Na topie

HGST wprowadza najpojemniejsze dyski twarde - 10 TB w 3,5" nośniku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
HDD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski HDD Producenci: HGST

Nośniki HGST Ultrastar Archive Ha10 sprawdzą się w profesjonalnych zastosowaniach.

HGST 10TB SMR HelioSeal dysk twardy o pojemności 10 TB

AA

Mieliśmy już dyski twarde o pojemności 8 TB, ale producenci nie spoczywają na laurach i opracowują jeszcze pojemniejsze modele. W ofercie firmy HGST pojawiły się zapowiadane nośniki o pojemności 10 TB, które sprawdzą w profesjonalnych zastosowaniach - np. przy archiwizowaniu danych.

Modele Ultrastar Archive Ha10 10 TB występują w wersjach z interfejsem SATA 6 Gb/s i SAS 6 Gb/s – w obydwóch przypadkach zastosowano talerze o prędkości obrotowej 7200 RPM i bufor o pojemności 256MB. Producentowi udało się zwiększyć upakowanie danych dzięki technologiom SMR (Shingled Magnetic Recording) i HelioSeal (wypełnieniu wnętrza dysków helem, a nie jak zwykle bywa powietrzem).

Nowe dyski oferują o 20% niższy pobór mocy w przeliczeniu na pojemność i o 25% większą pojemność względem konkurencji, dzięki czemu charakteryzują się najlepszym współczynnikiem całkowitego kosztu posiadania (TCO - Total Cost of Ownership). Współczynnik bezawaryjnej pracy oszacowano na 2 mln godzin, a udzielana przez producenta gwarancja trwa 5 lat.

Źródło: HGST

Odsłon: 8965 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. davidoff
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-06-12 14:50

    10TB ciekawe jaka cena za taką przyjemność 1500zł ? czy więcej ?

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-06-12 14:57

      Najtańsze modele HGST He8 8 TB kosztują 2500-3000 złotych, a więc tutaj powinniśmy się spodziewać 3500-4000 złotych.

      Skomentuj

      1. Chiny_X
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-06-12 15:44

        Ja myślę, że wejdą właśnie w przedział cenowy 8TB, a te stanieją, jak to zwykle z tym sprzętem bywa.

        Skomentuj

      2. pociej
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-06-13 12:30

        Tylko He8 to dysk PMR a He10 to SMR...

        Dla porównania 8TB dysk SMR Seagate kosztuje 1000-1100 zł (Seagate Archive HDD 8TB).
        Także tutaj spodziewałbym się ceny niewyższej niż 2000 zł.

        Skomentuj

    2. ElFi_
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-06-12 18:40

      Wygłupiasz się, czy jesteś "lekko" nie świadomy cen takich urządzeń?

      A w temacie: czy ten "dysk" to nie powinien się raczej nazywać streamerem? Bliżej mu do streamerów niż dysków:) Technologie użyte w tym dysku to miks technologii ze streamerów i nośników SSD. Uprzedzając pytania: tak, to nie jest zwykły dysk i nie da się go używać jak zwykłego dysku.

      Skomentuj

      1. Batyra
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-06-12 19:05

        Ma SATA to czemu nie można by go normalnie używać? Wypełnienie helem ani technologia SMR (jest juz w niektórych Segate'ach) nie "blokują" możliwości korzystania w desktopie... To nie dzielenie przez zero ze świat sie skończy... Pozostaje pytanie po co rozwiazanie profesjonalne (za profesjonalna'ą) cenę "Kowalskiemu"?...

        Skomentuj

        1. ElFi_
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2015-06-12 19:46

          SMR nie nadaje się do używania w domu. Mała prędkość zapisu, wrażliwość na przepełnienie bufora - tym trzeba sterować. Ten dysk ma być tani (jak na profesjonalne sprzęty), więc sterowanie przerzucono na oprogramowanie użytkownika i to jest spory kłopot. Na dodatek z tym dyskiem trzeba się obchodzić jak z jajkiem: zmienna temperatura, wibracje, złe zasilanie są dla niego zabójcze:)

          Skomentuj

          1. Batyra
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-06-12 21:41

            Hehe.... To rzeczywiście mało praktyczny dla "Kowalskiego" ale kto bogatemu zabroni

            Skomentuj

  2. kokosnh
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-06-12 20:53

    Wszystko pięknie, tylko nie kupuje się dysków z upakowaniem danych większym niż 500GB na talerz, bo błędy związane z zagęszczeniem danych za zbyt liczne, niż korzyści posiadania 1-go talerza zamiast 2-uch

    Skomentuj

    1. PLEJER186
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-06-13 12:06

      Na pewno jesteś mądrzejszy niż sztab specjalistów HGST i wiesz więcej o ich pracy niżeli oni

      Skomentuj

      1. znik70
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-06-15 11:19

        HGST chce wypchnąć na rynek kolejny produkt. A skutkami będą się martwić potem :)

        Skomentuj

    2. AndreoKomp
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2015-06-13 16:00

      Istnieją w ogóle jeszcze dyski z pojemnością 500GB na talerz? Standard w tej chwili to 1TB na talerz. WD Red 6TB ma nawet 1.2TB na talerz w technologii PMR. Osobiście korzystając z dysków WD Red nie widzę, żadnego problemu z tak dużym upakowaniu danych w technologii PMR. Ten model używam w serwerze NAS, komputerze PC i jako magazyn danych. Wszędzie spisują się świetnie. Przesadzasz moim zdaniem z tą teorią.

      Skomentuj

  3. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-06-13 16:16

    W zwiększaniu pojemności na talerz nie widzę problemu, tak samo jak w wypełnianiu dysku helem i wielu innych technologiach wdrażanych w dyski od lat, ale technologia SMR dla mnie stwarza duże obawy i na tą chwilę, jeśli nikt mnie nie przekona jakimiś mocnymi argumentami, to takiego dysku nie kupię na pewno. Jakie to obawy?
    - podniesione zużycie dysku przez ciągłe zapisywanie niepotrzebnych danych
    - co stanie się z danymi kiedy zabraknie prądu, a dysk nie zdążył nadpisać danych w danym bloku (nawet nie będziemy wiedzieć, które dane mogły zostać utracone, bo skąd będziemy wiedzieć, co było nadpisywane)
    - prędkość zapisu kiedy będę kopiował dane na dysk z tego samego dysku, głowica mam wrażenie, że wtedy zwariuje

    Skomentuj

    1. ElFi_
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-06-14 00:36

      Ten dysk to taki streamer nowej generacji i pod kątem takich zastosowań należy go rozpatrywać. TYLKO takich.

      Skomentuj

      1. Hakuren
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-06-15 07:22

        No właśnie. To nie jest dysk do typowych zastosowań. Trzeba zrozumieć na czym polega mechanizm SMR. Można powiedzieć, że to streamer dla mas. Tak wiem 'dla mas' brzmi trochę śmiesznie przy koszcie circa 5000 PLN, ale streamery kosztują 15000+ PLN + taśmy/loadery/itp, więc bardzo, bardzo tanio.

        W sumie dosyć zabawne komentarze powyżej od gości, którzy nie mają zielonego pojęcia co to jest SMR. Typowe zastosowania tego dysku: serwery i MCS.

        Skomentuj

        1. znik70
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-06-15 11:26

          dlatego warto by odesłać do materiałów:
          http://www.hgst.com/science-of-storage/emerging-technologies/shingled-magnetic-recording

          http://www.anandtech.com/show/7290/seagate-to-ship-5tb-hdd-in-2014-using-shingled-magnetic-recording

          http://ewh.ieee.org/r6/scv/mag/MtgSum/Meeting2010_10_Presentation.pdf

          po takiej lekturze zapraszam wszystkich chętnych do wypowiedzi :P

          Skomentuj

        2. AndreoKomp
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-06-15 13:44

          Skąd taka pewność, że to dyski tylko jako streamery i tylko do tego celu zostały stworzone? Moim zdaniem gdyby takie dyski miały zastępować taśmy, to już dawno by taśmy nie używano, tylko zwykłe dyski PMR. Różnica byłaby tylko taka, że trochę więcej potrzeba by było tych dysków niż takich 10TB z SMR.
          Firma Seagate również posiada dysk w technologi SMR. Pisałem do nich na fb. Mówiłem, że potrzebuje dysk do serwera NAS, w którym to dysk bez przerwy będzie musiał zapisywać i odczytywać dane. Nie dostałem odpowiedzi, że dysk do takich celów się nie nadaje, tylko że z punktu widzenia użytkownika, nie będę widział różnicy między dyskiem SMR, a PMR. Niestety kiedy przedstawiłem moje obawy i prosiłem o zdementowanie ich, nie otrzymałem już żadnej odpowiedzi.
          Moim zdaniem technologia SMR może zdominować rynek dysków konsumenckich, jeśli klienci nie będą się interesować zastosowaną technologią, a tylko pojemnością do ceny.