Karty graficzne

AMD Radeon RX Vega uchwycony na zdjęciu

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2017-07-25

Premiera konsumenckiego przedstawiciela serii Vega coraz bliżej, a AMD wyraźnie pokazuje, że karta będzie konkurować z modelem GeForce GTX 1080.

Jesteśmy po premierze karty graficznej AMD Radeon Frontier Edition, ale przed nami prezentacja jej konsumenckiego odpowiednika – modelu Radeon RX Vega. Tak się składa, że jeden z redaktorów serwisu HardOCP już przetestował referencyjną wersję akceleratora i ujawnił kilka ciekawych informacji.

Kyle Bennet miał okazję przez kilka godzin testować wspomniany akcelerator, a efektem prac ma być porównanie Radeona RX Vega z monitorem obsługującym FeeSync i konkurencyjnego zestawu - GeForce GTX 1080 z monitorem wspierającym G-Sync (które zostanie opublikowane w późniejszym terminie).

Co ciekawe, jak wynika z relacji redaktora, AMD wymusiło porównanie akceleratora do konkurencyjnego modelu Nvidia GeForce GTX 1080 (podobnie jak to miało miejsce na firmowym pokazie w Budapeszcie). Wygląda więc na to, że głównym konkurentem konsumenckiej Vegi będzie właśnie 1080-tka… a przynajmniej tak sugerują poczynania „czerwonych”.

AMD Radeon RX Vega

Przekazana karta to wersja referencyjna. Mamy tutaj do czynienia z 2-slotowym chłodzeniem opartym o wentylator promieniowy (tzw. turbinę). Całość jest zbliżonych rozmiarów do profesjonalnego odpowiednika Radeon Frontier Edition. Warto jednak podkreślić, że konstrukcja ta najprawdopodobniej nie trafi do masowej produkcji, a producenci opracują swoje autorskie wersje.

Pozostało jedynie przypomnieć, że Radeon RX Vega ma zadebiutować podczas targów SIGGRAPH 2017 – te odbywają się w dniach 30 lipiec – 3 sierpnia 2017 roku. Nie wiemy jak Wy, ale my już nie możemy się doczekać.

Źródło: HardOCP, VideoCardz

marketplace

Komentarze

22
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  "Wygląda więc na to, że głównym konkurentem konsumenckiej Vegi będzie właśnie 1080-tka…"
  A konkretnie to: głównym konkurentem Vegi Z MONITOREM FSync będzie 1080 Z MONITOREM GSync i nawet Vega może być nieznacznie tańsza aczkolwiek niekoniecznie szybsza:P
  Aby pojąć tą logikę trzeba się wznieść na inny poziom pojmowania:D
 • avatar
  Wszystko i tak rozbije sie o modele autorskie, co z nich wycisna/halas/temperatury/prad vs cena.
  Po zakupie kilka lat temu troche w ciemno 290X - nastepna karta zdecydowanie bedzie kupowana pod katem temperatur i glosnosci... Na lato dodatkowy grzejnik nie potrzebny.

  Na ta chwile 1070 i 1080 dalej maja u nas wywindowane ceny i to byla okazja na premiere Vegi, ale autorskie modele pewnie pojawia sie pozniej, jak zacznie sie wyprzedaz zielonych koparek po bance ETH.

  Wygladem przypomina eksperyment pod nazwa Fury...
 • avatar
  Co do polityki cenowej AMD mam mieszane uczucia, u nich najbardziej opłacalny jest średni segment zawsze mają jakiś model karty, który jest do całkiem zacnego pogiercowania w 1080p w high, na ten moment taki RX 480 widuję już po 1150 zł gdy jego odpowiednik Nv czyli 1060 chodzi po około 1500 zł, ale z kolei jak AMD robi HighEnd to zwykle tak dopitoli z ceną że lepiej już GTX-a wziąć, tak było choćby z Fury, który kosztował więcej od GTX 980ti, od tamtej pory nie było jakiejś flagowej karty więc ciężko powiedzieć, ale gdyby zrobili coś co mniej więcej dorównuje 1080 tce a kosztowałoby około 1800 zł to ja bym się nie zastanawiał więcej z przesiadką z 290X, który nawiasem mówiąc jeszcze całkiem żwawo sobie radzi
 • avatar
  Głównym konkurentem to będzie ale GeForce 480 GTX w poborze energii!!! Aż 300 Watt!!! Talerze liczników energii elektrycznej zaczną wirować z prędkością jak w dyskach twardych po 7200 obr na minutę!!! A po włączeniu Crysisa z Vega 100 °C sprawi że będzie można kotlety smażyć na tej karcie!!!
  Zaloguj się
  -9
 • avatar
  Przez szał na kryptowaluty obawiam się że ceny nie będą zbyt atrakcyjne :/
  Zaloguj się
 • avatar
  Ładna karta.
  Testy... testy...testy...
  Zaloguj się
 • avatar
  O tyle jak procesory wyszły im ciekawe i powiało trochę nowościami tak w przypadku kart graficznych to jakiś renesans - niby nowe niby głośno Ale na każdym kroku kamuflowana wydajność względem 1080 która to już starzeje się na rynku
  Zaloguj się
 • avatar
  Co się dzieje z cenami GTXów? Dolar tani a ceny kart jak zaraz po premierze.
  Zaloguj się
 • avatar
  Na zimę w sam raz. Po co włączać ogrzewanie elektryczne jak można włączyć kopanie kryptowaluty z kartą Vega i od razu w pokoju robi się przyjemnie ciepło a przy okazji zarobi się na zużycie energii.
  Zaloguj się
 • avatar
  Mnie się wydaje że to te wyniki, porównania to celowa zagrywka.. Prawdziwy potencjał zobaczymy za 3 dni na pokazie. Wydaje mi się że karta lepiej bd chodzić w konfiguracji AMD Ryzen, płyta z chipem AMD i Karta Radeon Vega, niż np. z procesorami Intel'a. Pozdrawiam