Na topie

Alternatywa dla Facebooka - 5 innych portali społecznościowych

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Facebook Twitter Producenci: Google

Czy istnieje jakaś sensowna alternatywa dla Facebooka, który najwyraźniej nie najlepiej dba o prywatność swoich użytkowników? Istnieje i to niejedna. Zobaczcie, jakie portale społecznościowe i aplikacje mogą z powodzeniem zastąpić Wam serwis na „F”.

 • Alternatywa dla Facebooka - 5 innych portali społecznościowych | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Facebook ma ponad 2 miliardy użytkowników. A przynajmniej miał, bo po ostatniej aferze z Cambridge Analytica i kolejnej, dotyczącej prywatności „androidowców”, część z nich może się od niego odwrócić. Niewykluczone, że w najbliższych miesiącach ludzie będą masowo opuszczać portal dowodzony przez Marka Zuckerberga. Na szczęście istnieje niejedna alternatywa dla Facebooka i w tym zestawieniu przybliżymy Wam te najciekawsze.

Inne portale społecznościowe nie mają może tak wielu użytkowników, ale nie oznacza to, że wieje na nich nudą. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie ma drugiego Facebooka i chcąc z niego odejść tak, by niczego nie tracić, często trzeba wybrać więcej niż jedną alternatywę.

Tworząc to zestawienie próbowaliśmy znaleźć najlepsze obecnie usługi, które są w stanie zastąpić konkretne funkcje Facebooka – przeanalizowaliśmy więc platformy do śledzenia wiadomości ze świata, serwisy umożliwiające pozostawanie w stałym kontakcie z bliższymi i dalszymi znajomymi, jak również aplikacje do randkowania i poznawania nowych ludzi w okolicy.

Nasze propozycje mogą wielu z Was wydać się oczywiste. Celowo jednak pominęliśmy niszowe serwisy, ponieważ szukamy alternatywy dla największego portalu społecznościowego na świecie, więc dobrze by było, gdyby coś się tam działo. Oto więc nasze odpowiedzi na pytanie „co zamiast Facebooka?”.

Co zamiast Facebooka

Twitter – do śledzenia wiadomości

Twitter powstał zaledwie dwa lata po Facebooku, a więc jeszcze przed społecznościowym „boomem”. Mimo to nigdy nie zdołał zyskać naprawdę dużej popularności. Przy 330 milionach aktywnych użytkowników nie można się jednak nudzić, a i swoje profile na bieżąco uzupełniają tam największe firmy. 

Twitter

W platformie z niebieskim ptakiem w logo można więc widzieć alternatywę dla Facebooka, przede wszystkim gdy tego drugiego wykorzystywało się przede wszystkim do śledzenia wiadomości ze świata i ulubionych celebrytów. Trzymanie ręki na pulsie jest tutaj nawet łatwiejsze, a ograniczenie długości wpisów (gdy już się do niego przyzwyczai) okazuje się czymś naprawdę dobrym – nie ma lania wody, jest czysty przekaz.

Twittera cechuje też przejrzystość i duża szybkość działania. Na upartego portal ten nadaje się również do utrzymywania kontaktu z najbliższymi (wszak ma nawet moduł prywatnych wiadomości), ale do tego celu wybralibyśmy jednak coś innego. Na przykład…

Google+ – do „śledzenia” znajomych

Tak, wiemy, że Google+ zostało okrzyknięte porażką, jeszcze zanim w ogóle zaczęło istnieć, ale… w gruncie rzeczy ten portal wcale nie jest taki zły. Owszem, ma swoje ułomności i braki, ale ma równocześnie cechy, które szybko można polubić.

Google Plus

Mocną stroną tej platformy jest przejrzysty interfejs – zarówno jeśli chodzi o tę część z menu, jak i o „tablicę”, na której wyświetlają się wpisy naszych znajomych oraz obserwowanych firm, serwisów czy stref tematycznych. Integracja z wszystkimi popularnymi usługami Google (a prawie każdy z nas z nich korzysta) to kolejny atut, którego nie można lekceważyć. 

Pod wieloma względami Google+ to taki lżejszy i bardziej czytelny Facebook, tyle tylko że znacznie mniej się na nim dzieje. Jeżeli jednak wraz z całą swoją paczką przeniesiecie się właśnie na tę platformę, nawet łatwiej będzie Wam utrzymywać ze sobą kontakt – dziesiątki reklam, sponsorowanych wpisów i licho wie czego jeszcze nie przysłonią treści, na których Wam zależy. A skoro jesteśmy już przy kontaktach...

Signal – do rozmawiania ze znajomymi

Facebook (a właściwie głównie jego Messenger) przez wielu jest traktowany jako komunikator internetowy. Z kolei ci, którym ten pomysł się nie podoba, najczęściej stawiają na WhatsAppa, który… też przecież od lat należy do grupy, na czele której stoi Mark Zuckerberg. Czy jest więc jakaś sensowna alternatywa, która pozwala uwolnić się od facebookowych serwerów, gdy chce się zamienić słówko lub dwa z przyjacielem lub przyjaciółką? 

Signal

Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak. Ba, Signal – bo to on jest naszą propozycją – cieszy się nawet w naszym kraju całkiem niemałą popularnością (a gdy przekonacie do niego znajomych, będzie jeszcze lepiej). Jest to pełnoprawny i w pełni darmowy komunikator, któremu niewiele można zarzucić – jest lekki, intuicyjny w obsłudze i funkcjonalny: pozwala przesyłać tekst, głos, zdjęcia, wideo i dokumenty – pojedynczym osobom lub grupom.

W kontekście tematyki tego zestawienie być może najważniejsze jest jednak to, że Signal to komunikator, którego twórcy wzięli sobie za priorytet: bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Po pierwsze: jego kod jest otwarty, co praktycznie do zera redukuje ryzyko występowania w nim „backdoorów”, po drugie: wykorzystane jest szyfrowanie end-to-end, co eliminuje możliwość „podsłuchu”. Aplikację tę poleca nawet Edward Snowden.

LinkedIn – do kontaktów biznesowych

Nasza kolejna propozycja to rozwiązanie dla tych osób, które z Facebooka korzystają (czy też korzystały) wyłącznie w celach zawodowych. Dla takich użytkowników dobrą alternatywą może być LinkedIn, a więc biznesowy portal społecznościowy.

LinkedIn

Znajdujący się aktualnie w rękach Microsoftu portal służy przede wszystkim do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów biznesowych, do poszukiwania i oferowania pracy oraz wykonywania podobnych „zadań”, mających niemałe znaczenie dla kariery zawodowej.

Jeżeli lubicie interfejs Facebooka, ten, który odnajdziecie na LinkedIn też powinien Wam przypaść do gustu – jeden i drugi są do siebie bardzo podobne, choć oczywiście zoptymalizowane pod innymi kątami. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to że LinkedIn na pewno nie stanie się Waszym portalem społecznościowym do oglądania tysięcy zdjęć jedzenia, śmiesznych zwierzaków i ubabranych maluchów. Nie nawiążecie też tutaj raczej zbyt wielu kontaktów prywatnych, a jeśli to właśnie jest Waszym celem, to być może zainteresuje Was… 

Sympatia – do randkowania i poznawania nowych ludzi

Sympatia to bardzo popularny serwis randkowy wśród Polaków. Jeżeli Facebook służył Wam do poznawania nowych ludzi i podrywania znajomych Waszych przyjaciół, to trudno o lepszą alternatywę. Bardzo obszerny katalog użytkowników sprawia, że jest w czym wybierać, a nie najgorzej działające aplikacje pozwalają uniknąć niekontrolowanego ataku agresji podczas pierwszych rozmów z potencjalną drugą połową.

Sympatia

Właściciele serwisu chwalą się 100-procentową prywatnością. Objawia się to przede wszystkim bezpiecznym logowaniem oraz anonimową korespondencją (pod czym należy rozumieć brak konieczności podawania jakichkolwiek danych kontaktowych podczas czatowania z nowo poznaną osobą).

Jeżeli natomiast chcecie poznać osobę, z którą będziecie mogli spędzić nie całe życie, a po prostu trochę czasu, realizując wspólne pasje, możecie też sprawdzić Meetup – portal stworzony właśnie w tym celu.

Tak jak niejednokrotnie już wspominaliśmy, żaden z tych portali nie zastąpi w stu procentach Facebooka (to starają się robić na przykład Diaspora i Minds, tyle tylko że korzysta z nich tak niewiele osób, że właściwie trudno jest je nawet nazwać społecznościowymi portalami). Każdy z nich może być jednak dla kogoś ciekawą alternatywą. A z jakich serwisów społecznościowych Wy korzystacie najczęściej?

Odsłon: 28478 Skomentuj artykuł
Komentarze

26

Udostępnij
 1. angelboy
  Oceń komentarz:

  14    

  Opublikowano: 2018-04-01 16:27

  jeśli myślicie że oni nie śledzą to życzę powodzenia ;D

  Skomentuj

  1. R2rr0
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-04-03 20:22

   Nawet jeśli to nie dają się złapać, dla wielu to wystarczy :)

   Skomentuj

 2. Ravir
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-04-01 18:39

  DOKŁADNIE !!!

  Ja na szczęście nie mam kont na społecznościowym "syfie" ze znajomymi spotykam się w "realu" - mam może mniej znajomych - ale są onie prawdziwi - a nie "wirtualni :) :)

  Skomentuj

  1. Adrian Waleczny
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-04-01 18:46

   Ja też nie mam, ale to, że ktoś ma konto na jakimś Facebooku, czy innym Twitterze, to chyba nie świadczy o tym, że nie ma przyjaciół, znajomych w realu ?
   A tak w ogóle, to zdecydowanie nr. 3 :)

   Skomentuj Historia edycji

  2. Pener
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-04-01 18:54

   jak to jest że każdy ma znajomych w tym samym sklepie "realu"? :D

   Skomentuj

  3. daker836
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-04-01 22:12

   z moich obserwacji wynika że ludzie którzy mają fb, insta czy snapa i mocno się na nich udzielają, tzn, wstawiają duzo fotek, komentują czy udostępniają mają wiecej znajomych w prawdziwym życiu niż Ci którzy mają np, tylko facebooka uzywając go tylko do komunikowania się na grupach np, dotyczących studiów...

   Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-04-02 02:04

    No z reguły ekstrawertycy mają więcej znajomych tutaj i tutaj. Facebook czy cokolwiek innego nie ma na to dużego wpływu. Jak ktoś wrzuca dużo fotek na face, to raczej jest ekstrawertykiem i nie bardzo przeszkadza mu jakiekolwiek śledzenie, do tej pory,aż nie wpłynie to na niego bezpośrednio negatywnie.

    Skomentuj

    1. loctor
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-04-03 07:18

     Obaj piszecie tak jakby jakość kontaktów międzyludzkich nie miała znaczenia, jakby ekshibicjonizm i ekstrawertyzm były tym samym i jakby dla tych drugich doba w jakiś automagiczny sposób miała więcej godzin niż dla innych ludzi.

     Skomentuj

 3. Ladros
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2018-04-01 19:47

  Heh, nie masz facebooka to nie istniejesz. Lepiej zacznijcie się pokazywać czasami sąsiadom, bo pomyślą że coś Wam się stało jak posta od tygodnia nie wrzucicie.

  Skomentuj

 4. lasq09
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-04-01 21:43

  do randkowania to rokse mogliście wstawić

  Skomentuj

 5. mirkles
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2018-04-01 23:34

  Jako komunikator, zdecydowanie Discord jest fajny.

  Skomentuj

  1. Sharimsejn
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-04-02 05:06

   Zdecydowanie Discord nie jest najlepszym wyborem. Komunikator ma być maksymalnie prosty i funkcjonalny. GG właśnie dlatego padło bo zaczęli wciskać różny syf w niego. Discord za to nie jest zbyt czytelny bo na uwadze mamy każdą grupę docelową, a nie graczy w większości.

   Skomentuj

   1. Gajjjeno
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-04-14 15:30

    Pieprzysz głupoty. Sam siedzę już na Discordzie ponad 3 lata i z każdą kolejną aktualizacją jest coraz lepiej. Zanim zaczniesz wyzywać coś z czego nie korzystasz, to może sam to przetestuj a potem się wypowiadaj.

    Skomentuj

 6. Blackshadow
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-04-01 23:37

  Dziwne że nie ma tu VK na przykład

  Skomentuj

  1. Sharimsejn
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-04-02 15:08

   To taki ukryty żart co nie?

   Skomentuj

   1. Blackshadow
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-02 18:22

    Dlaczego? Sam używam. O wiele bardziej sensowne niż portale podane w artykule.

    Skomentuj

    1. Foxy the Pirate
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-04-03 15:14

     Nie no jak ty używasz to chyba rzeczywiście poważna konkurencja dla fb.

     Skomentuj

     1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-05 22:41

      Pomijam fakt, że duża większość tej społeczności to dywaniarze.

      Skomentuj

 7. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-04-02 00:53

  MSPANC.
  Alternatywa dla fejsbuka jest wyjscie na dwor bez telefonu. Znowu MSPANC - niedlugo pewnie benchmark bedzie pisal poradniki "jak wyjsc bezpiecznie z domu bez telefonu i sie nie bac" albo "jak przezyc, jak bateria padnie".
  Lol.

  Skomentuj

 8. benutzer
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-04-02 19:30

  A co to jest facebook?

  Skomentuj

  1. NeroLune
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-04-13 16:28

   Facebook to największy album ze zdjęciami a zarazem największy śmietnik.

   Skomentuj

 9. korpik
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-04-04 12:00

  Smutna prawda jest taka, że w świadomości masowej istnieje FB jako medium komunikacji, rozrywki i kreowania światopoglądu. Zauważcie, że wiele instytucji i mediów posiada profile na FB w kilku celach. Począwszy od marketingu reklamowego, skończywszy na zbieraniu danych o wszystkich, którzy "zalajkowali" dany profil.
  Jeśli chodzi o alternatywne media społecznościowe, hmmm... Trudno powiedzieć co ma szansę się przebić.
  Przecież Facebook przebił się bo był promowany przez firmy, które czerpały korzyści z tego, że udostępniamy tam swoje dane.
  W powyższym zestawieniu znajdują się portale typu "Sympatia", czy "Google+". Jako media społecznościowe trudno to raczej określić.
  Właściwie... czym są media społecznościowe? Czy gazetka szkolna już się klasyfikuje do tego?
  Niestety, internetowy ekshibicjonizm pozwala "być lepszym, kochać pieski i kopać studnie w Sudanie" za pomocą dwóch klików. A świat rzeczywisty nie jest taki piękny.
  Stąd uważam, że najlepszą alternatywą, jest najzwyczajniej zdrowy rozsądek :-)

  Skomentuj

 10. NeroLune
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-04-13 16:18

  Dokładnie, wystarczy zdrowy rozsądek.

  Skomentuj Historia edycji

 11. Gajjjeno
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-04-14 15:28

  Sympatia??????? czy wyście tam już całkiem na te swoje głowy poupadali? Przecież sympatia to nic innego jak b..... na kółkach, gdzie siedzą pedofile i mafia porywająca kobiety i sprzedające je w wiadome miejsca.

  A dlaczego ani słowem nie wspomnieliście o komunikatorze takim jak DISCORD - który nie tylko dla graczy staje się już popularniejszy aniżeli Messenger.

  Skomentuj

 12. Cyklonus
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-04-19 09:50

  Stare dobre gadu-gadu wciąż działa.

  Skomentuj

 13. pan_tymek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-05-19 20:09

  WhatsApp??????

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!