Na topie

Emotikony to krok wstecz i naprzód zarazem

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: społeczeństwo

Według prof. Sophie Scott emotikony powstały i są wykorzystywane z potrzeby zawarcia mimiki w przekazie. Jest to zupełnie naturalne i zdrowe.

 • Emotikony to krok wstecz i naprzód zarazem
A A

Być może spotkaliście się już, że stwierdzeniem, że przez to, że tak chętnie wykorzystujemy w Internecie emotikony, jako społeczeństwo wracamy się praktycznie do czasów pisma obrazkowego. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się prof. Sophie Scott z Royal Institution, która uważa, że moda na emoji nie tylko nie jest głupia, ale wręcz jest pożądaną ewolucją języka, która prowadzi do wzmocnienia ludzkich interakcji.

Według prof. Scott, ludzie z biegiem lat i wraz z popularyzacją pisma (do komunikacji), pozbyli się czegoś, co ma istotny wpływ na przekaz informacji, czyli mimikę i inne formy ekspresji. Emotikony zaś są pewną próbą przywrócenia tego elementu. Tyle tylko, że nie jest to regres, lecz wzbogacenie języka pisanego, jakim się dziś posługujemy.

„Ludzie patrzą na emotikony czy GIF-y i myślą: »są głupie«, ale one są próbą wyrażenia emocji” – stwierdziła prof. Scott. Uważa ona, że te elementy wcale nie stwarzają, lecz eliminują problemy. – „Emotikony są po prostu próbą dodania do treści tego, co jest naturalną częścią rozmowy twarzą w twarz”. 

Prof. Scott twierdzi, że przez lata zaniedbywano niewerbalną formę komunikacji, a rozwój Internetu sprawił, że problem, będący tego wynikiem stał się jeszcze większy. Zwraca jednocześnie uwagę na to, że podczas gdy w lewej półkuli mózgu przetwarzane są informacje językowe, w prawej dokonuje się analiza mimiki, pantomimiki itd. – „Mózg zbiera i dekoduje wszystkie te niewerbalne informacje”, do których – według prof. Scott – dodać trzeba także emotikony.

Źródło: The Guardian. Ilustracja: TeroVesalainen/Pixabay (CC0)

Odsłon: 5239 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
  1. NewUnnamedUser
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2017-08-26 17:37

   ...bo jak powiesz np: "Ojej ale mnie głowa bardzo boli" - po takim tekście słuchający tego pomyślą: "dobrze, że nie du*a", "mnie też boli i nie narzekam". A jak powiesz: "Ooo ku*wa, ale mnie łeb napie*dala" - to od razu każdy zaczyna ci współczuć i zna powagę sytuacji.

   Skomentuj

 1. harukapl
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-08-26 16:56

  Emotki sporo wnoszą do rozmowy między osobami, bez nich czasami było by trudno opisać stan/uczucia osoby z którą się pisze. Przykładowo "Spadaj >:(",a "Spadaj XD". W obu przypadkach widać różnicę i że ktoś się złości albo odbiera to jako żart.

  Skomentuj

 2. Kiciuk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-27 14:16

  Zdecydowanie krok wstecz ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!