Na topie

Niemcy kontra Facebook - ciąg dalszy

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Bezpieczeństwo Tematyka: Facebook Prywatność

Bild donosi, że w ciągu kilku najbliższych tygodni niemieckie władze „zaproponują” Facebookowi nowe zasady gry. Celem zmian jest ochrona prywatności użytkowników tego najpopularniejszego na świecie portalu społecznościowego.

 • Niemcy kontra Facebook - ciąg dalszy
A A

Niedawno wymienialiśmy powody, dla których warto usunąć konto na Facebooku, a troska o prywatność była jednym z najważniejszych. Nasi zachodni sąsiedzi chcą jednak, by to nie tylko sami użytkownicy musieli dbać o swoje bezpieczeństwo, ale też by właściciel usługi miał ograniczone pole działania. Bild donosi, że niemieckie władze pracują nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, które zabronią firmie Marka Zuckerberga gromadzenia sporej części danych o osobach, które jej zaufały.

Niemieccy rządzący są zdania, że Facebook nadużywa swojej pozycji lidera w sektorze mediów społecznościowych: nie tylko gromadzi więcej informacji niż potrzebuje do prawidłowego działania i oferowania atrakcyjnych usług, ale też wykorzystuje te dane w celach niekoniecznie odpowiadających użytkownikom – przede wszystkim reklamowym (i biorą w tym udział zewnętrzne firmy). Przedstawiciele portalu nie zgadzają się z tymi zarzutami i zapowiadają obronę swojego stanowiska. 

Facebook logo

Mimo że sprawa jest w toku, władze Niemiec chcą, by Facebook jak najszybciej miał mniejsze pole działania, przynajmniej jeśli chodzi o użytkowników zza naszej zachodniej granicy. Nie chodzi nawet o sam zakaz gromadzenia danych, lecz o ustalenie zasad dotyczących sposobów ich zbierania oraz tego, w jaki sposób są one powiązane z kontami konkretnych użytkowników. 

Mają również pojawić się szczegółowe wytyczne na temat udostępniania tych informacji, także między własnymi aplikacjami (a przypomnijmy, że do Facebooka należą między innymi równie popularne serwisy Instagram i WhatsApp). Kontrowersje wzbudza też zbieranie danych osób, które nie są częścią facebookowej platformy. 

Szczegóły na temat tego, jakie działania społecznościowy gigant będzie musiał podjąć, mają pojawić się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Czas pokaże, jak zakończy się ta sprawa i czy władze innych krajów podążą ścieżką wytyczoną przez Niemców.

Źródło: Reuters, Engadget. Fot./ilustracje: TheDigitalArtist/Pixabay

Odsłon: 3386 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. jarekzon
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-01-14 11:18

  Troska o prywatność ha ha ha :))))

  Skomentuj

  1. sabaru
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-14 12:44

   Też mnie to bawi.

   Skomentuj

 2. axelbest
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-01-14 12:25

  Zakładam, że wszystko skończy się na tym, że niemcy dostaną na swoich kontach nowy regulamin do zaakceptowania, w którym opiszą do czego wykorzystują ich dane i tyle. Regulamin będzie miał kilkadziesiąt stron bełkotu prawniczego i nikt go nie przeczyta poza urzędasami.

  Skomentuj

 3. sn00p
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-14 15:11

  Facebook pociągnie jeszcze max 10 lat. ludzie masowo z niego uciekną. Tak już było z Myspace i z naszą polską NK. Nic nie trwa wiecznie.

  Skomentuj Historia edycji

 4. Michał 06
  Oceń komentarz:

  -9    

  Opublikowano: 2019-01-15 00:52

  Hitler też chciał zaproponować nowe zasady gry ale całemu światu :P

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!