Na topie

AMD Ryzen 3000 APU - premiera odświeżonych procesorów z grafiką Vega

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD APU AMD Ryzen Procesory AMD Producenci: AMD

Procesory Ryzen 3 3200G i Ryzen 5 3400G zastępują wcześniejsze jednostki Ryzen 3 2200G i Ryzen 5 2400G. Zmiany? Wyższe taktowania i lepsze chłodzenie w mocniejszym modelu.

  • AMD Ryzen 3000 APU - premiera odświeżonych procesorów z grafiką Vega
A A

Informacje o premierze procesorów AMD Ryzen 3000 (w tym 16-rdzeniowego Ryzen 9 3950X) zdominowały branżowe media. Nie każdy jednak wie, że producent przy okazji wydał też nowe układy Ryzen APU, które sprawdzą się przy budowie tańszych zestawów komputerowych.

Nowe układy należą do generacji Picasso, która właściwie jest tylko usprawnioną serią Raven Ridge. Jednostki bazują na architekturze Zen+ i są produkowane w 12-nanometrowym procesie FinFET.

Specyfikacja poszczególnych modeli była znana już jakiś czas temu. Ryzen 3 3200G został wyposażony w 4 rdzenie/4 wątki, grafikę Vega 8 i dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-2933. W modelu Ryzen 5 3400G udostępniono już 4 rdzenie/8 wątków, wydajniejszą grafikę Vega 11 i również dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-2933. Co ważne, układy nie oferują wsparcia dla PCIe 4.0.
 

Model AMD Ryzen 3 2200G AMD Ryzen 3 3200G AMD Ryzen 5 2400G AMD Ryzen 5 3400G
Generacja Raven Ridge
(Zen / 14 nm)
Picasso
(Zen+ / 12 nm)
Raven Ridge
(Zen / 14 nm)
Picasso
(Zen+ / 12 nm)
Rdzenie/wątki 4/4 4/4 4/8 4/8
Taktowanie/Boost 3,5/3,7 GHz 3,6/4,0 GHz 3,6/3,9 GHz 3,7/4,2 GHz
Pamięć L2 4x 512 KB 4x 512 KB 4x 512 KB 4x 512 KB
Pamięć L3 4 MB 4 MB 4 MB 4 MB
Kontroler pamięci DDR4-2933 DDR4-2933 DDR4-2933 DDR4-2933
Układ graficzny Radeon
Vega 8
Radeon
Vega 8
Radeon
RX Vega 11
Radeon
RX Vega 11
Taktowanie grafiki do 1100 MHz do 1250 MHz do 1250 MHz do 1400 MHz
TDP 65 W
(cTDP 45-65 W)
65 W
(cTDP 45-65 W)
65 W
(cTDP 45-65 W)
65 W
(cTDP 45-65 W)
Cena $99 $99 $149 $149

Widać zatem, że nowa seria głównie wyróżnia się nieco wyższymi zegarami procesora i układu graficznego, przy jednoczesnym zachowaniu tego samego współczynnika TDP. Zmiany powinny przełożyć się na lepsze osiągi, aczkolwiek nie spodziewalibyśmy się tutaj rewolucji (chociaż producent chwali się, że nowe procesory mają oferować nawet 10% wyższą wydajność względem poprzedników).

AMD Ryzen 3 3200G i Ryzen 5 3400G

To jednak nie wszystko, bo w modelu Ryzen 5 3400G zastosowano lutowane połączenie odpromiennika ciepła, a w zestawie dodawany jest lepszy cooler Wraith Spire. Możemy więc oczekiwać niższych temperatur i wyższej kultury pracy. Dodatkowo użytkownicy będą mogli tutaj skorzystać z funkcji automatycznego podkręcania Precision Boost Overdrive.

AMD Ryzen 5 3400G wydajność

AMD Ryzen 5 3400G wydajność

Według deklaracji producenta, Ryzen 5 3400G w większości nowych gier zapewnia odpowiednią płynność animacji do całkiem komfortowego grania. Mało tego, w zastosowaniach wykorzystujących potencjał zintegrowanej grafiki ma on też być kilkukrotnie wydajniejszy od konkurencyjnego modelu Core i5-9400.

AMD Ryzen 3 3200G i Ryzen 5 3400G

Nowe układy zadebiutują 7 lipca i zostały wycenione tak samo jak poprzednicy – Ryzen 3 3200G na 99 dolarów, natomiast Ryzen 5 3400G na 149 dolarów (u nas spodziewamy się cen na poziomie 370 i 580 złotych). Otrzymujemy więc nieco wydajniejszy produkt w tej samej cenie.

Źródło: AMD

Odsłon: 5932 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. Eternal1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-11 15:33

    300MHz więcej na rdzeniach ZEN+ X86 oraz 150MHz więcej na rdzeniu GPU przy tym samym TDP całego układu.
    IMO dobry refresh.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-06-18 14:06

      różnica w hercach niewielka, ale pamiętaj też że się chwalą wyciśnięciem dodatkowych 15% instrukcji z taktu :) jak będzie, zobaczymy.

      ja bym bardzo chciał by poprawili kontroler RAM, bo na RAM mają spore opóźnienia które tłumią wydajność CPU.

      tak się zastanawiam czy brać Ryzen5 ze starszej generacji, czy Ryzen3 z serii 3xxx ? tego jeszcze nie wiem.

      Skomentuj

  2. Lyyar
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-11 15:43

    Przyznaje, że liczyłem na coś co kiedyś było przeciekiem a nazywało się Ryzen 5 3600G 8c/16T/20CU czyli uaktualniając obecną nomenklaturę Ryzen 5 3700G z Navi ... ale to chyba pod koniec roku.

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-06-11 16:05

      Obecne tutaj APU mają dość skromne TDP 65W dla całości (CPU+GPU), więc jeśli AMD zechce wypuścić jakiegoś "APU potworka", to mają jeszcze spory zapas energetyczny.
      W mainstream-ie najmocniejsze ich CPU sięgają TDP 105W.

      Skomentuj

      1. Damian Szymański
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2019-06-11 16:23

        Kiedyś to mieli po 140 xD

        Skomentuj

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2019-06-11 16:39

          Był to pierwszy 6-rdzeniowy procesor X86 w mainstream-ie, 45nm PhenomII X6 Thuban (6C/6T) z TDP 140W w najmocniejszej wersji.

          Przez lata jechałem na 32nm FX8350 z TDP 125W którego kopsnąłem do 4,7GHz na wszystkich rdzeniach co podbiło TDP z 125W do ~180W. To dopiero była grzałka a jednak dało się ją schłodzić dość cicho (Raijintek Nemesis 2x140nm).

          Przy tamtych wartościach, 65W TDP obecnych APU oraz CPU R5-2600 (6C/12T) a zwłaszcza R7-1700 (8C/16T) wygląda bajecznie.

          Skomentuj

  3. marioking
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-11 16:46

    Jedank przydałoby się coś więcej niż vega 11, fajnie że w tej samej cenie co poprzednicy jest wzrost ale to jednak nie to na co liczyłem....

    Skomentuj

  4. dziks
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-06-11 17:03

    Od kilku miesiecy mam 2200G i jestem milo zaskoczony wydajnoscia. Za 350zl mam procka i grafike, ktore obsluza nawet najnowszy X4:Foundations (w srednich FHD, ale jednak!). Jak wyjdzie nowe APU co mi doda chociaz 30% wiecej mocy (moze 3600G w przyszlym roku?), to sie szarpne na te 150$, bo w tej cenie to najbardziej odjechany zestaw cpu+gpu.

    Skomentuj

    1. darioxsata
      Oceń komentarz:

      -10    

      Opublikowano: 2019-06-11 17:27

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Taa wydajny! Odpal prawdziwe zadanie wymagajace mocy a nie jakas gierke to wtedy zobaczysz czy twoj procek bedzie taki ''wydajny''!
      Proponuje 60 minutowy nieskompresowany film 60 fps przekonwertowac w Avidemux do 4K 60 fps HEVC, ustawienie placebo, profil main 10, srednia przeplywnosc dwa przebiegi, audio dowolne np vorbis 224!
      Zobaczysz ze ci dnia nie starczy zeby ten film przerobic!!!

      Skomentuj

      1. anglik666
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-06-11 19:55

        Bo do takich zadań kupuję się Celerony i Atomy, a nie R2200G!!!

        Skomentuj

      2. dziks
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2019-06-12 13:12

        @darioxsata - nawet nie wiem skad mial bym wziac materail o ktorym piszesz, a co do piero myslec o jego obrobce;) W moim przypadku najbardziej wymagajacy program jaki odpalilem na PC, to X4. Do pozostalych celow jak poczta, czy bankowosc elektroniczna wiecej mocy mi nie trzeba. Ale racja, jak bym mial codziennie przez slaby sprzet marnowac godzine na obrobek czegos tam, to bym doinwestowal w PC!

        Skomentuj

  5. Legiu
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-11 20:01

    Co to za testy z dupy, AC:Odyssey z intel 9400 w 15 FPS??? Jaja sobie robią?

    Skomentuj

    1. Legiu
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-11 20:14

      Nie mogę edytować, bo jakiś "inteligenty" mechanizm mi wmawia, że mam adblocka włączonego (oczywiście nie mam), także "wyedytuję" tak. Sorki, zagalopowałem się, w życiu bym nie wpadł na pomysł by grać w taką grę na integrze... Bez kitu nawet nie mogę znaleźć jakiś testów normalnych, chyba nikt na to nie wpadł.

      Skomentuj

    2. Eternal1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-11 20:29

      i9500 tam ma ~10FPS, przypatrz się dobrze.

      Wracając do AMD APU, porównanie obrazuje że na CPU z iGP można popykać nawet w tytuły AAA przy zachowaniu płynności ~30FPS. W większości testów integra 3400G wyciąga 35-45FPS.

      Skomentuj

      1. Legiu
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-06-12 08:15

        Nie no spoko, można, teoretycznie fajnie. Ja tego nie łapię, bo dawno przestało mnie satysfakcjonować samo zagranie w jakąś grę. Deweloperzy starają się jak mogą by gra wyglądała epicko, stosują najnowsze technologie, tworzą ogromne otwarte światy itp., a ktoś odpala taką piękną grę jak AC:Odyssey na minimalnych w 30 FPS. Nawet szczerze mówiąc to grafikę bym tam o wiele lepiej ocenił niż fabułę czy nawet gameplay.

        Skomentuj

  6. Mikro222
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-11 20:59

    Ta karta Vega 11 to też teraz będzie mocniejsza? w tym nowym odświeżonym modelu procesora z układem graficznym ?

    Skomentuj

  7. indianad
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-12 14:37

    A ja jestem bardzo ciekaw czy AMD wypuści chociaż jeden nowy procek pod platformę AM1. Pod budowę fajnego HTPC były idealne.