet komentować mi się nie chce :)

   Skomentuj Historia edycji

  2. DonDiego
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-11-07 15:55

   A może w ogóle reglamentować sprzedaż procesorów? I oczywiście najwięksi Fani marki powinni mieć za darmo, bo dbają o dobry PR firmy....
   Jak czytam takie komentarze to aż mi się śmiać chce.
   Rynek działa sam i niech nikt się nie waży do tego wtrącać.
   Poza tym AMD zatrudnia specjalistów od marketingu i sprzedaży. Myślę, że wiedzą o tym co robią trochę więcej niż Ty DragonRed ;)

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!