Na topie

Rekordowy spadek sprzedaży iPhone'ów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Smartfony

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony Tematyka: iPhone Producenci: Apple

W ujęciu rok do roku mówimy o spadku o aż 19%. Chociaż Apple wciąż zarabia bardzo dużo, w minionym kwartale smartfony z charakterystycznym logo nie były rozchwytywane.

  • Rekordowy spadek sprzedaży iPhone'ów
A A

Od lat pojawiają się stwierdzenia, iż na rynku smartfonów jest kilku mocnych graczy, ale najwięcej powodów do zadowolenia zawsze i tak ma Apple. Ostatnie miesiące nie były jednak dla tego producenta szczególnie udane.

Z ostatniego raportu nie dowiadujemy się ile dokładnie iPhone'ów udało się sprzedać w minionym kwartale (Q2 2019). Tajemnicy nie stanowi jednak fakt, iż przychody z ich sprzedaży we wspomnianym okresie wyniosły 31 mld dolarów.

Wprawdzie jest to kwota mogąca robić wrażenie, ale w Apple nikt raczej nie skacze z radości. W ujęciu rok do roku mówimy tutaj bowiem o spadku o aż 19%, co jest negatywnym rekordem w przypadku Apple.

Sprzedaż  iPhone'ów

Przychody z całej działalności Apple za Q2 2019 wyniosły natomiast 58 mld dolarów. W porównaniu do Q2 2018 również tu zanotowano spadek, ale znacznie mniejszy bo o około 4,5%.

Poza smartfonami spadło też zainteresowanie komputerami Mac, wzrosła natomiast sprzedaż tabletów iPad, urządzeń wearables oraz usług. Zwłaszcza z tymi ostatnimi producent wiąże spore nadzieje.

Źródło: bbc

Odsłon: 13144 Skomentuj newsa
Komentarze

33

Udostępnij

Zobacz podobne

    1. patryk1011
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2019-05-05 11:12

      Specjalnie się zalogowałem żeby napisać komentarz ;)

      Sama cena dużo nie zmienia, mamy świetny system, długo wspierany sprzęt w dobrej jakości i za to się płaci, ale wracając do tematu! Jestem użytkownikiem Apple od wielu, wielu lat, używałem wielu modeli i z każdego byłem zadowolony, natomiast to co obecnie robi Apple mnie po prostu dołuje, fakt, te telefony dalej są świetne i system mega przyjazny użytkownikowi, lecz nie ma już tego efektu jak kiedyś i przesiadka z jednego modelu na inny jest taka zwyczajna :(
      Brakuje mi wielu nowości, które ma konkurencja, tj. bateria 4200mAh, szybkiego ładowania oraz aparatu jak w Huawei P30 Pro i właśnie P30 Pro będzie raczej moim następnym telefonem

      Skomentuj

      1. Aranda
        Oceń komentarz:

        10    

        Opublikowano: 2019-05-05 12:57

        System jak system... Ja się odnajduję w każdym. Wsparcie niech by miał i 20 lat... Ale gdzie płacić 4 tys zł za telefon? To cena absurdalna bo to TYLKO telefon. Nie opowiadajcie mi bzdur o tym że one zastępują komputer czy nadają się do jakichkolwiek innych zastosowań poza doraźnym fotografowaniem ( z braku laku lepszy kit) czy korzystaniem z internetu. Bo ja jak muszę skorzystać z internetu na telefonie to to mnie trafia... To jest tylko telefon. Telefon z reguły posiada się 2-3 lata i kupuje nowy. Więc do czego te długie wsparcie? Na przestrzeni ostatnich lat miałem różne telefony (oczywiście nigdy nie zgłupiałem doszczętnie i nie kupiłem ogryzka) z różnymi parametrami i osiągami... W konsekwencji zawsze służyły mi do tego samego.

        Skomentuj

        1. awesome1337
          Oceń komentarz:

          -6    

          Opublikowano: 2019-05-05 13:58

          >Telefon z reguły posiada się 2-3 lata i kupuje nowy. Więc do czego te długie wsparcie?

          no akurat w przypadku iphona nie ma takiej potrzeby
          taki iphone6 z 2014 nadal otrzymuje pełne wsparcie producent i nadal jest świetnym telefonem

          dla porównania z tego samego okresu galaxy s5 już w 2016 stracił wsparcie samsunga i w tym momencie nawet po w graniu świeżego systemu nie działa tak jak kiedyś

          Skomentuj

          1. Aranda
            Oceń komentarz:

            -6    

            Opublikowano: 2019-05-05 17:36

            Używasz 5 letniego telefonu? Poważnie? To jak on wygląda? To nie jest TV czy zestaw muzyczny który sobie stoi na szafce czy w innej gablocie. To coś co targasz każdego dnia po kieszeniach, przekładasz, wykładasz, posługujesz się w pracy itp itd. Po 2 latach taki telefon jest dobity zwyczajnie. I jak nie spadł ci w tym czasie i nie rozbił się to i tak cud. Ale 4-5 lat?
            Poza tym technicznie taki telefon z przed 4 lat to jakiś zabytek. No chyba że ktoś mówi że używa go do dzwonienia. No to ok. Tylko po co dawał taką kwotę jak go kupował?

            Skomentuj

          2. patryk1011
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-05 18:06

            Uwierz że są ludzie, którzy kupują telefon i użytkują do czasu aż nie padnie ;)
            Odnośnie korzystania z internetu w telefonie to uwierz że sporo osób tak robi, sam przez jakiś czas korzystałem z internetu wyłącznie z telefonu i o ile kiedyś bym się śmiał gdyby mi ktoś powiedział że tak będę robił to dziś jest to dla mnie w sumie normalna sprawa i mega wygodna ;)

            Skomentuj

          3. awesome1337
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2019-05-05 19:31

            >Używasz 5 letniego telefonu? Poważnie?

            ja nie, ale moja dziewczyna tak, własnie iphona 6

            >To jak on wygląda?
            normalnie? oczywiście nie jak nowy daje rade

            poza tym też jest w porządku, nie jest najszybszy i aparat odstaje od tych w nowych flagshipach ale nadal jest lepszy niż w jakimś budżetowym chinczyku

            >Po 2 latach taki telefon jest dobity zwyczajnie. I jak nie spadł ci w tym czasie i nie rozbił się to i tak cud. Ale 4-5 lat?

            mam już prawie 3 lata galaxy s7, nie wiem jak ty traktujesz swój telefon ale daleko mu do "dobitego"
            i owszem upadł mi wiele razy, ale jest cały nie ma większej rysy na ekranie, ostatnio upadł mi na schody ruchome i mam może 1mm wgnieciecie na krawędzi obudowy po tym

            >Tylko po co dawał taką kwotę jak go kupował?

            po to żeby go długo używać?

            Skomentuj

          4. hink1
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-06 15:19

            Jak dbasz, tak masz.
            Używałem Xperii Z3 przez chyba 4 może 5 lat i dzięki etui i szkłach ochronnych dalej bym z niego korzystał ale go utopiłem.
            Telefon używam nie tylko do dzwonienia ale i do robienia przelewów, wysyłania maili a nawet do przeglądania rys w autocadzie

            Skomentuj

          5. Kropeczka
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-07 09:54

            Miałam telefon 5 lat. Zawsze w etui i ze szkłem ochronnym.
            Po 5 lat wyglądał jak nówka.

            Ktoś kto narzeka iz po 5 latach ma ruinę jest tylko zwykłym niechlujem.

            Skomentuj

      2. lemball
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-05-05 13:28

        Sam używam Apple od 6 lat, jak MacMini Late 2012 sprawuje się bardzo dobrze, patrząc na jego parametry, do tego co potrzebuję to z telefonami mam nieco odmienne zdanie. Przesiadka z Androida na iOS była bajką, niektóre funkcje owszem były średnio "intuicyjne" jak to Apple reklamuje, może przez to, że nie jestem z USA i u mnie intuicja działa odmiennie do tych zza oceanu. Po 6 latach wróciłem do Androida bo niestety ale żaden z 4 telefonów, tylko jeden był kupowany w sieci komórkowej, nie działał tak jak powinien. Pierwszy padł po wyciągnięciu z pudełka, sam zrywałem folię więc nie był używany, gubił zasięg, drugi miał problem z wydajnością i czasem nie można było się do mnie dodzwonić, 3 miał problem z wydajnością i baterią, czwarty po 3 miesiącach używania zaczął się wyłączać gdyż bateria nie jest w stanie sprostać "wymaganiom", 97% sprawności baterii według tego co podaje system. Wszystkie telefony były gwarancyjnie wymieniane na nowe przez autoryzowanego serwisanta Apple. Serwis Apple również polecam, nigdy nie miałem trudności z serwisowaniem. Telefony używane do dzwonienia, netu i najważniejsze, muzyki. Póki co robie sobie przerwę od urządzeń Apple.

        Skomentuj

        1. człowiek-taboret
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-05-06 02:24

          Polecanie serwisu gwarancyjnego jakiegoś producenta niezbyt dobrze świadczy o jakości produktu.

          Skomentuj

          1. eltra
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-06 12:12

            Nieprawda każdy przedmiot może się zepsuć jakość pracy serwisu pokazuje też szacunek w stronę klienta i chęć jego zatrzymania.

            Ja kupowałem auto jakiś czas temu i zastanawiałem się nad modelem opla albo skody i nie wiedziałem co wziąć bo równie mi się podobały , zauważył właśnie serwis wygrała skoda. Czytałem i słyszałem pozytywne opinie na temat serwisu że profesjonalny że nie robią kłopotów że auto zawsze na życzenie klienta umyja nie sa nachalni (czego ja osobiście nie znoszę) kawa herbata czekolada do picia wodą i jakieś małe przekąski dla czekających na auto . Byłem zmuszony skorzystać raz z serwisu bzdurka była ale wyglądało poważnie , zapaliła się co jakiś czas kontrolka o braku oleju w silniku naprawa trwała może 15 min wymiana czujnika problem im znany bo to nowy był model. Przepraszali za to że ich produkt sprawił u mnie dyskomfort w korzystaniu (W końcu kupę siana auto kosztowalo 3 miesiące miało i już awaria można się zdenerwować) jakość serwisu szybka naprawa plus możliwość poczekalnia w poczekalni herbata kawa, sprawiło że wcale nie pomyslalem O tej sytuacji jako mocno negatywnej A właśnie bardziej w kontekście no stało zdarza się. Byłem tam jeszcze 4 razy na 2 przegladach okresowych i 2 prace z AutoKASKO:P (To akurat wina żony chociaz kazdy tak mowi ^^) i za kazdym razem bylem zadowolony nigdy z niczym nie bylo problemu.

            Tak jakość pracy serwisu ma znaczenie i to duże A przynajmniej ja tak uważam:)

            Skomentuj

          2. człowiek-taboret
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2019-05-06 13:09

            Ja nie mówię, że nie jest ważna jakość serwisu. Aczkolwiek chyba wolałbym usłyszeć: - Serwis? Nie wiem, nigdy nie miałem problemu.

            Niezależnie jaki by serwis nie był super i jak bardzo by cie nie całowali po pośladkach, to jednak jak odwiedzasz serwis zaraz po zakupie, albo niedługo po, to jednak widać gdzie koszty są cięte. Pamiętaj, że łażenie po serwisach czy wymiany to twój zmarnowany czas.

            Kupuję często na Amazonie i wiem, że nie muszę się obawiać, bo Amazon praktycznie wszystkie sytuacje rozwiązuje na korzyść klienta. Ale wierz mi, szlag mnie trafia jak rozpakowuję produkt i coś nie działa albo psuje się po tygodniu. Bo to oznacza, że znów będę musiał ogarniać zwrot, nieść paczkę do punktu odbioru, zamawiać drugi raz albo inny produkt. A w sumie najważniejsze jest to, że kupiłem, przyszło i muszę odesłać i dalej nie mam tego co kupiłem. Czasem są to potrzebne rzeczy na jakiś wyjazd czy coś i się okazuje, że już nie zdążysz przed wyjazdem tego ogarnąć.

            Fajnie mieć świadomość, że serwis jest dobry, ale wcale nie napawa mnie chęcią zakupu słyszenie, że ktoś wymieniał telefon 4 razy i nie robili problemu. No trudno, żeby robili skoro przy takiej jakości produktu zgłoszeń mają setki dziennie.

            Wolę kupić, używać i chwalić za jakość produktu niż zawierać znajomości w punktach serwisowych z kartą stałego klienta w dłoni.

            Skomentuj Historia edycji

      3. SirMichael
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-05-06 10:11

        ja też mam tak, od lat srajfony ze względu na IOS, który jest genialny, ale spoglądam jednak z zazdrością na telefony innych co mają hu*aweje, xiaomi itd. Wyświetlacze ostre, super aparaty, baterie, dual simy itd. Nosz k*** też tak chce :)

        Skomentuj

  1. Yukko
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-04 22:01

    I co niby tyle w tych iPhonach kosztuje? Ja z pół roku temu nabyłam nowy monitor, 35 cali, 21:9 3440x1440@120 z G-sync za około 3200zł. I tak to DUŻO mniej niż za 6 calowy flagowy smartphone od kogokolwiek... Laptopy są tańsze, w sumie to wszytko jest od tych małych sprzętów.

    Skomentuj

    1. Arael
      Oceń komentarz:

      -13    

      Opublikowano: 2019-05-04 22:10

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Te tańsze laptopy przeważnie są też od nich wolniejsze ;)

      Skomentuj

    2. awesome1337
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2019-05-04 22:11

      a bo iPhone to tylko ekran co?

      główny koszt to r&d a nie koszt produkcji

      o ile te 7k to przesada to na pewno nie będą sprzedawać w cenach xiaomi bo to kompletnie inny model biznesowy całej firmy

      Skomentuj

      1. BariGT
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-05-05 09:09

        Cena produkcji ajfona to 100-200$. Reszta to ich zysk - dlatego ta firma jest warta bilion $$

        Skomentuj

        1. awesome1337
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-05-05 10:37

          lol
          a r&d to z powietrza się bierze ?

          cena części to jest 200$ ale nie cena produkcji

          apple ma wysoka marzę jak na tą branże ale nie aż tak wysoka

          Skomentuj

          1. BariGT
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2019-05-05 10:49

            Popatrz sobie po ile byly pierwsze ajfony za Jobsa a wtedy wlasnie najbardziej sie rozwijali. Obecnie to tylko aktualizacje do tego samego iosu...

            Skomentuj

          2. awesome1337
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-05 11:28

            i przez 10 lat rynek nie zmienił się wcale

            Skomentuj

          3. BariGT
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-05 12:08

            Masz na mysli, ze 10 lat temu na wiadomosc o telefonie za 10tysi kazdy by sie popukal w glowe?

            Skomentuj

          4. awesome1337
            Oceń komentarz:

            -3    

            Opublikowano: 2019-05-05 13:53

            mam na myśli to że 10 lat temu trzeba było wydać zdecydowanie mniej na to żeby twój kolejny telefon był lepszy od poprzedniego czy od konkurencji

            teraz każdy nawet mały skok to dużo więcej pracy i kosztów,
            stagnacja hardware'u od 2-3 lat jasno to pokazuje

            Skomentuj

        2. Daniou
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-05-08 12:26

          wydaje mi się, że serwis (w sumie sprawny i dobrze działający) i marketing też mogą ich sporo kosztować, ale co do hipotezy to się zgadzam.

          Skomentuj

      2. Daniou
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-05-08 12:22

        yyy, jest dokładnie na odwrót jeśli chodzi o produkcję masową. Po to własnie topi się ogromne pieniądze w r&d, żeby zarabiać na jak najtańszym w produkcji urządzeniu, za które użytkownik zapłaci jak najwięcej.
        Gdy mówimy o setkach tysięcy lub milionach egzemparzy, to kosztem jest właśnie produkcja i gwarancja, r&d to ułamek mały...

        Skomentuj

    3. Yukko
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-05-05 16:47

      Mnie chodzi o takie czyste porównanie. Z perspektywy gracza to za 4-5k zł to można kupić porządny GPU, super monitor etc etc. Co jest w smartphonie warte takich pieniędzy? Jego marka? Moc? Możliwości?

      Mi osobiście taki sprzęt nie jest potrzeby, nie prowadzę biura ani nie gram na nim. Ale czy do takich prac potrzeba wydać 4,5k? Czy ten super aparat jest potrzebny? Ta moc etc?

      Ciekawe ile laptopów znajdę na których można zrobić więcej. Jedyna wada to, że lapka do kieszeni nie wsadzisz.

      A jak szybka ci pęknie to nie da się jej wymienić bo jest przytwierdzona do ekranu do którego z kolei przyczepiono połowę bebechów ze środka.

      Wydawanie 3-4k na smartphona, nie ważne jakiego to dla mnie szkoda kasy. Dla takiego byle użytkownika jak ja to i tak jakiejś większej różnicy między phonem za 500zł a 5000zł nie będzie. Oczywiście płynność działania może być, ale tylko może a reszta to tylko dodatki, dla mnie osobiście zbędne.

      Skomentuj

      1. człowiek-taboret
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2019-05-06 02:31

        A ja jestem w stanie tyle dać, bo smartfon to urządzenie, które łączy całą masę codziennych zastosowań w jedno poręczne opakowanie. Fakt, że tańszy też to robi, ale często gorzej. Ja szczególnie jestem w stanie dopłacić za lepszy aparat, bo samodzielnej cyfrówki nigdy nie kupię i nie będę ze sobą nosić. A taki w smartfonie jak najbardziej spełnia moje oczekiwania. I jak się to rozwija jak np zoom w P30 Pro to przekonuje mnie to do zmiany raz na jakiś czas. Aktualnie czekam na Mate 30 Pro. Prawdopodobnie to będzie mój następny telefon.

        Skomentuj

    4. Hans Olo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-06 07:10

      Najwięcej kosztuje utrzymanie kursu akcji.

      Skomentuj

  2. JasiekX
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-05-04 23:15

    iphone bym nie chciał , bo brakuje mu pełno funkcji ,które mam w Note8.

    Ale nowego ipoda bym łyknął. Małe i dobrze gra :D Do tego wifi więc na siłowni odpalasz spotify lub już wgraną muzykę. Miałem ipod touch 1gen. Wytrzymał prawie 9 lat.

    Skomentuj

  3. Dragonik
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-05-05 09:56

    Czyżby kończył się emejzing?:D

    Skomentuj

  4. gregory7
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-05 18:22

    Uważam że za to wszystko odpowiedzialne jest niska cena tego produktu!

    Skomentuj

  5. ammarmar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-05 22:13

    Cena nie jest i nigdy nie była problemem. Pierwsza generacja iPhonów była koszmarnie droga w porównaniu do konkurencji, ale sprzedawała się rewelacyjnie, ze względu na innowacje.

    I tego właśnie teraz brakuje. Telefony Apple wyraźnie zaczynają trącić myszką, zarówno pod względem designu jak i możliwości.

    Sam "emejzing" przestaje wystarczać i ludzie zaczynają opuszczać getto, szczególnie, jeśli używali tylko telefonu i nie ugrzęźli na dobre w zamkniętym ekosystemie Apple.

    Skomentuj

  6. xchaotic
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-05 23:25

    wszyscy pisza ze cena nie jest problemem. IMO jest bo IOS to fajny ekosystem, ale albo powinni oferowac drozszy sprzet z lepszymi mozliwosciami albo podobny sprzet w podobnej cenie.
    Aktualnie jest podobny sprzet w kosmicznej cenie.
    Wiekszosc ludzi ktorych stac na takie drogie telefony nie jest az taka glupia i albo jada na starszym modelu albo przesiadka do konkurencji...

    Skomentuj

  7. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-09 08:46

    Każda moda się kończy. Tym bardziej iż ta "moda" od kilku lat nie wnosi nowości....