Laptopy

Rewolucja - baterie wytrzymają dużo dłużej!

opublikowano przez w dniu 2011-03-06

Prezentowany poniżej pomysł jest oczywisty - dostarczajmy procesorowi tylko tyle energii ile jej potrzebuje. A jednak sporo czasu zajęło zanim udało się go wyrazić w precyzyjny sposób.

Tym kimś był Wonyoung Kim z Harvardu. Uczony wie jak zrewolucjonizować sposób pracy urządzeń elektronicznych tak, aby zużywały mniej energii. I to znacznie mniej energii. Aby całość wytłumaczyć w możliwie prosty sposób, posłużmy się stosowną grafiką.

  Warto przeczytać:
 

Koniec z przymusowym lektorem w polskiej telewizji

Poniżej widać dwa warianty pracy laptopów. Z tego pierwszego korzysta dziś zdecydowana większość urządzeń elektronicznych - napięcie bardzo wolno reaguje względem zapotrzebowania procesora na energię, w związku z czym spora jej część jest marnowana. A to nie sprzyja na przykład baterii, nie wspominając już o większych rachunkach za prąd.

Poniżej widzimy jednak efekt projektu Kima. Za pomocą specjalnego czipu o nazwie MCVR wszczepianego do procesora prędkość zapotrzebowania na energię maleje już o 1 volt w ciągu 20 nanosekund. Całość - choć podniesie cenę procesorów o około 10%, ale według prognoz pozwoli wydłużyć czas pracy nawet o 20%.

Fakt, że Kim zdobył dość szybko patent dla swojego projektu sprawi, że prawdopodobnie czeka nas prawdziwa rewolucja w kwestii wytrzymałości baterii urządzeń mobilnych.

Źródło: engadget

marketplace

Komentarze

36
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Czyli, że będę mógł grać przynajmniej z 20h na np. NGP? :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak ja kocham takie tytuły - "REWOLUCJA !!!" a w newsie 20%. Rewolucja to by była gdyby na tych samych akumulatorach sprzęt pociągnął 3 razy dłużej. A tak to co najwyżej ewolucja obecnie spotykanego zarządzania energią. Phi....
  Zaloguj się
 • avatar
  czyli będzie wymówka by podnieść cenę :P
  "zdecydowana większość" czy w tym stwierdzeniu podmiotem domyślnym jest Intel i jego procki? :P
  Zaloguj się
 • avatar
  Czyli za 5 lat trafi to na rynek masowy...
 • avatar
  za 10 lat kiedy skonczy sie patent.
 • avatar
  Zarobi sobie chłopak
 • avatar
  Zabrali by się za nową technologię, a nie jakieś gówno co daje parę procent i od razu rewolucja. Rewolucja to jest coś nowego, nie tylko puder na pysku.
  Zaloguj się
 • avatar
  LOL, nie wiedziałem że oczywistości się patentuje.

  Nie stosuje się tego ponieważ komplikuje to układ, a zysk tak naprawde jest iluzoryczny, wynika to z faktu że energia rośnie wykładniczo wraz ze wzrostem napięcia.

  Oszczędniejsze są rozwiązania wieloprocesorowe.
  Zaloguj się
 • avatar
  te 20% to rewolucja? eh, normalnie tytuly newsow rodem z onetu i faktu.

  Zaloguj się
 • avatar
  hurra ! teraz wiem że wnuki będą chciały te 100€ więcej na nowy komputer :P
 • avatar
  przecież najwięcej prądu żre ekran
  Zaloguj się
 • avatar
  15 razy juz czytalem o nowych typach baterii, o rewolucji w dzialaniu urzadzen na baterie, o cudach z bateriami, ladowanie baterii w kilka sekund itd.  od 5 lat wchodzą te cuda wianki i jeszcze nie zdazyly wejsc. wsadzcie sobie takie newsy. zamiast pisac o tym co juz jest, piszecie o tym co moze bedzie za 100 lat.