Na topie

Za popularyzację „elektryków” zapłacą ci, którzy jeżdżą na benzynę lub ropę

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Motoryzacja Samochody elektryczne

Ministerstwo Energii chce, by do każdego litra benzyny lub oleju napędowego doliczana była tzw. opłata emisyjna w wysokości 8 gr. Uzyskane w ten sposób pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój technologii i infrastruktury paliw alternatywnych.

 • Za popularyzację „elektryków” zapłacą ci, którzy jeżdżą na benzynę lub ropę
A A

Jednym z celów polskiego rządu jest sprawienie, by samochody elektryczne i hybrydowe stały się zdecydowanie bardziej popularne w naszym kraju. Na początku roku przez sejm i senat przyjęta została ustawa o elektromobilności, która wprowadza szereg prawnych „zachęt”. Na tym jednak, jak się okazuje, nie koniec.

Jednym z pomysłów na zniechęcenie Polaków do nabywania samochodów z silnikami spalinowymi było wprowadzenie stref czystego transportu, do których wjazd kosztowałby ich od kilku do kilkudziesięciu złotych. Ostatecznie jednak wycofano się z tego pomysłu, ale nie oznacza to, że nie będzie niczego w zamian.  Rząd wymyślił nowy sposób na to, by jazda autem na benzynę czy „ropę” się nie opłacała.

Ten pomysł to tzw. opłata emisyjna. Informacja o niej pojawia się w najnowszej wersji projektu ustawy Ministerstwa Energii o biopaliwach. Taka opłata miałaby być doliczana do ceny paliwa – konkretnie ma to być 8 gr za każdy litr. Autorzy projektu przewidują, że dzięki temu i innym projektom do budżetu miałoby trafiać około 1,7 mld złotych rocznie.

Na co tak uzyskane pieniądze miałyby być przeznaczane? Oczywiście na rozwój technologii i infrastruktury paliw alternatywnych: na badania związane z napędami elektrycznymi i zasilanymi wodorem oraz różnego rodzaju biopaliwami. Cel: rozwój tego rynku, tworzenie „zielonej” komunikacji miejskiej oraz poprawa jakości powietrza. 

Źródło: PAP, Puls Biznesu. Foto: Skitterphoto/Pixabay (CC0)

Odsłon: 6188 Skomentuj newsa
Komentarze

58

Udostępnij
  1. Michał 06
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-03-06 13:38

   chyba masz gorączkę

   Skomentuj

  2. Michał 06
   Oceń komentarz:

   -9    

   Opublikowano: 2018-03-06 13:45

   czerwoną hi hi hi :P

   Skomentuj

  3. Smuga
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-06 14:37

   Z jednej strony - dobrze, bo spalinowce powinny odejść w zapomnienie (choć będą niczym żaglowce wobec współczesnych barył blachy) ale z drugiej - wiadomo jaka jest skuteczność rządu w robieniu pożytku z akcyz/podatków...

   Skomentuj

   1. adrian123451251
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-03-06 15:02

    Prawdą jest, że spalinowe powinny odejść i pójść w zapomnienie bo era się zmienia, jednakże najtańszy samochód elektryczny kosztuje w Polsce ponad 50 tyś. zł nowy, na używane nie patrzmy w tym momencie. W takim razie średnio polak zarabia 2500 - 3000 zł miesięcznie. Znaczy to między innymi, że musiałby pracować bez wydawania na nic pieniędzy mniej więcej 20 miesięcy. Dlatego też zapomnienie o samochodach elektrycznych w Polsce nie nastąpi przez sporo lat. Polaków na takie rzeczy najzwyczajniej w świecie nie stać.

    Skomentuj

    1. BariGT
     Oceń komentarz:

     7    

     Opublikowano: 2018-03-06 17:05

     Poszukaj sobie badań nad kosztem "ekologicznym" zbudowania samochodu elektrycznego. Produkcja baterii oraz jej wymiana/utylizacja po zuzyciu odpowiada ilosci CO2 uzytej do napedziania samochodów spalinowych. Reszta to propaganda.

     Skomentuj

     1. BariGT
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-03-06 22:15

      Google Ci zablokowali?

      Skomentuj

     2. AkaRyupl
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-03-07 02:06

      Badania przeprowadzone chociażby przez Szwedzkie Ministerstwo Środowiska i inne badania prowadzone przez różne instytuty pro środowiskowe. W skrócie elektryki nie są eko, bo na produkcję, utylizację i naładowanie baterii zużywa się energię elektryczną w większości pochodzącą z elektrowni węglowych.

      Skomentuj

     3. gormar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-08 17:41

      Do AkaRyupl. Jak to mówią prawda ma trzy stopnie odmiany. Szwedzka analiza dotyczyła jedynie wybranej technologii produkcji baterii Li-on i to w latach 2007-2012 oraz założeniu produkcji 50% energii z elektrowni węglowych. Z tego względu jest to najwyższy stopień na literę g.

      Tutaj znajdziesz nowsze oraz obszerniejsze opracowanie:
      https://drive.google.com/file/d/1WMoEz3fSTXcQzhMFyOcsSTO7y1wer8jT/view?usp=sharing

      Skomentuj

     4. AkaRyupl
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-09 02:27

      I badania, które podajesz udowadniają tezę, że samochody elektryczne nie są ekologiczne.

      Skomentuj

     5. Szatan
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-07 08:28

      no tak ale rafinacja ropy to jest bardzo ekologiczna... takie... "elementy" piszące że produkcja akumulatorów zanieczyszcza wstrzymują rozwój

      Skomentuj

     6. gormar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-08 17:48

      Do Szatan. Najgorsze jest to, że nie da się dokładnie oszacować szkód w ekosystemie z powodu eksploatacji silników spalinowych. Dawniej czytałem, że jedna kropa oleju silnikowego może zatruć 1m^3 wody (1000 litrów). A ile tego wycieka z samochodów ICE, nieszczelnych zbiorników, rozbitych cystern, warsztatów samochodowych, nikt nie jest w stanie policzyć. Ponad to istnieje problem eksploatacji uszkodzonych i wysłużonych silników, w czym Polacy wiodą prym :(.

      Skomentuj

     7. AkaRyupl
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-09 02:30

      Takie elementy wmawiające wszystkim, że zacofana technologia sprzed ponad 100 lat jest postępem, wstrzymują rozwój technologii (tak - samochody elektryczne są co najmniej tak samo stare jak samochody spalinowe).

      Skomentuj

     8. gormar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-03-09 20:41

      Silnik elektryczny nie jest żadnym nowym wynalazkiem, ale również podlega unowocześnianiu przy wykorzystaniu optymalnie dobranych materiałów i technologii.
      Tyle, że nie tutaj nastąpił największy postęp. Najważniejsza jest możliwość gromadzenia energii. Porównaj sobie stosunek pojemności do masy i objętości akumulatorów litowo-jonowych a siarkowo-ołowiowych. Dopiero teraz jesteśmy na etapie opłacalności konstruowania samochodów elektrycznych a i tak wielu jeszcze narzeka na zasięg i czas ładowania.

      Poza tym trochę trzeba będzie się przestawić. Najlepiej wprowadzić smart grid, przynajmniej dla ładowarek i zachęcać użytkowników elektryków od podłączania pojazdów w nocy. A przejazdy na dalsze odległości można zrealizować na platformach kolejowych. Może powstanie coś na wzór lądowego promu?

      Skomentuj

  4. Qpers
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-03-06 15:49

   O zgrozo! Nie masz pojęcia, jak potężna jest ilość szkodliwych substancji, które są wydzielane podczas produkcji i utylizacji ogniw! Dodatkowo ich żywotność jest niemiłosiernie krótka...

   Skomentuj

   1. mesjan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-03-06 17:43

    Były w necie artykuły o taksówkarzu który przejechał teslą już 400 tyś km na pierwszej baterii i nie odczuwa jej zużycia. Mało który nowy spalinowiec wytrzymuje teraz taki przebieg. Ktoś tam sobie badał i obliczał jak to nie opłaca się produkować elektryków, nie zdziwiłbym się by owe badania były finansowane przez naftowych szejków. Poza tym te badania tyczące się produkcji aut elektrycznych porównywane są do nowych aut spalinowych które zaraz po wyprodukowaniu spaliny mają ciut nie para wodna a po 3, 5, 10 latach walą jak parowozy.

    Skomentuj Historia edycji

     1. gormar
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-03-08 23:10

      Rozmowa była na temat żywotności (https://www.digitaltrends.com/cars/tesla-battery-pack-degradation/) a nie pojemności akumulatorów, z czym jest związany zasięg pojazdu, ale na ten parametr wpływa zarówno sposób jazdy jak i warunki panujące na drodze.

      Dodatkowo w przypadku samochodów elektrycznych ilość zużywanej energii zależy wprost proporcjonalnie od prędkości z jaką się poruszamy a w mniejszym od przyśpieszania. W samochodach z silnikiem spalinowym ta zależność jest słabiej widoczna, ale częste przyśpieszanie i zwalnianie, czyli tak jak w ruchu miejskim, powoduje większe spalanie niż w trasie. Z tego względu samochody elektryczne są lepszym rozwiązaniem w ruchu miejskim.

      Skomentuj

  5. DanielNowak16108
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-03-07 14:01

   Albo jesteś trolem, albo nie masz prawka :)

   Skomentuj

 1. franiux
  Oceń komentarz:

  27    

  Opublikowano: 2018-03-06 12:08

  Raczej kasa na premie dla wszystkich pisowskich pociotek i kochanek zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych bez żadnego przygotowania, kompetencji czy doświadczenia. Dojna zmiana - ciąg dalszy.

  Skomentuj

  1. Michał 06
   Oceń komentarz:

   11    

   Opublikowano: 2018-03-06 13:48

   zapomniałeś dodać "dodatek" 500+, czyli dajemy 700 dostajemy 500 ,bo już niema z czego go wypłacać hi hi hi :P

   Skomentuj

 2. Radical
  Oceń komentarz:

  20    

  Opublikowano: 2018-03-06 12:26

  Więcej pieniędzy dla państwa ma zachęcić do kupowania elektryków? WTF? Dla mnie zachętą było by gdyby mi państwo dopłaciło np 30% wartości przy zakupie elektryka czy hybrydy tak aby taki pojazd nie był droższy od spalinowego.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   22    

   Opublikowano: 2018-03-06 12:35

   Ano właśnie, a poza tym pozwoliło na własne pozyskiwanie prądu bez użerania się latami z energetyką.

   Jakkolwiek by zresztą nie było, to się okaże, że ci biedniejsi zapłacą na bogatych, bo tych będzie stać na elektryka lub hybrydę.

   Skomentuj

   1. MiniKoty
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-03-06 14:12

    Juz od jakiegos czasu mozna pozyskiwac energie sloneczna/wiatrowa na wlasna reke bez problemow z elektrownia

    Skomentuj

   2. TicTac
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-03-06 17:13

    Elektryk powinien kosztować tyle co wersja spalinowa tylko dla zachęty mogliby znieś vat przy zakupie. A jak nie to będzie znowu trzeba paliwo gromadzić po garażach :( a i na każdej stacji paliw obowiązkowo minimum 2 gniazda szybkiego ładowania.

    Skomentuj

    1. Speedstar
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2018-03-06 21:05

     2 gniazdka to i tak za malo, juz widze te kolejki i katdorazowe ladowanie do full pewnie ponad godzine. Ech te politikiery jak cos wymysla to wiadomo o co chodzi tylko i wylacznie o kase. Brak kasy to wiadomo gdzie trzeba po nia siegnac
     Sam osobiscie musze min 2x w miesiacu na raz zrobic ponad 1 tys km i nie wyobrazam sobie w tym momencie elektryka. Elektryk dobry ale na miasto wokol komina.

     Skomentuj

  2. BariGT
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-03-06 17:07

   "Dla mnie zachętą było by gdyby mi państwo dopłaciło np 30% wartości przy zakupie elektryka"

   Państwo czyli kto dokładnie? Bo państwo nie ma "swoich" pieniędzy.

   Skomentuj

  3. ifeelveryblah
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-03-06 17:58

   Dopłaciło :D Zabawny jesteś. Wystarczy, żeby państwo nie ściągało swojego haraczu w wysokości 23% i to byłoby już dużo.

   Skomentuj

 3. MazocHH
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-03-06 12:31

  Czyli teraz w benzynie będzie bagatela 70% podatków. A okrągłostołowe partie nadal w czołówce sondaży. Polacy kochają mentalność niewolnika.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-06 12:59

   Zakładając że sondaże nie są sterowane przez Rząd w co ani trochę nie wierzę.
   Zbyt daleko sięgają macki skrajnie chciwej grupy rządzącej by udostępniali społeczeństwu prawdziwe dane.

   Skomentuj

  2. Michał 06
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-06 13:42

   Chcieliście socjalizm to go macie w czym problem? ,i nie myślcie że będzie lepiej będzie tylko gorzej hi hi hi :P

   Skomentuj

    1. Michał 06
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-03-06 21:47

     Dobre he he ,ale nie zapomnij że "Ośmieszanie to taktyka głupców"

     Skomentuj

     1. Michał 06
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-07 16:20

      Ironia to nie jest ośmieszanie :P

      Skomentuj

 4. misiofazi
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-03-06 12:46

  Wciskanie ludziom na siłę niedopracowanej technologii. Szkoda, że niewielu ludzi zastania się z jaką szkodliwością dla środowiska są budowane baterie do tych pojazdów, z czego wytwarzany jest prąd i jak bardzo kosztowne jest utylizacją w/w baterii

  Skomentuj

  1. Greaver
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-06 12:56

   jakieś źródło? z chęcią poczytam

   Skomentuj

  2. darry dooman
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-03-06 13:10

   i jaka jest wydajność takiego samochodu przy temperaturach jak ostatnio -12 do -15...ogrzewanie w takim samochodzie pozostawia wiele do życzenia...

   Skomentuj

   1. wojtek_pl
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-03-07 09:50

    Wbrew pozorom nie jest źle. Ale i tak elektryczne auta to obecnie ślepy zaułek. Powinny być na wodór lub może pneumatyczne...

    Skomentuj

   1. AkaRyupl
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-03-07 02:09

    "inne czystsze źródła jak elektrownie atomowe" - sam jestem zwolennikiem, ale elektrownie atomowe nie są czyste, bo produkują radioaktywne odpady.

    Skomentuj

 5. mutissj
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-03-06 12:55

  W polsce cena za paliwo jest absurdalna, chcą jeszcze ją podwyższyć?

  Skomentuj

  1. MiniKoty
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-03-06 14:15

   Pojezdzij troche po swiecie to zobaczysz,ze cena paliwa w Polsce jest wzglednie niska

   Skomentuj

   1. cichysl
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-03-06 17:04

    Chłopku nie trzeba jeździć zbyt daleko.Niemcy paliwo mają o parę groszy droższe a jakościowo to nie ma co nawet pisać.A te złodzieje co nas nakłaniają do kupowania elektryków to by mogli zachęcić a co mamy? tylko drożej i już.W zeszłym roku za hybrydę OC było parę stów droższe niż za spalinowe auto :)Banda oszołomów.

    Skomentuj

   2. BariGT
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-03-06 17:10

    KOlega nie wyrazil sie precyzyjnie. W Polsce absurdalny jest stosunek zarobków do ceny paliwa. Cena w DE o kilka grosze wyższa ale zarobki 4-5x.

    Skomentuj

   3. AkaRyupl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-03-07 02:11

    To pojeźdź po świecie i zobacz ile tam zarabiają ludzie. W Niemczech wychodzi ok. 5 zł na litrze, a zasiłek dla bezrobotnego to ok. 4200 zł. W Polsce zasiłek to ok. 850 zł...

    Skomentuj

  2. chotnik2
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-03-06 14:28

   Cena jest normalna jak na Europe, zarobki sa niskie jak na srednia UE.

   Skomentuj

 6. force
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-03-06 12:55

  Czysty socjalizm, a dokładniej redystrybucja dóbr. Nikt normalny nie powinien tego akceptować. Na zachodzie jest jeszcze gorzej. Dopłaty do elektryków powodują to, że producent nie ma bodźca żeby obniżyć cenę auta bo zawsze kilką tysiecy Euro dołoży państwo.

  Skomentuj

 7. DanyGee
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2018-03-06 13:14

  Już widzę jak ta kasa trafia do laboratoriów-widm, podobnie jak jest w Polsce z utylizacją śmieci :)
  Chcesz wiedzieć, gdzie lecą Twoje pieniądze? Zobacz komu papa puchnie.

  Skomentuj

 8. KENJI512
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-03-06 14:15

  Program 500+ idzie pełną parą :)

  Skomentuj

 9. Mighn
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-03-06 15:26

  Znów zacznie się pewnie opłacać lać rzepak zamiast ropy :D

  Skomentuj

 10. anemus
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-06 16:31

  Akurat w polskich warunkach promowanie elektryków to morderstwo. Opłata emisyjna to powinna być opłata od rzeczywistej emisji czyli dla klientów polskiej energetyki 2,5x większa niż dla 10. letniego benzyniak.

  Skomentuj

 11. Hezen
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-03-06 18:51

  Samochody elektryczne...przecież te wszystkie kable na skrzyżowaniach się poplączą!! Jak to sobie jarek wyobraża?

  Skomentuj

 12. felson
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-06 19:06

  Hurra, promujemy elektryki. Tylko co na to nasza sieć przesyłowa?
  Ciszej na tą trumną.

  Skomentuj

  1. chotnik2
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-03-06 22:40

   Spokojnie, za to zaplacimy w innym podatku...

   Skomentuj

 13. AkaRyupl
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-03-07 02:15

  No i kolejne bajki i nabijanie kabzy na ludziach... Największymi trucicielami i producentami smogu są nie samochody, a domy. Wystarczy przejechać się na osiedle domków jednorodzinnych, gdzie większość opala domy węglem. Nie da się oddychać w sezonie grzewczym.
  Do tego badania to udowadniają (5-7% ogółem,a w dużych miastach do 25% zanieczyszczenia powietrza pochodzi od samochodów - reszta to domy i przemysł).
  Po prostu znaleziono kozła ofiarnego - samochody.

  Skomentuj

  1. Dideq
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-03-07 11:39

   No i dodaj że 80% z tych Twoich liczb to Diesle z wymontowanymi DPF i zajeżdżonymi do granic możliwości.

   Skomentuj

  2. Lord Arthas
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2018-03-09 01:58

   Lecz się na nogi, bo na głowę za późno. Spalanie SAMEGO węgla nic nie robi, tylko zapomniałeś dodać, że 90% tych domów opala jeszcze plastikiem, gumą i innymi śmieciami.
   Doucz się pierw, a potem wypisuj bzdury.

   Skomentuj

   1. AkaRyupl
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-03-09 02:11

    No doucz się, a dopiero potem wypisuj bzdury. Palenie węglem wywala olbrzymie ilości PYŁU do powietrza, który jest głównym źródłem smogu. To nie ditlenek węgla czy inne związki są problemem tylko w głównej mierze pył.

    Skomentuj

    1. manioor
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2018-03-09 23:26

     a wystarczy stosować górne spalanie by ilość pyłów była znikoma a i oszczędności na węglu ogromne :)

     Skomentuj

     1. gormar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-03-09 23:58

      Jeżeli ktoś pali sposobem dolnym w kotle górnego spalania, gdyż wtedy może dokładać węgiel bez ponownego rozpalania, to przejście na górne spalanie poprawi mu osiągi. Ale od kotłów górnego spalania bardziej efektywne i dające czystsze spaliny są kotły dolnego spalania.
      http://czysteogrzewanie.pl/kociol/rodzaje-kotlow-weglowych/

      Skomentuj

 14. anarchist
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-03-07 08:56

  Kolejny haracz (podatek) socjalistyczno-faszystowskiego systemu w imię jakiejś eko ideologii... Bardziej mnie to jeszcze zachęci, żeby do roboty cały rok jeździć rowerem i dymać ten złodziejski system na czysto.

  Skomentuj

 15. olo22
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-12 09:28

  jak bedziemy miec zarobki jak w innych krajach to ok.bo jak na razie znow zaglada sie do naszych kieszeni.niech szydlo i inni placa jak takie premie sobie daja.a na razie sp...c.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!