Karty graficzne

Karty Nvidia pobierają dużo mocy przy wysokim odświeżaniu G-Sync - nadchodzi poprawka

z dnia 2015-11-09
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

Sprawę naświetlili redaktorzy z serwisu PC Perspective, ale kolejne sterowniki powinny rozwiązać problem.

ASUS ROG Swift PG279Q monitor

Jednym z głównych atutów kart graficznych Nvidia Maxwell jest stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie zawsze jednak jest tak kolorowo, bo przy aktywnej technologii G-Sync i wysokim odświeżaniu pobór mocy może drastycznie wzrosnąć. Nvidia zapowiedziała, że przyjrzy się temu problemowi i wyda stosowną poprawkę.

Sprawę naświetlił serwis PC Perspective, który miał okazję przetestować monitor ASUS ROG Swift PG279Q w połączeniu z kartą graficzną GeForce GTX 980 Ti (oczywiście z wykorzystaniem technologii G-Sync).

O ile przy odświeżaniu 60 - 120 Hz pobór mocy w spoczynku wynosił standardowe 73,7 – 76,6 W, to przy kolejnych progach zaczął wzrastać – przy 144 Hz było to 133,9 W, natomiast przy 165 Hz już nawet 137 - 201 W. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do recenzji.

ASUS ROG Swift PG279Q - pobór mocy przy danym odświeżaniu G-Sync

Problem wynika z niedostosowania sterowników do tak wysokich częstotliwości odświeżania technologii G-Sync, co objawia się utrzymywaniem standardowych taktowań w spoczynku (przy niższych częstotliwościach odświeżania są one obniżane). Nvidia zapowiedziała, że problem zostanie rozwiązany wraz z nadejściem kolejnych sterowników.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Źródło: PC Perspective

marketplace

Komentarze

28
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nooo nvidia taka dobra mało pryndu je. Ide wziąć super wydajnego 960. Bo radeony dużo pryndu jedzą. Tak mówił sprzedawca w media markt.
 • avatar
  Hm a jak się to ma do starszych kart np GTX780 i Monitora bez G-SYNC ?
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  To nie jest żaden problem. To jest normalne działanie. Karta jest "zdławiona" małą ilością FPSów, to bierze mało prądu. Jeśli ma renderować więcej klatek, to logiczne że przełoży się to na koszt energii.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Serio stać mnie na karte za 2 tysie i monitor za 1500 albo nawet i 3 , a płacze bo mi komp trochę za dużo prundu pobiera? :P
  Fakt faktem po co skoro może pobierać mniej ale bez przesady :)
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  To chyba normalne że przy wyższym odświeżaniu karta pobiera więcej prądu, bo karta wtedy generuje więcej klatek na sekundę. No chyba że fizyki już nie uczą w szkołach, to inna sprawa, przepraszam :-D
  Zaloguj się
  -4
 • avatar
  Czy ktoś w ogóle przeczytał ZE ZROZUMIENIEM ten news czy tylko wpadł trochę potrolować ?!


  PS. "utrzymywaniem standardowych taktowań w spoczynku (przy niższych wartościach zegarach są one obniżane)."

  chyba przy niższych wartościach odświeżania a nie zegarach.