Na topie

Polski grafen zagrożony - ITME na krawędzi upadku [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Od dwóch lat Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych boryka się z coraz większymi problemami. Przyszłość „polskiego grafenu” jest niepewna.

 • Polski grafen zagrożony - ITME na krawędzi upadku [AKT.]
A A

News [20.07.2017]: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie to jedno z najważniejszych miejsc w historii polskiej nauki. Głośno zrobiło się o nim przede wszystkim za sprawą prac badawczych nad grafenem, które zaowocowały opracowaniem rewolucyjnej metody wytwarzania tego materiału – udało się osiągnąć wysoką jakość przy niskich kosztach produkcji. I choć mogłoby się wydawać, że stąd już tylko krok do spektakularnego sukcesu, to rzeczywistość wygląda inaczej.

Problemy zaczęły się w 2015 roku, kiedy ceniony dr Zygmunt Łuczyński został odwołany z funkcji dyrektora ITME, a w jego miejsce pojawił się Ireneusz Marciniak. Od tego czasu – jak informuje Rzeczpospolita – rosną wyłącznie: „deficyt, administracja i premie dla dyrekcji”, a przychody maleją – z 70 milionów złotych w 2015 roku, przez 38,5 mln w 2016, do (wszystko na to wskazuje) mniej niż 30 mln w tym roku. Spada też liczba publikacji naukowych (o 15 proc. rocznie) i liczba naukowców (o prawie 20 proc.). 

Instytut, który jeszcze do niedawna był wyróżniany w najważniejszych rankingach, dziś jest na skraju upadku. Działalność komercyjna jest właściwie zerowa. Są wprawdzie podejmowane próby (jak wprowadzenie grafenu do sprzedaży na początku tego roku), ale jest ich za mało i są realizowane na zbyt małą skalę. Jak podaje „Rz” na pytania pracowników o brak nowych kontraktów dyrektor odpowiadał, że nie należy to do jego kompetencji.

Nowych kontraktów nie ma, nie ma więc też pieniędzy. W ramach oszczędności dyrektor zwolnił część załogi, a inni – niezadowoleni z sytuacji – zwolnili się sami. Kadra znacząco zmalała – także kosztem wybitnych naukowców, takich jak dr Włodzimierz Strupiński, jeden z ojców „polskiego grafenu”. Problem więc zamiast się rozwiązać, tylko się powiększył. Mimo to, według informacji „Rz”, kadra zarządzająca się poszerzyła i zwiększyła sobie pensję (o 20 proc.).

Od wielu miesięcy naukowcy z ITME głośno wyrażają swoje niezadowolenie z obecnego stanu rzeczy. Narzekają nie tylko na zarząd, ale też na władze państwa, które nie oferują żadnego realnego wsparcia. Dopiero w maju bieżącego roku minister rozwoju odwołał Ireneusza Marciniaka z funkcji dyrektora, a w jego miejsce pojawił się Zenon Godziejewski – dotychczasowy zastępca, który zdaje się kontynuować „misję” poprzednika. Są więc obawy, że do końca roku nie starczy nawet pieniędzy na działanie.

Pozostała część załogi instytutu próbuje nagłośnić sprawę i kieruje listy do ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Ci jednak nie zdecydowali się jak dotąd na konkretną interwencję. Tymczasem sprawa wygląda tak, że jeśli w ITME nie będzie zmian, to wkrótce może nie być czego ratować. Kilkudziesięcioletni dorobek instytutu, który pchał polską inżynierię do przodu, może zostać zniszczony.

Aktualizacja [21.07.2017]: Dział Promocji i Marketingu Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych przesłał na naszą skrzynkę mailową komentarz w nawiązaniu do newsa. Zapewnia, że sytuacja nie jest tak zła, jak przedstawiła to Rzeczpospolita w swoim artykule. Zwraca uwagę na to, że w rankingu globalnym SCImago instytut wciąż zajmuje wysoką pozycję, a w ciągu ostatnich dwóch lat zdobył liczne prestiżowe nagrody. Skomentowana została także sytuacja finansowa:

„Przez ostatnie lata przychody ITME kształtują się na zbliżonym poziomie, podobnie jak rozmiar produkcji. Co prawda Instytut, zresztą tak jak większość instytutów badawczych, notuje pewne trudności finansowe, jednakże wynikają one przede wszystkim z olbrzymiej dominacji przedsiębiorców nad jednostkami naukowymi, przy pozyskiwaniu środków unijnych na badania. ITME nie ma zaplecza przemysłowego, więc nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami jest utrudnione”.

ITME potwierdza informacje o odejściu kilkunastu pracowników, ale dodaje, że w części wiązało się to z osiągnięciem wieku emerytalnego. „Zamknięto też dwie pracownie, które od lat nie tworzyły żadnej wartości dodanej, gdyż nie były realizowane tam projekty badawcze, jak również nie generowały one publikacji naukowych” – dodaje dział promocji. Informuje przy okazji, że otworzono także nowe pracownie i zatrudniono 10 nowych pracowników naukowych.

Słowem podsumowania, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych znajduje się obecnie w trudniejszym momencie. Powszechny problem związany z relacjami nauka-przemysł oraz zmiany w kadrze powodują pewne trudności finansowe, ale jest jednak nadzieja na to, że z nowym zarządem (a 17 lipca zostali powołani nowi zastępcy dyrektora) ITME zdoła utrzymać dotychczasowy poziom, tym bardziej że zatrudnia licznych wybitnych specjalistów. 

Źródło: Rzeczpospolita, ITME. Foto: ITME

Odsłon: 13088 Skomentuj newsa
Komentarze

72

Udostępnij
 1. Michał 06
  Oceń komentarz:

  31    

  Opublikowano: 2017-07-20 15:29

  ja pierniczę wszystko w Polsce się wali , stocznie upadają kopalnie upadają a teraz jeszcze to ,tak to jest jak się zamieni szefa cenionego doktora na "magistra" który robi tam po to by się nażreć premią "kraść" .Wszystko przejmuje banda komunistycznych biurokratów z warszawy których celem jest się nachapać puki jeszcze jest, to dzisiejsza Polska rozwoju nie będzie dobranoc :(

  Skomentuj

  1. r_e_s_e_t
   Oceń komentarz:

   20    

   Opublikowano: 2017-07-20 21:08

   Zeby zrujnować najlepszego producenta najbardziej przyszłościowego materiału trzeba po prostu być rasowym złodziejem i ostatnim osłem.

   Skomentuj

   1. Akatzuky
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-07-20 21:13

    No uklad zamkniety przychodza smutni panowie i mowia przejmujemy sorry taki mamy klimat

    Skomentuj

   2. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-01 14:38

    poprzednia opcja polityczna nie pomagała, a obecna wręcz przeszkadza. tak się nie osiągnie sukcesu. grafen zostanie tanio wypuszczony, tak jak kiedyś światłowody. żałosne.

    Skomentuj

  2. przemekdublin
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-07-21 13:17

   proponuje przeczytac PSL naszczescie juz nie bezdie rzadzil:
   http://niezalezna.pl/68356-psl-przejmuje-polski-grafen-sprawa-wyglada-na-polityczna-ustawke

   Skomentuj

  3. SirMichael
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-07-21 16:53

   tak to jest jak się wszędzie upycha misiewiczów, którzy są pół mózgami i zależy im jedynie na szybkim wzbogaceniu się. Grupa azoty po obsadzeniu pisiorami też już zaczyna się sypać.

   Skomentuj

   1. chrismaliszewski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-22 09:36

    Z tego co kojarzę sprawę, 2 lata temu PO wywaliło ojca polskiego grafenu i zastąpiło go swoim człowiekiem (Ireneuszem Marciniakiem) z przyczyn politycznych.

    Niestety bardzo szkoda, że PiS wcześniej nie zareagował na tę sytuację obejmując rządy, bo może okazać się, że jest już za późno...

    Skomentuj

    1. AkaRyupl
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-07-23 14:22

     Nie PO tylko szkodnik PSL. Z resztą każda władza robi to samo.

     Skomentuj

 2. FranzMauser
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2017-07-20 15:30

  Hahaha dobra zmiana w pełnej krasie.

  Skomentuj

  1. Massai
   Oceń komentarz:

   21    

   Opublikowano: 2017-07-20 17:43

   To tak zbiorczo do wszystkich.
   Afera z wymianą starego dyrektora na nowego łajzę miała miejsce w 2015, jak napisano.
   Ale autor najwyraźniej celowo nie raczył wspomnieć że wymiana miała miejsce PRZED wyborami.
   Piechociński, jako minister gospodarki rządu PO, uwalił konkurs, który wygrał ten poprzedni doświadczony dyrektor, i w jego miejsce wsadził swojego przydupasa, tego Marciniaka.
   Jak widać kretyna.

   I wina PiS polega na tym, że nie zrobili czystki, nie wypieprzyli debila z poprzedniego nadania. Wszędzie gdzie to robią, tacy jak wy wrzeszczą "aaaa, wsadzają misiewiczów!" Tyle że jakoś tam gdzie wymienili szefów - nagle firmy zamiast upadać, przynoszą zyski. Jak choćby LOT.

   Więc to co widzisz, to właśnie jest BRAK tej "dobrej zmiany". Jakby się zadziała, to by tego nie było.

   Skomentuj

   1. Lister
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-07-20 23:49

    Jak widać nie tylko PiS potrafi akwarystę wsadzić na stołek dyrektorski fabryki amunicji w miejsce doskonałego, doświadczonego, wieloletniego szefa.
    Szkoda...

    Skomentuj

   2. euclid
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-07-21 08:30

    Nie tylko LOT. W 2015 chcieli sprzedać JSW (węgiel) bo 5mld straty a teraz za 1kw 2017 1mld zysku netto. Orlen rekordowe zyski, 1kw EBITDA 2,5mld, Lotos rekordowe zyski... Mogliby się zająć tym instytutem. Wysokie technologie to dziedzina w której są największe marże.

    Skomentuj Historia edycji

   3. AkaRyupl
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-07-23 14:25

    Taaa - PSL wsadził swojego i tak samo PiS robi. Wsadza niekompetentnych ludzi, by się nachapali.

    Skomentuj

  2. przemekdublin
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-07-21 13:17

   to niestety PSL i pan Piechocinski

   Skomentuj

  3. studionti
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-07-23 12:30

   Przeczytaj, zrozum. POtem komentuj. Chyba, że za dużo wymagam?

   Skomentuj

 3. TheDariusz
  Oceń komentarz:

  -15    

  Opublikowano: 2017-07-20 15:35

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Widziały gały co brały, można mieć tylko żal do siebie jak i narodu bo przecież ktoś musiał wybrać tą "dobrą zmianę".

  Skomentuj

  1. ohoho
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-07-20 17:40

   To było mniejsze zło, a nie "dobra zmiana"

   Skomentuj

  2. Massai
   Oceń komentarz:

   15    

   Opublikowano: 2017-07-20 17:44

   Ciołku, sprawdź sobie czyim przydupasem jest ten Marciniak i kto go na to stanowisko wsadził.

   Skomentuj

  3. Andriczek123
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-07-21 08:18

   nie płacz, wybory były demokratyczne tak jak i wcześniej gdy wygrało PO to że nie jest Ci po drodze to Twoja sprawa idź na Onet, WP czy inne gadzinowe media i wypisuj pierdy, ok?

   Skomentuj

 4. Silver
  Oceń komentarz:

  23    

  Opublikowano: 2017-07-20 15:37

  Rząd zamiast wspomóc instytut, z którego będzie kasa, bo grafen to przyszłość dla obecnego krzemu woli rozpieprzać pieniądze na jakieś bzdurne programy życie za życie i zakazując aborcji nie dając obywatelowi prawo do decydowania o sobie. To jest dopiero patologia! Za 5 lat będzie biadolenie, bo hamburgery będą klepac scalaki z grafenu, ale swojego a nie Polskiego, bo polski został zaszufladkowany, a przecież jesteśmy jednym z większych potentatów węgla w Europie. Mielibyśmy produkt właśny i numer jeden (bo w dobrej cenie i jakości) na świecie, wręcz flagowy jeśli chodzi o kraj. Może nawet układy scalone Flash itp mogły by powstawać w Polsce w Polskich fabrykach. Myślę, że gdyby taka sytuacja zaistniała to nawet Goodram skorzystałby z tego i Polska firma była by jedną z innowacyjnych. To smutne, że ta duma z tego odkrycia upada przez zaniedbania rządu.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Ladros
   Oceń komentarz:

   -26    

   Opublikowano: 2017-07-20 18:43

   Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

   Wybaczcie, że nie na temat, ale -

   "zakazując aborcji nie dając obywatelowi prawo do decydowania o sobie"

   Zabijanie dziecka to decydowanie o sobie? W jakich czasach my żyjemy... (nie, nie w "postępowych").

   Skomentuj

   1. Finear
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2017-07-20 19:57

    aborcja to nie jest zabijanie dziecka

    eot

    Skomentuj

    1. Jake_24
     Oceń komentarz:

     -12    

     Opublikowano: 2017-07-20 20:49

     Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

     To napisz czym jest - oświeć nas.

     Skomentuj

     1. yamata
      Oceń komentarz:

      18    

      Opublikowano: 2017-07-20 21:15

      Usunięciem płodu, debilu.

      Skomentuj

     2. d i l
      Oceń komentarz:

      -16    

      Opublikowano: 2017-07-20 21:25

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Szkoda, że twoja matka nie skorzystała zawczasu.

      Skomentuj

     3. yamata
      Oceń komentarz:

      15    

      Opublikowano: 2017-07-20 21:39

      A twoja? Co się tak wywyższasz? Skąd wiesz że byłeś planowany i nie jesteś tylko zwykłym wypadkiem przy pracy?

      I co byś miał do powiedzenia, gdybyś po prostu nie istniał, bo by cię usunięto jak torbiel na jajniku? Po ch... się męczysz?

      Skomentuj

    2. Andriczek123
     Oceń komentarz:

     -3    

     Opublikowano: 2017-07-21 08:22

     Do Finear - zawsze jest czas na naukę synku ale jak nie masz pojęcia o czym piszesz komputerowy chłopaku to po prostu tego nie rób - idź, włącz grę, zamilknij - jak kolejny raz będziesz chciał się wypowiedzieć w wymagającym rozeznania i ostrożności temacie, to rada, pomyśl, że: "nie znam się więc... się nie wypowiem"

     Skomentuj

    3. chrismaliszewski
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-07-22 09:55

     Ludzie, co z wami jest nie tak?!

     Koleżanka powiedziała mi historięw, w której jej znajoma powiedziała o swoim dziecku w brzuchu "mój siedmiomiesięczny płód". Dla tej znajomej płód pozostaje płodem do momentu narodzi... To jest CHORE!

     Człowiek staje się człowiekiem już po zapłodnieniu! Aborcja to zabijanie żywej istoty w postaci nienarodzonego dziecka.

     Ale... uważam, że aborcja powinna być dozwolona w szczególnych przypadkach, tj. gwałt lub inne sytuacje, które są opisane w ustawie. Należy jednak pamiętać, że dokonując aborcji zabija się ŻYWĄ ISTOTĘ, nie jakiś tam płód!

     Skoro wy chcecie nazywać swoje dziecko "płodem", to:
     -powiedzcie dziecku, aby nie nazywało was mama i tata tylko "rodzic",
     -broń boże nie określajcie dziecku płci po narodzinach, bo to wypaczy postrzeganie świata,
     -ubierajcie chłopców w sukienki, aby mogli oni sami określić siebie jako dziewczynka (jeżeli dziecku pasuje taki ubiór) lub chłopiec (jeżeli nie pasuje),
     -itd.

     Dzisiejszy świat multikulti z propagowanymi przez ten ruchu wartościami jest CHORY. Czy wy serio nie widzicie, że nasze społeczeństwo upada, bo przekraczamy coraz bardziej wszelkie rozsądne granice i zacieramy tradycje oraz wartości, którymi niegdyś się kierowaliśmy? Mam 30 lat i jestem przerażony tym jak świat zmienił się kulturowo przez ostatnie 10 lat, więc nie mówię tutaj o odległej przeszłości...

     PS. Nie jestem pisowcem (głosowałem na Kukiz), nie jestem osobą praktykującą, czy głęboko wierzącą.

     Skomentuj Historia edycji

   2. yamata
    Oceń komentarz:

    17    

    Opublikowano: 2017-07-20 21:33

    Sprzedajesz nerkę, decydujesz o sobie. Wyciskasz syfa, decydujesz o sobie. Instalują ci serce z trupa, decydujesz o sobie. Spuszczasz sie do zlewu, decydujesz o sobie i swoim potomstwie. Dokonujesz aborcji (nikt tego, debile nie robi dla przyjemności), decydujesz o sobie i swoim potomstwie...

    Ale nie. Tu wkracza w twoje majty państwo pod wodzą przewodniej religii i masz rodzić, niezależnie od tego, czy ci się to podoba czy nie!

    Szkoda że raka też tak nie bronią, co se będziesz takiego fajnego pasożyta chemią niszczył? To niemiłosiernie i nie po katolicku. Przecież: "Bóg tak chciał", to co podskakujesz? Jeszcze dojdziesz do świętokradczego wniosku, że ksiądz=pasożyt i też zechcesz go usunąć ze swojego życia... A to się przecież nie godzi, bo Polska wiarą katolicką mocna i tak dalej w ten deseń... ;)

    Skomentuj

    1. owatanka
     Oceń komentarz:

     6    

     Opublikowano: 2017-07-20 22:59

     Po co sie produkujesz , debile i tak nie zrozumieja ze dopoki plod znajduje sie w ciele kobiety to stanowi jej czesc i skoro kobieta chce usunac to powinna miec do tego absolutne prawo i nawet ojciec nie powinien miec prawa glosu w tej sprawie.

     Celem zakazu aborcji nie jest odebranie wolnosci tylko jest skutkiem ubocznym planu "produkcj" klasy robotniczej , zwiekszenie przyrostu naturalnego tak jak 500+ ludzie ktorzy na to sie godza nie wiedza ze sa tylko zasobem jak wegiel ,drewno czy ropa naftowa nie sa traktowani jak ludzie i sie na to godza i slepo bronia systemu.

     Skomentuj

     1. Pardek
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-07-21 09:09

      Do 3 miesiąca ciąży i przy zagrożeniu życia kobiety, lub jeżeli dziecko jest efektem gwałtu czy nawet "wpadki" jak najbardziej niech kobieta robi aborcję jeżeli się do tego poczuwa. Po trzecim miesiącu już nie, gdyż jest to już wtedy człowiek. To jest moje zdanie.

      Skomentuj

     2. kosiarz007
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-23 01:59

      Pardek I masz rację.

      Skomentuj Historia edycji

    2. podnietek
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-07-22 00:05

     Tak z ciekawości: jesteś rodzicem?

     Skomentuj

     1. Pardek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-22 12:15

      Nie jestem. Dlaczego pytasz?

      Skomentuj

   3. AkaRyupl
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-23 14:32

    To ciążę pozamaciczną też powinni zostawiać? Weź się puknij w głowę.
    Sam bym nie pozwolił, by moje zdrowe, niezagrażające mojej partnerce dziecko było usunięte, ale jak ktoś chce, nie mam prawa go oceniać, ani mu/jej zabraniać. Tak tylko robili za Hitlera, gdzie kobieta miała być inkubatorem dla "rasy panów".

    Skomentuj

 5. Xaros
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-07-20 15:45

  A na drodze stoi im tylko wolne media i internet. Ale za też się zabiorą niedługo. Może wtedy ciemnota się obudzi.

  Skomentuj

  1. patol1984
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2017-07-20 19:27

   ...albo zaśnie na amen

   Skomentuj

 6. Eternal1
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-07-20 16:00

  "Nasz" rząd (podobnie jak poprzedni) jest w rękach obcych naszemu narodowi istot i nie reprezentuje interesu narodu Polskiego.

  Polska miała i wciąż ma potencjał by poważnie zaistnieć na rozwijającym się, szalenie ważnym i lukratywnym, globalnym rynku technologi grafenu więc WROGIE NASZEMU NARODOWI istoty, mające nasz rząd w kieszeni, machające gadającymi kukiełkami w wystąpieniach, obsadziły stołki spasłymi larwami i na tym etapie osiągają efekt.
  Tutaj już nie chodzi tylko o pieniądze w kontekście jednostki, lecz o duszenie Polski i Polaków od środka.

  Lecz jest w tym wszystkim szansa. Żyjemy w ciekawych i trudnych czasach transformacji. Zainteresowanych odsyłam do zapoznania się z tematem częstotliwości Schumana i tegoż wpływu globalnego.
  Co raz trudniej utrzymać iluzje i pozory, co raz częściej niewygodna prawda wychodzi na jaw.
  Więc TAK, nagłośnienie sprawy jest zdecydowanie dobrym kierunkiem.
  I TAK, wciąż jest jeszcze szansa, czy to pod szyldem instytutu, czy innego podmiotu.

  Skomentuj

  1. Akatzuky
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-07-20 17:30

   O chlopie jakbys to powiedzial kaczorowi to by nie zrozumial nic oni utkneli w latach 70 i starych komuchow nie obchodza ani przyszlosc ani dzieci ani technologie bo oni juz z tego nie skorzystaja wiec po co dawac pieniadze na cos z czego nie skorzystam JA , to nie warto! No.. w Grecji tez tak mysleli wybudowali drogi stadiony a zero grosza zainwestowane wszystko rozkradli

   Skomentuj

 7. bluxblix
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-07-20 16:10

  ... Można pomyślęć, że to Ucho prezesa, ale nie, to się dzieje na serio.

  Skomentuj

 8. solasoft
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-07-20 16:25

  Takie rzeczy tylko w polsce....
  moge sie zalozyc ze w usa dostali by niesamowite dotacje na rozwoj takiej przyszlosciowej technologi.
  W polsce mozna liczyc ze pieniadze predzej koscioly dostana niz nauka. zal.pl

  Skomentuj

 9. Gatts-25
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-20 17:03

  Dlatego jak masz wiedzę za którą firmy chcą sporo płacić to w Polsce lepiej nie zostawać.Ludzie i tak głosują na te same głowy i wy liczycie na lepszą Polskę jak nawet przedszkoli i żłobków nie są w stanie zapewnić więc ludzie muszą co miesiąc wydawać 800złotych.
  Jest okazja wypada się z tego kraju takie są realia:)

  Skomentuj

 10. Massai
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-07-20 17:51

  Ciekawi mnie dlaczego autor tej notatki tak skwapliwie pominął wszelkie szczegóły z pochodzeniem tego dyrektora niedojdy. Że to aparatczyk PSL, wciśnięty tam przez poprzedni rząd.

  Już wiecie dlaczego nowa władza wymienia szefów? Bo tacy jak on prawdopodobnie CELOWO sabotują. Albo są skrajnie niekompetentni. Ale ja obstawiam celowy sabotaż.
  "Im gorzej, tym lepiej".

  Skomentuj Historia edycji

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-07-20 19:06

   Autor pominął szczegóły z pochodzeniem dyrektora, bo nie lubi zbytnio wchodzić w politykę i nie lubi się powtarzać. ;)

   Ale w podlinkowanym w tekście newsie jest informacja za czyich rządów doszło do "dobrej zmiany" - http://www.benchmark.pl/aktualnosci/polski-grafen-nie-podbije-swiata-wladze-nie-pomoga.html

   Skomentuj

   1. Massai
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-07-20 20:37

    Tyle że wrzucenie "w 2015 wymieniono dyrektora" sugeruje czytelnikom, że zrobiła to po wyborach nowa władza ("aaa, 2015, czyli po wyborach pisiory się rzuciły na stołki").

    Wystarczy popatrzeć na komentarze, że tak właśnie część osób pomyślała.

    Dodanie "w 2015, jeszcze za rządu PO" aż tak by było "wchodzeniem w politykę"?

    Skomentuj

 11. r_e_s_e_t
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-20 21:06

  "Polska" metoda nie była pod żadnym względem rewolucyjna, a nawet jest popularna od prawie 30 lat. Depozycja atomów z plazmy wodoru i węglowodoru była wykorzystywana niecałe 30 lat temu do syntezy idealnych diamentów. Nawet reaktory są tego samego projektu.

  Jednak podobnie jak w przypadku takiej produkcji diamentów, gdzie tylko Gemesis opracowało warunki depozycji pozwalające na produkcję diamentów dowolnej wielkości. Identycznie jest w przypadku ITME.

  Skomentuj

 12. vegasnight9
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-07-20 21:17

  NIE MOGĘ TEGO CZYTAĆ BO MNIE H...J STRZELA !!!! ://///

  Skomentuj

 13. yamata
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-07-20 21:20

  Kur...na. Wiedziałem że tak będzie. To już kolejny polski produkt, który miast przynosić krocie choćby ze sprzedaży patentów i licencji, zostanie zaorany...

  Nie wiem kto, od kogo i ile kasy dostaje za uśmiercenie tej technologii, ale to powinno być rozpatrywane w kategorii zdrady narodowej. I to nie są żadne jaja!

  Ale oczywiście politycy mają ważniejsze sprawy, za jakiś czas wszyscy obudzimy się z ręką w nocniku...

  Skomentuj

 14. zeniu
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-07-20 21:40

  "Problemy zaczęły się w 2015 roku, kiedy ceniony dr Zygmunt Łuczyński został odwołany z funkcji dyrektora ITME, a w jego miejsce pojawił się Ireneusz Marciniak. Od tego czasu – jak informuje Rzeczpospolita – rosną wyłącznie: „deficyt, administracja i premie dla dyrekcji”, a przychody maleją"

  Rządy PO w pigułce. I oni wytykają PiS Misiewiczów, a sami byli dużo gorsi.

  Skomentuj

  1. chotnik2
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-07-20 23:36

   I przez 2 lata rzadow prezes mesjasz narodu nic z tym nie zrobil?

   Skomentuj

 15. TomPo75
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-07-20 22:42

  A kto w swiecie pozwoli, by w Polsce cos tak waznego jak grafen moglo istniec? Taki przemysl moze byc tylko w rekach USA, UE lub innych "wielkich" tego swiata.

  Skomentuj

 16. chotnik2
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-07-20 23:37

  Sady, Trybunaly, wladza, to sie liczy a nie jakas nauka.
  Pamietajcie jedna prosta zasade - rzad sie wyzywi.
  Chocby mieli wam zabrac ostatniego ziemniaka za pomoca 5 policjantow to zrobia to jezeli sami nie beda mieli.
  My mozemy zdechnac z glodu jak psy, byle dla rzadu starczylo.

  Skomentuj Historia edycji

 17. Fiona
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-07-21 07:45

  Zawsze Instytut może zająć się walką z in vitro....
  Albo walczyć z środkami zapobiegającymi zajściu w ciążę...

  Wtedy pieniądze od tego "rzondu" popłyną rzeką....


  :(

  Skomentuj

 18. killerek132
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-21 08:52

  Haha, ja od początku pisałem że tak będzie, za długo mieszkam w tym kraju żeby takich rzeczy nie przewidzieć. Japonia zasłużona jak jasna chol... a pakuje pieniądze w nową technologię bo wiedzą że to przyszłość, a u nas ? Banda złodziei przy korycie daje 500 plus żeby głupi ludzie myśleli że im na nich zależy, zamiast pakować w takie instytucje pieniądze to oni robią wszystko pod publikę, bo babcia co idzie do wyborów nawet nie wie co to grafen... Banada złodziei przy korycie, nic więcej. W USA wojsko samo pakuje sianko w instytucje i uniwersytety a u nas? Po co, przecież mamy tak dobrze...

  Skomentuj

  1. Fiona
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-21 12:03

   Odpowiednik 500+ jest w każdym kraju UE....
   Jesteś impotentem że tak to 500+ Ci przeszkadza ???

   Mi nie, mimo iż dzięki temu na rzeczy spożywcze wydaję ok 200 zł miesięcznie więcej - sklepy skorzystały z okazji i pod nową kasę podniosły ceny...

   400 zł dla rycerzy styropianu dożywotnio - to to jest granda...
   Emeryci dostali za to od prezesa po 3 zł miesięcznie...

   Skomentuj

   1. killerek132
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-07-22 13:49

    Wolał bym żeby znieśli akcyzę od paliwa zamiast 500+, wystarczył by jeden podpis premiera żeby cena paliwa spadła o 50%, po prostu państwo się zrzeka podatku i akcyzy od paliwa dla dobra narodowego. Wtedy wszystko poleciało by w dół, od artykułów spożywczych po przemysłowe, bo cała gospodarka opiera się na transporcie.

    Skomentuj

    1. Fiona
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-07-23 11:15

     To państwo żyje z alkoholi i papierosów - chcesz być wrogiem Polski - nie pij i nie pal...

     Skomentuj

 19. leto1987
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-21 09:13

  Wina Tuska!

  Skomentuj

 20. leto1987
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-21 09:13

  Wina Tuska!

  Skomentuj

 21. zloteTEMATYbenchmarka
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-21 11:01

  No az sie musialem zalogowc. Noz k..... jaka wogole mozna do tego dopuscic!!!! ja sie pytam, jak mozna byc tak bezmozgim materialista, gdzie projekt ktorego przyszloc jest tak barwna ze ..... zrujnowc!!!! Teraz przylezie obcokrajowiec i kupi to za "paczke fajek" i co ? Zbije na tym fortune. Tak sie k...... kreci rynek w polsce. Potem bedie to rosjanie, amerykanie, niemcy i inni wymyslili polska nie miala tu zadnego wkladu.

  Skomentuj

  1. Mkozlowski
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-21 13:43

   Niestety ale łatwiej jest sprzedać na szybko niż w coś zainwestować i tak może być z grafenem. Podobno można z niego zrobić szyby do aut, które w ogóle nie parują i 100 innych rzeczy, no ale po co, łatwiej zrujnować i sprzedać w cholerę. Pisałem o tym rok temu już, że to upadnie... obym się mylił.

   Skomentuj Historia edycji

 22. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-22 00:36

  Benchmarkowcy ! Taczki w dlon !
  Misiewicze to akurat symbol na przykladzie PiSu, ale symbol jest symbol... bez nadania partyjnego. Wywozic matołków na gnojówkę, gdzie ich miejsce. Niech przeliczają megabajty na pełne tysiące kilobajtów ;-)

  Skomentuj Historia edycji

  1. Fiona
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-07-22 08:00

   To wróć z tej anglii i daj nam przykład.
   A nie kolejny rysio od 6 króli który by wysyłał do walki innych siedząc samemu przed tv i żrąc popcorn...

   Skomentuj

 23. fosfor_man
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-22 00:59

  Polski rzad spierdzieli wszystko! Ale co poradzic skoro prawie 100% rzadzacych to dorebkiewicze i kretyni ktorzy znaja sie tylko na motactwie i sianiu zametu w spoleczenswie.

  Niedlugo znowu za grosze ten patent sprzedamy bo polska nie mysli przyszlosciowo.

  Skomentuj

 24. zajeBEASTY
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-07-22 08:57

  Niestety pozostałości po rządach teoretycznych PO dają o sobie znac. PiS nie jest w stanie zajac się wszystkim naraz. 8 lat rządów mafii z PO pozostawiło Polskę zrujnowaną. Abstrahując od błędów, które PiS popełnia np. ostatnio chcac obsadzać sędziów, co rozumiem, bo sędziowie w części ich nie lubią i sądzą nie po ich mysli (jesli ktos mysli, ze wymiar sprawiedliwości kiedykolwiek, gdziekolwiek był zawsze sprawiedliwy jest naiwny, wszedzie sa tylko ludzie, a gdzie ludzie i wladza tam zawsze sa naduzycia), ale władza sądownicza musi być bezwarunkowo niezależna, nawet jeżeli niekiedy nadużywa wladzy, obecni rzadzacy to swieci w PORÓWNANIU do dawnych, chociaż obiektywnie ich oceniam jako marnych ludzi z licznymi wadami. Jednakże PO jest tak bardzo przestępczą organizacją, że trzeba było zrobić wszystko żeby ich odsunąć od wladzy.

  Skomentuj

 25. Geralt
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-07-22 18:31

  Wladze Panstwa sa za bardzo zajete wprowadzaniem dyktaktury w PRL bis, zeby zajmowac sie jakas tam nauka czy wsparciem czegokolwiek poza wlasnym korytem.

  Skomentuj

  1. wiktorn86
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-25 21:50

   Zupełnie przypadkiem ten Instytut powstał właśnie w PRL.

   Skomentuj

 26. czesman
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-23 13:29

  A miało być o grafenie.

  Skomentuj

 27. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-25 21:48

  Komuna zbudowała, "wolna" Polska doprowadziła do upadku. W 1979 potrafiono wybudować od zera, w 2017 nawet utrzymać tego co już jest się nie da. Dzień jak co dzień.

  Skomentuj Historia edycji

 28. Eryk333
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-25 22:18

  W tym kraju wszystko chyli się ku upadkowi .

  Skomentuj

 29. qLmasakra
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-03 20:36

  Każda władza siebie warta. I dokładnie tak samo robi. Robi nie dla polaków tylko dla utrzymania władzy wsadzenia swoich znajomych wszędzie gdzie jest taka możliwość. Nie jestem ani za jednymi ani za drugimi. Wszyscy politycy to dosłownie k... i złodzieje. Tak jak za PO tak i za PIS za parę lat będziemy w tym samym miejscu. Wszystkie urzędy osadzone kolesiami nie ważne, że najczęściej debilami i ludźmi bez doświadczenia i wiedzy. To nie jest ważne tyko władza i pieniądze się liczą. Dotacje - to samo bez pleców i znajomości bardzo ciężko. A jak wykażesz "władzy" głupotę i nepotyzm to tylko masz przesrane.
  Nie wiem czy życie i obserwowanie tego jest jeszcze śmieszne czy żałosne. TO JEST POLSKA WŁAŚNIE. Władają nami niestety same cieniasy dla kasy, własnej kasy. Nikt Poważny się tam nie pcha bo to bagno bez dna no i trzeba umieć patrzeć sobie w lustro. Widać nawet uczeni potrafią tracić twarz dla srebrników bo chwały nie zyskują raczej wysłuchują obelg i czekają na przelewy. Nasze przelewy.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!