Na topie

Co jeszcze zapisywał Facebook? Nieopublikowane filmy, na przykład

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Facebook Prywatność

Zła passa trwa. Kolejny tydzień i kolejne odkrycie, z którego Facebook musi się tłumaczyć użytkownikom. Niezmiennie twierdzi, że nie był niczego świadomy, a cała sprawa jest zwykłą pomyłką.

  • Co jeszcze zapisywał Facebook? Nieopublikowane filmy, na przykład
A A

Napisać, że Facebook ma ostatnią złą passę to tak, jakby nie napisać nic. Zaczęło się od afery z Cambridge Analytica, a później okazało się, że androidowa aplikacja pobierała dane między innymi z rejestrów połączeń. W kolejnym z serii newsów ujawniono zaś, że oprócz tego wszystkiego serwis zapisywał sobie także te nieopublikowane filmy.

Nagrania wideo w wersji roboczej – jeszcze sprzed wdrożenia usługi Facebook Live – były zapisywane na serwerach portalu. Mowa o materiałach nagranych za pomocą kamerki, czy to smartfonowej czy też na przykład laptopowej. Nieudany film można było usunąć, ale – jak się teraz okazuje – niezupełnie trwale.

Władze Facebooka odniosły się do tego newsa i wytłumaczyły, że „był to błąd”. Nawet jeżeli tak było, jest to jednak kolejny dowód na to, że portal ten nie najlepiej radzi sobie z ochroną prywatności swoich użytkowników. 

Tymczasem – jeśli mu się na to pozwoli – Facebook wie też skąd pochodzimy i kiedy się urodziliśmy, gdzie się uczymy i pracujemy, jak na nas wołają i kto konkretnie to robi, jakie mamy poglądy polityczne i jaką religię wyznajemy czy też w jakich miejscach bywamy i z jakich korzystamy aplikacji… 

Dodajmy na koniec, że Facebook zapowiedział usunięcie wszystkich filmów, jakie zostały „błędnie” zapisane na jego serwerach. Nie zmienia to jednak faktu, że chyba rzeczywiście pora już rozejrzeć się za alternatywą dla Facebooka. Kandydatów, na szczęście, nie brakuje.

Źródło: New York Magazine. Ilustracja: geralt/Pixabay (CC0)

Odsłon: 5067 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
    1. Nullmaruzero
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-04 09:58

      Dokładnie. To co odwalili z CA to wtopa i trzeba o tym mówić. Ale teraz to juz się robi polowanie na czarownice. Tak jak to, że Facebook zapisywał SMSy i inne. No kurde, sam kiedyś testowałem tę funkcję na telefonie, a że Android stary był to wszystkie uprawnienia już przy instalacji musiałem mu dać.

      Może ktoś teraz postanowi zbić trochę kasy na stworzeniu jakiegoś ograniczonego facebooka, na którego przeniesie się wystarczająco dużo osób, żeby móc zrezygnować z FB.
      Ja FB założyłem dopiero po emigracji, bo już zupełnie straciłem kontakt ze znajomymi. GG tylko parę osób używało i to też ze względu na mnie. No aż tak wyjątkowy nie jestem, żeby ich do tego zmuszać.

      Skomentuj

  1. rlistek
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-04-04 09:52

    Portale społecznościowe w 2018 LUL.

    Skomentuj

  2. varathron
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-04-04 10:29

    "Nie zmienia to jednak faktu, że chyba rzeczywiście pora już rozejrzeć się za alternatywą dla Facebooka."

    Tak. Rozdanie swoich danych wielu firmom remedium na ciekawskość jednej.

    Brzmi rozsądnie.

    (tu miejsce na demoniczny śmiech) ;)

    Skomentuj

  3. raffal81
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-04-04 10:40

    Ja mam konto, ale prawdziwych danych nie wpisywałem ;]

    Korzystam z niego jako komunikatora, niestety spora część osób z tego korzysta. Nie narzekam, bo liczę się z tym, gdzie i jakie dane podaję na stronach WWW, czy innych miejscach.

    Skomentuj

    1. varathron
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-04-04 10:55

      Uhm... tak z ciekawości i raczej retorycznie zapytam: wszyscy Twoi znajomi też opisali Cię nieprawdziwymi danymi? Żaden nie podał przy numerze telefonu imienia? Nie otagował jakiegoś zdjęcia?

      Skomentuj

        1. Radical
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-04-04 15:58

          Przeczytaj 1984 Orwella to będziesz wiedział.

          Skomentuj

          1. Radical
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-05 09:25

            Ok już tłumacze bo widzę sam nie potrafisz ruszyć głową. Podajesz takiemu facebookowi dobrowolnie informacje o sobie, podobnie jak setki milionów innych ludzi. Dzięki tak durnym informacjom że np tyle i tyle milionów ludzi w takim i takim przedziale wiekowym lubi lody poziomkowe i małe kotki budowane są profile psychologiczne które są wykorzystywane od profilowanych reklam produktów codziennych do kierowanych kampanii wyborczych. Potem na plakatach jest polityk a w tle poziomki i małe kotki więc z automatu dany polityk dobrze Ci się kojarzy. Na spotach mówi dokładnie to co chcesz usłyszeć w sposób który lubisz na tematy które cie interesują i to nie dlatego że macie takie same poglądy tylko dlatego że analiza bazy danych profili wykazała że to wystarczy aby wygrać wybory. Dajesz się dobrowolnie zmanipulować i nawet o tym nie wiesz.

            Skomentuj Historia edycji

      1. raffal81
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-04-04 16:59

        Równie dobrze znajomy może napisać twój numer telefonu w KIBLU w pub'e. Chcecie czy nie, wasze dane już dawno krążą po świecie.

        Skomentuj

  4. Eternal1
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-04-04 11:01

    Przecież nie przyznają się otwarcie że szpiegują dla różnych agencji i sprzedają WSZYSTKIE dane swoich użytkowników za grube pieniądze.

    "pomyłka", "błąd", "to się już nie powtórzy", "wina pracownika", bla...bla...bla...

    Skomentuj

  5. eltra
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-04 13:44

    Tak Szczuja tego fejs-zbuka ze zaraz mi sie go szkoda zrobi :P jak taki bity szczeniak nie ma mamy ani taty...