Procesory

Intel Celeron podkręcony z 1,2 do 4,5 GHz - nowy rekord w przyroście taktowania

z dnia 2018-01-03
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Chiński overclocker wytiwx po raz kolejny pokazał klasę w ekstremalnym podkręcaniu. Tym razem obrał sobie za cel mobilny procesor Intel Celeron.

Podkręcanie komponentów pozwala uzyskać dodatkowy wzrost wydajności, ale potencjał na przetaktowanie w każdym przypadku jest inny. Niedawno jednemu z chińskich overclockerów udało się wypracować nowy rekord w przyroście taktowania, uzyskując wzrost o bagatela 275%.

Mowa o chińskim overclockerze o pseudonimie wytiwx, który ma na swoim koncie rekordy w podkręcaniu układów Celeron z generacji Cedar Mill. Tym razem sięgnął on po model Celeron z generacji Northwood-128.

Co prawda jednostka ta została zaprojektowana z myślą o segmencie mobilnym, ale do podkręcania wykorzystano płytę główną ASUS P5K-E/WIFI-AP ze specjalnym adapterem umożliwiającym montaż układów pod Socket 478 w gnieździe LGA 775. Oczywiście nie obyło się bez modyfikacji zasilania i... schłodzenia układu ciekłym azotem.

Intel Mobile Celeron - podkręcanie

Standardowe taktowanie układu wynosi 1,2 GHz, ale overclockerowi udało się je zwiększyć do 4,5 GHz. Tym samym przyrost taktowania wyniósł aż 275%, co kwalifikuje się jako nowy rekord w tej kategorii. Wyobrażacie sobie obecne procesory podkręcane o 275%?! :-)

Intel Mobile Celeron - podkręcanie

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Jak się pewnie domyślacie, tak podkręcony procesor nie pracował stabilnie. Częściową stabilność udało się uzyskać dopiero przy zmniejszeniu częstotliwości do 4,2 GHz, co pozwoliło ukończyć test w benchmarku SuperPi 1M z wynikiem 38,635 sekundy.

Źródło: HWBot, Xtreme Systems

marketplace

Komentarze

17
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bo jeszcze nie zainstalowali łatki na ostatnią lukę CPU Intela. :P heh
  Zaloguj się
 • avatar
  LGA775 wiecznie żywe :p
 • avatar
  "Standardowe taktowanie układu wynosi 1,2 GHz, ale overclockerowi udało się je zwiększyć do 4,5 GHz. Tym samym przyrost taktowania wyniósł aż 275%, co kwalifikuje się jako nowy rekord w tej kategorii. Wyobrażacie sobie obecne procesory podkręcane o 275%?! :-)"

  Podkręcenie o 275% a przyrost taktowania o 275% to co innego, przynajmniej na to wychodzi.
  1,2GHz * 3,75 = 4,5GHz, więc podkręcił go o 375%. Tak na logikę, jak ja zwiększę taktowanie procesora z 3 do 3,3GHz to mówię, że podkręciłem o 10% :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Coś słabo mu poszło bo P4 Cedar Mill kręcili swego czasu do 8GHz
  https://www.engadget.com/2007/01/24/pentium-4-overclocked-to-8ghz-lets-see-your-fancy-core-2-try-t/
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  Jeśli @4.5 GHz CPU nie pracował stabilnie, to jest kupa a nie rekord. Ewentualnie można by uznać te 4.2 GHz, aczkolwiek pasowałoby pomęczyć procka dłużej niż pół minuty.