Na topie

Blockchain - Giełda Papierów Wartościowych zainteresowana

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozważa wprowadzenie technologii blockchain. To kolejna poważna instytucja finansowa z taką deklaracją.

Blockchain - Giełda Papierów Wartościowych zainteresowana

A A

Bezpieczeństwo, lekkość, przejrzystość transakcji i ich realizacja w czasie rzeczywistym, niezależnie od odległości dzielącej dwa podmioty. To te zalety sprawiają, że technologia blockchain (wykorzystywana między innymi w najpopularniejszej na świecie kryptowalucie, którą jest bitcoin) to coś, z czym poważne instytucje finansowe wiążą ogromne nadzieje.

Niedawno pisaliśmy, że PKO Bank Polski rozpoczął eksperymenty z technologią blockchain. Konkretnie (przynajmniej na początku) chce ją wykorzystać do poprawy skuteczności weryfikacji danych i eliminacji oszust finansowych. Teraz dociera do nas wiadomość, że kolejna krajowa instytucja przygląda się bacznie temu rozwiązaniu.

Mowa o warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jej wiceprezes, Jacek Fotek, ujawnił, że trwa badanie, mające na celu danie odpowiedzi, czy taki system rozproszonych baz danych (a to tak najprościej jest opisać blockchain) może sprawdzić się na GPW. Potencjalne zastosowanie to prowadzenie rejestru – zbiorowej księgi rachunkowej wykonywanych transakcji.

Wykorzystanie łańcucha bloków w sferze rozliczeniowej może mieć sens. Pozytywny wpływ tej technologii powinno dać się zauważyć zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i wydajności. Jednak to, kiedy i czy w ogóle warszawska Giełda zdecyduje się na wdrożenie tego rozwiązania, to wciąż pytania, na których brak jest odpowiedzi.

Źródło: Cashless, Fintek, ISB News. Ilustracja: Davidstankiewicz/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Odsłon: 3161 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-10 09:43

  Teoretycznie blockchain jest super, ale praktycznie zawiera wiele wad, a największą z nich jest brak skalowalności, czyli krótko mówiąc powyżej pewnej liczby operacji bazy są tak duże, że trzeba bardzo mocnych maszyn, aby były w stanie to obrobić. Już dziś widać ten problem w przypadku kryptowalut.

  Skomentuj

  1. Adiqq
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-10 09:47

   Mógłbyś podesłać jakiś o artykuł o tym, rozwijający temat? Ciekawy temat, bo dla laika, mogłoby się wydawać, że działa to jak kryptowaluty, wpinamy nowe maszyny, zwiększa się moc sieci i wraz z tym wydajność, więc jest skalowalne.

   Skomentuj

   1. mgkiler
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-10 10:20

    Chodzi chyba o to, że im większy blockchain to każda kolejna transakcja jest wolniejsza.

    Skomentuj

    1. Adiqq
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-08-10 10:47

     Ok, złapałem minusa za zadanie pytania, ale dlaczego każda kolejna transakcja jest wolniejsza? Czy to nie działa tak, że jedyny problem, to przeprocesowanie wszystkich bloków od początku, a później już wszystko na każdej maszynie jest procesowane na bieżąco?
     Czy w tym wypadku, rozwiązaniem nie jest robienie snapshotów, bo całość przypomina mi póki co event sourcing, w którym mamy listę zmian, ale trzeba przejść przez wszystkie, by wiedzieć w jakim stanie się coś znajduje?
     Chodzi mi po prostu o jakieś poparcie tej tezy czymś konkretnym, bo po prostu nie zgłębiałem tematu, a poczytałbym.

     Skomentuj

     1. mgkiler
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-10 11:33

      Właśnie ja też szczegółów aż takich nie znam.

      Też musiałbym dokładnie poczytać jak to działa.

      BTW: Ja Ci nie dawałem minusa.

      Skomentuj

     2. owatanka
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-10 11:59

      https://www.youtube.com/watch?v=_160oMzblY8

      tu masz fajnie opisane jak dziala blokchain i jakie sa roznice miedzy innymi formami zabezpieczen.

      Skomentuj

     3. Adiqq
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-10 14:21

      Ok, czyli jest tak jak myślałem, taki event sourcing z dodanym zabezpieczeniem wymuszającym niezmienność eventów (blocków).
      Wracam więc do pytania, związanego z oryginalnym komentarzem, dlaczego to rozwiązanie nie jest skalowalne?
      W przypadku, gdy powiedzmy chcemy wiedzieć ile osoba A ma na koncie, nie interesują nas wszystkie transakcje, bo do tego faktycznie potrzebna byłaby bardzo dużo liczba operacji i przeczesanie całego blockchaina. Zamiast tego co jakiś czas robimy snapshot (który można już przechowywać w zwykłej bazie relacyjnej), obliczamy stany konta etc. w danym momencie i później interesuje nas tylko fragment łańcucha od tego momentu, a w razie czego możemy przejrzeć co było wcześniej.

      Dodam też, że nie jest to mój wymysł, tylko jedna z praktyk, która jest przyjmowana w takiej sytuacji, gdy chcemy mieć dokładny audyt wykonanych operacji, http://docs.geteventstore.com/introduction/4.0.0/event-sourcing-basics/

      Skomentuj Historia edycji

     4. owatanka
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-10 17:10

      Czy ja wiem czy trzeba duzych mocy obliczeniowych? to nie bitcoin ze trzeba paczki dadych przeliczac wystarczy tylko dowod transakcji o ile w bitcoina 1MB paczki sa zbyt male i ma wejsc nowe rozwiazanie Segwit2x czyli 2MB paczki nie bedzie trzeba wiecej mocy obliczeniowej ale bedziesz mogl pobrac 2 razy tyle danych do obrobki za jednym razem chyba ze zle to rozumiem.

      Skomentuj

     5. Akatzuky
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-10 22:19

      Wiesz co znaczy scalowanie to znaczy ze jak A jest zalezne od B. Jak dasz wiecej B czyli mocy obliczeniowej to powinno szybciej dzialac ale to nie prawda w tym wypadku jak dodasz mocy to tylko dodasz nowe miejsce do obciazenia a nie odciazenia w zadnym razie.

      Skomentuj

     6. Adiqq
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-11 12:49

      Ok, W przypadku ethereum, widzę, że podeszli do tego z shardingiem, https://github.com/ethereum/wiki/wiki/Sharding-FAQ .
      Czy problem skalowania da się w ogóle trywialnie rozwiązać? Bo osobiście nie znam prostych rozwiązań tego problemu i zawsze sprowadza się to do skomplikowanych rozwiązań.

      Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!