Na topie

Blockchain, „smart contracts” i rewolucja podatkowa

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Eksperci z Deloitte przekonują, że dzięki technologii blockchain i „smart contracts” uda się przyspieszyć, uprościć i uszczelnić systemy podatkowe.

Blockchain, „smart contracts” i rewolucja podatkowa

A A

Jest podstawą działania bitcoina, GPW widzi w niej sposób na ulepszony rejestr transakcji, a PKO BP chce ją wykorzystać do eliminacji oszustw finansowych. Do długiej listy potencjalnych zastosowań technologii blockchain firma Deloitte dorzuca jeszcze uproszczenie płacenia podatków.

Blockchain – tak nazywa się rewolucja

Blockchain to zdecentralizowana baza danych – jawna, odporna na awarie i niezależna. Może przynieść rewolucję w sposobie dokonywania płatności, zawierania transakcji i przechowywania danych. O jej kolejnym zastosowaniu możemy przeczytać w raporcie „Technologia Blockchain i jej potencjał w podatkach” Deloitte.

„Blockchain może zrewolucjonizować księgowość i sposób przetwarzania płatności podatkowych […]  Długoterminowo Blockchain może być czynnikiem wymuszającym wdrożenie zautomatyzowanych procesów rozliczeń podatkowych, zachodzących w czasie realnym, dotyczących zarówno małych, jak i dużych firm” – czytamy we wspomnianej publikacji.

Blockchain i „smart contracts” w systemach podatkowych

Deloitte przekonuje, że możliwych zastosowań jest wiele. Pierwsze z brzegu: podatek od wynagrodzeń. Dzięki systemowi opartemu na blockchain pracodawcy mogą cieszyć się znacząco ułatwionym naliczaniem i przekazywaniem pieniędzy na odpowiednie konta. Wszystko to dzięki tzw. smart contracts, czyli cyfrowym umowom o programowanych warunkach samorealizacji. Wprawdzie automatyzacja przelewów nie jest niczym nowym, ale zacznijmy od tego, by przejść do bardziej konkretnych rozwiązań.

Dzięki systemowi wykorzystującemu łańcuch bloków i „smart contracts” pracodawca musi tylko wprowadzić kwotę brutto wynagrodzenia, a reszta „dzieje się sama”, czyli automatycznie dopasowywane są dane podatkowe i odpowiednie kwoty – przetransferowane na odpowiednie konta, np. składki ZUS na konto ZUS, a wynagrodzenie netto na rachunek bankowy pracownika. 

„Dzięki temu proces odprowadzania podatku od wynagrodzeń jest szybszy i tańszy, a przepływy pieniężne sprawniejsze” – czytamy w raporcie. Podobnie usprawnione mogą zostać systemy cen transferowych. Efekty wprowadzenia rozwiązania, u którego podstaw znajdują się blockchain i „smart contracts”, podsumowano w formie porównania:

blockchain ceny transferowe

Jak blockchain może usprawnić rozliczenia VAT?

Ostatnim przykładem jest VAT, czyli jeden z najważniejszych podatków. Aktualny system sprzyja oszustom (ponieważ organy państwowe nie mogą śledzić płatności), utrudnia pozyskiwanie sensownych informacji w skali międzynarodowej (bo każdy kraj prowadzi własny rejestr), a do tego jest niedoskonały o tyle, że to do przedsiębiorcy należy odpowiednie wyliczenie kwoty VAT.

Eksperci Deloitte twierdzą, że dzięki wykorzystaniu technologii blockchain będzie można zaoszczędzić czas i pieniądze (usługi księgowe), zredukować do minimum ryzyko nadużyć i błędów (automatyzacja), usprawnić kontrole czy też odciążyć podatników w zakresie obliczania stawek VAT. Poniżej porównanie:

blockchain VAT

Rewolucja podatkowa w ciągu pięciu lat

Według Deloitte, blockchain w systemach podatkowych będzie wykorzystywany już na początku przyszłej dekady. A przynajmniej takie systemy mogłyby być wdrażane, co jednak wymaga pewnego wysiłku. Jak tłumaczy Ernest Frankowski, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte:

„Ponieważ technologia ta jest wciąż w początkowej fazie rozwoju, wprowadzenie jej do urzędów skarbowych wymagałoby całkowitej zmiany zarówno centralnych baz danych, jak i systemów sieciowych. Poza wielopoziomową integracją systemów niezbędne byłyby zmiany prawa, poprawki do ustaw dotyczących baz danych i tożsamości. Nie można jednak nie dostrzegać korzyści płynących z takiego wdrożenia”.

Źródło: Deloitte. Foto: AlexanderStein/Pixabay CC0)

Odsłon: 4723 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-12-18 09:01

  A kto będzie pisać kod do smart-kontraktów? Przecież taki kod jest z założenia podatny na wszelkie machloje, a nikt z kadry zarządzającej czy prawniczej go nie sprawdzi, a kto wierzy programistom na słowo, że się nie pomylili (przypadkiem lub celowo)?
  Poza tym to nie będzie dostępne dla zwykłego Kowalskiego, bo o ile bełkot prawniczy w umowie można zrozumieć bez kancelarii, czy prawnika, to kod zrozumieją tylko programiści.
  W perspektywie czasu zapewne takie kryptowaluty wyprą zwykłe, tak jak cyfrowy pieniądz wypiera rzeczywisty, co jeszcze bardziej zepchnie konsumenta do roli worka kasy, której nawet nie jest właścicielem...

  Skomentuj

 2. kabanosek
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-12-18 09:03

  Oczywiście nic nie jest wspomniane o "permanentnej inwigilacji" i ekspozycji cennych danych :D

  Skomentuj

  1. KrzychuG
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-12-18 22:44

   Jedynie na co sie znalazly (choc to i tak za duzo powiedziane) to na 500+. Cala reszta wciaz lezy i kwiczy a dlug ciagle rosnie. Uszczelnienie z kolei to w duzej mierze przeciaganie zwrotow choc pewnych sukcesow tutaj odmowic nie mozna tyle, ze za tym niestety poszly podwyzki praktycznie wszystkiego. I nie, pieniedzy nie nalezy zadac, pieniadze nalezy zarobic a zasilki sie nie naleza, zasilki maja wspierac, ale nigdy nie powinny byc jedynym zrodlem dochodu.

   Skomentuj

    1. rexio22
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-12-20 14:23

     pinćset plus wieczne nie będzie mój drogi Januszu

     Skomentuj

    2. Himoto
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-12-21 16:25

     Odnoszę wrażenie że powinniśmy iść drogą chin 1970-2015. Państwo zamiast dopłacać do dzieci powinno opodatkować dodatkowo dzieci, chcesz mieć więcej jak jedno to płać i płacz. Bo mamy patologię gdzie osoby z zarobkami większymi niż średnia krajowa mają max 1 dziecko, a osoby z najniższymi zarobkami [lub nawet poniżej najniższej] mają po dwoje i więcej, a 500+ jeszcze wzmocniło ten bezsens naszego społeczeństwa.
     Problem jest bardzo podobny w USA i Afryce, gdzie to własnie osoby zamożne posiadają 1-2 dzieci, a te najbiedniejsze pokłady zasobów ludzkich mnożą się na potęgę.

     Potem nie dziwota ze państwa na nic nie stać skoro w przeciągu 18 lat [dorastania jednego pokolenia] z tego co powinno iść na podstawowe potrzeby społeczeństwa, jest rozrzucane na dopłaty do dzieci, co przekłada się na pogłębianie tego problemu i co gorsza na podrożenie wszystkich podstawowych produktów spożywczych np. Chleb, jaja, Mleko itd.

     Drugą sprawą [którą rząd już się zajmuje] są darmowe studia drugiego stopnia [studiuję masę osób ale zamiast kończyć te studia wiele z nich porzuca te studia].
     Niech zrobią uszczelnienie iż jeśli student nie ukończy studiów pierwszego stopnia to musi zapłacić 50% kosztów jakie poniosło państwo na to miejsce dla studenta[przecież na zajmowanym przez takiego nieuka miejscu mógł być pilniejszy student któremu akurat przy rekrutacji brakło szczęścia].
     Studia drugiego stopnia zrobić w połowie płatne [w sensie student płaci 50% państwo resztę], a dla najlepszych 100% free.

     Wbrew pozorom takie działanie pomaga rynkowi pracy i prestiżowi Uczelni wyższych [co roczne wypuszczanie tysięcy magistrów "od niczego" na ocenach 3-4 tylko pogarsza pozycję uczelni wyższych na arenie międzynarodowej].

     Już dawno udowodniono zależność że uczelnie wyższe z krajów gdzie państwo sponsoruję wszystkim studia są dyskredytowane na świecie [nawet jeśli wyniki nauczania miałyby najlepsze na świecie].

     Ale to już temat na dłuższą rozmowę :).

     Skomentuj

    3. batchmax
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-12-27 02:54

     Panowie i Panie. To trol jest tylko.

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!