Na topie

„Państwowy Internet” w kluczowych instytucjach

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Internet w firmie IT

Rząd chce, by instytucje państwowe korzystały z sieci szerokopasmowej zarządzanej przez firmę należącą do Skarbu Państwa. Branża IT jest sceptyczna.

„Państwowy Internet” w kluczowych instytucjach

A A

„Państwowy Internet”, „narodowy operator”, „repolonizacja Internetu” – takie hasła można dzisiaj usłyszeć i przeczytać w serwisach informacyjnych. O co chodzi? O wspólny projekt należącej do Skarbu Państwa firmy Exatel i MSWiA.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, Exatel otrzymał od rządu nowe zlecenie – jego zadaniem jest podpięcie administracji, służb i innych instytucji publicznych do Internetu. Prezes Rafał Magryś mówi, że jego sieć będzie przygotowana na obsługę wzmożonego ruchu i powstanie po to, „by dane osobowe Polaków były bezpieczne”.

Kontrakt wart 200 milionów złotych zakłada, że wszystkie samorządy zyskają dostęp do szerokopasmowej sieci i będą mogły bez żadnych komplikacji pobierać dane z Systemów Rejestrów Państwowych, a służby – łączyć się z Ogólnopolską Siecią Teleinformatyczną, która obsługuje numer 112. Chodzi o to, by wszystkie kluczowe instytucje miały dostęp do łącza szybkiego, stabilnego i bezpiecznego (czyt. „zarządzanego przez państwo” – jak dodaje Forsal).

Mówi się, że może to być początek większego projektu, w ramach którego „narodowy operator” będzie zarządzał również Ogólnopolską Siecią Edukacyjną (Internetem, do którego dostęp uzyskają wszystkie szkoły w Polsce). Pojawiają się głosy, że z czasem wszystkie najważniejsze sieci będą nadzorowane przez firmę należącą do Skarbu Państwa.

Choć można zrozumieć takie „repolonizacyjne” działania (wszak chodzi o niezawodność usług i bezpieczeństwo danych), to przedstawiciele szeroko pojętego „polskiego rynku IT” nie są zachwyceni tym, że pieniądze wydawane przez rząd coraz częściej idą do państwowych jednostek, a nie trafiają na rynek. Coraz rzadziej projekty informatyczne są kierowane do przedsiębiorstw prywatnych. Rząd zapewnia jednak, że nie chodzi o ograniczenie przychodów firmom, lecz najzwyczajniej w świecie o względy bezpieczeństwa.

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna, Forsal. Foto: 422737/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3720 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
 1. benzene
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-10-05 14:50

  Ach gdyby tak powróciła Telekomunikacja Polska i łącza komutowane 0202122. Pomarzyć można.

  Skomentuj

 2. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-10-05 15:36

  I bardzo dobrze. Sieci teleinformatyczne są na tyle strategiczną infrastrukturą że państwowy operator jest jak najbardziej na miejscu. A rzępolenie że "nie będzie zysku" można sobie w buty wsadzić. Administracja państwowa ma być tania, nie przynosić zyski obcemu kapitałowi.

  Skomentuj

  1. artur007
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-10-05 17:47

   Bardzo ważne i strategiczne, dodałbym wojsko, banki(polskie)
   szpitale, zakłady energetyczne, wodociągi etc
   Wreszcie po skandalu o którym się mało mówi jak BK sprzedał całą infrastrukturę TP> Orange coś zmienia się na lepsze.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!