Ciekawostki

Black Friday 2019 - zbliża się Czarny Piątek, czyli dzień wielkich wyprzedaży

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2019-09-24

Planujesz sprawić sobie nowy komputer, telewizor albo jakiś gadżet? Poczekaj – Czarny Piątek jest już blisko. Sprawdź, kiedy wypada Black Friday 2019, czy warto na niego czekać i dlaczego w ogóle wszyscy o nim mówią!

Black Friday – czyli Czarny Piątek – to dzień wielkich wyprzedaży. Ten jeden dzień w roku, kiedy sklepy notują rekordowe wyniki sprzedaży, a liczba zadowolonych nabywców gwałtowanie rośnie. W wielu przypadkach najlepszy dzień na zakup nowego smartfona, laptopa, telewizora czy jakiegokolwiek innego sprzętu dla siebie lub bliskich.

Czarny Piątek 2019 - kiedy wypada?

Black Friday 2019 wypada 29 listopada 2019 roku. Dlaczego akurat tego dnia? Tradycyjnie jest to bowiem pierwszy piątek po amerykańskim Dniu Dziękczynienia (obchodzonym w czwarty czwartek listopada), a więc najczęściej – tak jak w tym przypadku – w ostatni piątek jedenastego miesiąca 

Black Friday scrabble

Podobnie będzie w kolejnych latach: 27 listopada 2020, 26 listopada 2021 i 25 listopada 2022, ale w ubiegłym roku był to przedostatni piątek: 23 listopada 2019. 

Co to jest Black Friday?

Black Friday to zakupowe święto, które narodziło się właśnie w Stanach Zjednoczonych i tam jest już dobrze zakorzenioną tradycją. Tego dnia oficjalnie rozpoczyna się sezon przedświątecznych zakupów i licznych promocji przygotowywanych właśnie ze względu na zbliżające się Boże Narodzenie. 

Black Friday zakupy

W rzeczywistości jednak wielkie wyprzedaże rozpoczynają się nawet wcześniej. Wiele sklepów organizuje bowiem całe Czarne Tygodnie (Black Week), których zwieńczeniem jest właśnie Black Friday. Inne zaś przedłużają akcje na sobotę i niedzielę, a więc powstaje Black Weekend. A co dalej?

A trzy dni później: Cyber Monday 2019

Trudno ogarnąć wszystko w jeden dzień. Na szczęście trzy dni później, w poniedziałek, 2 grudnia 2019 roku odbędzie się Cyber Monday (znany też jako Cybernetyczny Poniedziałek). Tego dnia olbrzymie wyprzedaże organizują konkretnie sklepy internetowe (które biorą też oczywiście udział w Black Friday).

Black Friday www

(Ty)dzień wielkich wyprzedaży w Polsce i na świecie

W Polsce święto wyprzedaży obchodzone jest od niedawna. Właściwie na dobre „czarnopiątkowa” tradycja rozpoczęła się dopiero kilka lat temu. Wciąż też przeceny nie są tak olbrzymie jak w Stanach Zjednoczonych, ale z roku na rok możemy liczyć na coraz ciekawsze oferty, a promocje organizują właściwie wszystkie duże sklepy ...i te mniejsze zresztą też. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że (przynajmniej według założeń) Black Friday nie jest wietrzeniem magazynów. To święto łowców okazji, kiedy nawet najnowsze produkty dostępne są w zdecydowanie niższych cenach.

Black Friday torby

Czarny Piątek to też dzień, w którym sklepy stacjonarne otwierają się wcześniej i dłużej pozostają otwarte. Niektóre oferują także pakiet dodatkowych bonusów, wśród których może znajdować się na przykład darmowa dostawa. Innymi słowy: to dzień, kiedy zakupy opłacają się bardziej niż kiedy indziej.

Polacy coraz bardziej lubią Czarny Piątek

Z danych KIR wynika, że w przeciętnym dniu października 2018 roku Polak miał w wirtualnym koszyku produkty za 146 złotych. W Czarny Piątek natomiast suma wynosiła już 190 zł. Łączna suma wydatków Polaków była zaś wyższa o 176 proc. Tak dla przykładu prezentują się statystyki sklepu Komputronik:

Black Friday Komputronik

To wyraźnie pokazuje, że korzystamy z przygotowywanych wyprzedaży, choć nie dajemy się jeszcze porwać zakupowemu szałowi tak jak na przykład Amerykanie. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych w Czarny Piątek zostawiają w sklepach prawie 5 razy więcej pieniędzy niż w przeciętny październikowy dzień (jak podaje Criteo).

Co warto kupić w Black Friday 2019?

Z zakupem jakich produktów warto wstrzymać się do Czarnego Piątku? Na największe rabaty można liczyć w przypadku ubrań i butów, książek i płyt, zabawek dla dzieci oraz sprzętu. Poważnie obniżane są ceny telewizorów i systemów audio, laptopów i peryferiów komputerowych, smartfonów i gadżetów, konsol do gier oraz akcesoriów do domu.

A wy czekacie na tegoroczny Czarny Piątek? Macie już może upatrzone jakieś produkty, z zakupem których czekacie do 29 listopada? 

Źródło: inf. własna, KIR, Komputronik, Forbes

marketplace

Komentarze

9
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zatem sztuczne pompowanie cen CZAS START.
 • avatar
  No i jak zwykle większość sklepów internetowych zaliczy glebę i wielkim szczęściem będzie kupić cokolwiek...
  Zaloguj się
 • avatar
  Czytaj : w najbliższych tygodniach podniesiemy wszystkie ceny do oryginalnych (kiedy produkt się pojawił po raz pierwszy w sklepie) i napiszemy że obniżka!
 • avatar
  Rok temu Ceneo odwaliło taką akcje że wyłączyli historie cen produktu na kilka dni .... oczywiście "nieoczekiwana awaria". Sklepy już dobrze wiedzą że ludzie korzystają z takich narzędzi i zdają sobie sprawę, że trzeba im odciąć wszystkie informacje i wpoić ich propagandę cenową. Rada dla mniej ogarniętych: jak polujecie na jakiś sprzęt zapisujcie sobie jego ceny, a potem w te wielkie promocje zobaczcie jak was sklepy chcą wyru....
 • avatar
  Wszystkie sklepy mają różne promocje i obniżki cen cały rok. To ja się pytam - kiedy oni normalnie handlują? Bo skoro nigdy, to tak naprawdę żadne promocje nie istnieją. Bo skoro są cały rok, to żadne z nich promocje.
 • avatar
  Mi się udało w ubiegłym roku kupić w Black Friday konsolę dla syna w niższej cenie i to rzeczywiście. Cudów nie było, ale 100 zł taniej wyszło.
 • avatar
  W tym kraju powinien się nazywać piątek jelenia łykającego marketingowy bełkot ... ceny wyższe niż na zwykłych promocjach jakie robią gdy obroty spadają.
 • avatar
  Sprawdzę, czy narzędzia, których i tak już używam (np. Zoom, ClickUp czy usługa VPN albo bitdefender) mają jakaś specjalną cenę na abonament roczny i potencjalnie przedłużę na kolejny rok. W zeszłym roku to bardzo ładnie zagrało.