Autonomiczne samochody będą testowane u naszych sąsiadów

z dnia 2017-05-13
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Niemiecki rząd zgodził się na prowadzenie testów samokierujących się samochodów. Daje tylko kilka zrozumiałych warunków.

Audi, Volkswagen, Mercedes i BMW – między innymi ci niemieccy producenci rozwijają autonomiczne technologie i mają w planach wprowadzenie na rynek samokierujących się samochodów. Do tej pory jednak nie bardzo mieli gdzie takie rozwiązania testować, a przynajmniej nie mogli tego robić u siebie. To się zmieniło.

Niemiecki rząd oficjalnie zatwierdził prawo, pozwalające producentom testować autonomiczne samochody na drogach w tym kraju. Oczywiście są pewne warunki. Samokierujące się auta muszą być między innymi wyposażone w czarne skrzynki. Pozwolą one ustalić w przypadku jakiegoś zdarzenia, czy winę ponosi kierowca (wówczas zostanie on ukarany) czy też technologia (wtedy winne będzie przedsiębiorstwo). 

Najważniejszym warunkiem jest jednak obowiązek obecności kierowcy za kierownicą przez cały czas testów (nie musi on bacznie przyglądać się drodze, ale musi być). Niewykluczone, że z czasem to się zmieni, ale najpewniej nie wcześniej niż w 2019 roku.

Obecnie kilku niemieckich producentów testuje autonomiczne technologie w Kalifornii, gdzie nie ma z tym większego problemu. Prawdopodobnie Volkswagen, Mercedes i BMW (bo o nich mowa) nie przerwą testów od razu, ale na pewno ucieszą się na wiadomość, że mogą robić to w swoim kraju i że niemiecki rząd pozwala rozwijać się krajowemu przemysłowi motoryzacyjnemu.

Samokierujące się samochody nie trafią najpewniej do pierwszych nabywców przed 2020 rokiem, ale żeby osiągnąć choćby ten termin, trzeba rozwijać tę technologię i prowadzić testy. Coraz większa liczba producentów jest tym zainteresowana. Nie tylko niemieckich, bo na liście znajdujemy również firmy Honda, Toyota, Peugeot, Tesla, Renault, Nissan, Hyundai, Volvo, General Motors czy Ford (który według Navigant Research ma największe szanse na sukces).

Źródło: Engadget, Reuters. Foto: BMWBlog

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dzis ludzie tez nie musza pracowac przy pompach, nie musza drukowac gazet recznie, patrz ile ludzi stracilo prace
  Zaloguj się
 • avatar
  Ale on Ci tylko dwa przykłady podał.
  A można wymieniać dalej.

  Ile rzeczy dziś w fabrykach robią maszyny i roboty.
  A kiedyś to ktoś 8h śrubki przykręcał a dziś to robi maszyna-automat

  Na polach nie używa się już cepów tylko kombajny.

  I tak można wymieniać i wymieniać. To się nazywa postęp.

  Ludzie muszą się przekwalifikowywać na bardziej kreatywne pracę. Dziś nikogo to nie oburza, że nie ma już pracy dla "przykręcacza śrubek na taśmie produkcyjnej w fabryce".

  Zaloguj się
 • avatar
  Samochody autonomiczne na drogach to tylko kwestia czasu.
 • avatar
  Już wyobrażam sobie gościa, który celowo trzyma nogę na hamulcu i wszystko opóźnia. Za chwilę autobusy i ciężarówki autonomiczne no i Bóg jeden wie ile ludzi na świecie straci pracę jako kierowca jak przepisy nie będą wymagać jego obecności. Będzie taniej, szybciej i bez przestojów.