Na topie

Przejście dla pieszych w wersji 2.0

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

„The Smart Crossing” to próba podjęcia walki z problemem „smartfonowych zombie”, ale też propozycja unowocześnienia przejść dla pieszych.

 • Przejście dla pieszych w wersji 2.0
A A

W ostatnich latach widzieliśmy przynajmniej kilka różnych pomysłów na to, jak zwiększyć bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Ten zaproponowany przez firmy Umbrellium i Direct Line jest nie tylko jednym z najbardziej zaawansowanych, ale też mającym olbrzymi potencjał. To może być dobry sposób, by chronić „smartfonowych zombie” i przed „smartfonowymi zombie”.

Direct Line i „zebra 2.0”

Firmy opracowały mianowicie coś, co można by nazwać „zebrą 2.0”. To przejście dla pieszych, które jest w rzeczywistości jednym wielkim układem LED-owym. To, jaki obraz wspólnie wyświetlają, zależy od sytuacji na drodze.

Pasy Direct Line

Najprostszy przykład: ktoś zapatrzy się w ekran i smartfonie i niespodziewanie wejdzie na pasy – czerwone linie ostrzegą kierowców. Producent poszedł jednak dalej i pasy mogą na przykład zrobić się szersze, jeśli liczba ludzi chcących przejść, będzie większa niż zazwyczaj.

Pasy na miarę XXI wieku

To nie jest próba wymyślenia zebry na nowo. „Staramy się zaktualizować pasy, by przystosować je do XXI wieku – czasów, w których ludzie korzystają z telefonów komórkowych i nie zawsze spoglądają w górę. […] To w zasadzie standardowe przejście, tyle tylko że reagujące na zdarzenia w czasie rzeczywistym” – mówią autorzy.

Czy nie załatwiłyby tego zwykłe pasy z jakimś czujnikiem i dodatkowym światłem ostrzegawczym? Może i by (w pewnej części) załatwiły, ale tak jest efektowniej, a gdy coś jest widowiskowe, to istnieje większa szansa, że ktoś, kto ma moc decyzyjną, to dostrzeże.

Są też inne pomysły

Z problemem „smartfonowych zombie” różne podmioty próbują walczyć na różne sposoby. To między innymi: sygnalizacja świetlna wmontowana w chodnik, bramki blokujące przejście na czerwonym świetle czy też mandaty. Bylibyście za wprowadzeniem którejkolwiek z tych opcji?

Źródło: Huffington Post, Direct Line

Odsłon: 5115 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij
  1. KENJI512
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-10-09 19:37

   Wystarczy nauczyć odpowiedzialnego korzystania :)

   To co zabrać to lepiej rowery :D już widzę jak się rowerzyści w Warszawie na takim polu zatrzymują i czekają, aż czerwone zmieni się na zielone :D

   Skomentuj

 1. Dragonik
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-10-09 15:56

  Selekcja naturalna.

  Skomentuj

 2. gormar
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-10-09 16:00

  Migające światła na jezdni w momencie przechodzenia pieszego są wystarczające. Reszta bajerów to tylko niepotrzebne kłopoty.

  Skomentuj

 3. jaredj
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-10-09 16:01

  Odp do Q'bot: To raczej dla pieszych - pasy rozszerzą się w drugą stronę, lub w stronę gdzie nie stoją samochody. Rozwiązanie może i dobre (generalnie) ale tylko dla bogatych miast i pewnie tylko w miejsca o dużym natężeniu ruchu, zarówno pieszego jak i samochodowego.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Geralt
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2017-10-09 16:28

   Z jednym musze sie zgodzic. Paradoksalnie przepisy dajace wieksze prawa pieszym przy przechodzeniu przez ulice beda antyskuteczne, bo zamiast zwiekszyc bezpieczenstwo je zmniejsza. Kierowcow glownie powinno uczyc sie kultury i zyczliwszego spojrzenia na innych uczestnikow. Dlatego nie rozumiem sytuacji, ktora miala miejsce niedawno w Warszawie, gdzie goiscio z auta wybiegl z gasruyrka i zaczal gonic i okladac pieszego (ktory wczensiej zwrocil uwage). A na koncu policja odstapila od interwencji bo zanim dojechali to tamci sie "dogadali". Dla mnie w tym wypadku nie wazne czy dogadali sie czy nie, albo nawet co powiedzial pieszy do kierujacego - policja i tak powinna ukarac agresynego kierujacego i jeszcze skierowac sprawe do sadu bo poslugiwal sie niebezpiecznym narzedziem. W ogole juz to ze jechal z rurka pod reka o czyms swiadczy...

   Skomentuj

 4. Eternal1
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-10-09 16:40

  Bapka białej farby z domieszką kauczuku + tani odblaskowy plastik VS drogie i skomplikowane LEED-y montowane na powierzchni ulicy.

  Jakoś nie widzę żeby miasta się na ro rzucały.

  Pomysły i możliwości to jedno lecz trzeba też myśleć praktycznie, nie każdy ma tyle kasy co Dubaj żeby dobie LEDY montować w jezdni co 200m.
  Pomysł fajny - dla 3% najbogatszych miast na Ziemi.

  Skomentuj

 5. Ladros
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2017-10-09 16:46

  Cymbały potrzebują dyscypliny, a nie ułatwień.

  Tak trudno na te kilka sekund oderwać łepetynę od ekranu? To chyba podchodzi pod poważny problem i wymaga terapii.

  Skomentuj

 6. kokosnh
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-10-09 19:18

  w zimie lub jak popada na pewno nie będzie wydłużać drogi hamowania :D RIP piesi
  Już lepiej się sprawdzą podniesione przejścia.

  Skomentuj

 7. Yamaraj6
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-10-09 20:27

  Ostatnio takim debilnym pomysłem były inteligentne okna które miały wyświetlacz i trzeba było sterować nimi za pomocą palca...
  Ja nie wiem kto daje pieniądze na tworzenie takich rzeczy. Poziom skomplikowania i cena takiego rozwiązania nie jest w ogóle współmierna do przynoszonych korzyści. Już nie wspomnę o tym że przecież takie LEDy są pokryte szkłem na którym samochody będą się ślizgać w deszczowe dni...

  Skomentuj

  1. thoruus
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-10-09 22:53

   Kasa na takie rzeczy zwykle jest rządowa, w szerokim rozumieniu tego słowa (na nszym podwórku od UE po lokalne władze). Zwykle przypomina to lejek: od góry zarabia każdy a na samym dole są właśnie wszelkiego rodzaju projekty związane z innowacyjnością czegokolwiek, czyli takie jak wyżej. Niczego nie poprawiają, ale zatrudniasz ludzi (swoich, oczywiście), wydajesz tę kasę na zabawki (oczywiście są "niezbędne do wykonania projektu"). Tylko musisz mieć zespół dobrych cwaniaków od kwitków (np. prawników) lub sprytnego człowieka na uczelni.

   Ja wciąż wierzę, że to przemyślany system i choć 20% tej kasy idzie na rzeczywiste badania i postęp...

   Skomentuj

 8. raffal81
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-10 07:44

  Tu nie chodzi o ułatwianie pieszym, a raczej by zwiększyć bezpieczeństwo ogólnie, bo ani pieszy nie chce być potrącony, ani kierowca nie chce nikogo potrącić.

  Problemem ogólnie przynajmniej u nas, jest fakt że jak jedziesz autem, to dużo rzeczy się dzieje do o koła.
  Często jest tak że mignie Ci przed oczami znak przejścia dla pieszych i zorientujesz się tuż przed, często gwałtownie hamując.

  Naprawdę wystarczyłoby by postawić jakieś wyższe ostrzegawcze lampy po bokach, które by wyło widać z daleka, do tego zmiana nawierzchni na inny kolor, bo czasami prędzej zwrócisz uwagę na to co masz przed maską, niż gdzieś po bokach na znaki jadąc w tłumie innych aut.

  Ale najpierw powinni się zająć osobami które rozmawiają, lub też bawią się telefonami w samochodzie, to jest najczęstszy przypadek w momencie jakiegoś wypadku, czy zagrożenia.

  To co kierowcy odpier..... podczas jazdy, to czasami woła o pomstę do nieba.

  Oczywiście pieszych trzeba też edukować, ale każdy z nas nawet kierowców, kiedy wysiada za auta jest pieszym, tyczy się to każdego z nas.

  Skomentuj Historia edycji

   1. raffal81
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-10 10:35

    Po pierwsze trochę kultury.

    Po drugie mam prawo jazdy od 18 lat, a od 16 lat jeżdżę i robię codziennie ponad 100km.
    Nigdy nie miałem wypadku, stłuczki, nawet nie dostałem mandatu, więc nie pouczaj mnie bo akurat nie jesteś tym który powinien.

    Co DOOKOŁA zwykły błąd z autokorekty, a sapiesz się jakbyś został bohaterem.

    Jeździłem też po różnych krajach europy i to sporo, np w takiej ANGLII bardzo fajnym sposobem oznaczają przejścia dla pieszych dużymi stojącymi lampami, które emitują pulsacyjne światło, widać to z daleka, do tego dobre oświetlenie przejścia dla pieszych.

    Można wiele zrobić, a nie można wszystko zwalać na ludzi, bo ludzie są omylni, mogą popełniać błędy. Nie ma kierowcy który takiego błędu nie popełnił w ruchu drogowym, z mniejszym lub gorszym skutkiem.

    Ja też się czasami zagapię, a czasami wymusi na mnie inny uczestnik ruchu, wymusi na tyle że sam zostaniesz zmuszony do głupiego manewru.

    Jak już pisałem, jesteśmy tylko ludźmi i takie rzeczy są tworzone dla naszego bezpieczeństwa, bo czym jest kłótnia w sądzie czy bijatyka na ulicy, gdy po jakimś wypadku ginie człowiek.

    I proszę Cie następnym razem o trochę kultury, chyba że jesteś typem człowieka który z domu rodzinnego kultury nie wyniósł za grosz, to jestem w stanie to zrozumieć.

    Skomentuj Historia edycji

   2. raffal81
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-10 10:42

    Pamiętaj też że są inni uczestnicy, ruchu, jakby byli tacy sprawni jak ja, czy TY, to wypadków by nie było. I myślisz że jak powiesz to oficjalnie, to nagle wszyscy będą jeździć zgodnie z przepisami i nie będzie wypadków.

    Jakby rozwiązanie było takie proste, to już dawno by na nie wpadli, a ludzie giną nadal na przejściach dla pieszych.

    Doskonałym przypadkiem, jest przejście dla pieszych u mnie w GDAŃSKU, ciągłe śmiertelne wypadki, od kiedy oznaczyli je świecącymi ledami, które są zamontowane na asfalcie, nagle wypadków brak. Powiedz mi w takim razie jakim cudem ? magia co nie ?

    Skomentuj Historia edycji

    1. raffal81
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-10-10 11:06

     @Przykładem

     Skomentuj

     1. raffal81
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-10 13:11

      Koło opery. Tam ciągle były jakieś potrącenia, sam nawet byłem światkiem takiej sytuacji.

      https://www.google.pl/maps/@54.3742718,18.6243775,3a,75y,342.44h,69.08t/data=!3m6!1e1!3m4!1sxRBYvqmsI6aq5UfbVpglAw!2e0!7i13312!8i6656

      W tym miejscu, bardzo fajnie oświetlili przejście dla pieszych, z Daleka widać, oczywiście mam na myśli wieczór, bo w dzień to nie jest problem.

      Skomentuj Historia edycji

     2. raffal81
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-10 13:30

      Może z tymi ciągłymi śmiertelnymi wypadkami przesadziłem, ale wypadków było tam naprawdę sporo.

      Skomentuj

     3. raffal81
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-10 16:26

      Nie nie mam problemu z pisaniem, już Ci tłumaczyłem, czasami zadziała dziwnie autokorekta i wychodzą babole. A Analfabetą widocznie jesteś ty, ale umysłowym, bo nawet nie znasz znaczenia słów którymi się posługujesz. Zakończyłem rozmowę z Tobą i żadnej zaczynać nie zamierzam, jesteś zakompleksionym człowiekiem, przykre.

      Skomentuj Historia edycji

     4. raffal81
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-10 18:05

      No skoro odczytuję twoje wiadomości na stronie, do tego na nie odpisuję, a że przez przypadek zrobię błąd to nie jest to analfabetyzm. Za pewne jesteś polonistą, który znalazł się w szkole podstawowej i nie potrafisz tego znieść że Ci w życiu nie wyszło.

      Od samego początku kiedy się tu zarejestrowałeś, to widzę Twoje wypowiedzi jako człowieka który wszystko wie najlepiej, nie licząc się z opinią drugiej osoby. Ale co zrobić takie osobniki też żyją na tej planecie i niepotrzebnie zabierają mi tlen.

      Po prostu zamknij już japę, przestań do mnie pisać bo naprawdę mam w życiu ważniejsze i przynoszące więcej korzyści rzeczy, jak karmienie kota, niż rozmowa z Tobą.

      Skomentuj

 9. interceptor
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-10-10 08:02

  I kolejne koszty (koszt założenia, eksploatacji, konserwacji)... a przejście przez drogę na prawdę nie jest karkołomną czynnością. Wystarczy trochę logicznego, zdroworozsądkowego myślenia, nieco się oglądnąć w lewo w prawo (ewentualnie na sygnalizację) i przejść... ręce opadają.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!