Technologie i Firma

Bitcoin: podatek od wirtualnej waluty - wyjaśniamy

z dnia 2016-11-24
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

Jak należy rozliczyć przychód ze sprzedaży bitcoinów, czyli wymiany jednostek waluty wirtualnej na walutę krajową lub zagraniczną?

Choć bitcoin istnieje już od wielu lat, przepisy dotyczące wirtualnej waluty wciąż są niejasne. Dzięki opinii Ministerstwa Finansów wreszcie jednak wiemy, jak należy rozliczyć się z wirtualnej waluty.

Osoba, która wymienia bitcoiny na walutę krajową lub zagraniczną, musi zapłacić podatek PIT według stawek 18 i 32 proc., zgodnie z przepisami dotyczącymi rozliczania źródła przychodu w formie praw majątkowych. 

Równocześnie – zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE – bitcoiny są traktowane jako akceptowany przez część przedsiębiorców środek płatniczy, dlatego też podlegają całkowitemu zwolnieniu z podatku VAT.

Choć rozstrzyga kwestię rozliczania przychodu ze sprzedaży bitcoinów, Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na to, że potrzebne jest utworzenie konkretnych definicji i przepisów dotyczących walut wirtualnych, które coraz częściej mogą służyć do kupowania produktów w sieci. Oby jak najszybciej.

Źródło: Rzeczpospolita

marketplace

Komentarze

7
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  już to widze jak wszyscy biegna do US i płacą
 • avatar
  tyle lat minęło, a oni jeszcze tego nie ogarneli. Są przecież bardzo zajęci... wyjazdami służbowymi i spotkaniami integracyjnymi ;)
 • avatar
  Coś tu się nie zgadza, albo traktujemy bitcoin jako środek płatniczy, albo jako majątek, a nie trochę tak, a trochę tak, zależnie jak MF czapka stoi...
  Ktoś tam na górze tego zdecydowanie nie przemyślał i palnął bzdurę.
  Zaloguj się
 • avatar
  Tylko jak chcą udowodnić posiadanie ? Ktoś by musiał najpierw je zarejestrować. I mamy na dodatek kolejny bubel od socjalistów z UE nic tylko wychodzić
 • avatar
  A jeśli kupię np. 2 BTC. i następnego dnia 2 BTC wymienię na ZŁ (po tej samej cenie) to też muszę zapłacić podatek?
 • avatar
  G.Orwell pisał, że nie ma takiej rzeczy której komitet knurów by nie znał (patrz NWO). "Świnie" pocą się na widok kolejnego strumienia dóbr tyle że nie wiedzą od której strony ugryźć. Nie wiem czy są takie osoby który dzisiejszy obraz świata budzi wstręt i pogardę, ale nie na tyle żeby się wysadzać na dworcach i lotniskach..