Na topie

AGESA 1.0.0.6 - nadchodzi kolejna poprawka dla procesorów Ryzen

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Nowa poprawka powinna zainteresować entuzjastów, którzy korzystają z szybszych pamięci RAM.

  • AGESA 1.0.0.6 - nadchodzi kolejna poprawka dla procesorów Ryzen
A A

Nowa platforma AMD nadal boryka się z tzw. chorobami wieku dziecięcego, ale producent stopniowo wprowadza kolejne poprawki i optymalizacje. Niedawno udostępniono mikrokod AGESA 1.0.0.4, który nieco zwiększył wydajność procesorów, a także rozwiązał problem z obsługą instrukcji FMA3 i usprawnił wsparcie dla pamięci RAM. To jednak nie koniec poprawek, bo niebawem powinna zostać udostępniona kolejna aktualizacja mikrokodu.

Według przedstawiciela firmy Gigabyte, producent przygotował mikrokod AGESA 1.0.0.6, który wprowadzi kolejne poprawki pod kątem obsługi pamięci RAM – tym razem podobno mają one dotyczyć szybszych modułów, z którymi nowa platforma „czerwonych” miała wyraźne problemy.

Zapowiadana poprawka powinna zostać wprowadzona wraz z nowymi wersjami BIOS-u (również u innych producentów). Pozostaje więc mieć nadzieję, że poprawka rzeczywiście rozwiąże wszystkie bolączki związane z obsługą pamięci RAM.

Źródło: Gigabyte Forum, Sweclockers

Odsłon: 5058 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij
  1. kombajn
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2017-05-09 09:10

    Może by tak redakcja pokusiła się o małą aktualizację testów Ryzena? Trochę tych różnorakich poprawek już się pokazało i przydał by się test pt "3 miesiące po premierze czy coś się zmieniło?"

    Skomentuj

    1. BILInek
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-05-09 10:26

      Nic to nie da Ryck dalej possysa w grach w FULL HD.... niestety, i nie pisze tego jako hejter bo akurat mam Ryzena 1700X w swojej budzie :)

      Smieszene jest to ze jest duzo lepiej w QWHD z ktorego naszczescie korzystam :)

      Skomentuj Historia edycji

      1. p_lider
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-05-12 11:27

        A beta testerzy Kaby Lake dotąd nie otrzymali i nie otrzymają, gdyż rozgrzewanie się procków Kaby Lake to według Intela feature :)

        Skomentuj

  2. Iras89
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-09 09:51

    I dobrze, bo AMD ma co poprawiać względem obsługi pamięci ram.
    W chwili obecnej szybka pamięć jest kluczowa, jeżeli chcą konkurować o względy graczy, a nie zawsze udaje się osiągnąć deklarowane maksimum taktowania ramu.
    Dla zainteresowanych podkręcaniem polecam poradnik podkręcania Toms Hardware http://www.tomshardware.com/reviews/overclocking-amd-ryzen,5011-8.html

    Autor odkrył, że "drugorzędne" timingi przypisane są sztywno do odpowiedniego profili prędkości pamięci(użytkownik nie ma nad nimi kontroli nawet na najlepszych płytach). W artykule znaleźli sposób na obejście tej sytuacji ustawiając niską prędkość ramu i podkręcając zegar bazowy (bclk).
    W rezultacie skróconych drugorzędnych timingów (o 30%) udało się zwiększyć liczbę klatek o 15% w teście CPU Ashes of Singularity przy zachowaniu tych samych "podstawowych" timingów !!
    https://img.purch.com/o/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9ILzIvNjczMjM4L29yaWdpbmFsL2ltYWdlMDA1LnBuZw==

    Szkoda, że nie wykonali testów gier Test Deus Ex: Mankind Divided oraz Fallout 4, gdzie sama zmiana taktowań ramu potrafi wycisnąć 20% więcej klatek
    https://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_do_procesora_amd_ryzen_5_test_ddr4_21333200_mhz?page=0,12

    Skomentuj

    1. BILInek
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-05-09 10:28

      Szybka pamiec jest kluczowa do czego? roznica fps w grach mieszy 2133 a 3200 to 0,5 FPS.... he? wiec ocb?

      Skomentuj

      1. supervisor
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-05-09 10:35

        Taktowanie Infinity Fabric (poł. wewnętrzne w procesorze - pomiędzy rdzeniami, cache i tak dalej) w procesorze jest połaczone z taktowaniem ramu. Szybszy ram daje rezultaty ogółem do 5-7% lepsze.

        Skomentuj

        1. mbe13
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-05-09 11:53

          Okazuje się że nie wpływa na wydajność. Był to mit który został już obalony.

          Skomentuj

          1. supervisor
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-05-09 11:58

            Mówimy o dwóch róznych sprawach. Ty mówisz o micie który mówi że "podział na kompleksy z rdzeniami powoduje spadki wydajności". Ja mówie o ogólnie szybszym działaniu wszystkiego wewnatrz chipu dzięki wyższemu taktowaniu IF, i to nie tylko "pomiędzy kompleksami".

            To jest potwierdzone niezależnie przez ogromna liczbę ludzi i testujacych. Największe skoki wydajności sa do 2933, ale powyżej 2933 też jest liczacy skok wydajności.

            Skomentuj

          2. mbe13
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-05-09 13:15

            Testy pokazują właśnie że niezależnie od konfiguracji rdzeni nie ma wzrostu wydajności bądź jest w granicach błędu pomiarowego. Większa wydajność wprost z szybszych ramow

            Skomentuj

          3. Vaclav
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-05-09 12:24

            Kurde mogłeś mi powiedzieć wcześniej, to bym wrzucił stare (równie szybkie!) SDRAM 100MHz CL2, a tak to 300zł poszło w błoto :/

            Skomentuj Historia edycji

  3. arnakus
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-05-09 10:36

    Do krytyków AMD : a pamiętacie jak po debiucie socketu 2011 na płytach Intela z chipsetem X99 sekcje zasilania paliły się jak bożonarodzeniowe choinki? A teraz topowe Kaby Lake bez obciążenia potrafią rozgrzać się prawie do 100°C i co na to Intel?

    Skomentuj Historia edycji

    1. Otheim
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-05-09 11:32

      @arnakus Jak to co, nie podkręcać, ale pamietajcie ze wkrótce wychodzą nowe procki więc zapraszamy do sklepów. :)

      Skomentuj

  4. Vlohaty
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-09 11:40

    Pragnę zwrócić uwagę redakcji, że słowo "nowy" ma synonimy.

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-09 11:44

      Dzięki za zwrócenie uwagi

      Skomentuj

  5. darioz
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2017-05-09 12:12

    Procesory AMD to idealny zestaw dla majsterkowiczów! Ja tam nie mam czasu na majsterkowanie i wolę procesory Intela bo nie potrzebują fixów i siedzenia godzinami przed kompem i kombinowania jakby tu zwiększyć wydajność procesora o 1%!

    Skomentuj

    1. musslik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-09 17:29

      emmm czyli aktualizacji wszelkiej maści paragramów i sterowników też nie robisz?

      Skomentuj

  6. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-09 20:29

    Ponieważ RYZEN 7 jest już przygotowany dla rozdzielczości przynajmniej UHD dlatego też używanie ich w tak mało wymagających rozdzielczościach jak FULL HD i QHD jest mijanie się z przeznaczeniem tego procka.Ale o tym się przekonacie już niedługo bo pod koniec roku 2017 albo na początku 2018 kiedy już będą dostępnie gry z bardziej szczegółową grafiką jak na przykład w RESIDENT EVIL 7.
    SAYJONARA fani niebieskich.Niedługo na allegro będzie takich wysyp NIEBIESKICH PROCKÓW za połowę ceny a nikt tego CHŁAMU nie będzie chciał kupować.

    Skomentuj

    1. Colidace
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-05-10 02:31

      Ta niedługo... 30 lat w kompach siedzę i jakoś nie widać żeby ktokolwiek w historii wygrał z Intelem. Tak upadły takie legendy jak AMIGA, ATARI ST (motorola), a Apple (też motorola) i tak uciekł pod skrzydła Intela. Teraz AMD łata dziury w CPU a w Radeonach łata dziury w sterownikach. Nikt normalny nie zaryzykuje wydania kilku tysięcy i ryzyka że cokolwiek może pójść nie tak teraz lub w przyszłości. Ja już nie wspomnę o historii chipsetów dla AMD bo to już żałość. Miałem AMD i całkiem miło wspominam te lata, ale po przesiadce na Intela, dużo rzeczy okazało się prostsze, chłodniejsze, mniej zawodne, mniej grzebania, a więcej samej radości.
      Z Intelem jest jak z Nvidią - masz stare sterowniki i co z tego? I tak wszystko działa i tak. Może nie optymalnie szybko jak by mogło, ale nawet o tym nie wiesz... bo zawsze działa.

      Skomentuj

      1. p_lider
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-05-12 11:19

        Co Ty chłopie gadasz, że Intel jest mniej problemowy. Jako admin miałem do czynienia zarówno z AMD jak i Intelem i powiem Ci, że bynajmniej ani jedna ani druga firma nie wypada lepiej - pod względem problemów są prawie identyczne.
        Zapomniałeś już może o roku 2011 i chipsetach do SandyBridge, które Intel skopał i jakoś nie specjalnie chciał wymieniać?
        A teraz ich flagowy i7 7700k się sam z siebie rozgrzewa do 100 stopni, a Intel mówi, że wsio jest ok, gitara - AMD przynajmmniej poprawia swoje błędy, a Intel mówi na swoje, że to feature :D
        Intel niby chłodniejszy? Owszem, ostatnimi laty tak zanim pojawił się Ryży, ale pamiętasz może P4 lub Penitum D? Grzały się jak piekarniki gazowe, więc nie ściemniaj tutaj ludziom, że Intel taki bezproblemowy, bo to g. prawda jest.