Na topie

Intel planuje wydać odblokowany procesor Core i3? [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Odblokowany Core i3 powinien zainteresować entuzjastów z mniej zasobnym portfelem, którzy nie mogą sobie pozwolić na drogie modele Core i5 i i7.

  • Intel planuje wydać odblokowany procesor Core i3? [AKT.]
A A

W ofercie firmy Intel nie ma zbyt wielu procesorów do podkręcania - zwykle są to pojedyncze modele z wyższej półki. Jakiś czas temu producent zrobił jednak mały wyjątek i na 20-lecie serii Pentium wydał odblokowany model Pentium G3258 z generacji Haswell. W nadchodzącej generacji Kaby Lake podobno też pojawi się taki wyjątek.

Zagraniczne źródła wskazują na plany wydania odblokowanego procesora z serii Core i3 – model ten miałby zostać wyposażony w dwa rdzenie/cztery wątki o częstotliwości 4,2 GHz. Wprawdzie taktowanie bazowe i tak jest już dosyć wysokie, ale dzięki odblokowanemu mnożnikowi będzie można je dodatkowo podnieść.

Myślicie, że taki procesor cieszyłby się sporym zainteresowaniem? A może to przedwczesna odpowiedź na nadchodzące modele AMD Zen? Mimo wszystko nie mamy żadnych konkretnych dowodów na potwierdzenie planów wydania takiego procesora, więc jak na razie zalecalibyśmy podchodzenie do tych rewelacji z dystansem.

 

Aktualizacja 12.11.2016 8:50

Intel Kaby Lake - oferta przedsprzedaży

W sieci pojawiają się pierwsze oferty przedsprzedaży nowych procesorów Intel Kaby Lake - wśród nich znalazł się też model Core i3-7350K, którego taktowanie bazowe wynosi 4,2 GHz. Z kolei dopisek "K" sugeruje odblokowany mnożnik. Wszystko się zgadza z poprzednimi przeciekami.

Źródło: Coolaler, ShopBLT, BenchLife

Odsłon: 9507 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
  1. stomek007
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-11-11 09:52

    Na pewno będzie to ciekawa propozycja, ze względu na wysokie taktowanie bazowe, oraz ze względu 2 rdzeni obstawiam od do poziomu 4.7ghz . Jednocześnie mam nadzieję ze cena nie będzie na poziomie i5. Jeśli tak będzie to procesor idealnydo Internetu, YT, streamingu, gier przeglądarkach oraz mało zasobnego gracza.

    Skomentuj

    1. raffal81
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2016-11-12 00:57

      Mam w jednym komputerze tego PENTIUMA G3258, podkręcony do 4.2Ghz, muszę przyznać że do internetu nadaję się jak nic innego ;) gry w przeglądarce śmigają bez zadyszki, youtube też bez problemu, kawałek dobrego krzemu ;]

      Skomentuj Historia edycji

      1. gregory92
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-11-12 15:07

        4,2 GHz na g3258 ? Chłopie ja na swoim miałem stabilne 4,9ghz a dalej nie podkręciłem bo sprzedałem.

        Skomentuj

        1. dysan112
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2016-11-13 05:52

          Ja miałem na swoim Celeronie 7 GHz, dalej nie kręciłem bo nie płaciłem za prąd

          Skomentuj

  2. sadys
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-11 10:14

    jesli nie bedzie trzeba parowac go z droga plyta to bedzie swietna opcja pod budzetowe zestawy do gier typowo e-sportowych jak cs go.

    Skomentuj

    1. zeniu
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2016-11-11 16:50

      No właśnie napewno OC będzie możliwe tylko na drogich płytach. Więc i tak lepiej będzie kupić i5 z tanią płytą.

      Skomentuj

      1. jakub1t
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-11-11 20:52

        Do g3258 nie była potrzebna droga płyta . To niby czemu do i3 będzie potrzebna ?

        Skomentuj

        1. raffal81
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-11-12 00:58

          Dokładnie za moją dałem jak pamiętam 180zł ;)

          Skomentuj

  3. mat9v
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-11 10:58

    Po zapowiedzi odblokowania procesorów Pentium (włączenie HT), jakieś odblokowanie serii i3 jest logicznym krokiem. Ciekawe czy Intel zrobi coś miłego z serią I5 i wyższymi :)
    Miejmy nadzieje że są to akcje związane z nadchodzącym ZEN ponieważ sugerowałoby to że AMD staje się jakimś tam zagrożeniem dla Intela :)

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2016-11-11 15:39

      Od 6 lat corei5 i i7 maja wersję K - odblokowaną

      Skomentuj

      1. neXt___
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-11-11 16:21

        Jemu raczej chodziło o to, czy i5 i i7 również zostaną w jakiś sposób ulepszone, np. z 4/4 będzie przejście na 6/6, a i7 z, powiedzmy, 4/8 na 8/8 lub 6/12.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2016-11-11 17:54

          Raczej nie teraz przy 14nm, za dużo miejsca zajmuje gpu, może cannonlake 10nm coś zmieni.

          Skomentuj

          1. stomek007
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2016-11-11 18:51

            GPU ktorego nikt w odblokowanym i5/i7 nie używa praktycznie. Mogli by zrobić tańsza wersje bez badziewnego GPu

            Skomentuj

  4. xchaotic
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-11 11:32

    Pomysl ok, ale za prad, lepsze chlodzenie i plyte sie zaplaci tyle co mozna zaoszczedzic w stosunku do i5

    Skomentuj

  5. mjwhite
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2016-11-11 11:55

    Po wygranej trumpha amd blokuje zeny intel odblokowuje i3 .... świat zwariował! ;-)

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-12 09:29

      Co AMD blokuje?
      Przecież nic się nie zmienia, są układy zwykłe z zablokowanym mnożnikiem (odblokowanym w dół dla stanów energetycznych) oraz układy BlackEdition z całkowicie odblokowanym mnożnikiem jakom zachęta do OC.
      Czyli dokładnie ten sam schemat co od dawna.

      Skomentuj

  6. martino12345
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2016-11-11 17:46

    Z tego co mi wiadomo, każdego proca Intela można podkręcić na płycie o chipsecie " Z ", więc żadna nowość. Btw uważam, że Intel straci dzięki swojej nowej strategii (więcej wątków i większa moc) z prostego powodu. Procki Intela zdrożeją, bo będą najzwyklej w świecie lepsze, a AMD wypuści swoje odpicowane, lecz słabsze Summit Ridge - Zen, które będzie tańsze i do tego zaoferuje nową podstawke, Vulkan i szybkie pamięci DDR4 za na pewno niższą cenę. Aha, i cooler Wraith też będzie

    Skomentuj

    1. speedy9
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-11-11 23:54

      To mało wiesz. Musisz się douczyć ;)

      Skomentuj

      1. martino12345
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-11-14 19:40

        można podkręcać proce Intela bez literki " K " tyle, że mogą działać niestabilnie ;)

        Skomentuj

  7. Bimbo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-11-11 22:57

    I tak jest słaby za te pieniądze miałem 4 lata temu 8350 do tej pory służy we wszystkich graczy full HD

    Skomentuj Historia edycji

  8. Bimbo
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2016-11-11 22:57

    I tak jest słaby za te pieniądze miałem 4 lata temu 8350 do tej pomyślimy Przy 5 gaz ziemny

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-11-12 00:33

      tak, ten gaz ziemny robi wrazenie

      Skomentuj

  9. Skymar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-11-12 09:29

    Patrząc po tabeli cen dodanie czwartego procesora I3 z możliwością podkręcania winduje wyższe ceny dla mocniejszych procesorów. I5 6600K kosztował 225$, cena I5 7600K wzrosła do 252$ za 1% wydajności w optymalizacji architektury, bo zegary sami podniesiemy. Na samej cenie detalicznej dochodzi stówa + januszowe

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2016-11-12 10:14

      To są ceny w przedsprzedaży, które mają się nijak do cen premierowych

      Skomentuj

  10. kamaleon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-12 11:48

    Czyli:
    - 6 rdzeni w mainstreamie
    - pentiumy z 2 watkami
    - teraz doszedl i3 z odblokowanym mnoznikiem

    Intel czuje albo oddech ZEN albo szuka powodu dla ktorego ludzie mogliby zmienic starsze ale nadal wydajne platformy.

    Nie wroze sukcesu dla tego i3K ktory jest duzo drozszy od podstawowego i3. Lepiej bedzie dolozyc do najtanszego i5 i miec prawdziwe 4 rdzenie niz 2+HT ktore zaczynaja sie juz dusic.
    W niektorych grach jest juz blisko lub 100% uzycia 2 rdzeni.

    Prawdziwa rewolucja to by byla, jakby intel pozwolil podkrecac BCLK, wtedy najtanszy i5/i7 i jazda chociaz patrzac na podniesienie cen u Intela, to najtanszy i5 skylake jest tylko 250zl tanszy (800zl) od wersji z "K". Wiec nadal drozyzna jak za 4 rdzenie w mainstreamie trzymane od lat.

    Oby AMD ich pognilo z CPU 8 rdzeniowymi i zmienilo tendencje rynku.

    Skomentuj

  11. zeniu
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-11-12 22:19

    I wszystko jasne. Ten i3K będzie w cenie i5 Skylake. Więc to żadna atrakcja, nawet jeśli będzie można go podkręcać na tanich płytach.

    Skomentuj

  12. patol1984
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-14 07:18

    Ta cena za odblokowaną i3 nie napawa mnie optymizmem.
    i3 wskoczy na półkę cenową i5, a i5 za i7? ;/
    procesory zamiast iść do przodu to bardziej się cofają...
    Płacimy krocie żeby pograć na szrocie.