Systemy operacyjne

„Format C”? Zapomnij. Reinstalacja Windowsa będzie dużo prostsza

przeczytasz w 2 min.

Można próbować różnych działań naprawczych, ale czasem jedynym sensownym wyjściem pozostaje format. Wkrótce jego wykonanie będzie zdecydowanie mniej kłopotliwe.

Reinstalacja to ostateczność. Czasem jednak trzeba postawić system operacyjny na nowo, a powodów może być wiele. Niestety trzeba w to włożyć mnóstwo czasu i wysiłku, niezależnie od tego, czy zainicjujesz to komendą „format C” czy też wykorzystasz bootowalny pendrive lub inny dysk naprawczy. W ostatniej kompilacji testowej systemu Windows 11 zauważono jednak nowy, znacznie prostszy sposób na „nowy początek”. 

Wygodniejsze formatowanie Windows 11 

Zdając sobie sprawę z tego, że użytkowników może przerażać ilość włożonego czasu i wysiłku oraz fakt utraty wszystkich danych, Microsoft postanowił zrobić coś dobrego. Amerykanie wymyślili nowy sposób na ponowną instalację systemu Windows 11 – za pośrednictwem usługi Windows Update. 

Przeczytaj także:

    Działa to w taki sposób, że po kliknięciu przycisku na komputerze instalowana jest najnowsza wersja systemu Windows 11. Co ważne, w tej metodzie wszystkie aplikacje i pliki są zachowywane. W związku z tym jednak nie można mieć pewności, co do stuprocentowej skuteczności w eliminacji problemów, jakie doskwierają naszemu pecetowi. Brzmi jednak jak dobra metoda na upewnienie się i ewentualną możliwość rezygnacji z pełnego formatowania. 

    Z przedstawionych w sieci informacji wynika ponadto, że pomimo zachowania danych ta nowa metoda rzeczywiście będzie skutecznym sposobem na ponowną instalację systemu. Pozostaje zatem poczekać na debiut tej funkcji i sprawdzić to w praktyce. 

    A gdzie ją znajdziemy? Wystarczy uruchomić Ustawienia, przejść do kategorii System, a następnie Odzyskiwanie i tam wybrać opcję zatytułowaną „Rozwiązywanie problemów za pomocą usługi Windows Update”. 

    Źródło: XDA-developers, inf. własna

    Komentarze

    5
    Zaloguj się, aby skomentować
    avatar
    Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
    • avatar
      Warmonger
      1
      To miłe. Od dziesięciu lat trzymam system, biblioteki i projekty na osobnych dyskach właśnie po to, aby móc przeinstalować system bez utraty całej reszty (i kiedyś już to robiłem). Ale to dodatkowy kłopot i koszty.
      • avatar
        xmexme
        1
        Wiele to nie zmienia, format c: nadal będzie dla większości prostszym rozwiązaniem niż szukanie rozwiązania problemu i łatanie systemu tworząc przy tym nowe problemy. Microsoft nigdy nie potrafił i mu się to nie opłaca aby oddzielić system operacyjny, jego składniki, dane konfiguracyjne od pozostałych rzeczy dodawanych przez programy i użytkowników. Cele korporacji są ważniejsze od potrzeb użytkownika. Użytkownik jest tylko produktem nad który Microsoft nieustannie pracuje.
        • avatar
          leśny_dziad
          0
          W systemach z rodziny UNIX wystarczy przenieść pewne katalogi na osobną partycję (w Linux to katalog /home) by mieć pewność, że żadnych danych się nie utraci. Rozwiązanie prymitywnie proste i doskonale działające. W rodzinie systemów Windows pliki użytkownika poro...lane są po wszystkich katalogach. Ma to też swoje dobre strony gdyż chcą ukryć coś w systemie jest to łatwe - hakierzy zazwyczaj używają skryptów przeszukujących domyślne katalogi z danymi, przeniesienie ich i zmiana ich nazw bardzo utrudnia im pracę. Dla typowego biurkowego użytkownika uniksowy system zarządzania danymi jest wygodniejszy i bezpieczniejszy
          • avatar
            baca130
            0
            Ostatnio robiłem format za czasów windows XP.