Na topie

AMD przygotowuje 4-rdzeniowe procesory Ryzen?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD Ryzen Procesory AMD Producenci: AMD

4-rdzeniowe modele miałyby konkurować ze średnią półką konkurencji, więc pewnie spotkałyby się z większym zainteresowaniem klientów.

  • AMD przygotowuje 4-rdzeniowe procesory Ryzen?
A A

AMD przygotowuje się do premiery procesorów Ryzen (Zen), ale do tej pory we wszystkich informacjach przewijał się topowy model wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków. Można jednak podejrzewać, że w planach są też słabsze wersje wyposażone w 4 rdzenie – według nieoficjalnych informacji serwisu Canard PC Hardware (odpowiadającego za pierwsze przecieki wydajności wersji 8-rdzeniowej/16-wątkowej) producent już ma gotowe próbki inżynieryjne takich modeli.

4-rdzeniowe procesory miałyby konkurować z układami Intel Core i3 lub Core i5. Co prawda dokładna specyfikacja słabszych modeli jeszcze nie jest znana, ale mówi się o braku wsparcia dla wielowątkowości i zdecydowanie niższym poborze mocy – przy wyższych zegarach TDP ma wynosić 65 W, a  przy niższych już nawet 45 W (dla porównania wersja 8-rdzeniowa/16-wątkowa ma TDP 95 W). Z wcześniejszych informacji wiemy, że wszystkie procesory Ryzen mają mieć odblokowany mnożnik i tym samym będzie można je podkręcać.

Jak na razie wieści o nowych, słabszych Ryzenach nie zostały oficjalnie potwierdzone, więc należy do nich podchodzić z dystansem. Można jednak podejrzewać, że 4-rdzeniowe modele cieszyłyby się sporym zainteresowaniem, a specyfika nowej mikroarchitektury nie wyklucza skonstruowania takich konstrukcji (budowa nowych procesorów opiera się właśnie o 4-rdzeniowe bloki).

Źródło: Canard PC Hardware

Odsłon: 8771 Skomentuj newsa
Komentarze

31

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. Agresor
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-12 10:54

    Coś o procesorach mobilnych cisza, nie wspominając o karta dla laptopów. :/

    Skomentuj

    1. Barwa
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-01-12 10:57

      Dla lapków (ry)zen wejdzie w postaci APU raven ridge gdzieś pod koniec 2017 wraz z GPU na bazie vegi :)

      Co do zdziwienia modelem 4 rdzeniowym to ja bym się dziwił tylko tym że niema SMT reszta była pewna od początku... Jeśli ktoś projektuje krzem tak, że bazowy blok składa się z 4 rdzeni to dlaczego mieli by nie wydawać zestawu 4/8 ba powinny sie pojawić też 6/12 no i flagowe 8/16... Zresztą AMD zapowiadało ze na Lutowa premierę wyda całe spektrum CPU 4/6/8

      Skomentuj Historia edycji

      1. kombajn
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-12 11:35

        Jak bazowy blok ma 4 rdzenie to jak chcesz zrobić wersje 6 rdzeniową? Z automatu się nie da jak wersje 4 rdzeniową właśnie. Musieli by A)mieć odpady produkcyjne z niesprawną częścią rdzeni i je blokować
        B)sprawne chipy ciąć laserem lub blokować a wtedy pewnie ponownie byłby możliwy taki numer jak przed laty z odblokowywaniem rdzeni

        Skomentuj

        1. Barwa
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-01-12 12:05

          Widzę, że kreujesz się tu na guru... no ale muszę cie zmartwić, 6/12 będzie na 100% właśnie dlatego, że 14nm proces GloFo będzie miał ogromne ilość odpadów nie do końca sprawnych wszystkich rdzeni itp a AMD nie stać na wyrzucanie takich kawałków krzemu do kosza, tylko będą z tego klepać procesory i to ile się tylko da bo musza mieć ich jak najwięcej szczególnie jeśli hype który jest na ich wydajność sprawdzi się nawet w 50%

          Skomentuj

        2. Barwa
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2017-01-12 12:05

          Widzę, że kreujesz się tu na guru... no ale muszę cie zmartwić, 6/12 będzie na 100% właśnie dlatego, że 14nm proces GloFo będzie miał ogromne ilość odpadów nie do końca sprawnych wszystkich rdzeni itp a AMD nie stać na wyrzucanie takich kawałków krzemu do kosza, tylko będą z tego klepać procesory i to ile się tylko da bo musza mieć ich jak najwięcej szczególnie jeśli hype który jest na ich wydajność sprawdzi się nawet w 50%

          Skomentuj

          1. kombajn
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-01-12 13:28

            I kto tu się kreuje na guru? Ty oczywiście z góry wiesz jaki będzie uzysk fabryki, ile będzie odpadów i co się z nich da zrobić a czego nie. Ja tylko zauważyłem że jak architektura Zen ma podstawowy blok o wielkości 4 rdzeni to bez cięcia /blokowania się nie obejdzie żeby tworzyć pośrednie warianty. Jeśli w ogóle takie powstaną. Zresztą cała ta dyskusja jest przedwczesna, będzie premiera to będzie lista nowych procesorów, niezależne testy i wtedy będzie o czym dyskutować.
            P.S. I dlaczego niby miało by mnie martwić jesli AMD wypuści wersję 6 rdzeniową? Większa konkurencja i różnorodność na rynku to niższe ceny detaliczne. Same plusy. Martwić to się mogą tylko fanboje.

            Skomentuj

          2. Barwa
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-01-12 15:19

            To może popatrzmy na uzysk tych samych fabryk przy produkcji Polarisa gdzie juz tak "łątwo" nie da sie ciąć chipów i co się okazuje? że pół roku po premierze są dopiero wstanie dostarczać odpowiednie ilości GPU, a np RX 460 w pełnym rdzeniu dali tylko do appla... No nie to fabryki GloFo są po prostu mistrzami uzysku...

            Skomentuj

          3. Tabalan
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-01-12 18:42

            Co dziwnego z ekskluzywności P11 dla Apple. Oni jako jedyni mieli pełnego R9 285, dopiero po bardzo długim czasie pełny układ został udostępniony dla reszty.

            Skomentuj

          4. supervisor
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-01-12 19:22

            Tym razem nie tylko GloFlo ale też Samsung będzie produkował Zeny. Czyli silikonowa ruletka.

            Skomentuj

      2. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-16 14:55

        ja bym chciał 5-rdzeniowca. kiedyś AMD robiło CPU z odzsku, tj. 3 rdzeniowce. mogliby powrócić do tej tradycji. nie wiem czy będą mieli w ofercie 6-rdzeniowce, ale skoro projektują to w blokach po 4 rdzenie, to jedynym wyjściem jest złożenie z 2x 3-rdzeniowców.

        Skomentuj

    2. musslik
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-12 12:24

      Od czasów Turion 64 ML i Mobility Radeon X700, nie miałem nic od AMD w laptopie...
      Szkoda bo przez to ceny są jakie są.

      Skomentuj

  2. NomadDemon
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2017-01-12 11:11

    Mnie zawsze zastanawialo dlaczego ludzie maja taki straszny bol tylka jesli "OMG 4 rdzenie intela = 8 AMD OMG OMG"

    Mnie szczerze G obchodzi w jaki sposob hardware jest rozwiazany, wazne jest co to oferuje - jakie osiagi przy jakim poborze mocy i cenie.

    Skomentuj

    1. kombajn
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-01-12 11:39

      Mówi ci coś wydajność pojedynczego wątku w aplikacjach niewspierających wielowątkowości? Nie? Tak myślałem.

      Skomentuj

  3. darioz
    Oceń komentarz:

    -18    

    Opublikowano: 2017-01-12 11:18

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Cztery rdzenie już dawno powinny odejść do lamusa jak jedenordzeniowce! Nic dziwnego że wydajność procesorów rośnie o 5-10% z nową generacją skoro dalej tkwi się w epoce kamienia łupanego i wypuszcza procesory tylko z czterema rdzeniami!
    Czas już aby gry zaczęły wspierać tylko minimum 8 rdzeniowe procesory a tym którzy mają cztery będzie się wyświetlać napis, że gra nie obsługuje tego typu procesorów i wymień na ośmio lub więcej rdzeniowego!

    Skomentuj

    1. redhunter
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-12 15:00

      \O/

      Skomentuj

  4. kokosnh
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-12 11:25

    mnij rdzeniuf

    Skomentuj

  5. Marce
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-01-12 11:35

    Przy blokach po 4 rdzenie nie liczyłbym na 6 rdzeniowca.
    Prędzej jak Intel wypuszczą 4c/4t (bez SMT) jako odpowiednik i3, 4c/8t jako odpowiednik i5 i 8c/16t jako konkurenta i7 (również na LGA2011). Ew jak będzie dużo odpadów 8c to do słabszych będą wyłączać SMT/rdzenie jak wcześniej i może da się coś odblokować. W innym przypadku ekonomicznie nieuzasadnione jest trzaskanie 8c i robienie z tego słabszych np 4c/4t o ile w umowie mają w ogóle zapis że płacą za niesprawne.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-01-12 12:41

      AMD Athlon II X3 nic ci nie mówi? tak myślałem....

      Skomentuj Historia edycji

    2. piwo1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-12 13:01

      czyzby mialo wyglada to tak? (odpad - wersja z zablokowana czescia ukladu pelnego)
      (pelny) 8c/16t sr7 konkurent seri E i X ?
      (odpad sr7) 6c/12t sr5 konkurent i7
      (pelny) 4c/8t sr3 konkurent i5
      (odpad sr3) 4c/4t sr1 ? konkurent i3
      (odpad sr3) 2c/4t sr0 ? konkurent pentium

      a moze bedzie :
      (pelny) 8c/16t sr7 konkurent seri E i X ?
      (odpad sr7) 6c/12t sr5 konkurent i7
      (odpad sr7) 4c/8t sr3 konkurent i5
      (odpad sr7) 4c/4t sr1 ? konkurent i3
      w tym drugim przypadku sr3 i sr1 beda pobierac wiecej energii niz by wypadalo.

      Skomentuj Historia edycji

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-01-12 14:27

        mając w pamięci ten slajd, raczej nie zejdą ryzenem do poziomu i3

        http://techreport.com/r.x/2017_1_5_AMD_shows_off_Ryzenready_motherboards_at_CES/am4_platform_cpu.jpg

        raczej będą walczyć rdzeń/wątek w rdzeń/wątek z odpowiednikami intela.

        Skomentuj

  6. Eternal1
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-01-12 11:37

    Najbardziej jestem ciekaw wydajności, TDP oraz potencjału OC modelu 6C/12T.

    Skomentuj

  7. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-12 12:43

    Oczywiscie, ze bedzie kazda mozliwa konfiguracja rdzeni i HT. AMD musi po prostu zalac rynek w kazdej niszy, jesli chce jeszcze kiedykolwiek konkurowac z Intelem ("wstac z kolan", lol), a nie tylko dazyc po rowni pochylej ku upadlosci.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-01-12 12:53

      z i5 tkami miał konkurować bristolridge. Być może chcieli zdążyć przed kabylake, ale się nie udało. A te okazały się zbyt silne dla APU i teraz potrzeba również słabszego zena.

      Skomentuj

      1. supervisor
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-01-12 19:24

        Bristol ridge nigdy nie miał konkurować z i5. To jedynie zapchajdziura stworzona po to aby w miarę sensowny sposób wporwadzić AM4. Przecież w Bristol Ridge nie ma nic nowego, to jedynie zeskalowana w dół architektura.

        Skomentuj Historia edycji

  8. qverious
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-01-12 12:44

    Mam nadzieję. Z punktu widzenia konsumentów, nawet jeśli takie 4-rdzeniowe Ryzeny byłyby trochę mniej wydajne od konkurencyjnych Core i5, to i tak byłoby o wiele lepiej, że jest jakaś konkurencja niż brak jakiejkolwiek alternatywy.

    Skomentuj

  9. mjwhite
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-12 12:51

    Wycięcie HT pozwoli oszczędzić kilka watów i z pozycjonować procesor niżej w segmencie wydajnościowym.
    Ruch wymuszony biznesowo a nie technologicznie.

    Skomentuj

  10. radex126
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-01-12 13:15

    To kicha słaba konkurencja dla intela i7 7700k i i5 7600k dalej będą najlepsze do gier

    Skomentuj

    1. piwo1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-12 13:19

      przy przeliczniku cena / na ilosc kaltek oferowanych w grach calkiem prawdopodobne

      Skomentuj

  11. ALEKS_D_RAVEN
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-12 20:50

    To czy wogóle będzie wariant 4 rdzeniowy/8 wątkowy??

    Skomentuj

    1. supervisor
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-12 22:50

      Najprawdopodobniej (gwarancji nie daje), będzie. Nie byłoby sensu nie wydać takiego wariantu. W końcu 4c/8t to sam środek wyższej półki mainstreamu. Jak miałbym przyrównywać, to porównałbym do 1070tki w sektorze gpu.

      Skomentuj

  12. szynszyl1337
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-13 16:10

    Mam nadzieję i czekam na (rdzennie/wątki) 4/8 albo 6/12