Na topie

Dron z gatunku „pro” - DJI Phantom 4 RTK

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

DJI Phantom 4 RTK to zmodyfikowana wersja popularnego drona, stworzona z myślą o zastosowaniach w przemyśle oraz podczas prac badawczych. Oto co konkretnie ją charakteryzuje.

 • Dron z gatunku „pro” - DJI Phantom 4 RTK
A A

„To nasze najmniejsze i najdokładniejsze rozwiązanie do mapowania” – tak o dronie Phantom 4 RTK mówią przedstawiciele firmy DJI. Maszyna, która swój potencjał pokazywać ma w sektorach przemysłowym i naukowym, powoli pojawia się na rynku.

Podstawowy Phantom kojarzony jest głównie z branżą fotografii i filmu, ale przez przedsiębiorców i naukowców był wykorzystywany również do wykonywania pomiarów, inspekcji czy właśnie mapowania. To właśnie dlatego powstała jego wersja z „RTK” w nazwie.

DJI Phantom 4 RTK akcja​​​​​​

Łącząc nawigację i pozycjonowanie z centymetrową dokładnością z wysokowydajnym systemem obrazowania, DJI Phantom 4 RTK ma poprawiać precyzję i tempo wykonywania badań, tym samym zwiększając ich owocność, a zmniejszając trudności operacyjne i koszty.

Nowy Phantom wykorzystuje zaawansowany moduł pozycjonowania (GPS L1 L2, GLONASS L1 L2, Galileo E1 E5a i BeiDou B1 B2) i praktycznie eliminuje konieczność korzystania z GCP (czyli naziemnych punktów kontrolnych). Dokładność szacowana jest na 1 cm + 1 ppm w poziomie i 1 cm + 1,5 ppm w pionie.

DJI Phantom 4 RTK sensor

Dron jest też wyposażony w 20-megapikselowy sensor CMOS z migawką mechaniczną. Producent przekonuje, że Phantom 4 RTK jest w stanie robić zdjęcia w ruchu i nie trzeba przy tym obawiać się o jakiekolwiek rozmycia. 

Istotnym elementem jest również system transmisji wideo OcuSync, który zapewniać ma stabilne połączenie między dronem i pilotem. Jego cechami charakterystycznymi są: duża odporność na zakłócenia i przesyłanie filmu 720p z odległości nawet do 7 kilometrów. 

DJI Phantom 4 RTK wygląd

Aby przystosować drona do wspomnianych wcześniej zastosowań, producent wyposażył go w dwa tryby lotu autonomicznego: Photogrammetry i Waypoint. Maksymalny czas lotu na akumulatorze wynosi zaś 30 minut.

Cena drona DJI Phantom 4 RTK wynosi 5700 euro, a zestawu ze stacją mobilną D-RTK 2 – 7800 euro.

Źródło: DJI

Odsłon: 3920 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. mytutylko.gramy
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-10-17 12:11

  Przesyłanie filmu 720p z odległości do 7 kilometrów budzi respekt, ciekawe czy są to dane laboratoryjne jak w przypadku samochodów dane o spalaniu czy sprawdzone w warunkach bojowych ?

  Skomentuj

  1. Leader86
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-10-17 13:23

   Hmmm to nie jest dron do zabawy a raczej pracy i mapowania, wysylanie obrazu nie jest specjalnie wazne w takich zastosowaniach bo moze i latac wg. GPSu i przygotowanego wczesniej planu.

   Skomentuj

 2. asnex
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-18 07:03

  Mam phaotoma 4pro i też obiecywano zasięg do 7km łączności a przy 2,5km już traci sygnał wideo z wysokości pierwszego pietra z okna. Jedna wielka zasrana reklama.

  Skomentuj

 3. LuziQ
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-25 07:44

  Ale o tym, że aby korzystać z poprawek RTK potrzebne jest albo postawienie własnej stacji referencyjnej albo wykupienie dostępu i przesyłanie poprawek do drona drogą radiową z ASG EUPOS to już nikt nie mówi. Chyba, że DJI będzie na tyle konfigurowalny, będzie miał łączność GSM oraz klienta NTRIP do pobierania poprawek. Inaczej tego nie widzę.
  Ponadto dokładności rzędu 1cm są tylko na papierze. W rzeczywistości uzyskujemy coś koło 5-10cm przy RTK Fixed.
  Przemawia do mnie L1 i L2. Ciekaw jestem jaki moduł GNSS zastosują i jaka będzie cena całego drona, bo przykładowo odbiornik wspierający poprawki różnicowe RTK czy to pod geodezję, czy pomiary morskie kosztują w granicach 15-20tyś zł, mówię tu o liderach na rynku, czyli Trimble, Topcon, Leica albo producent układów OEM - Novatel.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!