Na topie

Facebook znów na cenzurowanym - zbierał dane użytkowników Androida

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Aplikacje mobilne

Pojawiające się informacje dowodzą, iż przez lata aplikacje mobilne Facebook, Facebook Lite i Messenger zbierały dane użytkowników Androida. Co najgorsze, mowa o dalece posuniętej inwigilacji obejmującej nawet rejestry połączeń.

  • Facebook znów na cenzurowanym - zbierał dane użytkowników Androida
A A

Facebook znajduje się obecnie na cenzurowanym. Zapewne słyszeliście już o aferze z Cambridge Analytica. Jeśli nie, to szczegóły znajdziecie w podlinkowanej publikacji. Niestety pojawiają się kolejne niepokojące informacje związane z prywatnością użytkowników.

W związku ze wspomnianą aferą temat stał się bowiem dla wielu bardzo interesujący (lepiej późno, niż wcale). Tym razem sprawa związana jest z osobami, które korzystały z aplikacji Facebook, Facebook Lite, a przede wszystkim Messenger na smartfonie z systemem Google Android.

Jak ustalił Dylan McKay (a potwierdziły także inne źródła), Facebook zbierał dane użytkowników w bardzo szerokim zakresie. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt, iż w przypadku niektórych użytkowników były to nawet rejestry połączeń.

Teoretycznie tak dalece posunięta inwigilacja możliwa była w przypadku starszych wersji systemu - do 4.1 Jelly Bean. Później nieco zmieniła się polityka prywatności, ale wcześniej nadane uprawnienia dla aplikacji nie zostały cofnięte. Poza tym twórcy aplikacji mogli korzystać z niebezpiecznego w omawianym kontekście API aż do października zeszłego roku.

Facebook odniósł się już do całej sprawy na swoim blogu. Z przedstawionego wpisu dowiadujemy się, iż wszystkie kroki podejmowane są w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z aplikacji, a zabieranie danych odbywa się tylko i wyłącznie za ich zgodą. Tu wracamy jednak do wspomnianego API, w przypadku aplikacji tego producenta zmiany na korzyść użytkowników zaszły dopiero pod koniec zeszłego roku.

Co z użytkownikami Apple iOS? Akurat w przypadku tej sprawy wydają się bezpieczni.

Źródło: mashable, twitter - Dylan McKay

Odsłon: 6548 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij

Aplikacje mobilne w marketplace

  1. sn00p
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2018-03-26 19:02

    Do tej pory podstawą był program antywirusowy.Teraz przydał by się nam wszystkim program antyfacebookowy :)

    Skomentuj

    1. franiux
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-03-26 19:12

      Np ghostery.

      Skomentuj

  2. KORGAN
    Oceń komentarz:

    -17    

    Opublikowano: 2018-03-26 19:21

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Zaraz zlecą się nerdowie bez znajomych którzy napiszą, że nie mają fejsa :D

    Skomentuj

    1. jacy4
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2018-03-26 19:58

      Mam znajomych i nie mam fejsa.

      Skomentuj

    2. Pener
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2018-03-26 20:17

      A co ma FB/I do znajomych?

      Skomentuj

    3. JSTMB
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-03-26 23:49

      Nie mam znajomych i nie mam fejsa

      Skomentuj

      1. DreamerDream
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-03-27 19:35

        Nie mam znajomych, a mam fejsa ;-;

        Skomentuj

    4. Radical
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-03-27 09:46

      Ja widziałem swojego fejsa dziś rano w lustrze.

      Skomentuj Historia edycji

    5. AlexPL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-03-27 14:28

      Żeby mieć znajomych musisz mieć FB? Czy aby na pewno? Komunikatorów jest parę fajnych (sam korzystam z WhatsApp). Chyba, że masz znajomych bo pokazujesz całemu światu, że się dziś o 8.30 zesr.... na różowo.

      Skomentuj

  3. smar.n
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-03-26 20:38

    Powinna być możliwość wywalenia tego gówna z systemu definitywnie a nie tylko wyłączenia.

    Skomentuj

  4. Dragonik
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-03-26 21:02

    Wystarczy zrootować telefon i można usunąć każdą aplikację:)

    Skomentuj

    1. lenoxxx
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-03-27 00:08

      Gdy telefon podlega gwarancji, nikt nie pójdzie w kierunku roota.

      Skomentuj

      1. usuniety_0cf2b982c173
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-03-27 08:13

        Rootujesz telefon, usuwasz twarzoksiążkę, usuwasz roota i po problemie.

        Skomentuj

    2. Franz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-03-27 00:50

      Nie ma takiej potrzeby - za chwilę jak sami nic z tym nie zrobią to mogą mieć takie kłopoty, że doprowadzą ich do bankructwa.
      Od 25 maja mamy GDPR - przepisy są bardzo restrykcyjne, a kary drakońskie - nawet kilkaset mln. Euro za jedno przewinienie, a będą nakładane praktycznie z automatu i mogą być ponawiane jak się nie dostosują.
      Wysokość kar jest tak duża, że mogą wykończyć nawet światowe korporacje.

      Skomentuj

  5. am333
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-03-27 08:35

    Tak naprawdę to nie wiem po co komu fejsbuk. Mam wrażenie że ludziom wmówiono potrzebę posiadania tego komunikatora ( czy jak to nazwać) i nic więcej. Ja nigdy nie miałem, nie mam i nie mam zamiaru z tego korzystać. Tak samo moi znajomi - nikt nie ma, a nie jesteśmy jakimiś wapniakami czy dziadami leśnymi. Jeżeli mamy potrzebę to dzwonimy albo piszemy sms, wiadomości można przeczytać na różnych portalach - i tyle :) Swoją drogą, możecie przedstawić 10 merytorycznych powodów, absolutnie wyjątkowych nie do podważenia, dla których warto mieć fejsbuka ?

    Skomentuj

    1. Radical
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2018-03-27 09:49

      A ty możesz przedstawić 10 merytorycznych powodów, absolutnie wyjątkowych nie do podważenia, dla których warto nosić bieliznę?

      Skomentuj

      1. kolabor
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2018-03-27 14:15

        1. Łatwiej prać codziennie bieliznę niż spodnie.
        2. Zapach.
        3. Higiena - brak odchodów na ubraniu.
        4. Dodatkowe zabezpieczenie jak Ci cewka moczowa przecieka.
        5. Wygoda noszenia.
        6. Ładnie wygląda.
        7. Alergie skóry.
        8. Nowe dżinsy mogą Ci zabarwić na niebiesko interes.
        9. Oszczędność - chroni odzież zewnętrzną przed szybszym zużyciem.
        10. Cieplej w zimie.

        Nie było łatwo.



        Skomentuj Historia edycji

        1. Radical
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-03-28 15:09

          SZACUN!
          Co prawda chodziło mi że nikt nie będzie się produkował wymyślając powody dlaczego coś warto lub nie. Chcesz to używasz, niechcesz to nie. Teraz przynajmniej wiem dlaczego używam bielizny ;)