Na topie

Bitcoinami zapłacimy za jedzenie

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Bitcoin jest już oficjalnie uznawaną walutą w serwisie Pyszne.pl. Za zamówione jedzenie możemy więc zapłacić wirtualnymi pieniędzmi. Postęp!

Bitcoinami zapłacimy za jedzenie

A A

Z miesiąca na miesiąc bitcoin traktowany jest coraz poważniej i jest coraz więcej sytuacji, w których można wykorzystać tę wirtualną walutę. Najnowszy przykład pochodzi z serwisu Pyszne.pl, który wprowadził możliwość płacenia za jedzenie właśnie w taki sposób.

Najpopularniejsza historia związana z bitcoinami dotyczy właśnie jedzenia. Otóż gdy cyfrowe „monety” były warte dużo mniej niż dzisiaj, Laszlo Hanyecz zapłacił za dwie pizze 10 tysięcy bitcoinów. Wtedy – kilkadziesiąt złotych, dziś byłoby to prawie 30 milionów. Obecnie bowiem 1 BTC to równowartość około 2800 USD.

Wróćmy jednak do tematu – serwis Pyszne.pl do PayPala i PayU, aplikacji Android Pay, klasycznych kart płatniczych i płatności gotówką dołączył nowy sposób płatności: Bitcoin. Konkretnie wykorzystywana jest platforma Bitpay.

„Po entuzjastycznym przyjęciu w Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii i Francji, zdecydowaliśmy się na udostępnienie płatności walutą internetową również polskim użytkownikom” – mówi Marta Czarnecka. – „Użytkownicy coraz chętniej rozliczają się online. W 2016 roku aż 51% zamówień zostało opłaconych w ten sposób”.

Źródło: Pyszne.pl. Foto: typographyimages/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4326 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
  1. BluePandoraBox
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-06-08 12:50

   czemu minusujecie? to dobre pytanie, oficjalnie przecież BTC nie jest u nas uznawany
   sam jestem ciekaw jak to rozklimią by skarbówka nie dała im kary większej niż wartość całej firmy

   Skomentuj

  2. ElFi_
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2017-06-08 13:01

   Podatek od płacenia?, dobrze się czujesz? Podatek jest od towarów i usług. Towar czy usługa ma swoją cenę i ma narzuconą stawkę podatkową i nie ma znaczenia w jaki sposób klient nabył usługę (a jak na raty i wcale nie płacił?). Towar sprzedany to podatek trzeba zapłacić w walucie w jakiej się rozliczasz z US.

   Skomentuj

   1. chrismaliszewski
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-08 13:03

    A jak rozliczy się pośrednik, który pobiera prowizję od transakcji rozliczonej w Bitcoinach?

    Chociaż jak teraz o tym myślę, to pytanie jest bez sensu i cała ta dyskusja... Cena którą płaci klient jest w złotówkach, tak samo jak prowizja, tym samym podatek od prowizji z transakcji również jest rozliczany w złotówkach, nawet jeżeli transakcja zostanie dokonana w innej walucie, choćby w Bitcoinach.

    Jedynym problemem który widzę jest (nazwijmy to) dowodzenie że transakcja w ogóle miała miejsce, bo Bitcoin jest przecież walutą wirtualną, która nie jest w obiegu jak normalne wirtualne złotówki.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Satanski
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-06-08 13:37

     Jak płacisz gotówką, to też trudno udowodnić, że transakcja miała miejsce. Możesz ewentualnie zażądać paragonu z kasy fiskalnej.

     Skomentuj

  3. Reyqer
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-06-08 13:18

   Jak dla mnie, dopóki kraj nie uzna Bitcoin'a za oficjalną walutę to tak jakbym wymieniał się towarem za towar, a nie płacił.
   To taki odpowiednik "dam Ci pizzę jak mi przyniesiesz save z wiedźmina z takim fajnym mieczem".

   Podatek może być naliczany zgodnie z umową o wymianie, albo barterze. Nikt nie wie dokładnie jak, ale w każdym sądzie przegrasz, jeśli tego nie zrobisz :P

   Skomentuj

  4. pablo11
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-08 15:14

   Wyłudzanie podatku VAT?? Chyba nie masz pojęcia jak sie to robi. To działa w drugą stronę. Tzn. wystawia się lewe faktury w nieskończoność, by podatek krążył w karuzeli, na końcu jak sie tego podatku nazbiera dużo, przekazuje sie go na firmę na słupa i słup jest winien np. 20mln urzędowi skarbowemu. W ten sposób ktoś nie zapłacił 20mln urzędowi skarbowemu...
   Jeśli ktoś go po prostu nie zapłaci to nie nazywa się to wyłudzaniem.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!