Na topie

Dlaczego warto usunąć konto na Facebooku? 10 powodów

Autor:
Patryk Szczepaniak

więcej artykułów ze strefy:
Internet

Facebook oraz inne media społecznościowe mają zdecydowanie więcej wad niż zalet. Przedstawiamy 10 powodów dlaczego warto usunąć Facebooka.

 • Dlaczego warto usunąć konto na Facebooku? 10 powodów | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4

dobry

 

A A

Niecałe 13 lat minęło odkąd na Facebooku pojawił się pierwszy post. Biorąc pod uwagę, że jego właściciel - Mark Zuckerberg (który notabene w tamtym czasie go ukradł) stał się 5. najbogatszym człowiekiem na świecie i jedną z najbardziej wpływowych osób w historii, trzeba przyznać, że Facebook osiągnął ogromny sukces. To prawdziwy "american dream" - historia od pucybuta do milionera, przepraszam - miliardera. 

TheFacebook - początek portalu
TheFacebook - początek portalu

Zakładając konto na Facebooku w 2010 byłem zachwycony. W porównaniu do popularnego wtedy serwisu społecznościowego nasza-klasa.pl był to krok milowy! Kiedy na "nk" mieliśmy ograniczenie miesięczne ilości uploadowanych zdjęć do 1 megabajta, Facebook pozwalał wrzucać je bez ograniczeń. I tablica! Tablica była świetna! Dzięki niej Facebook nie był nudny i mogłem na nim spędzać całe dnie oglądając co raz nowsze zdjęcia znajomych. 

Facebook - wygląd portalu z 2011 roku
Facebook - wygląd portalu z 2011 roku

W ostatnich latach "Facebook nie jest cool". Wciąż wyciekają informacje, że Facebook sprzedaje dane użytkowników, pozwala z nich korzystać innym firmom, manipuluje naszymi decyzjami politycznymi czy testuje algorytmy zmieniające nasze samopoczucie. Oprócz tego liczba reklam jest przytłaczająca. Przedstawiam 10 powodów dla których warto zrezygnować z korzystania z Facebooka.

1. Facebook sprzeda wszystkie informacje o Tobie

Na początku grudnia 2018 brytyjscy parlamentarzyści ujawnili informacje, że Facebook od 2012 roku wchodzi w partnerstwo z serwisami jak Airbnb, Netflix, Lyft czy Hot or Not, na mocy którego otrzymują oni dostęp do danych użytkowników w zamian za wielkie pieniądze. W ponad 250 stronach korespondencji między Facebookiem oraz wyżej wymienionymi portalami ujawniono również, że Mark Zuckerberg zastanawiał się co w sytuacji, kiedy udostępniane dane wyciekną. 

Kampania Donalda Trumpa na Facebooku
Kampania Donalda Trumpa na Facebooku

W maju 2018 roku było głośno o sposobie wygrania wyborów przez Donalda Trumpa. Facebook sprzedał dane ponad 50 milionów użytkowników firmie Cambridge Analytica. Ta na ich podstawie firma stworzyła profile psychologiczne wyborców i serwowała im reklamy dopasowane do ich charakterów i preferencji, tak aby Trump w ich oczach wydawał się idealnym kandydatem.

Niedawno ujawniono również, że twórcy aplikacji na Facebooka mają dostęp nie tylko do danych użytkowników aplikacji, ale i do danych ich znajomych, jeżeli tylko zapłacą odpowiednią sumę pieniędzy. 

Przesłuchanie Marka Zuckerberga przez Kongres USA
Przesłuchanie Marka Zuckerberga przez Kongres USA

To tylko trzy ostatnie afery, o których dowiedziała się opinia publiczna. Trzeba zastanowić się ile jest takich, o których nie wiemy, bo nie wyciekły. Warto dodać, że podczas przesłuchania w Kongresie USA właściciel Facebooka zarzekał się, że nie sprzedaje żadnych danych.

2. Facebook podsłuchuje

Zauważyliście, że przyjeżdżając do innego miasta nagle na tablicy wyświetlają się reklamy miejscowych knajp lub atrakcji? To dlatego, że Facebook wykorzystuje informacje gdzie jesteśmy i z chęcią udostępnia ją reklamodawcom. Nawet jeżeli uważacie to za nieszkodliwe, to wiedzcie, że powstała wtyczka do Chrome’a - Marauder’s Map, dzięki której można zobaczyć gdzie aktualnie są Wasi znajomi z dokładnością nawet do 1 metra - oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Oprócz tego Facebook wykorzystuje takie informacje takie jak zainteresowania, wiek, wyznanie, orientacja seksualna, wykształcenie, zawód, branża w której pracujecie, odwiedzane strony (poczytajcie o Facebook Pixel), ulubione jedzenie, ulubione filmy i wiele więcej, aby wyświetlić Wam odpowiednie reklamy.

Facebook szpieguje

Oczywistym jest, że Wasze wiadomości i rozmowy na Messengerze są wykorzystywane do tworzenia profili zainteresowań i sprzedawania ich reklamodawcom. Oczywistym jest również, że są one śledzone - wiadomo to choćby dlatego, że Facebook analizuje Wasze wiadomości w celu sprawdzenia czy nie jesteście przestępcami, bądź terrorystami i w razie stwierdzenia, że możecie być potencjalnie niebezpieczni przekaże całą korespondencję odpowiednim służbom. Poważniejszy problem mają użytkownicy Androida. Aplikacja Facebook pozwala sobie podsłuchiwać Wasze rozmowy nie tylko na Messengerze, ale również telefoniczne. Tak samo ma się sytuacja z wiadomościami SMS na Andku. 

3. Facebook doskonale wie jak wyglądasz

Wrzucaliście ostatnio zdjęcie na Facebooka? Coś Was wtedy zaskoczyło? Może po wysłaniu zdjęcia Facebook sam oznaczył na zdjęciu Was i znajomych? Ale jak to się stało? Niedawno Facebook rozpoczął korzystanie z algorytmu rozpoznawania twarzy. Mark Zuckerberg chwali się, że działa on z 98% skutecznością. Teoretycznie nic w tym złego, ale kto wie w jaki sposób można go wykorzystać lub już się go wykorzystuje. 

Facebook - rozpoznawanie twarzy
Facebook - rozpoznawanie twarzy

4. Facebook ogłupia i uzależnia

Ile razy zdarzyło się Wam przesuwać tablicę w dół bez celu? Wciąż jednak niczego na niej nie znajdujecie. Siedzicie, scrollujecie i marnujecie swój czas. Wstajecie - odpalacie Facebooka, nudzicie się w pracy lub szkole - Facebook, jedziecie autobusem - Facebook, siedzicie ze znajomymi - Facebook, kładziecie się spać - tylko jeszcze sprawdzicie Facebooka. Tak, to już jest uzależnienie. Wiele osób marnuje na przesuwaniu w dół mnóstwo czasu. Czas poświęcony na oglądanie, lajkowanie, udostępnianie i komentowanie można wykorzystać na znacznie lepsze sposoby. Zdziwicie się ile czasu zyskacie usuwając Facebooka. W 2013 przeprowadzono kampanię "Wyloguj się do życia". Wciąż jest aktualna.

5. Facebook kontroluje nastrój

Wydaje się to jakiś totalnym scince-fiction, ale… to prawda. W 2014 roku ujawniono, że Facebook manipuluje naszymi zachowaniami. - Ale niby jak to robi? - zapytacie. W bardzo prosty sposób - wyświetlając na tablicy treści o konkretnym zabawieniu. Wypadek w mieście w którym mieszkasz, przestępstwa w okolicy, chore dziecko - kilka konkretnych informacji i nagle jesteście... smutni. Pamiętajcie, że to algorytmy decydują o tym co widzicie na swojej tablicy. W podobny sposób pobudzano w użytkownikach Facebooka "chęć do zakupów" i programowano inne zachowania. 

Facebook - kontrola nastroju

6. Facebook nie jest taki fajny jak kiedyś

Wpadasz na fejsa i widzisz co nowego u znajomych - fotki, statusy, związki. Pamiętacie to jeszcze? Pewnie pamiętacie i również za tym tęsknicie. Powiedzmy to głośno - Facebook już nie jest fajny. Korzystanie z niego to bardziej przyzwyczajenie niż przyjemność. Dziś Facebook to reklama (czasem AdBlock blokuje ich nawet ponad setkę!), post dużej marki np. Coca Cola, reklama, post z jakiegoś fan page, reklama, mem, reklama, post z innego fan page, post innej dużej marki np. Zalando, reklama. Tak to naprawdę wygląda. Przeanalizujcie swoją tablicę. Dokopanie się do zdjęcia, które wstawili znajomi wiąże się z mnóstwem czasu poświęconemu na scrollowanie.

Facebook - uzależnienie

 

7. Facebook powoduje depresje i zaburzenie psychiczne

Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu mediów społecznościowych na nasze życie. Niestety żadne nie dały pozytywnych rezultaltów. Naukowy z University of Pittsburgh zbadali 1787 osób w wieku od 17 do 32 lat. Badani korzystali z social mediów średnio jedną godzinę dziennie logując się przy tym około 30 razy w tygodniu. Rezultalt? U aż 25% zauważono objawy depresji. Naukowcy z Sovereign Health Group zauważyli, że korzystanie z social mediów powoduje niepokój, większą ilość negatywnych emocji, trudności z zasypianiem i zmniejsza poczucie własnej wartości.

Facebook - depresja

Największę zabużenia psychiczne powoduje jednak nie Facebook, a Instagram. Jest to spodowodowane faktem, że świat jaki oglądamy na Instagramowych zdjęciach jest niezwykle utopijny - pokazywane tam są najpiekniejsze urywki życia, wyretuszowane opalone ciała, najdroższe hotele i pyszne jedzenie - to wszystko powoduje, że nasze życie wydaje się nudne i szare. Co za tym wszystkim idzie Instagram jest ojcem wielu załamań nerwowych, braku akceptacji i depresji.

Facebook - smutek

8. Instagram to też własność Facebooka

Łapy Facebooka sięgają niezwykle daleko i nie tylko ze względu na deale i umowy z rządem. Wcześniej wspomniany Instagram jest własnością Facebooka. W 2012 roku został kupiony przez Marka Zuckerberga za kwotę miliarda dolarów. Wszystko co na nim umieszczamy również trafia na serwery Facebooka, a nasze dane są wykorzystywane w dokładnie ten sam sposób co w przypadku Facebooka.

Instagram
Instagram

To jednak nie wszystkie portale społecznościowe w rękach Marka Zuckerberga. Facebook jest również właścicielem popularnego komunikatora WhatsApp. Ten został zakupiony przez Facebooka w 2014 roku za 16 miliardów dolarów. WhatsApp, podobnie jak Facebook, Messenger oraz Instagram również zbiera i sprzedaje dane użytkowników. Mając trzy tak wielkie aplikacje (FB, IG i WA) Facebook wie o nas bardzo dużo.

WhatsApp
WhatsApp

9. Facebook cenzuruje

Ban za zdjęcie rowera i post „Pedał mi się zepsuł w rowerze.”? Serio? Tak. Algorytm stwierdził, że post ma na celu obrazę osób innej orientacji seksualnej i zablokował jego autora. Blokowanych jest również mnóstwo innych treści godzących w politykę poprawności politycznej. 

Od 2018 bana można również dostać za słowa (po zgłoszeniu do moderacji): głupi, brzydki, niedorozwinięty, upośledzony, puszczalski. Ponadto niedawno ujawniono, że moderatorów Facebooka poucza się, że wiele treści nacechowanych erotycznie ma na portalu pozostać, a nawet być promowane, bo… przyciągają uwagę użytkowników. 

Ministerstwo Cyfryzacji - Facebook
Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienie z Facebookiem

28. listopada 2018 polskie Ministerstwo Cyfryzacji dogadało się z Facebookiem. Użytkownicy będą mogli złożyć wniosek do polskiego urzędu o sprawdzenie czy ich konto zostało zablokowane słusznie. Jeżeli ten urząd stwierdzi, że ban był niesłuszny, to Facebook odbanuje użytkownika. Że co?! Że na to idą moje podatki?! Czy aby napewno zmierzamy w dobrą stronę, jeżeli powstaje państwowy urząd zajmujący się banami na prywatnym portalu?!

Jeżeli już jesteśmy przy cenzurze to warto wspomnieć, że nie jesteście w stanie wysłać znajomemu na Messengerze linku do PornHuba. Nie mówimy o nielegalnych treściach, spamowaniu wszystkim linkiem czy wstawieniu na tablicę, lecz o wysłaniu w prywatnej wiadomości linku do filmu na PornHubie. Spróbujcie. Nie ma takiej możliwości. Podobnie jest z wieloma innymi stronami. Cenzura pełną gębą.

10. Facebook zamyka nas w bańce

Co jest celem Facebooka? Abyśmy obejrzeli jak najwięcej reklam i postów sponsorowanych (wtedy Zuck zarobi więcej pieniędzy). Jak doprowadzić do obejrzenia największej ilości reklam? Oczywiście chodzi o to, abyśmy spędzali na Facebook możliwie najwięcej czasu. W tym celu Facebook tworzy hermetyczne bańki, w których nas zamyka. Na tablicy wyświetlane są posty zgodne z naszymi poglądami politycznymi i religijnymi, treści które lajkowaliśmy wcześniej. Nasz opinie odbijają się do nas echem ze zdwojoną siłą. W ten sposób nie docierają do nas prawdziwe zdania ludzi o innych poglądach.

Facebook zamyka nas w bańkach

Drodzy Czytelnicy! Uważam, że zaszło to zdecydowanie za daleko. Stąd też popularność akcji #deletefacebook. Wielu ludzi dołączyło do akcji i usunęło konto na Facebooku m.in.  Elon Musk (twórca PayPala, Tesli i SpaceX) czy Brian Acton (założyciel WhatsAppa). 

#deleteFacebook

Mark Zuckerberg to zły człowiek, który nawet nie próbuje ukrywać, że liczą się dla niego tylko własne pieniądze bez względu na konsekwencje. W ramach dygresji dodam tylko, że bardzo przeraża mnie widok dzieci w szkolnym korytarzu, siedzących obok siebie na przerwie i piszczących ze sobą na Facebooku zamiast normalnie rozmawiać.

Zachęcam, aby poważnie rozważyć opcję usunięcia Facebooka. Dla wielu osób może to być trudna decyzja, ale uważam, że wtedy tak naprawdę uda nam się wrócić do żywych. Kto ma się z nami skontaktować, ten z pewnością ma numer telefonu lub wie gdzie mieszkamy.

Żródła: alphr.com, independent.co.uk, cnn.com, gov.pl, wp.pl, salon.com, cnet.com, nypost.com, gizmodo.com, entrepreneur.com, lifehack.org, businessinsider.com, eonline.com, wyborcza.pl

Odsłon: 23651 Skomentuj artykuł
Komentarze

48

Udostępnij
 1. Wenezo
  Oceń komentarz:

  33    

  Opublikowano: 2019-01-04 16:59

  Popieram !

  Skomentuj

  1. deseczka
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2019-01-04 19:27

   E tam mam fejsa od czasów kiedy jeszcze nie był popularny w Polsce, mam tam tylko tych znajomych których chcę mieć i dobrze ich znam. Kilka profili marek które mnie interesują. Nie mam udostępnionego ani jednego własnego zdjęcia. Wchodzę raz na kilka dni i w maks 5 min przejrzę całą tablicę. Mógł bym kontynuować, ale chodzi mi tylko o to, że to tylko narzędzie w naszych rękach i my decydujemy jak wpływa na nasze życie.

   Skomentuj

  2. gostek2012
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-01-07 15:24

   dodam, że fb może nam zablokować konto i nie ma wtedy nawet serwisanta, z którym można by się skontaktować, więc jak najdzie kogoś ochota na fb to niech lepiej pomyśli

   Skomentuj

 2. musslik
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-04 17:03

  Problemy 1 świata...

  Skomentuj

 3. Kuciem
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-04 17:31

  Fejsbuk wie o nas tylko i az tyle... ile sami mu 'powiemy'.
  Mam, uzywam od lat i co? Nie widze tam ani reklam pode mnie, ani politycznych akcji, ani dobierania humorow, ani mnie nie sledzi (oczywiscie, ze probuje ale mozna to zatrzymac). Nie powoduje u mnie depresja, zaburzen ani tym bardziej nie zamyka mnie w bance.

  Fejsbuk natomiast ma znamiona religii. Wylapuje slabe umysly (latwowierne) i wykorzystuje to do swoich celow. Nie ma co sie dziwic, za darmo ta strona nie dziala.

  Pamietajcie, NIE ma nic za darmo. Jesli ktos nie chce od Was pieniedzy tzn ze zabiera cos innego co bedzie w stanie przekuc na pieniadze.

  Skomentuj Historia edycji

  1. HomeAudio
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2019-01-04 17:40

   Dokładnie! Co z tego że FB dowie się o mnie że lubię pieski rasy Maltańczyk lub że gram w Elite Dangerous? Co z tego że wie że dzisiaj jestem we Wrocławiu? Niech sobie wykorzystują te informacje, niech to dalej udostępniają! Jedyny minus FB to dziwny sposób cenzurowania... i wpływ na "podatne" jednostki. Ja sam kompletnie nie widzę problemu z tym medium społecznościowym - dla mnie to kolejne źródło różnego typu informacji... i w sumie tyle :)

   Skomentuj

  2. Sharimsejn
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-04 23:31

   Na razie nie ma nic co krzywdziło by cię personalnie ale w przyszłości kiedy ludzie będą pchani w skrajność i zbuntują się to nie będą mogli tego napisać publicznie bo w tym wypadku usuną twoje konto, a idąc nawet dalej BYĆ MOŻE zapuka do ciebie policja za to, że źle wyrażasz się o swoim rządzie. Chociaż podobne przypadki już mają miejsce na świecie kiedy do jakiegoś hejtera puka policja, a może to iść jeszcze dalej.

   Skomentuj

   1. Kuciem
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-05 02:20

    O to to to to!
    No wlasnie, a dlaczego bys tylko chcial hejtowac?
    Ja nie pisze takich bzdur i sie nie udzielam, wiec:
    a) nic mi sie w tym temacie nie wyswietla
    b) nikt do mnie nie zapuka

    Poza tym... nie podoba sie? Nie korzystaj. Caly czas nie rozumiem dlaczego ludzie tylko narzekaja i narzekaja. Skonczcie pisac/czytac i bedzie swiety spokoj skoro nie wyrabiacie nerwowo.

    Skomentuj

   2. HomeAudio
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-01-07 16:50

    "... zapuka do ciebie policja za to, że źle wyrażasz się o swoim rządzie ..."

    Ale co moje upodobania w zakresie gier czy innych pierdół ma do tematów politycznych? Uważasz że policja do mnie zapuka ponieważ rozbiłem się o jakąś stację w Elite?... raczej wątpię.

    "...ale w przyszłości kiedy ludzie będą pchani w skrajność i zbuntują się..."

    O jakim pchaniu mnie w skrajność piszesz? FB to nie miejsce do walki ze wszystkim i wszystkimi - a jeśli chce się walczyć GDZIEKOLWIEK to zawsze trzeba liczyć się z konsekwencjami.

    ...zresztą - tak jak już pisałem: FB to tylko jedno z wielu zaśmieconych mediów. Jeśli dla kogoś FB to całe życie - to ja tutaj widzę POWAŻNY problem.

    Skomentuj

  3. pablo11
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-01-05 02:42

   Trudno być nie śledzonym przez facebooka. Ma on wtyczki tropiące na bardzo wielu stronach. Nie wiem na ile Ghostery jest skuteczne.
   Chrome domyślnie udostępnia mu Twój mikrofon bez pytania. Aplikacja facebook i Messanger praktycznie wszystko. Poza tym nawet przy blokowaniu ciastek i próbach blokady facebook ma sporo danych nt. Twojego kompa. NSA ma bazy Google Amazona Facebooka i kij wie kogo jeszcze, bo jak grzyby po deszczu pojawiają się amerykańskie Launchery z antycheatami chcące działać w tle systemu cały czas, nawet po wyrzuceniu z autostartu. Chrome ma wbudowanego ,,antywirusa".
   Anonimowość w internecie najprościej uzyskać jeśli nigdzie nigdy się nie założyło konta ze swoimi danymi i nie logowało się z urządzenia na konta powiązane z Twoimi danymi. Czyli np. zapłaciłeś kiedyś za coś np grę na steamie/Epic, abonament na Netflixie, subskrypcje na Twitchu itp. bezpośrednio z karty/przelewem lub przez paypalla.

   Czyli reasumując anonimowość prawie nie istnieje.

   Skomentuj

  4. pablo11
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2019-01-05 03:09

   Nie muszę być Facebookiem. Masz prywatnie Nokię 7.1 wcześniej A5 2016 w Tmobile, Lapka Lenovo. Jesteś graczem, fanem Esportu, grasz m.in. w Overwatcha, nie przepadasz z Ubi. Korzystasz z Chrome. Pracujesz w biurze
   Nie kupujesz przez internet. Pochodzisz ze wschodniej/południowo wschodniej Polski.

   Jako algorytm reklamowy zaproponuje Ci STSa, telefon ze średniej półki w media expert, karnet na siłownie.

   Skomentuj

   1. Kuciem
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-01-07 23:59

    Niezle, przeleciales komentarze. Tylko widzisz, to jest wlasnie roznica, wiesz o mnie szczatkowe bzdety. Z reklama to chyba tylko z karnetem ewentualnie bys trafil.
    Jednak najwazniejsze, ze nadal nie masz o mnie najmniejszego pojecia: ani jak wygladam, ani numeru telefonu, ani gdzie bylem na wakacjach, ani historii mojego zycia czy moich znajomych. Na moim koncie na fejsiku rowniez sie tego nie doszukasz (a nawet tego czego mozesz sie doszukac tutaj). Dlatego nie musze obawiac.

    Skomentuj

  5. qwerty
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-01-06 10:18

   Gówno wiesz. Nie mam tam konta, ale mają mój adres e-mail i nr tel. Skąd? Wystarczy, że znajomy ma zainstalowaną aplikację i z automatu przyzna uprawnienia do kontaktów i sms.

   Skomentuj

 4. Kerebron
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-04 17:56

  "zdjęcie rowera" O_o

  Skomentuj

 5. jewgienij
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2019-01-04 17:57

  Antysemityzm na benchmarku?! Fe!

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2019-01-04 23:54

   ale masz założone i nawet o tym nie wiesz :)

   Skomentuj

 6. ziutek1
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-01-04 18:16

  A ja mam założone konto anonimowe i facebook wie wszystko ale o nieistniejącej osobie haha.

  Skomentuj

  1. DrMjut
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-04 20:33

   To ciekawe też miałem "anonimowe" i teraz po zalogowaniu mam takie coś

   "Wszystkich użytkowników Facebooka prosimy o korzystanie ze swojego prawdziwego imienia i nazwiska, dzięki czemu znajomi będą wiedzieć, z kim nawiązują kontakt.
   Prosimy o przesłanie dokumentu zawierającego imię i nazwisko, które chcesz potwierdzić, i którego chcesz używać publicznie na swoim koncie na Facebooku. Jeśli potwierdzisz inne imię i nazwisko niż to, którego używasz obecnie na swoim profilu, imię i nazwisko profilowe zostanie automatycznie zaktualizowane."

   Skomentuj

 7. pawluto
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-01-04 18:29

  Mnie to nie dotyczy ! Po prostu nie mam tam konta !
  Po co mi one i do czego potrzebne ???
  Jak narazie nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć...
  A ja nadal żyję w zacofaniu i bez konta...:)
  i dobrze mi z tym :)

  Skomentuj

 8. pawluto
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2019-01-04 18:29

  Mnie to nie dotyczy ! Po prostu nie mam tam konta !
  Po co mi one i do czego potrzebne ???
  Jak narazie nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć...
  A ja nadal żyję w zacofaniu i bez konta...:)
  i dobrze mi z tym :)

  Skomentuj

  1. Ravir
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-01-04 18:46

   Mi tez nikt nie jest w stanie powiedzieć CZEMU miałbym mieć konto na społecznościowym shicie.

   Skomentuj

  2. bullseye
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2019-01-04 19:10

   Znajdź łatwiejszy sposób by znaleźć za granicą Polski fanów jakiegoś unikalnego auta.....
   tak, są fora, które zostają kopalnią wiedzy ale nic ponad to.

   Masz już jeden powód.

   Skomentuj

  3. Zwierzak
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-04 19:50

   Czasem trzeba założyć konto bo jest potrzebne do reklamy firmy. I do sprawdzania klientów :)

   Skomentuj

 9. qwerty1997
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-04 18:33

  Macie literówkę: "Wielu ludzi dołączyło do akcji i usunęło konto na Facebooku m.in. Elos Musk (twórca PayPala, Tesli i SpaceX) czy Brian Acton (założyciel WhatsAppa). "

  Skomentuj

  1. Mateusz Sołtysiak
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-01-04 22:54

   Dzięki, oprawiliśmy Elona :)

   Skomentuj

 10. bullseye
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-01-04 19:15

  Ja mam, i nie narzekam.
  Co z tego że tworzy reklamy pode mnie ? Ile z tych rzeczy kupiłem ? 3, za 10zł łącznie z Alliexpress :D
  Raczej słabo jak na 10 lat używania :D

  Nie mam miliona zdjęć, mało kiedy coś publikuje, nie mam podanego numeru, adresu, miejsca zamieszkania, miejsca zatrudnienia...... to że ktoś jest Debilem i to udostępnia to myślę że nie jedynie na FB ma takie tendencje, więc myślę że każde forum/ strona gdzie się rejestruje ma jego dane - ot taki psikus.

  Dokładnie to samo co z wirusami, nie mam żadnego zabezpieczenia poza tym co dostarcza Windows 10, wcześniej 8.1, 7 i 2000 SP4 (XP pominę bo to nie szło tego używać) i co ? I nigdy nie miałem żadnego, albo przynajmniej takiego dzieki któremu bym wiedział że miałem bo coś by mi skasował czy wykradł dane.
  Czary ? Nie, po prostu umiem używać z głową komputer :)

  Skomentuj

 11. stempel91
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-01-04 20:06

  Kolejny fan teorii spiskowych

  Skomentuj

 12. victordeleco2
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-04 21:11

  "...wykorzystywane do tworzenia profili zainteresowań i sprzedawania ich reklamodawcą." Coooo?

  Skomentuj

  1. Mateusz Sołtysiak
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-01-04 22:59

   poprawione ;)

   Skomentuj

   1. Radiowiec
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-01-05 09:38

    Od razu proszę poprawić też "zabużenia" :)

    Skomentuj

 13. xbk123
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-04 21:15

  Po pierwsze to ten mały cwaniak sprzedaje dane, a nie powinien tego robić. Po drugie FB faktycznie ogłupia masę ludzi i zbyt wiele osób przywiązuje do niego zbyt dużą wagę i przejmuje się swoim wizerunkiem. Nie demonizuję, mówię jak jest. Co do reszty to FB nie jest winny. Po prostu masa osób sama umieszcza tam informacje o sobie, gdzie jest, co jadła i jak rano wygląda stolec. To tak jak z bezpieczeństwem w sieci, człowiek jest najsłabszym ogniwem.

  Skomentuj

 14. xxx.514
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-04 21:41

  Mój skrzywiony umysł od razu podpiął to do całkiem popularnego mema z Pikachu:
  Ja: O, portal społecznościowy całkiem za darmo; udostępnię wszystkie moje najbardziej poufne informacje łącznie z lokalizacją, bo mam przecież takiego fajnego smartfonika, w sam raz, żeby co chwila w niego ślepić.
  M. Zuckerberg: Gorące pizze w twojej okolicy już od x zł! A twoi znajomi byli także w X, Y, Z!
  Ja: Oż fuk, ale moje informacje wyciekły, a umiłowany Fejsuś mnie szpieguje, buuu! [i tutaj finałowy karpik]

  Wszystko jest dla ludzi, tyle, że dla ludzi z głową. Jak bezmyślnie się coś robi, to można mieć pretensje tylko i wyłącznie do siebie. A trzeba się mieć na baczności szczególnie, jak coś dają za darmo - bo wtedy to my jesteśmy towarem. Fejsbuk to skumulowany internet - ma wszystko i nic, a jak nie potrafi się używać; to efekty są jak powyżej opisane.

  Efekty depresyjne? No niby jak tu nie mieć depresji, skoro wrzuca się wyidealizowane, obrobione zdjęcia; a jak przychodzi co do czego to okazuje się, że wstawiający wygląda kompletnie inaczej. Albo wieczna pogoń za lajkami "Laska z klatą o miseczkach G i pośladkami K wygiętą jak chiński paragraf pokazującą jednocześnie pięty dostaje X lajków, to ile dostanie bigos/schabowy" - może to i zabawne, ale na co cała ta gonitwa, serio...

  Skomentuj

 15. Tomasz Słowik
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-04 22:27

  Link do głównej pornhuba bez problemu się wysyła i działa u odbiorcy, właśnie sprawdziłem.

  Skomentuj

 16. marcinDJ
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-01-04 22:33

  To, że popieram ogólny sens tego "artykułu" który bardziej przypomina wpis na blogu jakiegoś życiowego frustrata, nie oznacza, że mogę przejść obojętnie obok tego tekstu.
  Ogólnie z większością się zgadzam, ale...
  Gdy piszesz "ogłupia" = podaj konkretne badania. W przeciwnym razie wychodzisz na frustrata, który czuje się ogłupiany więc wmawia wszystkim wokół, że ich też to ogłupia. Otóż nie. Nie musi.
  Gdy piszesz "ukradł" - podaj dowody. Wyrok sądu. Inaczej oczerniasz.
  Taki tam post pisane przez hejtera...
  Dokąd zmierzasz, benchmark.pl ?

  Skomentuj

 17. kitamo
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-04 23:56

  Kolejne teorie spiskowe.
  Czesc z tych niby faktów powyżej to stek bzdur jak choćby afera z Cambridge Analytica - zupełnie o cos innego chodziło.

  Skomentuj

 18. Mohort
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-01-05 00:43

  Delikatnie napisane . Uważam tylko osoby upośledzone umysłowo mają konta na różnych portalach . Jaka strata czasu na nic . Życie przegrali trupy . Oni zostają Żywi idą dalej .

  Skomentuj

  1. bullseye
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-01-05 12:57

   Czyli sam też je przegrałeś siedząc na Banchamrku i pisząc nic nie znaczące i marnujące czas posty prawda ? :D
   Hipokryzja.

   Skomentuj

 19. pablo11
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-05 02:29

  A jeszcze kilka miesięcy temu przytaczając te fakty, które były znane od dawna, było się odbieranym jako jakiś obcy, przewrażliwiony.
  Ogólnie co do podsłuchów, to ciekawym faktem jest to, że chrome domyślnie miał ustawione udostępnianie mikrofonu bez pytania (tylko dla witryny facebook, nawet dla google nie jest włączony domyślne). Tak przynajmniej było kilka wersji wstecz, bo obecnej wersji nie sprawdzałem.
  Sprawdza się to obok paska adresu.
  Wielkim plusem jest również to, że tropiciele z facebooka np. na tej stronie sie nie zgłaszają. U konkurencji oczywiście już tak nie jest...

  Skomentuj

 20. rulax
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-05 07:29

  Bawiłem się w portale społecznościowe dawno, dawno temu. Właściwie jeden :) Ale organizowaliśmy regularnie zloty i takie tam. Wyleczyłem się z diabelstwa na zawsze. Nie mam konta na żadnych FB, Nk i innych. Już tamte właziły z buciorami w życie prywatne, a obecne wpychają się do łóżka, do głowy, do d*py - wszędzie.

  Skomentuj

 21. Kropeczka
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-05 09:38

  Żyjemy w czasach w których bardzo łatwo o nałóg. Homo sapiens potrafi się od byle czego uzależnić.

  Mam konto na FB. Ale żyję w realu. FB się przydaje, ale jest to takie samo narzędzie jak młotek.

  I na koniec - za co dostanę masę minusów. Jak przeczytałam artykuł i komentarze. Bosze ilu z was ma już umysły cywilizowanych niewolników. To jest dopiero przerażające...

  Skomentuj

 22. leto1987
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-05 10:51

  Facebook przyniósł sieci więcej złego niż dobrego. Utrata anonimowości, fake newsy, radykalizacja, głupie gierki.
  Przed facebookiem internet był lepszy, każdy miał miejsce które mu pasowało, teraz jest jedno dla wszystkich.
  Wiele fajnych projektów przez facebooka umarło..

  Skomentuj

 23. ssinn
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-05 11:39

  Marauder's map już nie jest dostępny

  Skomentuj

 24. marko22
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-05 14:26

  Po długim czasie w końcu się zalogowałem, żeby skomentować BARDZO PRZYDATNY ARTYKUŁ pomijając resztę z cyklu - 10 NAJLEPSZYCH......
  Podpisuję się rękoma i nogami pod tym wszystkim. Zero życia realnego, tylko wirtualne. Mam już prawie 50 na karku, przy komputerach spędziłem ponad połowę życia, i konto na FB skasowałem chyba 2 tyg. po jego założeniu. Panie i Panowie - STRATA CZASU. Podobnie jak z moim zamiłowaniem do komputerów. Owszem, można się techniką interesować, ale żeby miała decydować o naszym BYĆ, albo NIE BYĆ, to już lekka przesada. Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących.

  Skomentuj

 25. Saracen
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-06 14:35

  Jak mi dobrze - nie mam takiego problemu. Face był,jest i będzie mi całkowicie zbędny.

  Skomentuj

 26. ste-fan
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-06 22:10

  ...a na drogach ginie tyle ludzi to co nie używajmy ich ?
  ...a w mieszkaniach/domach jest najwiecej wypadków to co wyburzamy wszystko i spimy pod chmurką ?
  ...alkohol uzależna to co mamy przestać pic ?

  NiE ! - korzystajmy ze wszystkiego z umiarem !

  Skomentuj

 27. am333
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-01-08 08:46

  Zdradzę wam sekret i tajemnicę nie z tej ziemi....otóż nie mam fejsbuka i żyję ! Tak tak ! Wprawię was w zdumienie drugi raz : mam swoje pasje, mam znajomych, rodzinę, pracę itd...jestem po prostu zwykłym człowiekiem, którego g...obchodzi co robią inni bo SZKODA MI NA TO CZASU. Czas mojej rodziny i mój jest najcenniejszy i wolałbym włożyć rękę pod kosiarkę niż przeglądać fejsbuka, rezygnując tym samym np z zabawy z dzieckiem czy spaceru. Zastanówcie się czy warto dosłownie marnować czas na tego typu portale bo czas to jedyna jednostka/wartość, której nie odzyskacie - nigdy.

  Skomentuj

 28. darek.websoul
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-10 11:18

  True, true, true...
  nic dodać nic ując. oczywiscie wszystko różnicuje się per osobowosć jednostki, ale badania są z reguly wystandaryzowane. polecam artykulik darek z websoul

  Skomentuj

 29. DexEngineer
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-20 12:54

  czy autor wierzy w to co pisze i usunął już swoje konto? czy to tylko clickbait?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!