Na topie

Im więcej emoji, tym mniej emocji

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: społeczeństwo

Tak często wykorzystywane w internetowej komunikacji emotikony służą do przekazywania drugiej osobie tego, co i jak czujemy. Według Pameli Pavliscak jednak efekt jest taki, że „spędzamy więcej czasu na próbach wyrażania emocji niż na ich odczuwaniu”.

Im więcej emoji, tym mniej emocji

A A

„Spędzamy więcej czasu na próbach wyrażania emocji niż na ich odczuwaniu” – stwierdziła cyberantropolożka Pamela Pavliscak we wpisie na łamach serwisu Quartz. Rozmaici neuronaukowcy i psychologowie zdają się z tym zgadzać, a jednym z kluczowych powodów takiego stanu rzeczy, jest rewolucja internetowa, na czele z emotikonami.

Na co dzień używamy emotikonów, gifów i memów – wszystko to, by jak najwierniej przekazać naszym rozmówcom to, co i jak czujemy w tak ograniczonej formie komunikacji jaką jest czat tekstowy. Wiąże się z tym jednak wiele problemów: z jednej strony łatwo jest udawać emocje, gdy nie spotyka się z drugą osobą twarzą w twarz, z drugiej – łatwo jest zatracić umiejętność prawdziwego odczuwania i wyrażania emocji, gdy zastępuje się to próbami ich odtworzenia za pomocą prostych kolorowych znaczków.

„Nie ujawniamy emocji, lecz je dusimy. Nasza inteligencja emocjonalna staje się coraz gorsza – na przykład dzisiejszym nastolatkom brakuje empatii. […] Coraz częściej rezygnujemy z pokazywania prawdziwych uczuć w Internecie, zostawiając tylko dla siebie swoje emocje” – napisała Pavliscak.

Zgadzacie się z taką oceną sytuacji, czy uważacie, że są to wnioski przesadzone lub wręcz wyssane z palca? Z drugiej strony mamy bowiem opinie, że emotikony są naturalne i zdrowe oraz badania takie jak te przeprowadzone przez wrocławski oddział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, które wykazały, że „emotki” poprawiają humor i zbliżają do siebie rozmówców. Ale może jedno drugiego nie wyklucza?

Źródło: Quartz, SWPS, inf. własna. Ilustracja: freeGraphicToday/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3012 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. stach122
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2018-01-22 13:15

  Ja tam najczęściej uzywam ,,xD" kiedy jest coś śmiesznego albo sam sie śmieje i chce podkreślić brak powagi mojej wypowiedz, i wiem że jest przestarzały i gimbusiarski ale kto mi zabroni?

  W sumie te emoji (obrazkowe) są beznadziejne, głupie i okropne, jak już używać to tylko podstawowych tekstowych

  Skomentuj Historia edycji

  1. XarduneK
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-01-23 09:20

   Jakie tam przestarzałe? To słowo 2017roku! :D

   Skomentuj

  2. Wasek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-01-23 19:36

   A widziałem jakiś czas temu meme zrobiony z tego.

   Gibusy - xD
   Licealiści - Jak można tego używać, to takie niedojrzałe.
   Studenci - xDDDDDDDDDD

   Skomentuj

 2. Q'bot
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-01-22 13:48

  Kluczowe pytanie... Czy emocje są przydatne w życiu?

  Skomentuj

  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-01-23 08:26

   Dla kogoś kto sumiennie rozwija swoja osobowość i swojego Ducha - TAK - bo emocje są niezwykle cenną wskazówką na temat tego co nosimy w sobie na poziomie podświadomości, jakie wzorce i programy nami kierują. Emocje pokazują jakie kody musimy w sobie zmienić by osiągnąć sukces i spełnienie.

   Zaś dla kogoś kto ucieka od swojego życia, od pracy wewnętrznej nad SOBĄ, dla kogoś kto chcąc zagłuszyć głos intuicji uparcie, wścibsko zagląda innym do kieszeni, emocje będą jak kajdany brutalnie szarpiące w różne strony i powodujące same problemy.

   Skomentuj

 3. Eternal1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-23 08:14

  Generalnie - im więcej telefonów, tym niby kontakt szybszy i prostszy, lecz w praktyce rzadziej widuję się z ludźmi w prawdziwy, fizyczny sposób kiedy mogę uścisnąć dłoń przyjaciela.
  Technologia która miała zbliżyć ludzi, w praktyce oddala ich od siebie.

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!