Na topie

Metro Exodus może być ostatnią odsłoną serii na PC [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Wiele kontrowersji wzbudził fakt, iż sprzedaż Metro Exodus na Steam została wstrzymana. Echa decyzji wydawcy wciąż nie milkną.

  • Metro Exodus może być ostatnią odsłoną serii na PC [AKT.]
A A

Metro Exodus to obecnie jedna z najgoręcej wyczekiwanych gier. Rzut oka na sondę zamieszczoną pod zestawieniem Premiery gier - luty 2019 pozwala stwierdzić, że również wśród Was nie brakuje zainteresowanych tym tytułem. Problem w tym, że w ostatnich dniach atmosfera wokół niego nieco się pogorszyła, a najnowsze doniesienia mogą niepokoić preferujących zabawę na PC.

Wiele kontrowersji wzbudził fakt, iż sprzedaż Metro Exodus na Steam została wstrzymana. Zainteresowani wersją na PC będą musieli skorzystać z Epic Games Store, którego właściciele zdają się mieć coraz większe ambicje. Zyskanie wyłączności (rocznej) na Metro Exodus nie spodobało się jednak wielu graczom, krytycznie odniósł się do tego również Dmitrij Głuchowski. Wedle rosyjskiego pisarza i twórcy uniwersum Metro, tego typu działanie wydawcy może przynieść ogromne straty. Jak skomentował, jest to „zabijanie marki”.

Metro Exodus

Nie to jest jednak w całej historii najbardziej niepokojące. Na forum gameru, jeden z programistów 4A Games dał do zrozumienia, iż Metro Exodus może być ostatnią odsłoną serii na PC. Czarny dla wielu scenariusz miałby się ziścić w momencie kiepskiej sprzedaży gry na omawianej platformie.

Nie jest to oczywiście nic pewnego, nie możemy mówić o oficjalnym stanowisku producenta czy wydawcy. Pojawiają się jednak głosy, iż Metro Exodus w wersji na PC będzie bojkotowane. Pytanie, na jaką skalę? Przeszkadza Wam brak gry na Steam?

AKTUALIZACJA, 04.02.2019

Sprawia odbiła się na tyle szerokich echem, że skomentowała ją firma Koch Media (mająca pod sobą Deep Silver). Nie odcina się od niezadowolenia części graczy. Prosi jedynie, aby ewentualną krytykę kierować pod adresem wydawcy, a nie twórców gry.

„Decyzja o przeniesieniu Metro Exodus ze Steam do Epic Game Store została podjęta przez Koch Media / Deep Silver. Ostatnie komentarze członka zespołu deweloperskiego 4A Games nie odzwierciedlają stanowisk Deep Silver czy 4A Games na temat przyszłości marki. Odzwierciedlają odczucia zranionego i rozczarowanego pracownika, który do tej pory spotykał się jedynie z pozytywnymi opiniami na temat swojej pracy, co zmieniło się z powodu decyzji biznesowej, nad którą nie miał kontroli. Zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby wszelkie opinie dotyczące tej decyzji były skierowane do Koch Media / Deep Silver, a nie do programistów 4A Games.”

Źródło: reddit, gameru, dsogaming

Odsłon: 19668 Skomentuj newsa
Komentarze

83

Udostępnij

Zobacz podobne

  1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2019-02-02 22:01

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    No coz, jesli bojkot bedzie tak gigantyczny jak obecnie jest planowany to scenariusz całkiem możliwy.
    Sprzedaz na PC moze byc przez to marginalna (chocmysle ze wiecej hejtu dla hejtu niz faktycznego problemu wynikajacego z ekskluzywnej platformy).

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2019-02-02 23:35

      O ile i tak nie kupiłbym tej gry. To uważam, że większym problemem w przypadku tej gry może być reklama za pomocą RTXa i słaby gameplay. Epic im może za free zrobić gigantyczną reklamę. To pierwsza płatna poważna gra na Epic store, wystarczy, że Epic włoży do fornite postać Artioma i może się sprzedaż zgadzać.
      A to, że ludzie nie kupują preorderów w Polsce to raczej mnie cieszy.

      Skomentuj

    2. xbk123
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-03 10:55

      Może oni specjalnie takie "mobilizujące" do zakupu info wypuścili.

      Skomentuj

  2. Xivos
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2019-02-02 22:20

    Głupi ruch z ich strony robić exclusywa. Co tracą na spradaży swojej gry na wszystkich platformach?

    Skomentuj

    1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-02-03 19:13

      Spójrzmy w ogóle na ankietę. Opcja "Nie wiem" mówi, że się ktoś zastanawia i chce poczekać na pierwsze recenzje. W końcu gra może się okazać całkiem słaba i tak też zagłosowałem, a pełno osób zagłosowało, że kupi na PC, czyli będąc świadomym tego, że kupując w dniu premiery mogą dostać niedopracowany produkt. Potem się dziwić, że takie EA czy Bethesda doi klientów :D

      Skomentuj

      1. xkazik
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-02-04 07:58

        a gdzie Ty widzisz że kupi w dniu premiery, równie dobrze grę można kupić rok po premierze i odpowiedz do pytania również będzie się zgadzać

        Skomentuj

  3. musslik
    Oceń komentarz:

    32    

    Opublikowano: 2019-02-02 22:24

    Irytuje mnie to niezmiernie, że teraz każdy musi mieć swoja platformę dystrybucyjną na PC...

    Skomentuj

    1. Niepiskoj
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2019-02-03 20:40

      Niech by sobie i mieli, ale to ty powinieneś mieć wybór na której kupisz a nie jedna słuszna.

      Skomentuj

  4. Xivos
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2019-02-02 22:24

    Wyobrazcie sobie że chcecie sobie kupić napój, ale ten jest dostępny tylko w jendym sklepie w całym mieście, a poza tym aby go kupić musisz założyć konto w sklepie podając przy tym wszystkie swoje dane osobiste, oraz udostępniając swoje dane płatnościowe, poza tym tego napoju możesz tylko napić się w odrębie sklepu, bo trzeba być always online żeby grać w gry Epic Store.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -10    

      Opublikowano: 2019-02-02 22:40

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      ale to samo tyczy sie steam.
      Wyobraz sobie ze jak kupowalem HL2 na płytce to na pudełku było info że muszę posiadać konto na steam i łącznosc z internetem.W tamtych latach to było cos niewyobrazalnego.
      Dzis wiekszosc gier wymaga posiadania konta na steam.

      Obrazujac to w podobny sposob tak jak Ty to robisz moglbym powiedzieć ze w miescie jest 10 sklepów i jak chcesz kupić jakis asortyment to idziesz do danego sklepu i musisz miec w nim konto.
      Nie ma roznicy czy to bedzie jedna siec czy tez 20 roznych sklepow - czy to steam czy epic store zasada jest ta sama.

      Z reszta daleko szukac? masz mase sklepów firmowych gdzie towar danej marki kupisz tylko w ich firmowym sklepie. Problemu z tym nikt nie robi.

      Skomentuj

      1. stalkerpl
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2019-02-02 22:52

        może być 10 sklepów, to klient powinien decydować w którym sklepie chce dokonać zakupu, nie każdemu każdy sklep odpowiada

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -5    

          Opublikowano: 2019-02-02 22:58

          Ja tez chciałbym w warzywniaku alkohol kupowac ale nie mogę niestety. Tylko w wybranych sklepach.

          Tak samo bojkotuje Appla ze na ich urządzeniach mogę uzywac tylko jednego systemu operacyjnego - powinienem miec wybór przeciez.

          Wlaczenie jakiegos launchera jesli chcesz wlaczyc gre stanowi dla Ciebie taki problem że az warto sobie tym truć życie? serio?

          Skomentuj

          1. Ghola
            Oceń komentarz:

            -3    

            Opublikowano: 2019-02-03 12:22

            Normalnie świat się kończy że Kitamo dostaje ode mnie łapkę do góry :D

            Skomentuj

          2. miedzianek
            Oceń komentarz:

            13    

            Opublikowano: 2019-02-03 16:14

            Z tym, że to nie wina producenta alkoholu, że go nie ma w warzywniaku, a raczej sklepu, który to nie chce/nie potrzebuje licencji na sprzedaż alkoholu. Porównanie więc z pupy ;)

            Tak, pewnie zaraz wyskoczysz z wyłącznością w sklepach(np pieluchy Dada w biedrze)-ale to są produkty tworzone przez duże marki(czyli jakby zrobić klona M:E o innej nazwie i wpuścić na różne platformy)

            Bo przecież Epic nie zrobiło M:E...Apple tworzy iPHONE więc mając swój system wrzuca go(głupim by było zrobienie wersji z ios i android), Steam wypuszczając HL wspiera swoją platformę, EA/Ubi wspiera swoją platformę i Steam przy okazji, a taki Epic?

            Do tego uważam, że na tym exclusive stracą gracze, bo co dla nich zależy, żeby było na kilku platformach od startu? No, przecież nic nie stracą, a zyskać mogą...

            Skomentuj Historia edycji

          3. kitamo
            Oceń komentarz:

            -8    

            Opublikowano: 2019-02-03 19:31

            że jak :D
            Panie kolego ale ja nie szukam winnego, po prostu mi się to nie podoba że w warzywniaku nie ma alkoholu bo mam warzywniak przed domem i jak chce kupić wódke + ogórka kiszonego to musze odwiedzić 2 sklepy. Nie mam wyboru - w monopolowym nie ma ogórków, a w warzywniaku nie ma wódki. Jak żyć..

            Skomentuj

    2. xbk123
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-02-03 10:50

      Bez sensu trochę piszesz. Po pierwsze to napój dostępny tylko w jednym sklepie w mieście łączy się z inwestycją czasu i kasy na transport żeby pojechać i go tam kupić, jak jest oddalony od nas. To faktycznie utrudnienie. W przypadku gry, bez ruszania d... z domu wszystko załatwiasz, więc nie ma kosztów dodatkowych. Trzeba konto na EPIC założyć, ale nie przesadzajmy, to kwestia 2-3min. Jak masz już np all... to klucz możesz tam kupić i nie ma potrzeby udostępniania danych finansowych na EPIC. To tyle w ramach sprostowania. Chociaż też mi się nie podoba fakt, że nie ma tego na steam.

      Skomentuj

    3. lkozierowski
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-03 15:50

      ja pier.......lę nie wiedziałem, że to taka jazda jest, no to nie wróżę im sukcesu

      Skomentuj Historia edycji

  5. StartX_pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-02 22:26

    Zobaczą słupki sprzedaży i wrócą do PC, konsol jest kilkadziesiąt milionów, a pc setki milionów, zauważyło to sporo firm, czego efektem jest np tekken na pc.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2019-02-02 22:50

      PC jest setki milionow powiadasz ;)

      Panie kolego, gamingowych do grania pecetow to masz malutki procent z tych setek milionów.
      A jesli chodzi o gry to hmm wybierzmy cos multiplatformowego i popularnego:

      BF1

      W chwili startu na serwerach zalogowało sie:

      PS4 - 265k ludzi
      Xone 182K ludzi
      PC - 120k

      Nie chce mi się szukać danych o BF5 ale pewnie będa podobne. Stosunek 1:4 mowi sam za siebie.

      I mowa tu o grze wywodzącej się z PC przeciez. ;)
      Tak więc te Twoje setki milionów to znaczna przesada.

      A jesli mowa o tekkenie - tekken 6 na konsolach sprzedał się lepiej niż tekken 7 który miał do dyspozycji jeszcze platformę PC. ;)

      na PC poszło ok 300k a na samym ps4 ponad 2 miliony kopii.

      Skomentuj Historia edycji

      1. SzpiegShoguna
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2019-02-02 22:59

        Kitamo ile poszło pralek do prania w 2018 roku 3 grudnia o 19:00 w Warszawie bo widzę że masz wgląd we wszystko to może mi odpowiesz bo jestem ciekawy.
        Jakbyś mógł to powiedz mi też ile fasoli jest w puszce z fasolą i ile włosów ma shiz tzu.
        Z góry dzięki.

        Skomentuj Historia edycji

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2019-02-02 23:04

          https://battlefieldtracker.com/bf1/insights/population?days=-1

          nie osmieszaj sie. ze chce ci sie tyle kont zakładac to az podziwiam.

          Skomentuj Historia edycji

          1. SzpiegShoguna
            Oceń komentarz:

            6    

            Opublikowano: 2019-02-02 23:16

            Nie potrafisz mi odpowiedzieć na pytanie wnioskuje więc że nie masz informacji o pralkach.

            Skomentuj

          2. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2019-02-03 08:52

            Ale kitamo ma tutaj rację. Szczególnie na zachodzie PC to niszowa platforma. Za to w Azji są kafejki internetowe z kompami do grania. Konsole rządzą tym rynkiem, a przepychanki dotyczące Epic vs Steam to jakiś margines marginesów, szczególnie, że do gry w Fortnite potrzebujesz tego launchera, więc ma go na kompie kilkadziesiąt milionów ludzi.

            Skomentuj

          3. kitamo
            Oceń komentarz:

            -6    

            Opublikowano: 2019-02-03 15:31

            walczysz z multikontem trolla - nie warto :)

            Skomentuj

          4. xchaotic
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-02-03 20:08

            tylko ze konsole to i tak PC, wiec dla developra to maly wysilek wypuscic na PC - w konca na PC gre pisza i testuja na poczatku...

            Skomentuj

          5. kitamo
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2019-02-04 01:27

            @xchaotic - niestety malo wiesz o programowaniu i wypuszczaniu gier.
            To ze jest tam procesor oparty o x86 nie oznacza ze to jest to samo co PC i pisze sie tak samo jak dla PC.

            W konsolach pisze sie gry odmiennie nieco niz na PC.
            Na PC tworzy sięgre pod directx po prostu a to pecet musi sie dostosowac do tego by ten directx obsługiwac.
            Dlatego masz nowe karty graficzne które sa kompatybilne z danym numerkiem directxa.

            Tworzenie gry na konsole a pozniej zmiana srodowiska na PC to mniej wiecej ten sam lvl trudnosci co przeportowanie gry z DX12 na DX9. Musisz to zrobić od nowa.
            Na konsole pisze się gry pod daną specyfikacje sprzetową - dlatego gry z PS4 na PS4 pro wymagały patcha by wykorzystać moc szybszej konsoli - inne zarzadzanie układem grafiki itp.

            Tak więc zrobienie gry na PC z gry która jest na konsole to nie jest hop siup tylko wymaga takiego samego procesu twórczego.

            Prosty przykład - najnowszy Ace Combat - na PC jest tragiczny. Problemy z obsługa 4k, problemy z obsługa myszy i klawiatury, problemy z obsługa wolantów itp. (a własciwie brak obsługi).
            Po prostu ta gra na PC została wydana jako zapchajdziura i tyle.

            https://www.metacritic.com/game/playstation-4/ace-combat-7-skies-unknown

            Ja tylko przypominam ze sercem Xboxa był pentium III.

            Przykładem tego niech bedzie sławny Batman Arkham Knight który to był tworzony na 3 platformach - zespół który tworzył go na PC dałciała i gry nigdy nie poprawili do konca (choc pod koniec była nawet grywalna). Na konsolach była dobrze zoptymalizowana a na PC praktycznie w dniu premiery była niegrywalna bo nie mozna było jej ukonczyc.
            Pozniej za wersję PC zabrał się inny zespół.

            Skomentuj Historia edycji

          6. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-02-04 13:09

            Akurat pracowałem przy testach Arkham Knighta (jestem w creditsach) i wersję PC zawsze dało się skończyć. A że ledwo działała na prockach i GPU AMD, to inna historia.

            Jeśli miałeś i7, coś pokroju GTX780 i minimum 12 GB RAM, to nie było tragedii przy zabawie w 30 klatkach. Gra była fatalnie zoptymalizowana, to prawda, ale jak najbardziej grywalna na w miarę sensownym sprzęcie Intel + Nvidia.

            Skomentuj

          7. Sander Cohen
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-02-04 15:39

            No to swietnie. Czyli to tak jakbys dzis pisal ze do gry w 30fps w FHD wystarczy miec tylko Core i7 9700, 16GB RAM i RTX2800Ti. I ze to niby ma byc normalne? Po to ludzie kupuja PCty po 10000k zl i wiecej zeby grac w 30fps bo developerom trudno bylo zoptymalizowac gre? Dlatego od lat wole konsole bo wkur.ia mnie takie podejscie. Co z tego ze mam 30fps przy nizszych detalach w FHD? Gra i tak wyglada znosnie, chodzi plynnie, ale przynajmniej nie daje sie robic w bambuko leniwym gnomom wypuszczajacym gry ktore powinny miec status wersji alpha. A place ulamek ceny za sprzet, gra kosztuje tyle samo.

            Skomentuj

          8. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-02-04 18:20

            @Tomasz_Słowik - wywalało nie tylko mi ale i wielu innym podczas wyścigu batmobilem. Nie dało się gry przez to ukonczyc chyba ze ktoś był na tyle wytrwaly ze probowal 20-30 razy ;)

            Skomentuj

      2. pablo11
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-02-02 23:37

        Tak, ale proporcje w przypadku Metro mogą byc inne, niż w przypadku BFa. BF to gierka Amerykańska, gdzie PC w branży gier ma mały % udziału, w Europie, a szczególnie w Polsce sytuacja jest inna.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -5    

          Opublikowano: 2019-02-03 00:50

          A gdybyś robił gry to gdzie byś odbiorców szukał? w USA czy w Europie? czy może w Polsce?
          Bierzesz największy rynek jaki jest i dopasowujesz się do niego, a nie rynek do siebie.
          Myslisz ze Wiedzmin 3 zarobił na siebie w Polsce? a gdzie tam - zarobił na siebie na konsolach w USA głównie.

          Z resztą w Europie tez gra sie głównie na konsolach - zobacz chocby UK bo najłatwiej o statystyki. Tam szybciej w domu zobaczysz konsole niz peceta. Rynek UK jest typowo konsolowy od zawsze.
          U nas w kraju też nie jestesmy zacofani.
          Sam to obserwuje - dziś większosc ludzi kupuje laptopy a nie piece.
          Na pecetach oczywiscie że się gra ale sprzedaję znacznie wiecej gier na konsole niz na PC. Inaczej niz 15 lat temu chocby.

          Skomentuj

    2. xbk123
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2019-02-03 12:25

      Ja nie wiem. Do wszystkich tych minusujących kitamo i snujących mokre fantazje o potędze pc w kwestii sprzedaży... dajcie jeden przykład głośnej gry multiplatformowej, która lepiej się sprzedała na pc niż na konsolach. Chętnie zrobię zdziwioną minę, bo z tego co wiem to konsole tu dominują bez żadnych wątpliwości.

      Skomentuj

  6. KENJI512
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2019-02-02 22:27

    Czyli każda kolejna wersja nie będzie już zażynaczem sprzętu i działać płynnie w 60fpsach?

    "I zawsze w 60 fpsach" :)

    Skomentuj

  7. SzpiegShoguna
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2019-02-02 22:42

    Nie chcą wydawać kolejnych odsłon mam to gdzieś i wcale się tym nie przejmuje parodia jakaś dosłownie i wogle co mnie to obchodzi.Jak nie sprzedamy tyle co chcemy to innej gry nie zobaczycie hahaha WHO CARE :)
    Dla mnie mogą nawet premierę tej części wstrzymać taka prawda.
    Dodam że ja nie z tych co przeszkadza im że gry na steam nie ma akurat w tej kwesti też mi obojętne gdzie kupię i nie mam z tym problemu czy jest to steam czy inny sklepik.

    Skomentuj Historia edycji

  8. czorcik696
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-02-03 00:55

    Ten tekst "programisty" coś mi dziwnie pachnie brudną zagrywką typu "nie chceta kupować naszej gry bo Epic Store? Pogrozimy wam palcem żebyście jednak kupili" :/

    Skomentuj Historia edycji

  9. FoxBLOODLINE
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-02-03 02:23

    Co z tego że od epica dostali epicką ofertę może i sprzedażny bez prowizji jak sprzedadzą 500k kopii ^^ Jak dla mnie można poświecić Metro żeby odstraszyć innych wydawców od takich ruchów. Jak tak dalej pójdzie każdy większy wydawca będzie miał swoją platformę, lepiej jakby już wróciły tylko boxowe gry offline.

    Skomentuj

  10. MokryN
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-02-03 03:45

    A to bez Steama sie zyc nie da?

    Skomentuj

    1. Ghola
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-03 12:26

      Prawda ? Normalnie DRAMAT! ;)

      Chciałem podać start launchera Bethesdy ostatnimi czasy i Fallouta 76 jako przykład ale to słaby argument ;)

      Skomentuj

  11. Lonnger
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-02-03 07:20

    Interesujące. STEAM tak przyzwyczaił ludzi do siebie, że są gotowi za niego walczyć. Kiedyś producenci wręcz zmuszali użytkowników do instalacji STEAMa, bo nie było żadnej innej konkurencji. Teraz jak EU, Ubisoft czy też Rockstar każe zakładać konto na swojej platformie to kręci się nosem, ale zakłada. A jak niezależny wydawca wybiera sklep najlepszy dla niego (i w pewien sposób neutralny dla graczy), to co jest? Bojkot!

    STEAM kreuje się teraz na takiego obrońcę wyboru konsumentów. A niestety prawda jest taka, że wszystkie głośniejsze produkcje mu odpływają. Producenci co większe tytuły wydają tylko na swoich platformach, a VALVE tylko na to patrzy. Udało im się zmonopolizować rynek i myśleli, że tak będzie zawsze.

    Ja popieram działania 4A Games. Może to będzie moment gdy VALVE w końcu zostanie zmuszone do refleksji nad swoim postępowaniem.

    Zwłaszcza, że wiele produkcji zaczyna być sprzedawane bezpośrednio od producenta. Przykłady: one hour one life, game dev tycoon. Może i to niewielkie produkcje, ale trafiły na STEAM z opóźnieniem - tak jak planuje Metro.

    Skomentuj

    1. r1023
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-02-03 10:27

      właśnie monopol to planuje EPIC, jezeli gra jest na steam to możesz ją kupić w różnych sklepach często taniej niż na samym steam, na EPICU kupujesz tylko tam. Duga sprawa to poziom usług, zapis w chmurze, family share itd itd nie znajdziesz tego w sklepie epic a ceny są takie same jak nie wyższe niż na steam.

      Skomentuj

      1. Lonnger
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2019-02-03 12:11

        Nie nazwałbym tego monopolem w bieżącej sytuacji. EPIC jeśli chce zwiększyć zasięg sklepu, musi postawić na agresywną grę - w przeciwnym wypadku przegra z przyzwyczajeniami konsumentów.

        Podobnie było z grą Rise of the Tomb Raider, która na początku była grą exclusive dla XBOX One. Sytuacja bardzo podobna.

        STEAM jako platforma ma wiele takich tytułów. Nikt mnie nie pytał czy kupując grę Cywilizacja 5 chcę mieć STEAMa - musisz.

        W przypadku Metra również masz taki sam wybór - przecież możesz kupić wersje pudełkową w innym sklepie.

        Summa summarów sprowadza się nie to gdzie kupujesz, lecz jaką platformę będziesz używać w dłuższej perspektywie czasu.

        Skomentuj

        1. r1023
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2019-02-03 13:23

          ok ok ale niech ta platforma będzie konkurencyjna dla tych które już są, jeżeli chcesz zdobyć klienta to nie takimi zagrywkami tylko lepszą ceną i jakością usług, na tą chwilę sklep epic nie oferuje nic poza wysokimi cenami. Wiem że steam rozwijał się x lat ale to nie znaczy że nowi mogą zaczynać z byle czym.

          Skomentuj

          1. Lonnger
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-02-03 13:46

            Tu Ci przyznam rację. Nie jest to zagrywka, która przysporzy EPIC-owi popularności. Wspomniany wcześniej Tomb Raider również swoją krytykę zebrał.

            EPIC w tym posunięciu może przegrać, wszystko zależy jakie kroki zrobi Valve z polityką cenową, bo w porównaniu z EPICiem te 30% to jest zdzierstwo.

            Skomentuj

      2. Ghola
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-02-03 12:18

        Każda z liczących się platform planuje jak najwięcej gier u siebie, EPIC w niczym się tu nie wyróżnił. Finansowo opłaca się to wydawcom bo więcej kasy wpływa ze sprzedaży. Jakby tak nie było to myślę że Deep Silver nie zgodziło by się na to. Ludzie błędnie winią 4AGames za to co zrobiło Deep Silver jako wydawca.

        Mi to jest zasadniczo obojętne czy będę grać na platformie EPICa, STEAM, ORIGIN, UPLAY czy GOG. Planuję grać w grę a nie robić z tego jakiś problem. Myślę że sporo osób tak do tego podejdzie.

        Aczików nie zbieram, są mi obojętne.

        Pamięta ktoś jaka była awantura jak wchodził Origin z swoimi Exclusivami w 2011 ? Teraz Origin to standard, wielkością do STEAM nie może się równać ale jest i nikomu nie przeszkadza.

        Ja to najbardziej chciałbym zobaczyć treść umowy jaką podpisało Deep Silver z EPICiem i jakie tam są kwoty itp.

        Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -9    

      Opublikowano: 2019-02-03 15:28

      @Lonnger słuszne podejscie, podobnie uważam.
      Jak juz wyzej pisałem kiedys kupowałem HL2 to tez byłem zły że musze posiadac konto na jakims dziwnym portalu i instalowac dziwny program.

      Ludzie przywykli do steama i teraz nagle oburzeni bo ktoś wrecz cos im odbiera nie dając czegos na steama.

      Jak ubi zrobiło uplay to tez było niezadowolenie bo jak to jest ze mają tylko swoje gry w bibliotece.

      Ea tez ma swoją platforme i tez było marudzenie przeciez.

      Ludzie nic nie tracą - jesli zdecydują że nie chcą wspierac epic games to niech gry nie kupują po prostu. przeciez nikt na siłe nikogo nie przyciska do zakupu.
      Ale sens to ma tylko wtedy jesli faktycznie wiedza o co walcza a nie marudzą tylko dla marudzenia bo tak wypada.

      Skomentuj

      1. miedzianek
        Oceń komentarz:

        8    

        Opublikowano: 2019-02-03 16:17

        Sorry, ale porównywanie gier od Ubi czy EA(które notabene też są na Steam) do HL2(gra Valve/właścicieli Steam) i do M:E jest conajmniej nie na miejscu. Wyłączność gier stworzonych przez właściciela/studio danej platformy(HL dla Steam, AC dla Uplay, Fortnite dla Epic)-ok, ale gry robione przez 'niezależne' studia nie powinno się rzucać jako exclusiv...

        Skomentuj

        1. Lonnger
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2019-02-03 17:39

          I to jest interesująca kwestia. Ktoś jest na tyle bogaty, by stworzyć swoją platformę to mu wolno decydować i ewentualnie ograniczać dystrybucję na innych platformach, a malutkim wydawcom już nie?

          Może jako konsumenci nie powinniśmy wpierać pewnych zachowań? Według mnie takie prawa powinni mieć wszyscy. Niech producent zdecyduje co mu się opłaca, a my zagłosujmy portfelami, a nie zorganizowanym bojkotem.

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          -9    

          Opublikowano: 2019-02-03 19:39

          @miedzianek no wlasnie nie masz racji i to co mowisz nie jest argumentem.

          Steam powstał wiele lat temu i wtedy to było wrecz niezrozumiałe bo nawet nie kazdy w domu posiadał wtedy internet. To dopiero było ograniczenie - tylko posiadacze internetu mogli grac w HL2 pomimo że zakupili go na płycie.
          Rozumiesz to?

          Dziś jedynym ograniczeniem dla Ciebie jest fakt że musisz się zalogować na daną platforme. To wszystko.

          Ja nie bronie Epic Store bo i tak tego nie zainstaluje bo metro mnie nie interesuje ale bronie wolnego rynku.
          Jesli Epic Store chce u siebie wrzucić Metro i chce wykupić na rok jako exclusive to absolutnie im sie nie dziwie - taki jest rynek.
          Jesli nie pasuje Ci to i chcesz grac na steam to za rok sobie gre kupisz.

          Biedronka marki które wydaje (jak chocby te pieluszki) to nie jest przez nich stworzona marka - wykupili kontrakt z firmą która produkuje je dla biedronki i tyle.
          Tak samo robi sie z wieloma innymi produktami.

          Chce kupowac zarcie które serwuje mcdonald w biedronce - dlaczego nie moge?
          Też mam się obrazic ze nie moge wszystkiego zrobic w jednym miejscu?
          Chce kupić buty Adidasa to muszę isc do sklepu Adidasa albo isc uwaga ... do sklepu który ma podpisaną umowę z Adidasem tak jak teraz Epic Store podpisało z developerem.

          Pamiętaj - nic sie dla Ciebie nie zmienia. Zagrasz w tą grę na steam ale pozniej. Nie stracisz nic jesli na tym Ci zalezy.

          Tomb raider tez wyszedł tylko w MS store i co? i nic.
          Tez wyszedł tylko na XB.

          GTA5 wyszło najpierw na stare konsole, pozniej na nowe a na PC na szarym koncu. Nie widziałem bys winił Rockstara za to ze dogadali sie z Sony i MS podobnie jak teraz deweloper dogadał się z Epic Store.

          Ta cała fala hejtu jest tylko dla hejtu juz teraz bo tak naprawde to mało komu w ogole zalezy na tym gdzie gra będzie sie znajdowała. Po prostu ludzie buduja pozycję biednego steama jako ofiary a steam ofiarą tu nie jest.


          Miedzianek - ja nie zgadzam się z tym że wiele gier jest TYLKO na steam na wyłącznosc. Nie chce tego.
          Domagam się by były na GOGu - no ale nie sa, sa exami na steam.
          Wiem że nic na to nie moge poradizc ale mozesz chociaz ze mną ponarzekac i na to zeby było mi raźniej.

          Skomentuj Historia edycji

          1. miedzianek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-02-11 22:21

            Gościu, wiesz co to wolny rynek? Epic właśnie go ogranicza-ma monopol na M:E. No, ale co ja będę z trollem rozmawiał

            Skomentuj

    3. miedzianek
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2019-02-03 16:27

      'Teraz jak EU, Ubisoft czy też Rockstar każe zakładać konto na swojej platformie to kręci się nosem, ale zakłada'

      Tylko takie GTA jest również na Steam, tak jak i gry EA/Ubi...

      Skomentuj

      1. Lonnger
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2019-02-03 17:44

        Gdy kupiłem GTAV w preorderze nie zostałem poinformowany o innej platformie. I skoro gry powinny być wydawane wszędzie to czemu nie mogę kupić AC Orginin na GOGu? Ja chcę móc zdecydować gdzie kupię tytuł, a decyduje za mnie producent (Steam/Uplay).

        Muszę pogratulować Valve polityki i pozycji jaką sobie przez lata uforsował. Nie dość, że uzależnił wielu ludzi od siebie ("Jak nie ma na STEAM to nie kupuję"), ale również sprawił, że są dla niego gotowi walczyć. Zwłaszcza, że gier nam nie sprzedają, a tylko możliwość ich wykorzystania, którą zawsze można odebrać.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -6    

          Opublikowano: 2019-02-03 19:44

          Własnie to jest przerazające. Valve nie wykupiło ani nie opatentowało sobie pomysłu tworzenia sklepu online i platformy na własnosc ale jest to w ludziach tak głęboko zakorzenione że praktycznie jak jakas gra nie jest obecna na steam to znaczy ze nie istnieje.
          To jest naprawde zabawne bo wiekszosc tutaj komentujących jest albo za młoda albo w ogole nie zauważyła faku że jak valve wydało HL2 i wymagany był steam to też ludzie narzekali i była fala hejtu,
          Nie chodziło tylko o załozenie konta na steam - trzeba było miec koniecznie internet.

          Skomentuj Historia edycji

    4. Yukko
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-02-03 18:36

      Raczej chodzi o to, że Epic Game Store z funkcjonalnością jest mocno do tyłu za Stemem. Nawet jak ktoś nie ma problemu z kupnem gry tam to musi się liczyć z tym, że jak cokolwiek się stanie z internetem to dupa, nie pograsz bo MUSISZ być online by grać, nie ma zapisów w chmurze, forum, opinii ani nic... Broń Boże żeby graczom się gra nie spodobała i napisali złe opinie w necie.

      Jasne, te lata temu jak Steam wchodził to była to nowość i nagle gry wymagające jakiejś platformy by w nie grać zamiast po prostu zainstalować spotkał się z protestem. Ale po latach ludzie zaczęli widzieć wygody a funkcjonalność platformy rosła nie mówiąc o wszystkich grach w jednym miejscu.

      A teraz? Ja mam na kompie zainstalowanych 5 platform i już nawet mnie szlag jasny trafia na KOLEJNY PODZIAŁ graczy i gier. I nie ma jakiejś opcji by zainstalować JEDEN program który łączyłby je wszystkie. To co się z grami i rynkiem dzieje to woła o pomstę do niebios.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -5    

        Opublikowano: 2019-02-04 01:17

        A jaka platforma od pierwszego dnia była idealna? steam tez nie był i potrzebował wielu lat by dojrzec.
        NO ale kazdy kiedys zaczynal przeciez.

        Czym ma epic store konkurowac ze steamem? jak ma ludzi przyciągnąc?
        jakby ta gra znajdowala sie na obu platformach i kazda gra ktora jest w epic store znajdowala sie na steam to powiedz mi kto by w ogole pomyslał o tym byuzywac epic store?

        Skomentuj

  12. Lara-Croft
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2019-02-03 10:14

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Przecież i tak większość blacharzy "gra" na youtube :D

    Skomentuj

  13. zeniu
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-03 11:38

    Dla producenta to nie problem, liczy się przede wszystkim sprzedaż na konsolach. A że nie będzie czwartej części to można się było spodziewać. Tak jak Wiedźmin skończył się na trzeciej części, autorzy są już "zmęczeni" daną serią i chcą stworzyć coś nowego.

    Skomentuj

    1. zeniu
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-03 11:42

      Ale za ~10 lat można się spodziewać (zarówno w przypadku Metra jak i Wiedźmina) małego come backu i wyjścia jakiegoś spin-offa, oczywiście z już znacznie lepszą grafiką.

      Skomentuj

  14. chotnik2
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2019-02-03 15:14

    1. zrób aferę ze zmianą sklepu na PC na miesiąc przed premierą
    2. ostrzegaj przed konsekwencjami niskiej sprzedaży

    Firma ostrzega przed efektem, który sama wywołała?

    Skomentuj

  15. miedzianek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-03 16:20

    @EDIT
    Do usunięcia

    Skomentuj Historia edycji

  16. Chong-li
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2019-02-03 19:06

    Nie rozumiem tego co to za podejście do konsumenta typu nie będzie dobrej sprzedaży gry to więcej wam nowej na komputery nie zrobimy.Tym sposobem dolali oliwy do ognia i pewnie rozłościli jeszcze więcej osób.
    Moim zdaniem głupie zachowanie jest po obu stronach barykady,kolejna bezsensowna koperkowa afera.Widać jak bardzo ludzie się nudzą.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2019-02-04 01:44

      A przeczytałes oryginalną wypowiedz czy czytasz tylko to jak BMK to interpretuje?

      4A nie ma nic do gadania w tym przypadku - do gadania ma wydawca.
      Na gamer.ru są wypowiedzi 2 developerów.
      Jeden z nich pisze wyraznie ze całkiem mozliwe ze nastepna czesc bedzie exem pod patronatem jednej z konsol ale zaden z nich nie decyduje o tym.
      Po prostu na forum steam ktos przetlumaczyl to google translatorem i dolewaja oliwy do ognia a reszta to podłapuje.
      Jak poczytasz wszystkie wypowiedzi na gamer.ru i to co pisza tez inni użytkownicy to wydzwiek jest zupełnie inny.

      Jeden z developerow po prostu jest rozżalony ze przez pryzmat tego jak wydawca zorganizował model biznesowy oni dostają po tyłku i ludzie bojkotują ich pracę którą naprawde dobrze wykonali z pełnym zaangażowaniem.


      Skomentuj Historia edycji

      1. Chong-li
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2019-02-04 10:32

        @kitamo tak przeczytałem ale w dwie godziny po napisaniu mojego komentarza na który odpowiadasz nie mniej jednak podtrzymuje to co napisałem że ludzie się nudzą i dlatego wybuchła ta koperkowa afera a druga sprawa rozumiem rozżalenie tego człowieka,teraz żadne sprostowania nic nie dadzą jak społeczność graczy się uprze to nic już do nich nie dociera mleko się rozlało.
        Sam zakupię grę po premierze i nie zwracam uwagi na to wszytko co się wokoło niej dzieje bo jak mówię jest to dla mnie głupotą no ale wiesz młodzi ludzie zawsze się muszą na czymś wyładować.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2019-02-04 11:30

          Tak tylko ze ludzie wyładowali swoją złosc na developerze który nie ma nic wspolnego z decyzjami biznesowymi.
          Zamiast wylać żale wprost do wydawcy to wszedzie jadą po developerach a najlepszym przykładem jest chocby zanizanie ocen poprzednim grom.
          To po prostu głupota ludzie ale skąd to sie bierze - a własnie z takich portali jak benchmark miedzy innymi gdzie zamiast sprobowac samodzielnie cos przeczytac to lecą od razu jak muchy do wiadomo czego i pisza o tym w sposób wrogi dla developera.
          Po przeczytaniu całosci jego wypowiedzi sam bym był zadowolony gdyby metro juz nigdy na PC sie nie pojawiło bo chłop ma 100% racji w tym co pisze.

          Kowal zawinił a cygana powiesili.

          Skomentuj

  17. Damian Szymański
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2019-02-03 19:40

    Dla mnie to po prostu strzał w kolano, a jeszcze nowe DRM zostało złamane... Oczywiście, to prawo dystrybutora gdzie będzie swoją grę sprzedawał. Jednak wiele osób poczuło się przez tę decyzję zwyczajnie oszukanych.
    Po pierwsze, wiele osób kupiło preordera na Steam, chociaż dostaną dostęp do gry, to jednak było to zagranie nie fair. Widziałem już wiele gier, które na jednej platformie były aktualizowane regularnie, a na innej gra była bez aktualizacji od dwóch lat. Oczywiście, myślę, że w przypadku tego typu gry, twórcy raczej wywiążą się ze swoich deklaracji ale jednak wprowadza to pewien niesmak. Jeżeli już mieliby ominąć Steam, to powinno to zrobić od początku, zanim rozpoczęli sprzedaż na Steamie.
    Samo działanie Epic, pomijam - wszakże każdy ciągnie rzepkę w swoją stronę, to jednak do samej firmy EPIC nie mam zaufania. Ich decyzje, ostatni brak konsekwencji, kulejącą support, którego praktycznie nie ma. Sam sklep chyba nawet bez regionalnych cen, a także samo podejście do klienta na zasadzie "żryj, a jak ci się nie smakuje to wyp*, podejście w stylu cały świat, jest zły tylko nie my" - to z pewnością nie zachęci ludzi do ich usług,
    Wracając jednak do samej gry. Polityka DeepSilver i wymuszanie na graczach odpowiedniego zachowania może im się odbić czkawką. W końcu tutaj powinien liczyć się komfort gracza, a nie wydawcy. To wydawcy dwoją się i troją aby więcej osób kupiło ich grę. Co robi DS? Kupujecie na Epic Store albo nie zagracie, to nic, że wiele osób nie ludzi korzystać z wielu usług, woli mieć jedną jak Steam. Dodatkowo wrzucili do gry najnowsze DRM Denuvo - myśląc, że zatrzymają piractwo. Sęk w tym, że DRM jedynie uprzykrza życie osobom, które za grę zapłaciły. Piraci i tak dostaną za darmo - pod warunkiem, że w ogóle zechcą. W dodatku ostatnio właśnie złamano wspomniane Denuvo w najnowszej wersji, a więc tej samej z której ma korzystać Metro. Myślę więc, że tego typu straszenie "jak nie kupicie gry, to więcej na PC kolejnych części nie będzie" wywoła przeciwny efekt. Ludzie gry nie kupią, zbojkotują ją. Spora część pobierze pirata, inni poczekają rok, aż trafi na Steam i kupią podczas wyprzedaży -75%. A DeepSilver dostanie czkawki...

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -8    

      Opublikowano: 2019-02-03 19:46

      z preordera mozesz zrezygnowac.

      DeepSilver nie dostanie zadnej czkawki - 90% dochodu bedzie pochodziło z rynku konsolowego.

      Skomentuj Historia edycji

  18. spinal25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-03 20:50

    Mam launchery kilku firm i dla mnie nie ma problemu
    Kupuję na takiej gdzie jest taniej ten sam tytuł
    a Steam niech wpierw dokończy Epizod 3 do HL2 a potem to może roszczenia składać ...

    Skomentuj

  19. ardianox
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-04 08:45

    Gra powinna być wypuszczona tam gdzie jest to możliwe, a klient powinien mieć możliwość wyboru... kto chce kupi na epicu, a kto nie poczeka na steam tyle xD ja osobiście poczekam i chętnie za rok przytulę pełną wersję z dlc itp itd jak kiedyś z exclusivami na konsole, gdzie na wersję pc trzeba było czekać rok albo więcej.

    Skomentuj

  20. fallen
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-02-04 09:48

    Gra się sprzeda. Za rok.
    Skoro developer nie widzi problemu w tak długim oczekiwaniu, to ja też go nie widzę. Jeśli gracze mają czekać na grę rok, to niech developer rok czeka na kasę. Proste.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-02-04 11:32

      TO NIE DEVELOPER - ludzie, nauczcie się ze wydawca i developer to nie to samo.

      Skomentuj

  21. BILInek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-04 10:32

    Ja tez wstrzymam sie z zakupen tylk oza idiotyczny ruch dystrybutora ..... nie mam ochoty miec epic store na kompie i .

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-02-04 11:33

      hehe dokładnie tak.
      Bojówki dosłowie sie tworzą

      Skomentuj

  22. Chong-li
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-02-04 11:06

    @JanuszJestem ogólnie ludzie z natury uwielbiają nagonki na coś lub na kogoś takich faktów w historii ludzkości jest sporo.
    Jak ludzie się nudzą a szczególnie młodzi ludzie to zawsze wywołają jakąś burdę żeby tylko coś się działo inaczej tej sytuacji nie można nazwać tylko zwykłą awanturą i koperkową aferą.Dla mnie bezsens po całości.
    Tego już się nie da zatrzymać teraz muszą się znudzić tą całą "demonstracją" żeby to przeminęło z wiatrem.

    Skomentuj Historia edycji

  23. xbk123
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-04 11:09

    Debilizm sięgnął zenitu. Bojkotować to można producenta kiełbasy, który wrzuca do niej mięso z tygodniowych leżaków. Bo on faktycznie jest oszustem, szkodzi ludziom, a jego produkty są niebezpieczne. Ale tutaj? To działanie na szkodę studia, które nie zrobiło nic złego. Zawsze miałem zerowy szacunek do zmasowanych akcji internetowych, bo tłum z zasady nie myśli, tylko kieruje się emocjami. Jeśli ta akcja im zaszkodzi to zdecydowanie powinni olać wersję pc kolejnej części.

    Skomentuj

  24. Makkk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-04 12:24

    O ile nie trudno zgodzić się z kwestią dominacji konsol pod kątem sprzedaży gier, o tyle na Twoją prośbę odpowiadam:
    Half-Life 2.

    Nie mam poparcia w żadnych liczbach, ale jest to niewątpliwie gra, która w dużym stopniu przyczyniła się do popularyzacji Steama.

    PS. to oczywiście odpowiedź do xbk123, ale benchmark postanowił mnie wylogować w trakcie dodawania komentarza ;)

    Skomentuj Historia edycji

    1. xbk123
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-04 14:11

      To było 15 lat temu ; - ) I nie mówimy o popularyzacji steam`a, tylko o tym na jaką platformę sprzedaje się dzisiaj najwięcej. Trzeba też mięć na uwadze fakt, że hl2 wydany był inaczej niż dzisiejsze multi. Najpierw jako exclusive na PC, po roku na Xbox, po 3 latach na pojawiające się na rynku X360/PS3. Później jeszcze tylko Crytek zrobił exa na PC - Crysis, po czym sami zwiali na konsole, bo stwierdzili, że tam się robi prawdziwe pieniądze.

      Skomentuj

      1. Makkk
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-02-04 22:52

        To nic - chciałeś najlepiej sprzedającą się multi platformę na PC - dostałeś ;p

        Z cała resztą się zgadzam - większe pieniądze zarabia się na wydaniach konsolowych, stąd exclusivy pokroju RDR i RDR2.

        Skomentuj

  25. Prototype1982
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-04 14:03

    Najlepiej jak microsoft stworzył jakiegos klienta do obsługi gier.Gdzie wystarczy wpisac kod z gry i gitara bez instalacji całego syfu.Jeszcze z dwa lata i bydymy mieli z dwa pulpity z klientami zeby jedna gierka pograc.A co do opini steam czy epic store to oczywiscie ze steam bo gierke kupie na allegro(do przykłady re2 120 zeta kilka dni po premierze) i aktywuje na steam a na epic store tak juz nie zrobimy.

    Skomentuj

  26. adamgr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-04 19:56

    A mi ta wisi czy Steam czy inna platforma.
    Steam żeruje na producentach wykorzystując naiwność graczy.

    Skomentuj

  27. zbiku90
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-04 20:57

    1. Wycofaj wyczekiwaną grę AAA z najbardziej popularnej na świecie platformy
    2. Uzależnij powstanie kolejnych części na PC od sprzedaży tego tytułu

    Nie mam pojęcia jak to skomentować, przecież to jawny strzał w stopę i świadoma utrata niemałych zysków. Mnie osobiście o wiele wygodniej jest mieć wszystkie gry w jednym miejscu i jeśli tylko jest możliwość to kupuję na steam. Mam też trochę tytułów na origin i uplay ale zauważyłem że prawie wcale ich nie odpalam bo po prostu o nich zapominam. Nie jestem zwolennikiem monopolu ale w kwestii launcherów to im mniej tym lepiej.

    Skomentuj

  28. Marc1n
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-05 11:28

    Ktoś pisze - 'włączenie launchera nie jest problemem'. No nie jest tylko włączenie launchera to często nie jedyna rzecz...

    Przykład z przed miesiąca:
    Mam Origin Access, pograłem sobie w BF V przed krótko przed i po premierze kończąc to co mnie interesowało - misje fabularne. Jak większość pewnie wie - ostatnia misja wyszła miesiąc po premierze. Wtedy ją ściągnąłem ale nie miałem czasu skończyć.
    W styczniu w końcu miałem trochę czasu żeby pograć - odpalam Origina a ten pobiera 20GB patcha do BF V. Z kilku godzin które miałem pograłem może 40 minut, resztę zajęła aktualizacja. Kilka dni później chcę kontynuować misję - Odpalam Origina i kolejne kilkanaście GB do pobrania. Znowu wiele nie pograłem...

    I to nie jedyna taka sytuacja - to samo z Uplay, to samo na Steam. Teraz każda gra krótko po premierze dostaje spore patche więc musiałbym mieć jednak odpalone wszystkie launchery tak czy siak.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-02-05 13:36

      A moze musisz z internetu mobilnego o predkosci 100kb/s zainwestowac w normalne łącze?
      20GB patch?
      Ide do kibelka na silku wracam i gram. Tak to mniej wiecej w cywilizowanym kraju wyglada.

      Jak dla Ciebie problemem jest ze producent łata swoje produkty to ja naprawde nie rozumiem - problem pierwszego swiata.

      Trzeba było sobie launchery zostawic włączone to by sie te patche sciagaly a jak bys chcial grac to by bylo wszystk ona cacy

      Skomentuj

  29. TitoBandito01
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-05 17:54

    Epic Shit Sore? Niet. Skoro nie ma na steamie to wujek torrent będzie pomocny. A Epic niech se wydaje swoje gnioty (ile ich ma - 2, czy może 3? LOL!).